Chlapci, dnes, ked nam chybaju D/RC v oblastiach, kde je premavka husta ako beton pred vyschnutim, je snivanie o R7 NZ-LC ciste bluznenie.
Dlho postaci ak bude mat cesta I.triedy na useku Sahy - Velky Krtis - LC parametre cesty I.triedy, nie ako teraz ked ma parametre cesty III.triedy.
Zaroven plati, ze D/RC neprinesie do ziadneho regionu pecene holuby z neba.
Takisto je bluznenie, ak chceme mat na Slovensku rovnomernu siet D/RC, to nemaju ani ovela vyspelejsie staty.
A cely tento flame uz patri do spamoveho vlakna Regionalne rozdiely…
Ked sa tu bavime o konretnej ceste, všetci viac menej vieme že to nebude zajtra ani pozajtra, možno ani popozajtra. pri našom spôsobe tendrovania a stavania je to veľmi ďaleká budúcnosť (ak vôbec..)
Tu sme neriešili iné vyťažené lokality, to je v inej sekcii. Tu išlo o R7.
… primerane rovnomernú sieť, vzhľadom na hustotu osídlenia, konfiguráciu terénu, priemysel, tranzit,… atď
Tranzit je takmer v celej SR relativne nizky, vacsinu intenzit tvori regionalna a nadregionalna doprava. Preto aj premavka na buducej R2 je dodnes velmi nizka, intenzity su mnohonasobne vyssie v okoli velkych a stredne velkych miest. A preto je vhodne viest tranzitne trasy prave v okoli vacsich miest - v pripade juznej trasy to je okolo ZV a NR. Vybudovat dlhu cestu cisto pre tranzit je pri nasej hustote obyv. ekonomicky nerentabilne.
Verim, ze studia realizovatelnosti na R7 mi da za pravdu. A pokial sa ma budovat v horizonte po r. 2050, tak je zbytocne ju dnes planovat, pretoze doprava bude s velkou pravdepodobnostou vtedy vyzerat uplne inak
Ešte nie je jasné kedy sa začne výstavba Kriváň - KE, nie je postavený ani km R7 a už vieš že “vsetci pojdu po R2+R7”. Nebude náhodu dôležitejšie dostavať D1 po UA, strednú časť R3, R4 po PL… a až potom myslieť na paralelnú Rku k R1/R2? Za 20-30 možno budeme lietať alebo už nebudeme mať potrebu sa niekam presúvať (za prácou)…
Neviem kto sppmwnul ze nemozeme vsetku intenzitu stiahnut na jeden tah. To tu my nerobime. Vsetky zapado vychodne, ako aj severo juzne prepojeniqcmaju paralelu. My si iba urcujeme priority, co je logicky pomoct problemovym cestam 1 triedy. Tym padom logicky sa buduje D1 skor, pretoze je vyhodnejsie ppstavat dialnicu, ako rozsirit cestu prvej triedy a o 10 rokov stavat dialnicu.
Andrej, tranzit Ukrajina/Rusko - zap.Europa je obrovsky. Akurat pri slovenskom naokolo blizsie, ktore je dnes s biedou dostavane po Zilinu, zatialco madari/poliaci su uz na ukrajinskej hranici, ten tranzit Slovensko obchadza. Ak by bola R2+R7, velka cast by ho mohla ist cez nas (kedze by to pre nich bolo kratsie nez cez BP). Cize zas pleties priciny (to ze stavame prepojenie V-Z naokolo blizsie) a nasledky (ze to nase prepojenie na tranzit V-Z nikto nepouziva).
