Šírka a parametre našich diaľníc

Preto vidno výsledky všade okolo nás (UA nesledujem) a aj ďalej od nás: Slovinsko, Chorvátsko, Grécko, Španielsko, … :bulb:

Bez akéhokoľvek argumentu mňa zbytočne chladíš. :wink:

SR má jedny z najprísnejších noriem - takže ak chce niekto šetriť, tak najprv musí začať tu. Až potom treba meniť plánovanie. A potom snáď raz budeme mať úplne novú 1+2 cestu I. triedy zo západu na východ a pomenujeme ju: rýchlostná cesta. :open_mouth: :open_mouth: :smiling_imp:

R2 Ozdany, Figa je co…? :slight_smile: Ale svoj ucel tieto obchvaty plnia a to je hlavne

Len pevne verím, že vieš a chápeš, že to nie je plnohodnotná nadradená cestná infraštruktúra. :bulb: :wink:

som sice amater, ale ked to tvrdi taky odbornik ako ty, tak ano :sunglasses:

no, bez tej irónie to asi nešlo, že ?

Dialniciar, plánovanie je potrebné, treba mať istú koncepciu, to nepopieram. Sčasti súhlasím aj v tom, že zlyháva realizácia, ale nezlyháva aj preto, že si dávame nesplniteľné ciele a navrhuje veci, ktoré v praxi všetci ignorujú (hoci to nie je chyba tých, čo koncepcie robia, ale tých, čo ich majú realizovať).

Ak však neplním chronicky plány a stratégie, ktoré sa vlastne už len prepisujú, tak je to chyba tých, čo ich majú realizovať, pritom na to nie je dostatok financií, alebo tých, ktorí ich stále píšu a ignorujú fakt, že na to nemáme? Opakujem, mňa dobre myslená, ale možno drahá papierová alternatíva neodvezie. Čiže, buď dávajme viac peňazí (nereálne), alebo prestaňme dookola písať nerealizovateľné veci, lebo to je len strata času, keď to nikto neplní (čo je samozrejme smutné). Dookola čítať o preferencií VHD, keď realita je opačná, aký to má význam? Dookola básniť o termináloch kombinovanej dopravy, o nových vozňoch na železnici, o skvelých integrovaných systémoch, parkoviskách P+R, keď to nikto nenapĺňa? Takéto koncepcie nemajú význam, hoci sú myslené dobre, ale načo je mať plán, keď ho nemá kto zrealizovať? :bulb:

Nie. Ten projektant by mal navrhnúť niečo, na čo klient má, ak mu navrhne projekt, na ktorý nemá, tak mu ostane na papieri.

wizard: ale všetky tie veci, ktoré sú akože nerealizovateľné - tie sa predsa dodnes ani nezačali realizovať. Či snáď vidíš niekde tunely Ovčiarsko, Havran, Višňové, Šibenik, Prešov, Dargov, Soroška, Karpaty atď. ? Takže ? Kde je chyba ? No, tak kde je teda chyba, keď nestoja ani úseky na R1 ? Prečo sa muselo na ZC-SP stáť rok na každom z úsekov ? Prečo sa stavia 10 km úsek L-S na D1 10 rokov … prečo Skalité 11 rokov a dodnes nie je otvorené … prečo J&P Avax nemohla stavať M-J s Bôrikom, prečo niekto teraz odsunul super ponuku aká sa tak skoro opakovať nebude na čistú koncesiu na D4 I. etapa, prečo dodnes nestojí ani 1 úsek na R7 ? Prečo sa nestavajú oplotenia - tie stoja zanedbateľný peniaz ? Prečo sa odovzdávajú diaľnice skôr (aj tak neskôr), ale nedokončené ? … to je len peniazoch, legislatíve a prostredí.

Raz a navždy si pamätajte, že Slovensko nemá šancu s 8 mld. SKK stavať ani rýchlostné cesty R1+R2+R7 … ak tak len 1/2 profily … prečo ČR dokáže len na výstavbu D/R zakontrahovať ročne min. 30 mld. CZK ? Prečo Chorvátsko ročne 4,1 mld. HRK ? Prečo všetky tieto krajiny dávajú maximum na dopravu - čo sa nestíha vyčerpať sa presúva na opravy a výstavbu lacnejších obchvatov na hlavných cestách … u nás nič takéto nie je. Radšej ohlásime, že sme ušetrili 10 mld. SKK a z eurofondov rovnakú sumu ťaháme na ďalší rok …

no v podstate ano. ked si nezisti alebo zisti ale ignoruje ze rodina bohvieako nezaraba, zivi deti, pomaha starym rodicom, a navrhne mensi palac s bazenom a tenisovymi kurtami tak je to idiot a to kolosalny.


s tymi plotmi a koncesiou na D4 suhlasim. lenze teraz je na dialnice 0,66 mld. € a odratajme nieco na pripravu a pocitajme s 0,5 mld. € rocne na stavby (uz pomaly by sme mohli pocitat € aj na fore) …ked niekto nezvladne eurofondy tak sa to ma naucit a nie ziadat ine nahrady.

program vystavby (nie pripravy) do 2010 pocita velmi cca s usekmi za 6 mld. € aspon tak ze sa zacnu a teda to 2014 budu hotove co je aj cca koniec programovacieho obdobia EU. ich dlzka siaha niekde ku 300 km…aj bez tych co zacala stara vlada, lenze z tych 6 mld. skoro polovicu zoberie iba D3, treti balik ci PO -80 km. bez tychto 80 km aj tych 0,5 mld. € rocne uplne staci a dialnic sa bude odovzdvat podstatne viac ako doteraz.

takze ano - nie je mozne stavat len tie lacne useky ale zaroven nie je v silach tohoto statu stavat tolko tazkych usekov kolko sa planuje.

