Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

kde je zaruka, ze ked pojde cez juh dialnica, ze tam bude aj priemysel? Napr automobilka (kedze na SR su, tak som zvolil tento priemysel), preco je KIA v Ziline, VW v BA, PSA v TT, JLR v NR (aj ked mal byt v KE).. ja si myslim, ze velke parky budu vznikat tam, kde je velka moznost pracujucej sily, myslim region, kde byva vela ludi.. skor bude R2 sluzit len na presun ludi, mozno na investora na vychode, ale medzi dajme tomu ZV a KE velky investor nepride..

Nehovoriac o tom, že je totálne scestne stále modliť za veľkého investora. Dobre príde. Dostane sa do problémov.. potom čo? Už teraz je SK ekonomika totálne nezdravá vďaka odovzdanosti automobilovému priemyslu. Sebemenší záchvev a sme v prdeli, robotizácia a sme v prdeli. Ľudia sú totálne zmagorení, 20r populistických nezmyslov čo tu tlačí Ficko a spol.

robotizacia tu uz je a nie sme v prdeli. aj robot je stroj. cele kysuce funguju na velkom investorovi, oproti tomu by na juhu stacilo zopar fabrik s 500-1000 ludmi a bolo by.

spocital som ako budu dostupne do cca pol hodiny kraje pokial sa dokoncia rozostavane dialnice a to cez okresy kadial prechadza, okresy ktore su uplne nablizku (npr. BS ci KM alebo DK) prip. 1/2 ci 1/3 okresov prilis velkych/roztahanych (RS, TV…). neexistenica tur-hub a zvolen zapad-vychod sa nepovazuje za prekazku.

  • ZA kraj cca 70 % obyv. BY, ZA, MT, RK, LM, DK a to aj bez CA ak nebude vyriesena radola.
  • BB kraj cca 70 % obyv. ZC, ZH, BS, ZV, BB, DT, LC, PT, 1/2 KA, 1/2 BR, 1/3 RS, za predpokladu kri-myt
  • PO kraj cca 55 % oby. PP, KK, LE, PO, SB
  • KE kraj cca 65 % obyv. KE, KS, SN, 1/2 GL, 1/3 TV

70 percent zodpoveda TN a NR kraju. btw. zatial najviac na presun sluzi skor severna D1.

A máš pocit, že fungovanie Kysúc je v poriadku? Ja ten pocit nemám a ani stovky zamestnancov Schaeffleru, ktorý dostali alebo dostanú v najbližšom období vyhadzov, kvôli nedostatku zákaziek.

Zatiaľ nemám pocit, že máme u nás plne autonómne fabriky s pár zamestnancami. To je budúcnosť (30r max) , ktorej sa nevyhneme, a potom, pri našom zaostalom školstve, kde umiestnime tie státisíce ľudí čo pracovali vďaka “veľkým investorom = obrovskej fabrike”. Iný príklad US Steel. Veľký investor na východe a prepúšťa tisícky ľudí. Ale šak v poriadku hlavne, že máme veľkého investora.

Toto je choré socialistické uvažovanie, ľudia sú len čísla, hrubá pracovná sila. Ale toto fungovalo po vojne, nie teraz v informačnej a znalostnej spoločnosti.

Na tomto krásne vidno ako krátkozrako uvažuješ. Ale povedz, pracoval by si za pásom 12ky s perspektívnym vyhadzovom každých pár rokov (pokled objednávok). Alebo by si bral maximálne ústretový prístup štátu k tvojmu nápadu na malú lokálnu firmu. Som zvedavý.

Áno, platí(lo by) to aj na západe. Či stavať polprofil alebo plný sa odvádza od intenzít. Žiaľ na považí boli intenzity, že plný profil v horizonte 30 rokov spĺňali. Aby si nebol sklamaný, tam sa otvárali úseky aj po polprofiloch a ver že aj polprofil bola veľká úľava (vtedy na ten počet vozidiel bol polprofil plne postačujúci).

ahoj dendik, prosim Ťa pozri si toto, historiadialnic.sk/animacia/ , a potom vypisuj hlúposti. AJ na západe sa robili polpruhy, Keď si to prečítaš, tak hádam pochopíš, že ani na tom západe, alebo severe, tie dialnice nespadli z oblakov, ale rodili sa veľmi ťažko , ale viac menej so stúpajúcimi intenzitami.

zeleziarne funguju desatrocia a ziadna fabrika nezabezpecila na vychode tolko ludi ako tato. ze EU sa necha fackovat cinanmi na rozdiel od trumpa nie je chyba fabriky ani kosicanov. my sme bohuzial presli od socializmu do opacneho extremu pricom cely vyspely svet funguje na silnom zvazku medzi statnym a sukromnym sektorom. pred 10 rokmi som rozmyslal tak ako pises ale velmi som zmenil nazory…

pracujem hlavou keby tomu tak nebolo pracoval by som aj za pasom aby som sa uzivil. co sa tyka lokalnej firmy poznam vela lokalnych firiem a vies co maju spolocne…chcu spolupracovat (inac povedane mat zakazky) s velkymi firmami a tiez so statom. ziadny romanticky chov vciel na chalupe. to je realita.

tvoj prispevok je obraz regionalnych rozdielov. investor s niekolkotisic zamestnancami prepusti par sto ludi. na gemeri a vychode by boli radi keby schaeffler so 4700 ludmi par sto prepustil. to je ako ked sa ti na fore niekto stazoval ze kvoli kolone sa dostane domov o osmej a iny mu odpisal ze na vychode tiez o osmej ale az piatok…fungovanie kysuc je potom v poriadku.

