Pred asi siedmimi rokmi som tuto na fore povolil, ze vo vtedajsom stave rozostavania by uz nemalo zmysel stopnut D1 a dostavat R2. Asi som sa mylil.
Ak by sa vsetky peniaze co sa odvtedy naliali do D1 dali na R2, tak uz mame vychod - zapad spojeny dialnicou.
Obavam sa, ze to iste budem moct skonstatovat o 5 rokov, ze ak by sa teraz vsetky peniaze dali na R2 tak by o 5 rokov mohlo byt dokoncene spojenie Sk vychod - zapad.
To ze nam stoja na 80% rozostavane stavby ako Visnove a Ivachnova je smutne a neodpustitelne.
Ak by sa nestavala D4/R7 tak sa tie peniaze by sme niekedy mohli mať postavenú R2, no určite by to nebolo za 5 ani 10 rokov. Nie je na to príprava a ani kapacity (všetkých čo sa na tom musia podieľať).
R2 nikdy nenahradí obsluhu D1.
Hovorim o case pred 7 rokmi, za tych 7 rokov mohla byt R2 postavena v pohode.
Ulohou R2 nie je nahradit obsluhu D1. Obsluha miest okolo D1 mohla byt spravena aj cestami prvej triedy. Okrem toho D1 nemala byt robena v parametroch dialnice, ale rychlostnej cesty co by v hornatom prostredi severu davalo viac moznosti trasovania cize vo vysledku nizsiu cenu a rychlejsiu vystavbu.
Trasa Poprad - Kosice - Bratislava nie je o nic krkolomnejsia ako trasa Kosice - Presov - Zilina - Bratislava.
Bratislava - Zilina 200km je akceptovatelnych aj po ceste I. triedy, nehovoriac ak by to bola rychlostna cesta. Zbytok medzi Zilinou a Popradom obsluzeny D1 nie je a ani sa nevie kedy bude.
Po 89 malo byt jednoznacne prioritou “obsluzenie” celeho vychodneho Slovenska najkratsou a najlacnejsou trasou. Kedze v tom case priemysel na vychodnom slovensku bol niekde inde ako na severe. Tym myslim R7 + R2 + D PO - KE.
Bratislava akutne nepotrebuje D4/R7 vsetky problemy mesta sa dali vyriesit aj jednoduchymi zlepseniami aktualnej siete.
Problemy aktualne pochadzaju z toho, ze kapacita ciest mimo D1 z Bratislavy od juhovychodu po severovychod je tolko ako z poslednej dediny s 5 ludmi na Sk 3000aut/h - 36.000aut/24h.
PK, vieš si predstaviť, ako by to vyzeralo na Považí, ak by tam nestála diaľnica? V súčasnosti idú popri Váhu 4 pruhy (D1, I/61, II/507). Pri tvojom variante by ostali dva plus prejazd Trenčínom s premostením Váhu.
Ano, viem. Vsetok priemysel by sa nepchal len tam, lebo tam ma dialnicu, ale rozmiestnil by sa rovnomerne po celom Slovensku, lebo vsade tam by mal pristup po suvislej dialnici.
A, samozrejme, nebola by tam taka premavka, lebo ovela viac by jazdilo juhom.
PS: No a samozrejme, co sa tyka vytazenosti, tak taku istu kapacitu zvladne 4-pruhova jednotka aj Rka aj Dcka. Akurat, ze cenove rozdiely medzi tymi tromi cestami su kludne aj 10-nasobne, a samozrejme, na povazi musi byt to najdrahsie megalomanske riesenie, aj s vynutenymi plavarnami, cyklochodnikmi, mostmi na okolitych jednotkach a schifferkou na otvarani.
A podľa teba je súvislá diaľnica jediná podmienka k príchodu priemyslu ? Alebo inak, ľudský kapitál, hustota osídlenia a blízkosť priemyslených centier ti nič nehovoria ?
Chod sa spytat BMW preco stavia fabriku v Debrecine.
No určite to bolo pre chýbjúce diaľničné spojenie a vôbec to nebolo výškou stimulov, ktoré ponúkla maďarská vláda BMW. Veď vlastne aj JLR prišiel do Nitry kvoli vhodnej polohe a Slovensko uprednostil pred Poľskom kvoli dobrej infraštruktúre, veď čoby nie.
Minule som sa mal zrovna možnosť baviť s majiteľom stredne veľkej firmy, (cca 50 zamestnancov), ktorá donedávan sídlila pri košiciach a jeho dôvod, ktorý uviedol pre presťahovanie kompletnej prevádzky do Poľska nebola nedostatočná infraštruktúra ale kvalita zamestnancov…
Ale samozrejme, za svoj posratý život si nemôžem sám, zaň môžu predsa všetci naokolo.
V niečom je to tak (Komárnu nepomohla a ani nepomáha blízka diaľnica M1 — poondili a doondievajú to tzv. komárňanskí patróni s matrónami rôznymi nepotrebnými hlúposťami), v niečom je príčina iná, napríklad kvalitní pracovníci išli, tam kde dostali lepšie “ohodnotenie” za prácu.