Jeden z dolezitych momentov je ze u nas sa v poslednych min. 15 rokoch nestavalo podla potreby vystavby ale podla toho co sa podarilo zahajit (a nie len z financnych dovodov) a politikarcenia v regionoch.
Je to aj vec nerealnych ocakavani. Kazda vlada doteraz vzbudila v narode a investoroch iluzie o tom aka u nas v kratkej dobe bude siet dialnica rychlostnych ciest. Tato vlada exponencialne. Kto tu slubuje R8, Rx a Dx aj ked vie ze realne ich moze zacat stavat tak o 20 rokov len zavadza. Poznam ludi co si kupovali domy JV od BA s tym že v kratkom čase tam bude diaľnica a teraz stoja rano hodinu v kolone. Ano penazi by mohlo byt aj viac, ale na druhej strane sa mal uz davno verejnosti predstavit nie “aktualizovany” ale realny plan vystavby nadradenej infraštruktúry aj s tým čo bude hotové v ktorom roku a tie termíny brať záväzne (a podľa toho uvoľňovať aj financie).

Nemyslím si, že by napr. D2 v BA s tunelom Sitina nebolo to, čo by sme nepotrebovali alebo tiež D1 v Považskej Bystrici. Rovnako si nemyslím, že by sme nepotrebovali zlepšiť horské priechody na Strečne, Donovaloch či Bielej Hore. A taktiež si nemyslím, že Trnava severný obchvat nepotrebuje rovnako ako by Michalovce nepotrebovali skapacitniť cestné úrovňové križovatky.

To, že pribudli za posledných 15 rokov do plánovanej diaľničnej siete aj D4 či R7 a R8 bola len otázka času rovnako ako to, že niektoré cesty II. triedy zmenili kategorizáciu na cesty I. triedy a teraz na nich prebiehajú stavebné úpravy na zlepšenie technických podmienok.

Nikdy som netvrdil ze tie useky neboli vobec potrebne, hoci boli aj surnejšie prípady. Teraz je uz neskoro mudrovat, ale myslim že sme chceli naraz stavať priveľa D a RC na naše možnosti V DANOM ČASE. Ono je dobre keď sa s nimi počíta do budúcnosti, sám som to tu písal že územné plánovanie, výkup pozemkov, stavebné uzávery, EIA a povolenia by sa mali robiť vo veľkom predstihu bez ohľadu na to či sa bude stavať teraz alebo o 15 rokov. Nie je zlé že sa naplánovali, ale je zlé že sa na ich realizáciu medializovali nereálne termíny a na tieto nereálne termíny sa nadviazali očakávania ľudí, priemyslu, samospráv atd. Dnes už vieme o niektorých dôvodoch prečo sa nestavalo súvisle ale sa skákalo sem-tam aj že to nebolo len o peniazoch a dôsledky znášame dnes v podobe Strecna, PB, ZH a pod. Osobne som za kvalitné riešenia predovšetkým kritických úsekov hoci aj za cenu nesúvislej trasy ale čo bolo naozaj zlé bolo to, že sa preferovali ľahké úseky a skutočne neuralgické body sa odsúvali na neurčito. A tak sa deje zčasti aj dodnes spochybňovaním Višňového a pod. Ak sa aj ukáže že nie sú peniaze do Višňového by som išiel aj za cenu nerealizovania dialnice za Popradom či úseku Beladice - Tekovské nemce lebo tam kapacity ciest nie sú na tom až tak zle. Aj za cenu nekompletnej D1 či R1 lebo v tych usekoch je ešte stále doprava plynulá a pár rokov ešte aj bude.

Vôbec nie je problém v tom, že SR chcelo veľa stavať. Problém nadmernej rozostavanosti sa dal odstrániť za 3 roky. Problém bol a je dodnes: príliš dlhá výstavba. Sme jediná krajina, ktorá si nestanovuje termíny otvárania na začiatku výstavby.

stanog, protirecis si, pretoze vychadzas z nespravnych predpokladov.
ako pises najdolezitejsie je vyriesit kriticke useky hoci aj ked nebude suvisla trasa. ale by bolo treba vyjasnit si co pokladame za “kriticky usek” a preco…z takychto nejasnosti potom vznikaju zbytocne hadky…

protirecis si konkretne v tom ze usek pod strecnom ma asi 4 poduseky (na takychto podusekoch sa robi aj scitanie dopravy) rozdelene podla kapacity z toho ma jeden enormne nizku pripustnu intenzitu (Ip) - cez 200 aut/hod a zvysok okolo 700 co je vysoke cislo, poduseky na ZM maju Ip od cca 300 po 650 aut/hod. co je priemer. to ze sa to na prvy pohlad nezda je opticky klam, pahorkatina vs. udolie rieky. na pahorkatine je subjektivny pocit vacsieho priestoru hoci cesta sirsia nie je a su na nej stupania ktore vyrazne zhorsuju kapacitu. oba useky su teda kapacitou porovnatelne.

