Šírka a parametre našich diaľníc

Dlhodobo ani nemusia, stačí podpora na 5-10 rokov. Ja ako tak čítam tie noviny, odborné noviny atď., tak vidím skôr obrovské ohlásené podporné balíky do infraštruktúry a stavebníctva v USA, Kanade, Japonsku, Austrálii, Nemecku, Španielsku, …

Ani by som nepovedal. Lebo z EÚ na program Doprava je plánovaných 110 mld. SKK, z toho však na diaľnice okolo 55 mld. SKK a to je na 7 rokov. Za to sa nedá postaviť ani D1 od Žiliny po Ružomberok. Takže preto ide Fico do PPP. Aby tie najdrahšie úseky postavil niekto iný so všetkými stavebnými rizikami - predraženie tam bude finančné, ale bolo by aj tak, lebo u nás sa stavia stále s predražením od 20% do 150%. A to je ešte otázna kvalita a tuto tá kvalita byť musí, keď to má vydržať 20-30 rokov v perfektnom stave. Nuž a potom, niekedy v r. 2014 bude musieť vláda nájsť 10 mld. SKK na splátky pre PPP. Ale v tom nevidím problém - predsa sa nebude každý rok investovať 4 mld. SKK na nové policajné autá, 3 mld. SKK na novú dopravné vojenské lietadlá, nepotečú miliardy SKK na obnovu veľkých kultúrnych pamiatok (hrad, SNG, SNM). Vlády musia hľadať aj iné veľké sumy - dôchodková reforma, neskutočne sa zadlžujúce zdravotníctvo, …

SR nebude mať vyrovnaný rozpočet v r. 2011 … budeme radi, ak deficit v r. 2009 bude tesne nad 2% a keď to v r. 2010 bude niekde na 1,5%.

ano, cca. v zavislosti kolko pojde pre ssc. trochu sa to tazko odhaduje lebo EU zaplati len % z opravnenych nakladov a nie celej ceny, ale tak to vychadza ze skoro 15 mld. je rezervovanych na ZH, PB a refundaciu hotovej D3 pred ZA.

ono pokial si pamatam na udrzbu a opravy atd. je rozpocte 1 mld. navyse…20 mld. je vyslovene pre “pripravu a vystavbu”…jednu vec musim spomenut…si predsa dobre pamatame pri prvom baliku sa az v 2008 robila geologia a aj kvoli tomu meskal…cakali by sme ze to uz bolo davno urobene ked to je dlhodobo planovany usek…takze do geologie sa vela nedavalo…ak vobec (?)

dolezite je dodrzat maastricht - def. 3%. stabilny rast v podobnom tempe zabrani zvysovaniu zadlzenia (okrem toho “cyklickeho zdr. poistovne-stat-zdr. zariadenia”…ale to je ina tema),

To si pamätáš takmer dobre - ide o 900 mil. SKK, avšak to nejde na diaľnice, ale na SSC. :slight_smile:
Do geológie sa dávalo do 200 mil. SKK ročne, ale tento rok to bolo vyše 1 mld. SKK.
Však v pohode, ja som za deficit do 3% HDP. :slight_smile: Kým nemá SR dlh cez 50% HDP, všetko je v pohode.

ale ide to na dialnice, ta podkapitola resp. odsek sa vola “Príprava a realizácia opráv diaľnic a rýchlostných ciest NDS” - 29 874 527 €, moznoze to fyzicky vykona niekto iny ale to je zvlast vyclenena suma na opravy takze ani to nejde na tarchu tych 20 mld.

Tak to je potom ale niečo iné, čo som ja nepostrehol. V každom prípade ale sú to len opravy naviac - aby sa mohla realizovať 160 km/h. :slight_smile: Ale je to jedno, miliarda sem, miliarda tam … tu treba iné sumy, aby bol vidno výsledok …

Ked uz sme zabrdli do tej 160 km/h v čase keď tvrdíme že nie je dosť peňazí považujem totiž práve investície ktorých cieľom je zvýšenie rýchlosti na 160 za zbytočný luxus pre pár vyvolených, pretože viac ako 50% vodičov viac ako 140 aj tak nepôjde kvoli spotrebe, otáčkam, hluku…
Radšej keby spravili opatrenia na zvýšenie PLYNULOSTI nielen diaľnic ale aj hlavných ciest pretože temer pri každej ceste mám úseky bez diaľnic. Čo mi je platné že 20 km preletím 160 keď potom na ďalšom úseku sa vlečiem 80-kou alebo stojím v zápche v podobnom poradí vozidiel v akom som vyrážal na začiatku 160-ky. Akurát vystúpi spotreba a čo som získlal toľko aj stratím lebo úzke hrdlo nepustí a čo sa na dobrom úseku “roztratí” to sa v zápche zasa stretne.

stano a čo je zlé na tom, keď sa opravujú staré povrchy, pridáva sa ISD a oplotenia ?

a bude sa robit oplotenie aj tam kde sa vobec neuvazuje so 160-kou ?