Na to som reagoval podobne pár príspevkov vyššie. Chcel som tým len povedať, že dôvod prečo je západ uprednosťňovaný pred východom v oblastí investícií prioritne nie je diaľnica, ale nedostatočný ľudský kapitál ![]()
Je to pravda. Keď pozrieme do histórie bolo vysťahovalectvo vždy väčšie na východe ako na západe a nie je to len genetikou. Vtedy neboli diaľnice takže nie je sa na čo vyhovárať, je to o výhodnejšej polohe a blízkosti rozvinutých centier alebo naopak zaostalej Podkarpatskej Rusi a Haliče.
No ono ked premiestnis min 1/2 schopneho a volneho personalu na zapad plus nemas infrastrukturu a platy drzis dole.. tak sa necuduj ze nemas ludi…
tak potom aj KIA prisla kvoli vyske stimulov ktore ponukol slintos ked bol minister hospodarstva.
Na to som reagoval podobne pár príspevkov vyššie. Chcel som tým len povedať, že dôvod prečo je západ uprednosťňovaný pred východom v oblastí investícií prioritne nie je diaľnica, ale nedostatočný ľudský kapitál ![]()
JRL bol uprednostneny kvoli polohe plus chcel vyuzit jestvujuce dodavatelske k pacity VW. NR je naozaj zapad…ale automobilky sa najdu aj mimo zapadu…DBR ma 200k obyvatelov. KE je vyse 200k obyvatelov…cim vacsi pocet obyvatelov tym vacsi ludsky potencial…to ze je 8 miest s 30k obyvatelmi nie je to iste ako jedno mesto s 240k obyvatelmi…snad chapes preco…
na “priemyselne centra” sa vykasli…bud skrachovali alebo ide o uplne ine odvetvia a stale vacsie automatizacia a pod. investor sem urcite prisiel lebo vedel ze tu najde know-how zo statnych majetkov k
![]()
platy su uplne ina vec. nizke platy su bezne aj vo vacsich mestach…ale KN ma nizku nezamestnanost, ze kolko ne-pomohla M1 alebo dobra poloha KN je tazko povedat…ale to je presne opacny pripad ako je uloha dialnice - spajat daleke ciele a aspon ich “priblizit” k zapadu.
mohla tam stat RC a mohlo sa usetrit 10-20 mozno 30 percent. pre tie intenzity by to uplne stacilo. ale co je podstatnejsie ZA-PO mohla byt prevedena ako rozsirena cesta I. tr. s obchvatmi. no nic…snad madari dokoncia M30, postavi sa saca-olsany a vychod bude aspon scasti napojeny…aj ked nie na veledolezite povazie…
hlavne ze oravy, kysuc, liptova a turca nebolo velke vystahovalectvo… ![]()
tak potom aj KIA prisla kvoli vyske stimulov ktore ponukol slintos ked bol minister hospodarstva.
JRL bol uprednostneny kvoli polohe plus chcel vyuzit jestvujuce dodavatelske kapacity VW. NR je naozaj zapad…ale automobilky sa najdu aj mimo zapadu…DBR ma 200k obyvatelov. KE je vyse 200k obyvatelov…cim vacsi pocet obyvatelov tym vacsi ludsky potencial…to ze je 8 miest s 30k obyvatelmi nie je to iste ako jedno mesto s 240k obyvatelmi…snad chapes preco…
na “priemyselne centra” sa vykasli…bud skrachovali alebo ide o uplne ine odvetvia a stale vacsie automatizacia a pod. investor sem urcite prisiel lebo vedel ze tu najde know-how zo statnych majetkov
![]()
platy su uplne ina vec. nizke platy su bezne aj vo vacsich mestach…ale KN ma nizku nezamestnanost, ze kolko ne-pomohla M1 alebo dobra poloha KN je tazko povedat…ale to je presne opacny pripad ako je uloha dialnice - spajat daleke ciele a aspon ich “priblizit” k zapadu.
mohla tam stat RC a mohlo sa usetrit 10-20 mozno 30 percent. pre tie intenzity by to uplne stacilo. ale co je podstatnejsie ZA-PO mohla byt prevedena ako rozsirena cesta I. tr. s obchvatmi. no nic…snad madari dokoncia M30, postavi sa saca-olsany a vychod bude aspon scasti napojeny…aj ked nie na veledolezite povazie…
hlavne ze oravy, kysuc, liptova a turca nebolo velke vystahovalectvo… ![]()
No veď to je snáď jasné. Ja neviem prečo tu o tom niekto ešte diskutuje že to tak nebolo. Druhý atribút bolo však množstvo dostupnej pracovnej sily. Predsalen v roku 2004 bola nezamestnanosť stále vysoká. Ide si tam uvedomiť aký je rozdiel medzi nezamestnanosťou v okolí košíc a v okolí žiliny. Aj by som to tu napísal, ale niekto by ma tu mohol napadnúť za politickú korektnosť.
