Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

nenahral, pozri kto su navstevnici tatier. najma cesi…a sme pri D49 ktora zas kvoli tatram nebudu stavat. poliaci…oni idu z opacnej strany no a domaci…oni pridu aj bez dialnice, resp. po R1 a cez donovaly. a zabudol som madarov…naozaj treba aspon tie obchvaty na R3 lebo ked prekrocia hranice z tych ich dialnic budu len krutit hlavou…kto komu nahral na smec…

Je to možné. Kde by intenzity neboli nebolo by o čom. Cestná sieť nie je len o diaľniciach. Zbytočne nalievame miliardy kde ich netreba a zanedbávame ostatné cesty.

Jednoduchá otázka. Bolo tam viac vozidiel ako 10 tis. jedným smerom alebo nie? Ak nie, nie je o čom. Máme desiatky km ciest 1+1 kde je intenzita vyššia a tie mali byť dávno rozšírené, no na ne nezostalo.

Ono nie je problém, žeby na ne nezostalo. Problém je absolútne nekompetentný manažment NDS a hlavne SSC naprieč 30 rokov samostatného Slovenska. Nevidíme nič len krátkozraké rýchloplátanie, výstavbu hurá systémom bez koncepcie a absolútne žiadnu prípravu riešenia celých cestných ťahov. A ak sa stavia tak len vďaka tomu, že sa nejaký úsek dostal v príprave náhodou dosť ďaleko.

Pernamentne sa tu vykrikuje ako sa stavia raz na juhu, raz na severe. Ale všetci ignorujú fakt, že sa stavia stále len to čo je pripravené a priority neexitujú.
Teda tento rok sme videli prvú skutočnú prioritu ministerstva a to Soroška. Avšak tiež, okatá, nezvládnutá a nekvalitná politická objednávka bez posúdenia opodstatnenia.

Žiaľ SSC je už takmer 20 rokov podvýživená. Boli roky keď nemala ani na zimnú údržbu. Teraz je to kúsok lepšie, ale žiadna sláva. Až bude mať ročne garantovaných pomedzme 200 mil. tak za 5-7 rokov vie byť pripravená dosahovať prvé koncepčné výsledky. Inak je to len o lepení.

Ale kde to je len čierna diera podobne ako železnice. Proste štátny podnik 20r vedený nominantami vlád, ktoré sa do histórie SK zapísali najvačšími zlodejinami.

Jediná organizácia, ktorá volá po koncepčnosti je HzP. Zatiaľ som si nevšimol, žeby to bolo o tom, že SSC, NDS či železnice majú pripravené komplexné štúdie a priority. A “len” im chýbajú peniaze. Takže o peniazoch to nie je. Keď bude koncepcia môžeme sa baviť o tom, čo sa skôr oplatí za investovanú sumu.

no a teraz vazne…od VT alias popradu po PO mame ledva 70 km plneho profilu cize bez braniska a bez JZO PO. v priemere bola cena tychto usekov 10 mil/km. keby bol poloprofil resp. 2+1 usetrili by sme tak 30 percent cize 3 mega na km. 70x3=210 milionov. keby to bolo uz od hybe tak dalsich asi 30 mil. a nieco este pri PO aj ked tunely chces mat v plnom profile. mozeme teraz riesit ze usetrit sa dalo aj 3,64 mega/km ale na podstate to nic nememi.

realne zase len ide o setrenie na vychode a usetrena suma samozrejme rozlozena v priebehu 10 rokov (stavba PP-PP 2005-15) je smiesnych 20+ mil. rocne…ktore vlastne nemozes presunut len tak lebo to boli kohezne fondy prioritne urcene pre CORE a nie na “ostatne cesty”.

bohu žiaľ , nestihol som porátať. :smiley:

Tak to sa veľmi mýliš, že čierna diera. Ak len skromná údržba a nevyhnutné opravy stoja 40 mil. a dostaneš 35-40-45-50 mil. tak ukáž nejaký viditeľný rozvoj. Ani štúdie nie sú peniaze. Ak si dal na štúdie tak by si nemal ani na jeden obchvať každé 2-3 roky.
Podobne sú na tom železnice. Mnohé trate sú 40+ rokov bez primeranej údržby, každým rokom sa znižujú max. prejazdové rýchlosti… detto vozne rýchlejšie chátrajú oproti ako by si cestujúci želali rozvoj. Zrušme bezplatné cestovanie a ceny na dvojnásobok a možno sa železnice niekam kúsok posunú. No 30-40-50 rokov nikto nebude čakať na pokrok. Socialismus všetko pokazil.