potom je jasne ze NR-ZM a zvysok E50 na spisi po PO a tiez par usekov na E58 po KE znamena vacsi efekt ako visnove resp. treti balik. …pravda pokial sa drzime deklarovane primarneho ciela cize spojenia BA-TT (NR) oblasti s KE-PO oblastou.

devil, mám na teba otázky, skús odpovedať bez tvojich poloargumentov:

  1. Považuješ dopravnú situáciu na I/18 medzi ZA a MT, kde sa plánuje stavať tunel Višňové za bezproblémovú?
  2. Ak bude súvislá D1 po ZA a od ZA kus za PP, považuješ za normálne nespojiť tieto úseky?
  3. Stačí ti 2+2 I/18, s 20% nákladmi oproti nákladom na D?

Uľahčím ti odpovede, aby si vedel čo ťa čaká odo mňa, aby sme to skrátili:

A: V prípade “áno” pri 2. by sme to mohli zaviesť aj na R1-R2.
B: V prípade “áno” pri 3. by som rád pripomenul dopravný chaos pri prestavbe, ktorým tak často operuješ pri rozšírení D1 BA-TT, pričom však rozdiel medzi D1 2+2 a I/18 1+1 je radikálny hlavne čo sa týka možností presmerovania dopravy.

  1. Prečo si tak ostro proti Strečnu?

otazky nie su presne, neohranicil si ich casovo. vdaka za ulahcenie, ale my si uz pomaly vzajomne citame myslienky ako pri sachu… :slight_smile:

1/ vobec nie
2/ casom ich treba spojit
3/ neverim 20% nakladom, 2+2 na isty cas staci…mas pravdu chaos pri prestavbe by bol znacny. ale naklady na visnove, LL a privadzac su brutal.

prvotne som reagoval na stanog. v principe otazka znie co ked nebude 6 mld. € a sa toto iste opytam, a to by ma zaujimalo ze co by si urobil ty. proste 8-10 mld. od statu a eurofondy, tj nejakych 15-16 mld. len na stavanie D/RC :question:

v zasade existuju len 2 moznosti, bud trasa E75/E50 cize D1 a nic ine (ani R1, co dnes je uz malo pravdepodobne) alebo R1 ako zberna trasa a teda hlavna priorita…pre severo aj juhovychod + PP-PO, par mensich usekov R2 a ZA-RK (bez korbelky, a s odsunutim 3. balika o par rokov).

S tymto maximalne suhlasim, ale neviem si predstavit ako taky Fico na tlacovke hovori o tom, ze z dovodu nedostatku penazi sa bude snazit riesit aspon kriticke useky na severnom aj juznom tahu. Namiesto toho je snaha slubovat suvisle useky aj tam, kde to nie je nutne treba (napr PP-PO ako sucast kvazispojenia Slovenska cez Donovaly) a napr. usek Beladice-Tekovske Nemce je tusim jediny z PPP usekov, ktory podla aktualnych planov chcu otvorit este do 06/2010.

problem je prave v tej politickej rovine.. za lahke useky mozu zat politicke body… visnove je cez jedno volebne obdobie ..

inak beladice - tekovske nemce by som urcite neodsuval .. skor useky typu severny obchvat PO, alebo aj PO zapad - PO juh .. a radsej dokoncil kompletne nabreznu .. taktiez usek turany - hubova az tak nesupi .. skor by mal ist hubova - ivachnova .. a podobne.. takychto usekov by sa dalo najist vela ..

ale to by niekto musel ozaj manazovat a nie robit na politicku objednavku :wink:

otázky boli položené veľmi presne, lebo v nich tie časy a následnosti sú vzájomne popísané :smiley: ale to ty veľmi dobre vieš :bulb:

:arrow_right: tu netreba 6 mld. EUR, na D1+R1 stačí (ak by to staval štát) max. 3,5 mld. EUR
:arrow_right: ostatné je týmto pádom zodpovedané :sunglasses:

On ale ani hovoriť nemusí, on tak koná. :laughing:

A ? Ficko tu bude aj v 2010-2014 …

Devil, problemy na useku od Beladic sa daju poriešiť lacnymi upravami križovatiek, pripadne tretimi pruhmi v stupaniach pomerne lacno, ved projekty ma SSC uz na cely usek od NR ale tu som aj ja za JV obchvat NR cca po Beladice v parametroch plnej RC, tam to ma vyznam. Avšak podobné úpravy okolo Strečna len na podúseku si neviem predstaviť ako sa zrealizujú a sú tu hlavne vyššie intenzity ako na Beladice - Tek.N. To čo som spomínal je moje riešenie ak by zlyhalo PPP.