Vlados, este nie je jasne kedy sa zacne Turany-Hubova a ci dokoncenie Visnoveho bude trvat 5 alebo 15 rokov, a napriek tomu vam nevadi odpisovat vsetky ostatne RC/D na Slovensku, lebo “staviame D1”. Urcite je pre prepojenie Slovenska dnes dolezitejsie stavat R2 nez R7, ale na druhej strane, na R7 sa na rovine da za smiesny peniaz postavit RC minimalne po R3, a napr. spojenie DS-NZ malo uz byt.
mareks96, v tvojom prispevku ziadnu logiku nevidim. Ak by sa od zaciatku rozhodlo, ze Slovensko bude prepojene jednym tahom, tak to urcite nemalo byt D1, ale malo to ist niekde stredom, cca ako dnesna R1 + dalej na Brezno a Dobsinu. To ale nedava zmysel, lebo na Slovensku je vela kopcov prave v strede, a preto sa stavia severny a juzny tah, pricom kazdy z nich obsluhuje ine uzemie a inych obyvatelov, takze nie je dovod, aby R1+R2(R7) cakalo na D1, ktore proste nedokazeme postavit financne ani technicky.
Toto by ma zaujimalo, skade kam by chodili cez nas. Ked sa pozeram na Ukrajinu, tak medzi Podkarpatskou Rusou a zvyskom Ukrajiny tam vidim 100 kilometrov siroke Karpaty bez dialnicnej siete. Aby chodili ukrajinske a ruske kamiony po nasej R7 (mimo podkarpatskej Rusi, ktora je relativne mala), tak by museli este Ukrajinci na druhej strane postavit aspon 150 kilometrov dialnic, z toho polovicu cez narodny park. A aj potom to budu mat z Kyjeva do Viedne len kusok kratsie ako cez Polsko. Ak by sme chceli skratit cestu pre Dnepropetrovsk a okolie, tak nam na Ukrajine chyba asi 300 km.
To uz skor sa mi zda pravdepodobne (aj ked tam je tiez uspora len mala), ze by pouzili severnu Lviv-Rzesow-severna R4-D1, pripadne Lviv-Krakow-D3-D1.
Tak este raz. Ty by si prestaval cesty prvej triedy na 2+2 v takom strasnom terene ze by to bolo fakt drahe a o par rokov neskor by wi dostavoval aj dialnicu ked uz je hotove juzne spojenie?
Asi mame uplne rozdielne myslienkove pochody. Na juhu je cesta prvej triedy ktora je zatial uplne postacujuca pre tranzit. Ano je pravda, ze D1 riesi okrem ineho qj lokalku zilony, martina, PB atd. Ako sa ty stale stazujes. Uvedom si, ze nie je uplne idealne ked tranzit stoji v kolone kvoli lokalke.
Nikto tu ostatne D/RC nezavrhuje kvoli D1, to neviem kde si vycital. Dokonca ani NDS a minosterstvo dopravy, kedze vo vystavbe je rovnaky pocet usekov na D1 ako mimo nej
devil, cakal som, ze sa niecoho chytis Samozrejme, na viac ako 50 rokov nema vacsinou vyznam planovat dialnicnu infrastrukturu, nikdy som netvrdil opak. Ale rovnako nema vyznam planovat len na 5-10 rokov ked vieme, ze to potom postacovat nebude. A zalezi tiez od vyznamu stavby, napr. Suezsky prieplav malo zmysel naplanovat aj na stovky rokov dopredu
Hlavne koridory V-Z vedu v osiach:
. Minsk-Varsawa-Berlin (nevyuzitelne R7)
. Lvov-Katowice-Berlin (nie je zaznaceny na mape, Polska A4, nevyuzitelne R7)
. Lvov-BP-Terst (nevyuzitelne R7)
. Lvov-Mukacevo-KE-ZA-Praha-Nuremberg (vyuziva nasu D1, nevyuzitelne R7) ec.europa.eu/transport/themes/in … p-2013.pdf
Ty by si chcel zrejme skratit trasu z UA (Lvov) do W a dalej smerom na Mnichov-Stuttgart, co by bola jedina funkcia R7 pre tranzit. Pri sucasnom trasovani na uzemi UA to vsak vychadza kilometrovo stale porovnatelne s trasou cez BP, a co aj mna prekvapilo, najkratsie to bude po Polskej A4 a nasej D3 + D1 + D4 + S8
kazdy si moze urobit nazor. podla mna z kontextu vyplyva ze by si planoval a staval na 100 a viac rokov.