Pacho ty ides porovnavat 1/2 vo vystavbe 1999/2002 hadam zartujes… V dobe ked ideme prerabat 2+2 na 3+3 ideme niekde D/Rc stavat v 1/2 v roku 2020.. pevne verim ze ako mobil mas este stale Benefon beta alebo nokiu 3310…

Hej, lenze tam kde to ideme “premalovat” na 3+3 nejazdia obrazne 3 traktory denne ako na R2/R3/R4 atd. :unamused: Trochu logickeho uvazovania by niekedy nezaskodilo…

Ono stale sa dostavame k rovnakemu problemu… Za 2 mesiace su volby, mozte sa slobodne rozhodnut, kam bude smerovat tato krajina…

ja len na okraj velky USS na rozdiel od zbytku zahranicnych firiem, zabudol investovat do inovacii a rozvoja a v tejto chvili ma investicny dlh cca 1,5mld.. a fabriku by chcel predat za cca 2,5mld co je nerealne… Takze ak to dalej takto pojde tak moze mat z toho muzeum hutnictva :slight_smile: podobne ako je v Srbsku

Lenže na 3+3 sa to “stavia” na základe potreby, nie kvôli tomu, že je rok 2020.

opat sa pytam, kde je zaruka, ze investori pojdu do malych okresov, kde nieje viac ludi pokope? Neodpovedal si mi devil, velki investori idu tam, kde je vela hustota obyvatelstva, mali aki? Na SR je viac prikladov toho, ze stat zaplatil vystavbu priemyselneho parku, ale investor si to rozmyslel a isiel tam, kde moze dat menej ludom za mesiac.,. nie kvoli neexistujucej dialnici (ano u niektorych aj preto). Inak k JLR, ked mala ist KIA, tak Malcharek (alebo Mr. Balonik?) sa isli potrhat aby KII slubili dialnicu, keby islo len o nu, tak JLR stavia v KE.. zaruky urcite dostali..

ok inac, zlati komunisti stavali dialnice 2+2 pricom urcite neboli ,intenzity, na taku stavbu, ale stavali s neakym vyhladom na +20/30r. s intenzitami na buducu dobu… 1+1 nech su cesty I.triedy

a kde je zaruka ze to tak nebude…samozrejme neocakavam ze niekto velky dojde do Revucej,Dobsinej alebo Stiavnice kt su v kopcoch, ale skor niekde ako TV, MI, RS, na rovine ak ma kvalitnu cestnu infrastrukturu. BMW sa rozhodol pre HUN prave pre dialnicnu siet… Po pravde byt zahranicny investor a ides mi slubit nieco take ako vystavbu dialnice tak Ta uz vysmejem, kedze vramci pripravy viem aky stav a co sa roky slubuje… Uverim Ti ak mi dostavias podobne ako pre JRL neaky privadzac 2-3km a pod ale nie neaky usek dlhsi ako 20-30km.. kde len zacinam s pripravou a do odovzdania je to minimalne 10r

A kolko km dialnice ti “zlati” komunisti postavili v 2+2?

a preco by nesli. aj v RS funguje investor aj v MI uz niekolko rokov, robi tam par sto ludi. tak ako prisiel jeden moze prist druhy a treti. a suhlas s nevom, slubovat dialnice v 2020 ked okolite krajiny ich postavili krizom krazom a nielen “sväte” CORE je smiesne.

Ze ty si videl tu reklamu kde usmievajuci sa chlapik ako keby mu spadla tehla na hlavu parkuje na odstavnom parkovisku a ide do prace vlakom? :slight_smile:
Nemas pravdu. Je to len o pokroku a upadku.
Spolocenska a environmentalna zodpovednost ma byt sucastou pokroku, zlepsovania vsetkych parametrov zivota ludi, za sucasneho zvysovania efektivity procesov a ich energetickej narocnosti.
Individualna doprava je pokrok voci hromadnej, preto pokrok je vylepsovanie individualnej dopravy nie hromadnej.
Navrat k doprave z 19. storocia bez vylepseni nie je pokrok, je to upadok.
Devil ma pravdu, hromadna doprava ma jedinu moznost konkurovat individualnej a to je cenou. Cena zobrazuje energeticku a spolocensku narocnost daneho procesu. Ak sa nevieme s cenou hromadnej dopravy dostat na 1/4 a menej individualnej tak ta hromadna jednoducho nema buducnost.
Ale my to presadime zakonmi a obmedzeniami, ze?

110mat110 chod na wiki a si spocitaj alebo aj na historiadialnic.sk/historia-1979-1988/ :slight_smile: + si daj ze ,zlati komunisti, stavali aj na CR strane kt bola prioritnejsia ako ta nasa…

A teraz si trafil klinec po hlavicke. Nie tak davno som cital, ako svedi, ktori ziju mimo velkych miest (v osadach na severe atd.) protestuju, ze mat auto je pre nich velmi nakladne a potrebuju ho k prezitiu kedze inu moznost dopravy nemaju… A kedze regulacie su stavane na ludi, ktory ziju v urban oblastiach, svoj zmysel plnia. Ale to ze na to doplacaju ludia, ktori by ani nemuseli je nepodstatne. Takze drz hubu a plat, lebo pojdes do vezenia, ze si sa odvazil nieco povedat voci nasej skvelej svedskej progresivnej vlade. :smiley:

A inak tiez si myslim, ze napr. zeleznicna doprava do kazdej doliny patri do 19. storocia. :wink: