a co ak pomer cena/intenzita vychadza lepsie pre plny profil so 7.000. a co ak ten druhy profil neusetri prakticky nic alebo malo casu. uvidime co sa udeje ked sa spusti CA-svrcinovec.
Práve všetko čo nie je s tvojim názorom je urážka. Pozrime na príspevky v temách D1, D3, R4. cPalo-vi som vysvetil, tak nemudruj neobjedktívny moderátor.
Písal som to od strany “kameňolomu”. Tam most mohol končiť hneď pri trati a nie mať zbytočne po 4 piliere.
Jasné. Namiesto 30-50 metrového a 50-100 metrového mostu tak budneme 460 metrový. Krásna megalomácia. Násyp by tam bol ako tu, čiže opäť len hrotíš situáciu.
Jasné, kvoli vodnej nádrži, ktoré posledné roky je takmer prázdna. Minule leto alebo predchádzajúce bola úplne prázna. Ak sa zadarí, tak aj 20 metrové vlny tam vieme holograficky premietať Opäť násyp nemusí končiť o 100 metrov skôr a namiesto neho tam dáme po 5 pilierov.
Nepíšem tam náhodou o polprofile (2+1). Ušetrili by sme s ním pod-stat-ne viac ako tu na R2. Jasné, úsek Mýtna-Tomášovce zažíva dennodenné kolóny… druhé Kysuce. Smutné, ale doteraz som si to nikdy nevšimol. Tunely sme bežne stavali za Rakúska-Uhroska, ale komunisti nám ukázali že tunely sú fuj fuj fuj. Smutné, že v niektorých hlavách to zostalo. Niektorí by všetko riešili po povrchu, čo tam potom že by to bolo drahšie a ďaleko ohyzdnejšie.
Chápem, ty by si im postavil k existujúcemu polprofilu D18 kompletne novú D3. Ako netreba šetriť na R2 tak ani na D3, čo tam potom že v každom kúte Slovenska treba stovkymiliónov na cesty (jednotky, dvojky, trojky, MK). Nádhera…
Ci ze ked je to lacnejsie, tak to budeme stavat aj ked to netreba?
Mame taky super usek v plnom profile s intenzitou 3 tisic v/24h, ved to bolo lacne, tak to musi byt super vyhodna investicia.
Tak tak. Predpokladám, že na R2 chcel niekto zarobiť na výkupe pozemkov. Arpi tam len tak 2 roky pred uzatvorením súťaže poklepával základný kameň. Ten čo mal chyby v texte
no neviem ci 30 metrov alebo 50 metrov. skor tie vyssie cisla. ani 200 metrov navyse sa neda ani len porovnat s niekolko km dlhymi tunelmi. vycislil si usporu 5-10 mil. to bol tvoj kvalifikovany odhad alebo si len tak strelil ?? v kazdom pripade nie si hodnoverny ked obhajujes usek za miliardu a na druhej strane kricis kvoli 5-10 mil. ci 4 pilierom. ved to je uz uplne smiesne.
ale to sa tak nikde neprojektuje ze zatvorime oci a tvarime sa ze neexistuje lebo je takmer prazdna.
pises “dostavat druhy profil” to znamena plny. uz ani nevies co si pisal ?? preco teda TAM nestaci polovicny ?
za R-U sa bezne stavali tunely. to si uz nedodal ze to boli kratke tunely. dokonca uplne kratke. niekolko dlhsich tunelov za CS a aj vojne. samozrejme tunel zeleznicny je nieco ine ako dialnicny (sama technologia). tym sa ale prilis neobtazujes, ani tym kolko stoja pri vsetkej tej setrnosti ktoru zdoraznujes. sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_%C … _Slovensku
dialnica nie je sutaz krasy. hociktory velky kamenolom co vidis pri hociktorej dialnici je ohyzdnejsie ako dialnica samotna. tam kde sa da treba viest po povrchu. ale vzdy budu nejake mosty aj to aj dlhe lebo civilizovana krajina riesi aj ochranu prirody. a sice rad zdoraznujes ze nasyp je lacnejsi ako most (vacsinou asi je) tak ja zase ze most je vacsinou lacnejsi ako tunel.
