Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

gallery/image_page.php?album_id=46&image_id=43698
nahodou som nasiel toto. zeleznica aj tom stave v akom je konkuruje cestam okolo vacsich sidiel, najma ak je dvojkolajka. odvtedy nabehol aj RJ na jednokolajke ale BA je specificka. jednokolajka na juhu nema sancu pritiahnut masy a to ani lokalne dvojkolajka na severe lokalne ano ale v dialkovej doprave cestam nekonkuruje.

ahaa, takze komusi stavali v CR a nie u nas… to mi nejak nevychadza, ze by boli komunisti zlati!

Tu som nepísal o žiadnych reguláciách, iba o viere v to, že ľudia vedia uvažovať v širších súvislostiach. Zo zníženia individuálnej dopravy môžu profitovať aj zlepšením zdravia.

A taktiež chápem, že nie každý môže využívať verejnú dopravu. Avšak tí, ktorí môžu, tým uvoľnia cesty pre tých, čo sú odkázaní na autá.

Tak to je taka vyhovorka ako ked povies, ze nemci maju dialnice, lebo pocas protektoratu boli ich cesty prioritnejsie.

Takze od dristov k cislam.

Za komunistov sa postavilo 184km dialnic v plnom profile. Pocitajme od roku 1961 kedy bola dialnica definovana v zakone §4 135/1961 Zb. pozemná komunikácia. To je epickych 6.6km dialnice za rok. Opakujem, bavime sa o dialniciach 2+2.

Aktualne mame podla wiki 492.4km dialnic. Nie som si isty, ci je v tom zahrnuty aj polprofil braniska a horelice (kedze podla znacky na ceste to dialnice nie su) alebo nie. Tak ci tak, cisla to az tak velmi nezmeni. Ked od toho odpocitame co sa postavilo do 89. mame 308km dialnice (± nejake drobne) za 30 rokov to je 10.28km/rok. Takze o 36% viac dialnic v plnom profile za rok ako komunisti.

P.S. aj ked pripustim, ze v cisle 492.4km dialnic je aj polprofil horelice a braniska t.j. 12.4km tak vychadza, ze sa za demokracie stavia o 32% viac dialnic rocne.

Až teraz pozerám, že tie čísla sú z roku 2010, lebo viacero vecí mi tam nepasovalo. Avšak odvtedy sa veľa vecí zmenilo, najmä v okolí Bratislavy. Takže by som to nebral za hodnotenie súčasného stavu. Plus by ma veľmi zaujímala metodika

Ahoj Pacho, neuveris mi ale vcera vecer som si aktualny PPT stahoval z tej stranky do PC. Presne to ( historiadialnic.sk/animacia/ ) som chcel pouzit ako priklad na porovnanie nerovnomernej vystavby na zap/vych slovenska. Nasledujuce riadky sa nebudu citať z tvojho pohladu lahko.
Dialnice/RC plny resp plovocny už v prevádzke v rokoch:

1978 - zapad spolu 116km (D1 52km, D2 64)
1978 - stred spolu 46 km (D1 BB-ZV, D1 Iv-LipJ)
1978 - vychod 0km

1988 - zapad spolu 168km (116+42 TT-HorS +10 NRZap-Bab)
1988 - stred spolu 74km (46+14 LipJ-Hyb + 14šašP-Budč)
1988 - vychod 19km (POJuh-Bud)

1998 - zapad 245km (168+62 HorS-Ladc + 15 Srď-Bab)
1998 - stred 116km (46+ 4kmZC + 10 Hyb-Važ)
1998 - vychod 22 km (19+ 3km Šir)

Nejdem to dalej rozpisovat, aj zaujatemu je jasne ze pred krizou v 2008 mal zapad a stred poriadny náskok oproti vychodu. Nechápem ako toto moze niekto
spochybnovať. A konecne sa ma zacať stavať aj na vychod od PO a KE, ale tam uz musime šetriť že? :slight_smile:

Takto to vyzera, ked sa v hlavnom meste zaujimaju aj o rozvoj vychodnych regionov a 2. najvacsieho mesta v krajine (ktore je mensie nez Kosice):
themayor.eu/en/major-develo … rt-in-2020

  • dialnica do Debrecina je hotova od 2006,
  • ICckom je 2.5 hodinove spojenie do BP kazdu hodinu
  • debrecinske letisko, ktore v r. 2011 este ani neexistovalo, v roku 2019 predbehlo v pocte pasazierov Kosice.
    Pritiahnutie investorov ako BMW!!!

