Žiadna vláda by nemala mať problém rozostavať diaľnice a rýchlostné cesty za 200 mld. SKK. ![]()
D1 rozšírenie BA-TT na 4+4 pruhy; (vrátane prestavby D1xR1)
D1 dostavba BA-KE, vrátane B-B
D1 tunel Dargov, obchvat Michaloviec
D1 spolu: 130 mld. SKK
D4 od súčasných 3 km po D1: 50 mld. SKK (cez PPP)
R1: 20 mld. SKK
Spolu: 200 mld. SKK
Profil: plný
A tu má potom význam hrať sa s tým, že financmajster pridá na 1-2 mld. SKK naviac, to by išlo čisto na 1/2 profily “kde kade po krajine”.
Financovanie na 4 roky vopred: tých 168 mld. SKK v pohode
Štátny rozpočet: 50 mld. SKK
Eurofondy: 30-40 mld. SKK
Mýto: 8 mld. SKK (ostatné mld. na iné účely)
PPP: 40-45 mld. SKK (zaplatí koncesionár)
Úver pre NDS: 30 mld. SKK
Úseky ako Višňové by sa stavali 5 rokov, t.j. tam je úspora cca. 6 mld. SKK, ktoré je zbytočné do plánu rátať. Rovnako by sa dalo postupovať pri tunelovom variante Prešova, … dá sa spraviť ústupok na 1/2 profily na úseky D1 na východ od Košíc, čo sú ďalšie miliardy SKK ušetrené. A keď sa z toho vypustí rozšírenie D1 BA-TT na 4+4 a necháme premaľované 3+3, tak to vyjde. Napnuté, ale v pohode … ![]()
A osobne si myslím, že by boli všetci spokojní. ![]()
BA+TT … získajú D4 a skapacitní sa medzi nimi D1
NR+BB … napoja sa pomocou R1 na D1 a de facto BA
ZA+PO+KE … spoja sa D1, konečne ![]()
TN - dalo by sa rokovať v úrovni SSC na cestnom obchvate TN, aby bol spokojný.
BB - keby bolo pár mld. SKK naviac, viem si predstaviť zahájenie R3 KA, R2 ZV-DT atď.
A skutočne drtivá väčšina problémových miest by bola odstránená.
Okrem D3 by tiež “zmizli” finančne náročné úseky s výnimkou R3.
Potom by bolo na mieste spraviť sčítanie a rozhodnúť sa čo ďalej stavať. ![]()
- Zrejme by bolo treba R7 od západu na východ postupne.
- Zvýšiť stavebné tempo na R2.
- Dotiahnuť R4 od Košíc na maďarské hranice.
- Súvisle spojiť Košice aspoň s Michalovcami.
- …
Nemôžem si jednoducho pomôcť, ale ja ten priestor pre D1, D4 a R1 vidím úplne reálne. ![]()
Zdroje naviac:
Privatizácia - letisko 10 mld. SKK, Cargo 14 mld. SKK. Nemusí ísť všetko na D/R, ale zdroje z dopravy by mali byť v doprave.