to ze mas garaz v oblasti zilinska/kysuc je tak jasne ako ked svieti slnko…podla toho co pisem ja mam garaz aj na orave, aj na zempline aj pri nitre…a samozrejme v kazdom meste BB kraja…
tahas to do extremu lebo pri 3.000 autach pochybujem o navratnosti plneho profilu pri tejto cene ci menej. ale intenzite okolo 10.000 a nizkej cene je navratnost realna.
ze co treba a co nie je tvoj nazor. v krajinach ako polsko a madarsko to vidia inak. tam stacia intenzity 10.000 niekde aj menej, staci ze sa napoji nejake konkretne uzemie ktore im stoji za to napojit. ked sa diskutuje v prislusnych temach o desiatkach km novych usekov tak ste ticho. a zrejme ticho zavidite.
tak toto je výsledok investovania do turisatickéhu ruchu na juhu. Podľa mňa škoda tam investovať. Taktiež dialnice juh nespasia. ináč devil vlados s 3000, intenzitami mieril na R4 KE-HU, ktorá čaká na svoje zlaté časy, možna za 2-3 roky sa dočká, aspoň čiastočnej satisfakcie, a stupnu intenzity na 4pruhovej dialnici aspoň na 5000aut/24hod. Taktiež čo sa týka dostavby D3, nejde o SV-PL, ale obchvat čadce , kde keby sa dnes dokončila druhá rúra Horelice, tak je neskoro.
lenze horelica ma problem kvoli semaforom za nou. a to sa vyriesi ked sa spusti cadca-svrcinovec. k tym intenzitam zase len to iste madari tam stavaju dialnicu a z druhej strany ju postavia poliaci. v oboch pripadoch plne profily. tomu som sa cudoval aj ja, zrejme tamojsi planovaci a rozhodovaci necitali nazory VUD ZA a obavam sa ze ani len HzP…
Zrazu aký bojazlivý. Tak ti zmeriam napr. most pri Stožku. Má 80, slovom osemdesiat, metrov. Určite by sa dalo ušetriť aj viac ako 10 mil. Neobhajujem miliardu, ale potreby pre dané intenzitami. Ja tie intenzity tam netvorím, ani nehovorím vodiči nič vám tam nepostavíme lebo pri Mýtnej je to podstatne lacnejšie tak staviame tam… tam si dokonca môžeme dovoliť aj plýtvať, veď aj na severe sa kedysi stavalo honosne.
Priznávam, v živote som nevidel tú nádrž naplnenú kopcom. Ak máme myslieť aj na túto blbosť, tak dajme R2 na 20 metrový násyp.
Nehovor mi čo som myslel! Nie som dement. Ak som to v jednom neuviedol jasne, tak si pozri moje ostatné príspevky.
Za Rakúsko-Uhorska sa budovali doslova ručne. Ani elektriku nemali. Bolo to 100x náročnejšie. Nechápem čo tu obhajuješ?
Tam určite nemám garáž, za to mám garáž pri Lučenci, ale to mi nebráni napísať pravdu o plytvaní na úseku ktorým budem pravidelne používať.
Pri Mýtnej na R2 nebude ani 7000 vozidiel.
V Poľsku alebo Maďarsku nestavajú zbytočné násypy ako my na Slovensku. Teraz si jasne protirečíš, že pri R2 netreba stavať skromne… ako sa stavia v Maďarsku alebo Poľsku.
akymi preboha, z tych 13.000 by na dialnici jazdilo mozno 10k, to tiez nie je nic extra. zato cena je x-nasobna.
OK, mylit sa je ludske.
si kup garaz pri ziline a mozes pisat o plytvani 24/7/365, a tych 10mega ti bude pripadat ako baksis…
potom cez visnove bude kolko ? cez ovciarsko bude kolko ?
to nic nememi na fakte ze su drahe a ze nestavali take tunely ako dnes. ani dlzkovo ani technologicky. dnes je pracovny uraz na dialnici vazna vec. vies kolko ludi vtedy zomrelo? a nielen vtedy ale aj za vojnoveho statu ked stavali tunelovu trat pod sturcom. takze toto by som az tak neobhajoval okrem toho R-U sa snazili viest zeleznice v udoliach, vid strecno, ziadny 7 km tunel. aj 3 km bujanovsky tunel bol doplneny po vojne hoci trat v udoli hornadu uz existovala desiatky rokov.
na R2 je to stale skromnejsie ako D1/D3. ale vidim ze si sam protirecis lebo uz aj nasypy su zle. zly zly nasyp a zly zky 600 metrovy most. zato tunely su mnam. kedze stale oponujes dal som si namahu a sice neviem kolko mostov a nasypov tam bude
ec.europa.eu/regional_policy/en … ut-traffic Total investment for the project “Expressway M30 Miskolc - Tornyosnemeti- Slovakian border” is EUR 840 917 954, with the EU’s Cohesion Fund contributing EUR 552 616 950 through the “Integrated Transport” Operational Programme for the 2014-2020 programming period. The investment falls under the priority “Improving access to the TEN-T road network”.