Rast dialnic = zvýšenie živ.úrovne. Zvýšená životná úroveň ti dovolí viac vraziť do spotreby, hluk v novších autách je minimálny. Nebude stále takáto doba ako je teraz, za päť rokov máš už inú (bohatší ludia, viac áut…) Však mysli do budúcnosti!

uz dnes je trend vyrabat skor usporne auta, ceny benzinu pojdu tiez hore a snad sa aj zmeni nasa mentalita a na cestach sa nebudeme pretekat, ale konfortne sa presuvat z miesta A do miesta B

… a zjistíme, že mezi 130 a 90 (km/h) je větší rozdíl v ceně dopravy, než v časové úspoře už teď :slight_smile:

Som za akekolvek upravy ktore zvysuju komfort, bezpecnost a plynulost, len tvrdim ze ked ide o setrenie penazi prednost musia dostat useky kde je nebezpecne alebo nemozne ist aj 130 lebo max. touto rychlostou jazdi vacsina aut. Pri priemernom veku nasho autoparku a cenach paliva tu tak skoro vela 160-kovych nebude asi ani o 5 rokov.
Ale o 160-ke je tu ine vlakno.

Takto mozes iterovat az k 0 a zistis, ze ked nikam nejdes neminies nic na benzin a este aj usetris kopu casu.
( A mozes predat auto) :stuck_out_tongue:

B; Thomas možno mal na mysli slovenskú realitu, že ideš povedzme 130, ale nasleduje úsek, kde musíš spomaliť možno na 60-70, potom zase ides kúsok vyššou rýchlosťou a tak.. Takto naozaj veľa času neušetríš a rozdiel v spotrebe medzi 90-100 a 130 je značný. Na druhej strane nie je tak ďaleko doba (dúfam), keď budeme súvisle jazdiť po D a RC trasy ako BA-ZA a BA-BB

ale prdlajs :slight_smile: jde o to, že se v rozumném čase dostaneš na místo určení, zvýšení rychlosti neodpovídá úbytku bezpečnosti a nárůstu nákladů na cestování. Mezi takovou 60 a 90 je dokonce pokud jde o palivo i úbytek nákladů a časový rozdíl je dost nepoměr.

160 km/h má význam při cestování nad 500 km v kuse, ale i tady je otázka, zda pro takové přesuny nejsou výhledově vhodnější dálové vlaky se službou “úschova auta během přepravy” :slight_smile: Navíc takových cestovatelů je minimum (kamiony nepočítaje, těch se 160 km/hnetýká vůbec).

thomas, vacsina aut ma optimalnu spotrebu na sestke okolo 120 kmh .. rozdiel medzi 60 a 90 je ozaj velke, ale v neprospech 60tky .. a to aj pre nakladaky .. tie maju optimalnu rychlost niekde medzi 80 a 90 kmh .. podla moznosti po dialnici samozrejme :wink:

Lenže väčšina áut tú šestku nemá.. Ono to, aká rýchlosť je napr. pri tej šestke optimalna, závisí aj od toho, aká “dlhá” tá šestka je. Ja mám napr. pri 140-ke na šestke otáčky okolo 2300-2400

však tak jsem to taky myslel (s rozdílem mezi 60 a 90) - viz můj předchozí příspěvek.

Obávám se ale, že většina aut má optimální spotřebu mezi 80 a 90 km/h. Ale vzhledem k rozšiřující se síti dálnic a kvalitních cest je samozřejmě otázka, proč se ještě nemontuje šestka, i když by ji zřejmě utáhly i motory o obsahu 1,2.

Vyvstává samozřejmě hypotetická otázka, zda by se neměla montovat i sedmička při případném zvýšení na 160 km/h, ale obávám se, že vzhledem k rostoucímu odporu povrchu a vzduchu už by i instalace tohoto rychlostního stupně stejně musela zahrnovat zvýšení výkonu, resp. ne menší motor než třeba 1,8 (střílím od boku).

Ale v podstate máš pravdu, lebo si písal o “optimálnej”, nie “najnižšej” spotrebe. Väčšina vodičov podľa mojich skúseností jazdí po D/RC okolo 120 km/h, čo je za bežných okolností (dobré počasie, zjazdnosť, hustota premávky) pre veľkú väčšinu vodičov optimálna rýchlosť, akýsi kompromis medzi cestovným časom, spotrebou a bezpečnosťou.

V predošlom príspevku som reagoval na Aquilu. Thomas, s tou spotrebou pri väčšine áut 80 - 90 máš samozrejme pravdu, lenže to je skôr “najnižšia spotreba” (machri na pretekoch na čo najnižšiu spotrebu sa vedia dopracovať až k neuveriteľným číslam) a skutočne málokto tak jazdí po diaľnici