Spojenie Bratislava-Košice .. kedy bude ?

Nic nepravdive som neuviedol. Poopravil som cenu, lebo som nemal viac informacii teda omyl uznavam. Aky by som mal dovod klamat??? V podstate sa nepodarilo vtedy zohnat kolaboranta na uver. V tychto par prispevkov mi ide o gro, Figel sa mal chopit sutaze na PPP ktora by cenu znizila podobne ako pri obchvate BA. A tak mal napadnut R1 pri Nitre zakonne. A dialnica by bola do 2016.

Pre boha, Lorenc, byt takto mimo sa fakt len tak nevidi. Vtedy bol vrchol uverovej krizy a jednoducho peniaze neboli. Cize aj ked PPP1/3 bolo megazlodejstvo, na ktorom by sa tie firmy nabalili na generacie dopredu, jednoducho si nedokazali poziciat. A tak ziadne ekvivalenty toho co sa podarilo teraz pri BA, jednoducho neboli mozne.

Ficovci praveze takto chceli maximalne tunelovat a vobec ich nezejimali eurofondy, na ktorych sa tunelovat nedalo (resp ak to skusili, tak sme to nakoniec zaplatili my, lebo EU to nepreplatila, ako napr. “sutaz” na zeleznicu pri Trencine). Cize realita je taka, ze aj napriek Figelovi nakoniec peniaze, ktore boli na cesty v OPD2007-13 prepadli. Konkretne to, co bolo v rozpocte nie na dialnice - a mohla sa z toho stavat napr. R2 - sa kvoli nepripravenosti projektov presunulo na “zamestnavanie mladych”, a kedze ani tam to nevyuzili, nakoniec to prepadlo uplne.

Akoze by neboli mozne chces povedat ze keby pripravil Figel profitender na PPP kde by prislo 6 konzorcii by cenu stavby a splatok neznizil ?

Neznizil by to nikam blizko k tomu, za co staviame cez eurofondy, kde Slovensko plati len 15% z vysutazenej ceny. A jednoducho ta prirazka, ktora vtedy bola kvoli drahym peniazom, ta by sa nijak nezlepsila. Jedine co mohol spravit je rozsekat to na hromadu malych PPPciek, ktore by pri cene PPP2 mozno presli. Ale ani to nie je iste, lebo aj na PPP2 sa musel poskladat skoro kazdy kto nejake peniaze mal.

Praveze, co mohol Figel spravit bolo zrusit aj PPP2 a R1 stavat pekne z eurofondov, kedze R1 bola v zasobniku a boli na nu vsetky pripravy spravene. A PPP2 potom mohlo ist na hromadu usekov R2 KE-ZV. Samozrejme ale, to by sa musela spravit aj priprava, co nebola.

Figel nemohol zrusit PPP2, ked sa stal ministrom, vystavba uz prebiehala.

Pamätná Ficova veta ze v roku 2014 uz v politike nebude sa nenaplnila práve preto, ze mu nevyšli kšefty s PPP1 a 3. Bohužiaľ alebo bohuvdak mu tie zlodejstvá nevyšli takze sa zdržal v politike trochu dlhšie a musí tu este strašiť aby to celé este nejako uzavrel.

Keby chcel, urcite by mohol. V zmluve su klauzuly na jej vypovedanie (pokial sa dobre pamatam, napr. cesi cele nejake PPP zrusili). A aj so sankciami by nas to dokopy stalo menej. No ale ako prvy test toho, ci/ako mozu PPPcka fungovat, to PPP2 mozno stalo za to.

Prvý test normálneho PPP je obchvat Bratislavy. Lebo bolo vysúťažené. To, čo je pri Nitre to je dôkaz fungovania mafie. A aby to nevyzeralo ako úplná habaďúra ešte dali Vážnemu v Londýne cenu za PPP.
A s tými úvermi v 2010. I keď niečom ekonóm, nezdá sa mi, že by sa bankám nedala znížiť splátka. A keď dielo stojí 800 miliónov. A za 30 rokov je to 4mld. To ako keby si si staval dom za 80 tis v 2010 a za 30 rokov máš dať banke 400 000. Len preto, že bola kríza.

Najvtipnejšie je, že etatistický smer spustil druhé PPP a Figel išiel iba cestou EU funds. Ešte keby vtedy spravil výhodnejšie PPP by ukázala pravica smeru a mohli sa vyvodiť dôsledky z mrhania verejnými financiami.

Prosím Ťa, prestať písať bludy a myslím vo všetkých vláknách. Si horší ako DrX. (sorry DrX)

Myslím, že by bolo dobré aktualizovať anketu - dnes je už isté, že to bude po r. 2020

mne sa páčil návrh z témy Turany Hubová - zahlasujme, či bude skôr človek na Marse, alebo D1 :slight_smile:

a mozno sa Madarom podari skor :wink: .. teda este do konca 2020 ..

Ze madari budu prvi je na 99.999999% iste. Ale 2020 je asi privelmi optimisticke. 2022 bude este v tomto programovom obdobi (po rozsireni :wink: ), takze to vidim tak najrealnejsie. Uvidime, ci u nas na hlavnom spojeni KE-BA bude v tom case aspon Soroska a Mytna-Tomasovce, a ci sa rozhodne o obchvate ZV. Obchvat KE Olsany-Saca vtedy hadam hadam bude tiez.

ja viem, ze je to optimisticke .. ale povodne to chceli dat (teda Orban) este do konca 2019 .. teraz to vyzera ze 2019 to este len rozbehnu :frowning:

Bolo to cca pred rokom, keď to Orban sľúbil. Neviem to nájsť, bolo to v maďarčine, ale presne tam definoval ten prvý úsek (1,7 km), a aj to, že v tomto roku má byť vypísaná výzva na zhotoviteľa. Keďže to má byť z eurofondov, určite to bude do konca roka 2022. A že vraj to on a jeho vláda urýchli!

Maďari to myslia vážne, momentálne vyhlasujú tendre na veľké množstvo kilometrov RC a to aj mimo kľúčových ťahov (napr. M8 Kormend - Rakúsko)

mozno uz tento rok bude odovzdany ten kratky usek a co sa tyka zvysku, podla mojich vedomosti bezi tender este len na projektovu dokumentaciu (pre zvysok po Miskolc) .. realizatora budu sutazit az nasledne (inak by to do 2020urcite stihli)

Minuly rok cesta do Chorvatska, Gyor - Szombathely, 20km postavenej rychlostnej cesty, zbytok nejake useky rozostavane. Tento rok v Maji cesta do Chorvatska, dokoncene 80km M86 kompletne Gyor - Szombathely. Cize madari za rok odovzdali minimalne 60km rychlostnej cesty. Kde je u nas ekvivalent?
Ak takymto tempom postavia aj Sk - Miskolc tak sa to zjavi za rok…

Odovzdať a postaviť je rozdiel, či nie? Náš ekvivalent odovzdania je 56 km v 2015

Ak by bol hotový úsek od hraníc do Miškovca, tak cesta KE - BA by bola tipujem cca o 20 min. kratšia, takže zas o niečo lepšie podmienky pre Košičanov, nevraviac ak niekto z KE býva napr. na sídl. nad jazerom a ide do Petržalky. A to ešte v stave, že neexistuje severný obchvat Budapešti, to by sa ešte skrátil dojazd minimálne o 10 minút naviac.