DrX napisal: “Andrej, tvoje zbozne zelania o tom co bude (ked sa nahodou niekedy dostavia D1) su jedna vec, a aka je realita dnes, je druha vec.”
Andrej napisal: “Mna nezaujima, co tu bude najblizsich 5 rokov, ale najblizsich 100 a viac rokov.”
Kazdy to myslim pochopil, len ty nie Ine je uz postavena stavba a ine su plany vystavby do dalekej buducnosti.
Ked uz je postavena stavba ako dialnica, tak tu bude stat aj 100 rokov (aj ked za ten cas prejde viacerymi rekonstrukciami, ale trasa ostane az na vynimky rovnaka). A z pohladu toho, ako bude dlho v prevadzke, je 5 rokov, resp. 5% skutocne kratka doba.
Andrej, ako tradicne, si pletie priciny a nasledky. To, ako su dnes koridory cez Slovensko nakreslene je dane tym, ako ich h e j s l o v a c i na cele s Meciarom a Slotom vybojovali v 90. rokoch, a pre Europu su to vsetko len podruzne nekonkurencne (lebo horsie, dlhsie, kopcovitejsie) paralely (k BA-ZA-PL trase Vieden-Brno-Katowice alebo Katowice-UA ci zapad-BP-UA). To, v com Slovensko mohlo byt zaujimave (najkratsie spojenie V-Z cez R7+R2, najkratsie spojenie sever-juhu cez R3 a R4, to su u nas najmenej dolezite tahy, lebo hold nejdu cez Zilinu).
Co sa tyka toho, pre koho by bolo nase R2+R7 ako spojenie V-Z Europy vyhodne, tak prave ide o juznu polovicu Ukrajiny, nie Kyjev ani Lvov. Ale napr. Kryvoj Rog, Odesa a vsetko po tejto trase binged.it/1B2Fnr1 (ak by bola R7 + juzna cast D4, tak by sa to skratilo o cca 30km). No a kedze ta juzna polovica Ukrajiny ma vacsinu obyvatelstva, tak by toho bolo dost. No sak, staci si vyjst na madarsku M3 a pozriet aky velky rusky a ukrajinsky tranzit tam je. A uz by sa nebolo o com bavit. Proste aj madari aj poliaci vedia, pre koho stavaju napojenie na UA. Len na Slovensku “sa tesime z kazdeho metra tunela okolo ziliny”.
Ta cesta je aka je a na tranzit sa pouziva. Pred nejakymi 2 rokmi, ked sme to tu rozoberali, spravil niekto z ich M06 fotoreport, a je to ich normalny tranzitny tah. Kedy to cele dostavaju na dialnicu je na nich, ale aj tak ako to stoji teraz, je to cesta, ktoru na tranzit pouzivaju, cize my nemame dovod odkladat nase napojenie na nu.
cez Lvov-Katowice-Brno 1043km 11:39
cez Lvov-Krakow-D3-D1 1002km 12:23
cez Berehove-Budapest 1037 km 11:45
cez Uzhorod-Velke Kapusan-Kosice R2-R1 1032km (t.j. mimo buduceho koridoru D1)
cez buducu D1-Kosice-R2-R1 1032km 13:14h
cize ak hovoris, ze R7 skrati o 30km, tak si este len kilometrovo porovnatelne s D3-D1. A casovo porovnatelne ako cez Brno (ak ratam hotovu R2, R7 aj D1 a zaroven sa nebude stavat v koridore Vieden-Brno)
Nehovoriac o tom, ze cez Katowice je lepsie spojenie na vacsinu Nemecka a do juznej Europy ti zasa viac posluzi madarska dialnicna siet (ked bude hotova, co vsak bude zrejme skor ako R7). Cize aj keby sme tych 300km dialnic, co chyba, postavali, z hladiska medzinarodneho tranzitu to zas nie je tak vela, komu to pomoze.