bez penazi to nepojde. dokonca HzP vo svojej analyze k projektu lipniky-ubla na strane 11 pise:
Preložky ciest sú z veľkej časti spoločensky nenávratné napriek relatívne nízkym investičným nákladom (priemer pod 6 mil. eur/km), návratnejšie by mohli byť pri zvýšení maximálnej povolenej rýchlosti na 100 alebo 110 km/h.
to ze su nenavratne je ich uhol pohladu. prelozka jednej dediny usetri mozno zanedbatelne 2 minuty a bezpecnost sa tazko kvantifikuje. ked ide o 10-20 km to uz je trochu ine. …ale spat k nakladom nech stoji km hoci len 3-4 mega tak na 100 km preloziek treba 350 milionov navyse rozlozene na max. 2 roky aj to je vela lebo jednoduchsie sa daju postavit aj za rok. a 100 km preloziek je este malo. len I/64 NR - hradiste co ma nahradit R8 ma mozno 50 km a na NR-KN treba 20-30 km preloziek.

ceny na dvojnasobok…zeleznice sa niekam posunu a ludia sa presunu na autobusy…a do aut

Ak zoberiem tie ceny čo si napísal, aby sme sa niekde pohli, tak za 240 mil. by sme na juhu postavili 48 km polprofilu v cene 5mil./km. Nakoľko ich tam nemôžeme použiť, tak by sme ich použili na dostavbu D18 (píšem schválne D18 nakoľko existujúca I/18 bola postavená ako polprofil D18) a dnes by sme mali celý ťah na Kysuciach hotový a mohli sa sústrediť na R2/R3/R4/R6.

Netrdím, že majú ideálnu metodiku. Rýchlosť nemá ovplyvňovať výpočet návratnosti.
Ak by sme ročne postavili 50km preložiek tak za posledných 20 rokov by sme ich postavili 1000km. Bolo by to málo? Ľudia by ich nebrali? Minimálne v každej doline by stáli po 2 preložky.

Jazda vlakom nikde nie je lacná… Ak chceme ísť len po cene, tak potom musíme použiť koncept Jančuru. Staré ale pritom slušné vozne použiť a nalákať masy do vlakov. V cene detského lístku by bola hračka ako v McDonalde a deti by si presadili ísť vlakom.

ceny mas na strane 134…pouzili by sme ich na kysuciach, postavili by sme za to jeden usek alebo teda 2, no to je skutocna vyhra a zasadne by to zmenilo pomery na Sk. hiphiphura.

za tych tvojich 240 mega podla cien uvadzanych v HzP postavis tak 50 km preloziek ale za 10 rokov :laughing: ibazeby si sa vyhol mostom cez rieky ako obchvat sale a staval by si vylucne v ultralahkom terene. :laughing:

za meciara sa mala rozostavat E58 a najlepsie sa mala zaradit do CORE namiesto nasej drahej E50 po rozpade federacie. za prve eurofondy 2004-6 mala byt R1 komplet spolu s usekom TN-ladce.

2007-13 a 14-20 bolo k dispozicii asi 4,5 mld. fondov so zakladnou spolucastou statu ta moze byt vyssia. z toho za 1,5 mld sa dala postavit vacsina R2 so soroskou a tornalou a batkou v poloprofile a uplne bez tornala-roznava alebo jablonov nad t.-moldava prip. aj ozdany-zacharovce. pri terajsich cenach a odhadoch by to bolo viac ale vystavba by prebiehala od cca 2007 tak pocitam ze do 1,5 mld by sa nejak zmestilo. podstatne je ze R1 mala cca. do roku 2005-6 stat.