841/56,7 sa rovna 14,8 mil eur za kilometer. aj v pripade ze by do toho zapocitali pripavu nie jeto ani nahodou pod 10mega/km. a prioria TEN-T bez toho aby to bolosucastou CORE. uplne stacilo comprehensive. takze plne porovnatelna cena s R2 okrem 2-3 usekov pritom na tomto useku su intenzity skor nizsie ako na ZV-LC.
uz sa konecne zmierte s tym krajiny okolo nas stavaju plne profily pre nizsie intenzity na podporu regionalneho rozvoja za normalne ceny.
Ak ti je 10 mil. nič, tak daruj 10 mil. NDS.
Ak sa odstránia bodové závady pri ZA a RK tak tam poskočí intenzita a to by už cesta cez obce nezvládala bez kolón.
Nemyslím, že si dobrý realitný agent, tak nedám na túto radu.
Dnes je pracovný úraz vážna veci pri akomkoľvek odvetví. Žiaľ kedysi ľudia umierali aj pri iných prácach ako pri stavbách tunelov. Nechápem čo si tým chcel povedať. Verím, že máš problém pochopiť Švajčiarov, Japoncov, Nórov, Číňanov… čo stavajú násobne dlhšie tunely.
Aj zbytočný násyp je zlý, aj zbytočný most je zlý, aj zbytočný tunel je zlý.
Takže porovnávaš niečo a niečo okrem. Typický devil.
Ak na to majú nech stavajú. My na to žiaľ nemáme. Máme terén aký máme. Prečo Švajčiarsko nestavia za normálne ceny?
aha takze tam staci ak poskocia v buducnosti ale na inych trasach nestaci. zaujimave. lieskovec-oscadnica detto, tam je dokonca sucasna cesta fakticky poloprofil. a to mame miliardu za ktoru postavime tolko obchvatov ako nikdy predtym.
vidim ze si nepochopil ten graf vyssie a teda ani to ze nech nikoho ani vo sne nenapadne porovnavat sa tymito krajinami. radsej napis kolko km tunelov buduju poskomunisticke krajiny vychodnej europy.
fajn, tak potom nemame ani na tunely. nase kopce nie su alpy takze my ani nepotrebujeme stavat to co svajciarsko. nas teren sa urcite viac podoba na teren susedov ako na alpsky ani fatry nie su reprezentativne. prave trasa spodkom je typicka Sk krajina s par tazkymi usekmi ale vacsinou pahorkami a dolinami. niekde uzsie inde sirsie.
Máš mapu? Lebo bez mapy sa mi to zdá málo dôveryhodné, keďže predchádzajúci úsek je už “vo výstavbe”, bola by blbosť to nepostaviť s pruhmi, lebo rok a pol po dokončení, by sa to stavalo a to by znamenalo úsek neprejazdný.
Sry, ale nevidím ani priblíženie podobností, dokonca je to úplne mimo (podobnosť sa blíži nule).
Ja netvrdím, že to nejde lacnejšie, ale podľa mňa to nie je donebavolajúce plytvanie ako tvrdíš
Samozrejme že väčšinou je násyp lacnejší (skús zasypať 30m most s výškou 50m - extrém na pochopenie), ale pri takých strmých svahoch (ako navrhuješ) už tam musíme naliať tony betónu.
Nemám po ruke mapu/výkres. Dočasné napojenie nebude pred začiatkom úseku, ale z bočnej strany úseku, jasne to vidno aj na tom videu. Predchádzajúci úsek nebude nijako obmedzovať prevádzku na tomto úseku.
Aj most v MÚK Levoča mal byť 300 metrov dlhý a “chamtivý” zhotoviteľ tam postavil dva 40 metrové.
Asi nemám zmysel diskutovať - extrém na pochopenie.