Železnice v SR a všetko s tým súvisiace všeobecne

dá sa s tým súhlasiť, ale je dosť smutné keď vlak odchádza o 15 minút neskôr už z východzej stanice a ja potom musím ísť buď pešo alebo taxíkom domov keďže autobus mi ide tiež len občasne a na vlak určite nepočká

1 lajk

oko za oko…

Ono to asi nebude úplne oko za oko, pretože s vozidlami ÖBB problém nie je. Problém je v tom, že ÖBB na linke z časti využívajú formou vyrovnávky a nájmu aj vozidlá spoločnosti GySEV/Raaberbahn, a problém s dokumentáciou je u týchto vozidiel.

4 lajkov

Tak zeleznice uz vyplakavaju, ze “lietadlo do Kosic kradne rychliku najhodnotnejsich cestujucich”. Tak tu je tych 46 za den. Hejslovaci si zas vymysleli, ze “expresy” BA-KE im budu zivit obsluhu lokalky do vsetkych hejslovackych dier (presne rovnako ako D1 do vsetkych zilinskych dolin na “spojenie KE-BA”) a teraz sa divia…

Otvoriť príspevok na Facebooku

PS: Pre tych co nevedia, od marca 2027 Wizz prida uz 14. rotaciu KE-BA (v stredu poobede) - samozrejme, aj to uz bez dotacie.

1 lajk

Ja som teda pochopil, že nevyplakávajú železnice, ale že nejakí novinári našli “tému”. A že dokonca to nevyzerá tak, že by lietadlo nejak vo väčšom preberalo cestujúcich z vlaku.

No neviem: “Letecká linka, ktorú prevádzkuje Wizz Air, odlákala z vlakov práve tých cestujúcich, ktorí platili plnú cenu lístkov, často v prvej triede. Pre Železničnú spoločnosť Slovensko (ZSSK) to boli najhodnotnejší zákazníci. Ich odchod znamená pre štátnu firmu nižšie tržby a potrebu vyššej dotácie na udržanie vlakovej prevádzky. V minulosti pokrývali tržby z cestovného na trase Bratislava – Košice viac ako polovicu nákladov štátneho dopravcu, pričom dnes je to menej ako tretina.”

Ale hej, mozno zeleznice nevyplakavaju - im to moze byt jedno. Statu jednoducho povedia, ze musi zatiahnut vacsiu dieru v ich rozpocte.

3 lajkov

OK, takže týmpádom by teraz malo byť logickou akciou zrušenie všetkých Kriváňov a ich nahradenie za Tatrany, pretože ak teda nemá v tejto chvíli vlak význam pre cestujúcich z východu, tak by nemalo byť obmedzované spojenie do nácestných staníc…

1 lajk

Asi tak. Ale az potom co nadotuju dost lietadiel, aby robili 4 rotacie denne (tolko ako svojho casu robili ICcka).

Veríš, že by sa 4x denne zaplnilo A321?

Fakt neviem. Mna velmi prekvapilo ako sa naplnili tie dve rotacie napriek tomu, ze su nacasovane hlupo (prvy ranny odlet z BA, posledny vecerny odlet z KE, pricom potreba je opacna). Urcite si viem predstavit, ze ak sa toto obrati (teda, ze sa v KE zabazuje jedno lietadlo, ktore vyrazi o 6:00 z KE a posledny navrat do KE bude mat napr niekedy o 22:00, tak bude priestor na minimalne tretiu rotaciu v strede dna).

PS: Za ceny za ake Wizz lieta z BA napr do Plovdivu (napr aj dnes je na najblizsi let 13.6. letenka za 15EUR), by sa 4 rotacie A321 naplnili bez problemov (nehovoriac o tom, ze tieto lety z Blavy su pre Wizz stratove a oni is ich nepriamo dotuju slovenskou statnou dotaciou na lety BA-KE)

1 lajk

To zajde časom ešte ďalej, Krivane sa zrušia a Tatrany budú v 2h takte a v uvoľnením okne sa zahustí medzi regionálna doprava na ramene Za-Ke R alebo Rex kategóriou

Otom sa rok uvažuje ale do volieb na to nebudú mať odvahu

normalny vyvoj na trati kde regionalny vyznam vyrazne prevlada.

2 lajkov

Skôr si myslím, že problém sú peniaze. Predsa len si nemyslím, žeby tržby týmto nejako zásadne narástli.
No a ďalšia vec je, že sa uvažuje potiahnuť vlaky z Prahy až do Prešova. Na prvý pohľad to vyzerá byť fajn, ale spoľahlivosť asi nebude silná stránka týchto spojov.

Ano,je v tom pokles trzieb lebo je to problém pre ZSSK , a musia optimalizovať to čím sa posledné roky chválili a zároveň im to optimalizovanie nebude chcieť minister dopravy dovoliť lebo to bola jeho doména a téma zavedenie 1h taktu. Takže optimalizácia asi nebude a strata cestujucich a strata linky bude narastať. A ministerstva dopravy im povie že niekde to musíte nájsť tie peniaze,viac vám nedáme.

1 lajk

S tým časovým plánovaním môžem len súhlasiť. Lietadla by mali parkovať v KE, ale to by rakúšania zarábali a nie BTS a Wizz za dotované parkovanie. Tak preto je to tak, ako je.

Toto máš aj nejako podložené? Lebo ja by som čakal skôr jednoduchšie vysvetlenie - Wizz nechce, aby lietadlo nocovalo mimo svojej bázy a ak by mu presunuli bázu do Košíc, museli by mu vymyslieť celodenný program.

Ale teda súhlasím, že konkrétne pre linku BA-KE dáva zmysel lietať ju z košickej bázy a keď sa už Slováci rozlietali, tak vymyslieť linky z Košíc, ktoré by sa uživili, by nemusel byť veľký problém.

neide to lietadlo z BA skoro rano poloprazdne? a tiez vecer z KE do BA? Malo by to byt naopak KE → BA a potom spat BA → KE toto dava logiku, kedze gro je podla mna rano Vychod → zapad a potom vecer opacne

1 lajk

Asi skôr celonočný program pre KSC a celodenný z BTS, čo nie je problém. napr. ako ten Plovdiv. Jedno lietadlo parkujúce mimo bázy v KE? Veď aj personál lietadla by sa možno potešil.

Pevne verím, že nepracujete na železnici. Žiadne riešenie iba tvrdenia toto nie je možné, toto nejde, v tomto je problém …