Tak snáď aj ty chápeš aký je rozdiel v polohe Debrecínu a Košíc. Nuž, v okolí košíc je nízka nezamestnanosť už tak či onak, pod súčastnú uroveň to už asi moc znížiť nepôjde aj keby tam postavila závod samotná Tesla. Debrecín je narozdiel od Košíc v tesnej blízkosti Rumunska, z ktorého predsalen je ešte stále možnosť nejakých ľudí pretiahnuť.
Bolo asi aj vždy bude. Tí ľudia sú na to jednoducho zvyknutí a naučení.
To vysťahovalectvo ale mám taký pocit poslednou dobou trochu upadá, nuž čo sa nedá povedať napríklad o takom Humennom. Odpoveď na otázku koľko ľudí ostalo v regióne z jeho spolužiakov z gympľa bola že traja.. 3/30 Teda vizitka nič moc.
alebo skor by ti ten argument vyvratil aj bez politickej korektnosti lebo pre toto plati to iste…KE a PO kraje maju 70k nezamestnanych cize polovicu z celej SR a cim vacsi pocet tym vacsia pravdepodobnost ze bude mat kto pracovat…a to este treba vidiet aj masu ludi co by sa vratili domov.
v okoli KE je pravzeze vysoka nezamestnanost KS, GL, TV 10+percent…este aj 6-7 percent v tretom najvacsom meste je velke cislo…ludia z rumunska chodia masovo robit do zapadnej europy az sa to brutalne prejavuje na ich celkovej demografii. cize rumunov, ale aj srbov atd…pritiahnes aj bez toho aby fabrika bola na hranici…v geografickej polohe je to cca. zarovnako…ale vidim 3 rozdiely poprve strojarska tradicia v prospech KE ktora vobec nezavazila…podruhe dialnica v prospech DBR a potom ne-zaujem vlad…takze tieto veci rozhodli…
isteze, da sa denne dochadzat do ZA a MT, KIA ma vlastnu prepravu…aj na tyzdnovky do BA a okolia je to blizsie…a zahada je vyriesena
Si neskutocne naivny. Kedy sa zacala priprava R2 Zvolen,zapad - Zvolen,vychod? A kedy to bude pripravene na vystavbu?
Hlavna priorita ministra R2 Krivan - Mytna - Lovinobana,Tomasovce ide ako po masle, uz skoro pred pol rokom minister poklepkaval zakladny kamen a doteraz nie je podpisana ani jedna zmluva. A ked pride na lamanie chleba na dalsich usekoch, hned sa najdu aktivisti co im daky usek bude vadit.
Fantasticky napad z PP do BA cez Kosice.
PP-ZA-BA 342 km v sucasnosti
https://www.google.com/maps/dir/Poprad/Bratislava/@48.6897382,17.5263259,8z/data=!3m1!4b1!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x473e3a94bcfda191:0x93974a0aef86b920!2m2!1d20.295414!2d49.0511221!1m5!1m1!1s0x476c89360aca6197:0x631f9b82fd884368!2m2!1d17.1077478!2d48.1485965!3e0
Iba 180 km navyse, pre teba zrejme v pohode, ale KE-ZA-BA 453 km oproti KE-ZV-BA 406 km v sucasnosti, teda 47 km navyse je absolutne neprijatelnych.
https://www.google.com/maps/dir/Košice/Bratislava/@48.6897382,18.0879864,8z/data=!4m15!4m14!1m5!1m1!1s0x473ee01b67c6957b:0x400f7d1c6978bd0!2m2!1d21.2610746!2d48.7163857!1m5!1m1!1s0x476c89360aca6197:0x631f9b82fd884368!2m2!1d17.1077478!2d48.1485965!3e0!5i1
https://www.google.com/maps/dir/Košice/Bratislava/@48.6897382,18.0879864,8z/data=!3m1!4b1!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x473ee01b67c6957b:0x400f7d1c6978bd0!2m2!1d21.2610746!2d48.7163857!1m5!1m1!1s0x476c89360aca6197:0x631f9b82fd884368!2m2!1d17.1077478!2d48.1485965!3e0
Cele je to o babrakoch v NDS a na ministerstve, ktori by rovnako dobre pobabrali aj R2. Keby NDS nesabotovala vystavbu, tak je buduci rok D1 HP-LL-DS a D1 Hu-Iv v prevadzke a rozdiel KE-ZA-BA oproti KE-ZV-BA by bol 37 km a mimo dialnice len 22 km.
ano, v 2020 by boli v prevadzke ked uz mali byt v 2005 ci 2010…no to by bol obrovsky uspech. a stalo by to to len nejake stamilony ci miliardy navyse…
Vzdusna ciara Bratislava - Kosice je 297km. 330km realnej cesty je dosiahnutelnych. Kosice Poprad je bez optimalizacie 120km. Celkovo 450km.
Neskusaj obhajovat zle planovanie zlym planovanim.