To, co Ty nazyvas priamou cestou, je v skutocnosti napr. na Ukrajine pred Mukacevom, ale ciastocne aj na D1 v oblasti Uzhorod-Kosice dokopyy nadchadzka porovnatelna s Polskom.
marek, u DrX nehladaj rozumne argumenty. On potrebuje iba dialnicu zo svojej garaze do W, nic ine ho nezaujima a tak si vymysla podobne nezmysly ako skratenie cesty pre nevyznamne Ukrajinske mesta do W Co tam po nejakych koridoroch, aj tie na Ukrajine a v Mararsku predsa urcili Meciar a Slota a Karpaty tiez vyrastli podla Slotovych zelani
Ano, napr. to, ze D3 do Belousovej garaze v Cadci ma vacsiu prioritu (kedze je D) nez R1+R2, ktore obsluhuju polku Slovenska, alebo to, ze v ZA kraji je aktualne rozostavanych hadam 7 usekov za miliardy EUR, zatialco v Kosickom kraji sa za celu historiu Slovenska postavilo 14km R-ky za 185mil EUR, z ktorych este 85% preplatila EU, alebo to, ze v BA kraji je koncentracia dialnic NA OBYVATELA 5x vacsia nez v KE kraji (a to OECD rata na obyvatela, cize nerovnost v hustote zaludnenia je tam zapracovana; a samozrejme, vsetko v BA su Dcka a vacsina v KE su Rky), to vsetko svedci o tom, ze ja chcem vsetko pre seba a blavaci a hejslovaci maju v ociach len blaho celeho Slovenska.
Koncentracia dialnic na obyvatela je v SR podstatne vyssia ako v Norsku a predsa je Norsko ovela vyspelejsie. Treba pozerat aj na hustotu obyv. a ta je v BA kraji nasobne vyssia
Neboj, aj v KE kraji sa bude stavat, momentalne vsak maju vyssiu rentabilitu ine useky. Zavistou a vypisovanim nezmyslov nezmenis nic, co tak radsej skusit zorganizovat peticiu, pisat rozumne blogy a podobne aktivity pre skorsie zacatie vystavby D1 a R2 v KE kraji?
No este pridaj nejaky odveci prispevok - co tak porovnat sa s Vatikanom? Vsak svati sme tu vsetci pocnuc Ficom a Meciarom podobne. A napisat, ze “treba pozerat aj na hustotu obyv” ked ti hovorim, ze ta statistika hustotu zohladnuje, kedze rata kilometre dialnic na obyvatela, to je uz uplne “hviezdenie”.
No a najradsej mam tych, ktori zjavne nevedia pochopit zakladne veci (ako napr suvis medzi hustoutou obyvatelstva a ratanim km dialnic na obyvatela), ale idu mne radit co a kde mam pisat. Fakt, velmi si takychto radcov cenim, a hned sa podla toho idem zariadit.
Uplne “hviezdne” je nepochopit, ako hustota obyv. suvisi s potrebou kapacitnejsich komunikacii.
A nech sa paci, ak si myslis, ze takymto pristupom nieco zmenis, tak to rob aj dalej. V inych regionoch uz pochopili, ze vyplakavanim nedosiahnu nic a ak chcu nieco dosiahnut, musia pohnut prstom aj rozumom - napr. v Prievidzi zaktivizovali cely region pre vystavbu zapadnej R2 a do OPD sa dostal najdlhsi usek Mn.Lehota-Ruskovce. Spolu s obchvatom BN teda bude koncom desatrocia v prevadzke cca 25 km R2, co vyzeralo este pred par rokmi ako uplne nerealne. KE kraj by mohol bojovat za Sorosku, Ozdany-Figa alebo D1 KE-MI, avsak tam nevidim ziadnu aktivitu. Skoda, potesil by som sa kazdej z tychto stavieb.
Pokial ja viem, jedna vec je “skapacitnenie” a ina vec je napojenie na dialnicnu siet. Kapacitnu mozes postavit aj 8-prudovku 1. triedy, a napojit kraj na dialnicnu siet mozes RC-ckami v polprofile. Ale zaklad je, ze kazdy obyvatel potrebuje byt priblizne rovnako napojeny na zvysok republiky/europy, a tak by to napojenie (v profile primeranom hustote) malo vychadzat v normalnej krajine na jedneho obyvatela priblizne rovnako.