za zvysnych 3 mld. eur sa dalo postavit 300 km plneho profilu v cene 10 mil./km. dokoncenie povazia asi 70 km a 100 km hybe-presov. dubna skala-turany 16 km. branisko a povazska pridavaju na cene tak nam ostava menej ako 1 mld. co stale staci na ruzomberok a s odretymi usami aj na zilinu za normalnu cenu. v pripade SO Zilina by sa nieco usetrilo co mohlo ist na rozsirenie I/11. aby som nezabudol 26,5 zredukovat na 24,5.samozrejme by sa muselo trochu prisposobit aj delenie fondov s tym ze E75 by ostalo v CORE najlepsie ale bez skaliteho. R3 a R4 by financoval stat to tak aj je…a rovnako vsetky tie investicie do jedniciek ako obchvat trnavy, galanty atd. atd. to by naozaj bola nutnost vyclenit navyse do 100 mega rocne pre ssc.

rychlost je uspora casu do toho sa pretavuje intenzita…hromadna doprava je zrieknutie sa urcitej casti komfortu. treba na stanicu nacas a zo stanice, zastavi aj tam kde nepotrebujem…kompenzacia ze musi byt ovela lacnejsia ako ist autom.

Tak sa nenavazaj a nikoho z vyplakavania neobvinuj, ani z volenia Fica, ani z necinnosti… Ja som tu ostal napriek tomuze by som v Blave za to iste co robim tu dostal 3x viac. Neje vsetko o prachoch.. Ty si odisiel,
ale mas len kecy. To ze ma Slovensko najhorsie regionalne disparity
neni o lenivosti a pasivite ale o tom ze za poslednych 30 rokov islo objektivne viac prachov na zapad. A apropo, aj na zapade uz ludia nechcu robit za minimalky tak nekecaj ze je toto problem Prešova howg

Regionálne disparity su pozitívna vec.. aj keď je moderné hovoriť opak

Dôkazom sú lacné dovolenky v Španielku, Turecku, Egypte, Čiernej Hore, krajinách ázie…

lenze cena poloprofilu nie je polovicna oproti plnemu takze to takto nefunguje. riesenie je kombinacia plneho profilu a riesenie bodovych zavad.

v kazdom kraji by mala byt plnoprofilova D/RC tak aby velka vacsina obyvatelov (nie 51%) mala na nu pristup mozno do pol hodiny.

Vysoke Tary su prevsetkym v PO kraji, teda na vychodnom Slovensku. Podla mna druha najvacsia slovenska “horska” atrakcia je Slovensky raj v Kosickom kraji, opat vychodne Slovensko. Slovensky kras, opat vychodne Slovensko, a v com su Kysuce lepsie, co sa tyka prirodnych atrakcii oproti krasu? Ale na Kysuciach aj bez dialnice sa ludia snazili ponuknut sluzby turistom, kym v krase som mal opakovane problem so slusnymi sluzbami. Hned za hranicou na madarskej strane to funguje uplne inak, ale urcite zato mozu Kysuce alebo Bratislava.

D/RC 2x2 sa nestavia pre spicky v 5 dnoch v roku, to by bola trochu mala efektivita.

Ešte je do tejto kalkulácie potrebné započítať spoločenskú zodpovednosť - enviromentálne vplyvy hromadnej a individuálnej dopravy. Potom vychádza, že verejná doprava nemusí byť lacnejšia, aby bola pre ľudí výhodnejšia.

ludi najlepsie motivujes cez penazenky. bohuzial spolocenska zodpovednost v eastbloku este nie je na dostatocnej urovni.

LM ma cast tatier. vybral si si narodne parky…OK niekomu sa moze pacit NAPANT alebo PIENAP. tatry su ale najakraktivnejsie a su cele na severe. dalsi zoznam je tu, vacsina z nich na severe, okresy MT, DK, RK, LM, PP, LE su pri narodnych parkoch SN je KE kraj ale to zrovna nie je juh. max. BB, BR a potom RA a RV. ked ides severnou trasou tak vidis NP jeden za druhym, ked ides juznou juznou tak vidis len kras a este tak napant nad bystricou.

OK, mozes vytykat sluzby v RV. sam mam negativnu skusenost…tak ako aj na liptove, turci aj donovaloch. na kysuciach som nemal tu cest.

ale ze niekde v rimavskej sobote maju zit z turizmu a medzi 5 narodnymi parkmi od MT po LE treba priemysel tak to je vtipne.
sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_n% … _Slovensku