V blavo-centrickom h e y s 1 0 v 4 c k o m blavastane ale riesime, ake hrozne je, ze sa ma stavat Soroska, ktora jedina realne prepoji BA a KE a vychod a zapad. Co uz…

Dáš nám aj čísla za roky 2008 aj za 2018??? Nech máme teda ucelenú predstavu aj o tom, čo myslíš pod slovom VÝCHOD, lebo evidentne v tom máš aj ty sám zmätok?

A ako nechcem ti brať tvoje ilúzie, ale… povieš mi odkiaľ pokiaľ si nameral pre D1 v roku 1978 tých 52 kilometrov diaľnice D1 na západe? Poprosím ťa aj o upresnenie merania D2 z tohto roku. A na záver mi rozmeň na drobné aj tie kilometre zo stredu Slovenska. Díkes.
Lebo pokiaľ si svoje výpočty domr.al už v tomto roku, budú stáť za ho.no aj čísla v tých ostatných rokoch. :wink: :laughing:

nova vlada by mohla svihnut a dokoncit celu D1 a D3 co by mali byt priority najblizsie roky spolu s R2 na juhu a R4 od Presova na sever pozrite sa kolko usekov a aky pokrok spravilo susedne Polsko, ucme sa od nich vedeli si aj eurofondy vybavit a makaju ziadne prietahy v konaniach a natahovacky, vsetko sa hned zamieta a makaju ostosest na dialniciach a vysledok sa dostavil: facebook.com/photo.php?fbid … =3&theater
cize v roku 2019 maju najvyssi narast novych usekov dialnic ci uz odovzdanych alebo rozpracovanych , ked sa chce tak sa da, ked sa nekradne a je pri moci poctiva vlada ktora robi maximum co sa da pre krajinu a stavia rychlo trasparentne a max efektivne

Więc spakuj się w Polsce.

frostbite - opet trochu trepes nezmysly - pre priklad nedavno poliaci otvorili usek ku wroclawi ktory mal byt otvoreny este do ME vo futbale.. si najdi kedy boli tie ME.. a uz by si tu fakt nemusel pisat ten balast s poctivou vladou a maximum pre krajinu a podobne pseudohesla.. uz to fakt otravuje.. bol tu na fore taky podobny zasierac, mal nick medima, on uz nieje ale zjavil si sa ty.. ktovie aka to je nahodicka..

to nie su nezmysly ale FAKTY ty dilino co chces este viac je tam vsetko cierne na bielom, aj mapka siet novych dialnic aj tak neveris a trepes opak ,to je FAKT FAKT a este raz FAKT istenem? poliakom mame co zavidiet a ucit sa od nich ,tolko dialnic a RC za jeden rok co postavili oni my nikdy nepostavime-lebo my odjakziva hladame dovody ako sa to neda ako to nejde, vsetko co sa da komplikujeme maximalne prietahmi v konani a pozerame ako kde co ukradnut a vytunelovat ci uliat do vrecka z fondov.. rozhodne nepokrocime a nezmeni sa to nikdy pod tymto mafianskym vedenim statu nds aj zeleznic ..sme mafiansky stat a to je realita to nezmenis a nemozes popriet.bodka.

Je to o dost vacsi stat. tzn. ze vystastavbu je dost vidno. Poliaci maju dokoncenych cca 4000km D/RC a my 767 ak som to dobre spocital… Co vychadza ze dokoncenych maju o 5.2 nasobok viac, ale maju o 7 nasobok viac obyvatelov a o 6.3 nasobok vacsiu rozlohu. Co ti z toho vyplyva si domysli.

Presunut do polska pls.

To je ale problém toho lokálneho poslanca a nie Bratislavy, že je z neho po príchode do parlamentu zrazu “Blavák”. A takisto jeho “biznisové puto” na BA sa nezmení tým, že strany budú založené na regionálnom princípe.

Máte všetci predsa 4 preferenčné krúžky, tak si môžte vytiahnuť ktoréhokoľvek poslanca do parlamentu aj z konca kandidátky. 1,6 milióna obyvateľov východu. Voličský potenciál na to máte, aby ste prehlasovali 430 tisícovú Bratislavu. Či nie?

btw. pre bukvara- ty paprd, tu to mas aj vo videu cierne na bielom priamo potvrdene primatorom Kosic.. facebook.com/watch/?v=481156526117967 netvrdim ze nie je rozlohou vacsi stat ale nie je to len o rozlohe ale aj o rozumnom vyuzivani eurofondov o celkovom riadeni procesov vyberovych konani vo vela veciach sme ako stat so severnymi susedmi podobni a vobec tu ide o princip nenarazal som na rozlohu ktoru samozrejme maju inu ale na system ktory u nas nefunguje a je oproti poliakom doslova v plienkach ,oni nam za posledne roky na mile dopredu utekaju a pritom mali a maju podobne mnozstvo eurofondov ako my na rozvoj infrastruktury a zeleznic celkovo a niekolko rokov dozadu boli pritom doslova v tejto oblasti v suterene a ovela horsie na tom ako my..

Rok 2004 ( vstup do EU ):
PL - 781km
SR - 410km

Rok 2019:
PL - 4214km
SR - 767km

Poliakom pribudlo 3433km dialnic/rc, nam 357km, resp. pribudlo im takmer 10x viac dialnic/rc ako na Slovensku. Nas “zachranuje” len to ze za socializmu sa u nas stavali dialnicie viac ako v susednom Polsku. Posledne 2 roky som precestoval a najazdil po PL a ten stav rychlosti stavby dialnic oproti Slovensku je neporovnatelny.
V Madarsku pribudlo za 2004-2019 viac ako 800km dialnic/rc ( + rozne 2+2 cesty 1. triedy ).

V Polsku je vo vystavbe, ak spravne vidim, takmer 1000km, v Madarsku 358km. Na Slovensku kolko? 100km? Dlhodobo sa nam Polsko a Madarsko budu dalej vzdalovat a bez EU fondov ich uz asi nikdy nedobehneme.

Polsko ma lepsie predpoklady na rychle budovanie dialnic.

  1. V podstate nonstop rovina s vynimkami
  2. Lacna pracovna sila
  3. Velky trh
  4. Lacne stavebne materialy
  5. Snazia sa drzat korupciu na uzde
  6. Vyuzivaju existujuce telesa ciest popr. stavaju hned vedla nich

My mame maximalne tak 2. bod… Dalej je to aj o politike. PiS ci smer su taka ista fajta. Rozdiel je len v tom, ze za nimi aj nieco vidno. :wink:

Dalej mame zle smerovanie politiky, socialny stat sa buduje vtedy, pokial je dostatocne ekonomicky silny… Pretoze pri socialnom (sorry takmer socialistickom) state nie je mozne ziskat potrebny kapital, co znamena, ze tu nikdy nebude dobre. :mrgreen:

toto je pointa, ze CS bolo na tom lepsie z cias socializmu.

kopcovity teren mozes kompenzovat zmiernim parametrov, cize uzsia kategoria, skratenie mostov. nikto nam nekazal mat D26,5. cena prac. sily je porovnatelna. dialnice stavaju aj zahranicne firmy odkedy skoncil meciar a trh je cela europa. s tou korupciou neviem…vyuzivanie existujuceho telesa…to iste ako bod 1…vid kysuce.

obrovsky omyl. toto pochopili poliaci a madari, dolezite nie je len mnozstvo kapitalu ale aj komu patri resp. kto o nom rozhoduje. inac povedane vyska hdp nie je umerna skutocnemu bohatstvu.

Polsko je téměř 6,5 x větší než Slovensko a má i nepatrně vyšší hustotu obyvatelstva. 10 x víc km dálnic za stejné období je tedy proti Slovensku tempo sice výrazně rychlejší, ale ne násobně. Platy jsou v Polsku oproti Slovensku o něco málo vyšší.

Už aj keď sa ohanate tou rozlohou ok teda 7x 20km je 140km čiže ak by Poliaci stavali naším tempom mali by mať 140km ale oni majú 400 tak asi je niekde chyba.. A tá chyba je mafiánske zlodejske vedenie štátu a NDS a zaspate neefektívne zákony VO a prieťahy v konaniach, neustále zasahovania do procesov a pod , lebo eurofondov na infraštruktúru dostávame podobne množstvo aj balíky