Nakresli mi, ak osi dostal Chmenlnicky-Viedeň cez Lvov-Krakow-D3-D1 1002km. Lebo ak do toho zacnes ratat jazdu po jednotkach, tak sa to na Ukrajine teste o dost skrati, a po nasej R1+R2 ti to
vyjde na 1029km binged.it/1B2Ib7C , cize pri existencii D4+R7 by to bolo pod 1000km. Proste, cesta ktora je priblizne priamou spojnicou musi vyjst za normalnych okolnosti kratsie (tak ako BA-KE po R7+R2 je lepsie nez po R1+R2, co je lepsie nez D1 ). A ano, su aj ine smery nez na Vieden, ale tie uz cez Slovensko riesit nedava vobec ziaden zmysel. Otazka je v com sme mohli konkurovat, a R2+R7 sme k madarskemu spojeniu UA-AT (aj Zakarpatsko-CR, ktore sa dnes jazdi cez Madarsko) konkurovat mohli, lebo nase by bolo kratsie (ale napr. aj pre to, ze u nas nemaju ukrajinci v porovnani s madarskom jazykovu barieru). A to nerobime, lebo hejslovacko. To je vsetko.
No nemam slov… Nechat nasich stat denno denne v kolonach, len kvoli tomu aby zopar ukrajincov islo cez nasu a nie madarsku dialnicu… Vaaau.. Inak zaujimave ze v tomto pripade ti uz nevadi “vystavba dialnic okolo Blavy”
Nie, nechat cely juh a vychod slovenska skapinat, lebo “budujeme D1 BA - KE” ale v skutocnosti spajanie vychodu-zapadu mame v pazi a len tunelujeme miliardy od BA po povazie, to dava vyznam. Este raz, spojenie VYCHOD-ZAPAD SLOVENSKA (tj pre minimalne 2.5 miliona ludi, nie len KE-BA, a nie len Ukrajina-Rakusko) uz tu 10 rokov mohlo byt, a neboli by ani take pomery intenzit ani take pomery nezamestnanosti ani taka nevyvazenost ekonomickeho rozvoja ani take rozlozenie novych investicii ako dnes na Slovensku je. Dnesne intenzity su DOSLEDKOM dialnicnej politiky (a celkovo hejslovackej politiky), takze pouzivat ich ako argument (cize PRICINU) pre planovanie dalsej vystavby je zvratenost.
Ty tu hovoris ze na juhu/su intenzity rovnake, len su rozlozene na x paralelnych ciest. Myslim tym cesty druhej a tretej triedy paralelne k cestam prvej triedy. Co vlastne znamena ze cestna siet na juhu je ppstacujuca pre doprabu na juhu, kdezto na severe je jedna cesta prvej triedy bez akejkolvek paralely. Co znamena ze cestna siet pre sever je nepostacujuca a preto by to mala byt priorita. Jasne ze som tiez za najkratsie spojenie BA-KE, alebo teda vychod zapad, ale pozeram sa na to objektivne. Predstwv ei ze najvyhodnejsie spojenie mojho bydliska KE je pre mna R1+R2, ale som za dostavanie severnej trasy…
A preco? Kvoli nedostacujucej cestnej sieti. Podla mna nie je normalne aby ludia stali v kolonach niekedy aj hodinu, alebo na jednom kratkom useku cesty bolo zhruba 1200 dopravnych nehod rocne, z toho zhruba 50 smrtelnych (hovorom o ceste pod strecnom). Musis uznat, ze pokial sa jedna o ludske zivoty, tak kazde spojenie vychod zapad, alebo sever juh musi pockat. A pokial hovoris o intenzitach ako dovode vystavby, tu sa hovori o intenzitach na usekoch bez dialnice, nie na usekoch s nou.