No a co sa tyka Prievidze, napis mi este nejaky vacsi blud. Cadcianska uderka mala D3 vybojovane uz od roku 1996 a v SNS polku vlady rovno z Cadce, a aj tak sa realizovalo malo. A Lucenec spisoval onakve peticie a stale su na tom s R2 rovnako. No ale ty, ako tradicne mas najmudrejsi recept ako sa to robi. Dufam, ze po dnesku ludia zo vsetkych regionov budu postupovat presne toho, co im odporucas, a do konca 10-rocia budu mat R-ku vsade
to je poriadku ale existuju aj ine suvislosti, npr. stav a kvalita. pod strecnom je mnohonasobne vysia intenzita ako cez sorosku ale priemerna rychlost je nizsia len malo. alebo useky smerom na MI. prakticky v ziadnom kraji nie je problem najst medzinarodny tah ktory je nebezpecny a je mi uplne jedno ci kvoli intenzite alebo kvoli sirkovym a vyskovym pomerom.
na hornej NR sa lobuje aj preto lebo I/50 ma vacsi problem s technickym stavom cesty ako hustotou dopravy. BA lobuje za D4 a R7, NR hlavne ze prelozky I. tr. kazdy za to co ho najviac trapi. len ZA lobuje najma za seba tj. 30-50 km okolie. uz taka orava ich netrapi.
Žiaľ, hlavný problém je, že sa nestavalo dostatočne v 80-tych rokoch ani do cca roka 1996, toto nám dosť chýba + za komoušov aj potom sa stavali najmä ľahké úseky, jednak to bolo bližšie ku Blave(resp. LM, KE-PO) a jednak je tam v podstate rovina. . . ale ešte aj taká Sitina sa nestavala za “zlatých” komoušov, lebo sme si všetko prejedli. Tak sa teraz nečudujme, že zaostávame a už sme mali mať postavených minimálne cca 200km D a R viac.
Teraz prišla na rad Žilina, to je jasné, že je to pupok sveta ale raz to aj tam museli poriešiť. . .samozrejme možno by boli aj iné riešenia, ale nie ako dialnica, no to by chcelo ale vizionárske myslenie, ktoré sa ale na Slovensku často nevyskytuje!
Tak teraz to musíme vydržať, keď už konečne postavia celú Žilinu odpredu dozadu . . . ale všimnite si, že to isté je pri stavbe železníc. . . v indikatívnom zozname sú na úseku v pláne len “ľahšie úseky”, lebo slovenská ekonomika na tie drahšie (a elegatne riešené, ako PP - Važec, alebo Važec - Lipt.Hrádok, resp. SNV - Krompachy) nemá ani eura . . .
A zabudnime na to, že niekedy budeme konkurencieschopný v tranzite východ - západ. Poliaci stavajú v podstate na rovine a to isté aj Maďari, nikdy ich nemôžeme dobehnúť. . .
mohli sme si zadefinovat taziskove sidelne a dopravne osi juhom cize na pahorkatine. nie je to sice cista rovina ale to sme zase mohli riesit tym ze na rozdiel od madarov a poliakov by sme mali nie D ale RC. a boli by sme konkurencieschpny.
Tranzit V-Z Svk nepotrebuje, tak ako to uz tu bolo skor zabavne spominane, ze vlastne dialnicny obchvat slovenska je uz viac menej urobeny v PL a HU. Tranzitu S-J sa nevihneme lebo nad nami je osem x vacsi sused a “pobaltaci”, ale to neznamena ze radovy slovak ma z toho vyhodu, ked vyber mita ide stale kdesi do hmlistej smerackej firmi.
Hlavne koridory V-Z vedu v osiach:
. Minsk-Varsawa-Berlin (nevyuzitelne Sk trasy)
. Lvov-Katowice-Berlin (nevyuzitelne Sk trasy)
. Lvov-BP-Terst (nevyuzitelne Sk trasy)
. Lvov-Mukacevo-KE-ZA-Praha-Nuremberg - podla Andreja vyuziva nasu D1, realne vsak je to 1.253 km a cez brno a prahu je to 1.162 km a cez polsko 1.158 km.
a dokonca aj do garazi v prahe je blizsie cez polsko.
…asi by bolo vhodne odstupom času doplniť aj dalšie dve možnosti dokončenia plneho profilu dialnice BA-KE do úvodného príspevku na rok 2025 a po roku 2030. Za dalších desať rokov sa to hádam už nebude upravovať, alebo …?
No, pri najhorsom scenari, ked skoncia eurofondy, Junkerov fond sa zrusi a budu sa platit stamilonove splatky za PPP, tak stat bude rad ak neskrachuje, nieto este nieco budovat