Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

ano, uz 30 rokov myslime hlavne na D1…

od Hybe prípadne VT mala byť v polprofile, veď po polprofiloch sa stavali aj predchádzajúce úseky. žiaľ chceme všetko hneď bez ohľadu na čo máme ekonomicky a kapacity. na polprofile D 26,5 je bezproblémové vedenie 2+1… čo by možno ešte aj v dnešných časoch bolo postačujúce.

co myslis tym ze vsade ? v kazdom druhom okrese ?

Neviem co je VT okrem Vranova nad Toplou, ale urcite Hybe-PO mohol byt polprofil so striedanim 2+1 na vacsine dlzky. Krupina,Sahy ako obchvat I.triedy je v poriadku, len ci bude vola to rozbehnut. Za cesty I.triedy su asi male politicke body.

tipujem vrutky.

Skôr Vysoké Tatry. A teda mohlo sa, ale aj tak sa čudujem, že vás baví rozoberať alternatívne histórie.

Hlavne som rád, že sme sa zastavili pri stupni “megalománia” v podobe Višňového, a nemusíme mať aj “hypermegaultramegalomániu 3000” južne od Zvolena.

VT = MÚK Vysoké Tatry :slight_smile:
Ak by ľudia nelipli na pekných rečiach a hodnotili LEN na základe výsledkov tak všetko by bolo inak. Polprofil RC je ± to isté ako jednotka, len ovečky si myslia že je to niečo viac. Ak by trvdo platilo, že aj polprofily RC musia byť spoplatnené aktuálnou symbolickou známkou, tak ovečky by žiadali len cesty I. triedy.

a pri tej dlhociznej rovnej jestvujucej jednotke pri PP su zelezne ci drevene krize/pomniky a to aj z casov ked intenzity boli nizsie ako dnes. mal by si poloprofil a druhy profil by bolo miesto pre dalsie krize.

Ach toto milujem. Namiesto toho aby ludia zacali nieco robit so svojim zivotom, tak cakaju na niekoho/na nieco. V tomto pripade na investora. Ano urcite investor, ktory bude otacat tak maximalne tri tahace denne, caka za dialnicou. :smiley:

Nechápem potom ako môže byť obchvat Dobrej Nivy len ako polprofil, veď aj tam vďaka arogantným vodičom budú kríže popri ceste :open_mouth: Zaujimavé, že v Nórsku na plnoprofilových cestách netrvajú a pritom ich rozpočet je rádovo niekde inde ako ten náš.

ked nezozumies rozdielu medzi obchvatom a suvislym poloprofilom od hybe k presovu tak to mi je velmi luto. …v norsku je hustota obyvatelov asi 14 obyvatelov na km a u nas 110 oby./km.

Asi ťa sklamem rozumiem. Ty nerozumieš ak nemáme na dve nové cestné spojenia západ-východ, tak buď budeme stavať jedno tam kde je historicky vyššia premávka a kde je aj predpoklad udržať si vyššiu premávku, ale stavať dve polprofilové spojenia kde sa bude dať pravidelne predbiehať. Polprofil D 26,5 je na usporiadanie 2+1 stavaný, takže cca 45% v každom smere by bolo možné predbiehať.
Tú hustotu by som nepriemeroval s neobývanými oblasťami.

No napriklad poskladat sa 5 chlapov a spravit vyrobnu na ponozky? Alebo zacat s varenim piva? Alebo vyrabat kryty na telefony? Vies kolko moznosti je co vsetko sa da robit a hlavne v dnesnej dobe globalizacie? Ked sa to rozbehne a budes mat dostatocny pocet zamestnancov, tak regionu pomozes ovela viac ako vyplakavanim, nech uz vam postavia dialnicu do doliny… Jaj, len to by clovek aj musel trochu zariskovat v zivote ze? To nie su tie ficove “istoty”, ktore nam tu slubuju…

A ako si to vlastne predstavujes s tym investorom? Dojde investor a vsetci budu mat 2000e platy? Alebo vsetci dostanu po minimalnej mzde a budu mat mizerny (myslim v peniazoch) zivot ako doteraz? Fakt je ten investor taka vyhra? Potom vam uz nebude vadit, ze vsetky zisky utekaju do zahranicia ako viete neustale nadavat? fakt nie je lepsie pokial sa ludia snazia robit z vlastnej iniciativy pre vlastny region? :unamused: Regiony v Nemecku a Rakusku nie su bohate, kvoli tomu, ze tam prisiel nejaky investor z inej krajiny, ale hlavne kvoli tomu, ze zobrali svoj osud do vlastnych ruk a tahaju to lokalne firmy, ktore uz nie su moc lokalne. :wink:

Nezamestnanost silne koreluje s podielom Romov (prepnite si na tab “Romovia”):
https://www.arcgis.com/apps/MapSeries/index.html?appid=76373f96a6884fceb87fb1c69569ef62

Teda ide o skor o vzdelanie a navyky, nez o D/RC.

lenze vacsina norska je neobyvana oblast norsko ma 385k km2 a Sk ma 49k km2. takze tvoje porovnanie je blbost. radsej mi napis kde u susedov sa stavaju suvisle poloprofily D26,5 v dlzkach od tatier po presov. ten madarsky poloprofil M15 mal mimochodom “az” 15 km a otvoreny bol v roku 1998.

pravidelne predbiehat mozes aj na dobrej ceste na to nepotrebujes zazracny poloprofil. prave naopak 11,5 metra zvadza k riskantnej jazde a preto su cesty smrti presne tieto. aj ten nakladiak co sposobil nehodu za NR je presne ten pripad.

a stale si myslim ze prelozka bude zlacnenie oproti poloprofilu v zlnenom terene kde sa mozu skratit mosty, okolo siah na rovine kde budu akurat mosty cez vodne toky je to jedno. ale celkovo je to prinos lebo priprava bude menej narocna.

Máš úplnú pravdu, až na tú prvú vetu. Tá prvá veta sú len výhovorky. Dá sa byť konkurencieschopný aj iným ako cenou práce. Dokonca si predstav, že aj na Slovensku sa vyrába oblečenie. Keď sa budeme takto vyhovárať, tak sa nikdy nedostaneme ďalej. A ani zbytočné diaľnice v rámci predvolebnej kampane to potom nezmenia.

ono silne koreluje aj s podielom rusinov ale ich nikto v tomto zmysle neobvinuje…zopakujme si statistiku nezamestnanosti 2007 az 2019…
12/2007 RS 27,05, RA 25,8, RV 20,14…11/2019 RS 15,39, RA 12,58, RV 12,29…
12/2007 BJ 13,01, SK 12,93, VT 14,51…11/2019 BJ 10,13, SK 10,8 VT 12,05

Nebud smiesny. Kolko je Rusinov v RS,RA,RV,KK,VT, teda v 5 okresoch s najvyssou nezamestnanostou? Od 0.01% do 0.33%. Pritom Romov 18.44 az 25.9%.

I feel offended :cry:

yoggy 100 bodov