Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

neťahaj tu KE a BMW. to je nová investícia a pravdepodobne bude realizovaná.

poďme späť k staršej investícii, ktorá mohla byť aj v oblasti s väčšou nezamestnanosťou a kľudne na trase R2/R1/D1. no nie, my sme im ponúkli NR kde nezamestnanosť nebolo cítiť… to je tá podpora nezamestnaných v okolí D/RC.

co je toto za hlupy prispevok. jake “netahaj tu KE a BMW”??? investor jasne povedal, ze do KE nepride lebo je tu horsia infrastruktura. To je alfa a omega celeho “Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu”. Ci sa Jaguaru ponuklo nieco o 100km hore-dole je nepodstatne - podstatne je, ci bola sanca ponuknut mu nieco o 300km vychodnejsie. A taka sanca proste nebola lebo infrastruktura je aka je. A to treba zmenit, a to moze spravit R2, proti ktorej si ty, a tak len mutis vodu balastom.

Treba diverzifikovať priemysel, nie jednotvárny - zraniteľný.
BA (VW); TT (PSA); ZA (KIA); NR (JLR); … 5,5 mil.
GY(VW); ESZ (SUZUKI); KECSK (MB); DEB (BMW)?; … 9,8 mil. [9,9 - 2011; max. 10,7 - 1981 pozri aj].

[size=77]1053[/size]

keby bola dokončená D1, tak KE by malo priame prepojenie na dialničnú sieť, a v súčasnosti keď sa napojí cez H, tak R2, stačí začať stavať až po naplnení kapacít.

Legenda hovorí že keby bola R2 hotová, tak by tam bolo nové Silicon Valley od Košíc po Lučenec. BMW by stacila dokončená D1 a nie tento stav keď sa cik cak stavajú malé úseky bez nadväznosti po celom Slovensku. V Maďarsku vyšiel Orbán zahraničným investorom zákonmi o nadčasoch, kôli ktorým tam síce boli protesty,ale prešli. Takisto je tam nižšie daňové zaťaženie, no nekúp to. U nás máme vlaky zadarmo ktoré horia alebo stále meškajú, dane sa zvyšujú, tak čo sa čudujeme, firmám sa postupne zhoršujú podmienky na podnikanie, len aby Fico mohol vybľakovat aká je jeho vláda sociálna. Berie iným a rozdáva ako zo svojho.

moznost 400 hodin nadcasov co zaviedli uz davno existuje aj u nas. a bez protestov. to ze bmw dostala specialne podmienky je samozrejme tiez jasne. pri tychto investiciach sa inac ani neda. to vsak nic nemeni na fakte ze existencia klucovej infrastruktury je nevyhnutnost. na R2 by bola presne taka “Silicon Valley” ako na liptove a spisi.

facebook.com/ChmelarEduard/ … 642138216/

samozrejme ale to plati aj naopak cize turany-hubova za 900 mega treba odlozit.

Orbánova vládna väčšina odhlasovala, že vyplácanie nadčasov sa môže odkladať až tri roky. Známi odtiaľ vravia, neviem presne ako to je a či je to tak (no im skôr verím, ako nie), že medzičasom už niekoho nebudú - prestanú zamestnávať a príde o tie forinty. Možno veľké firmy budú serióznejšie a neznížia sa k tomu. (Mne u nás väčšia firma preplatila *nevyčerpanú dovolenku [nechceli púšťať na dovolenky, len nadčasy vynucovali - naši “manažérikovia”], ale od malinkej som nedostal za *ňu nič.)
[size=77]1054[/size]

veri niekto ze BMW si ich vybralo kvoli tomu aby mohli posunut vyplacanie nadcasov o 3 roky… :laughing:

Orbanistan sa snaží prilákať firmy nízkym daňovým zaťažením a aj sa im to darí:

mzdovecentrum.sk/clanok-z-t … 5-2018.htm

google.com/amp/s/ekonomika. … u-eur.html

Snažím sa nájsť, kde BMW vyslovene povedalo, že Slovensko má zlú/nedostatočnú infra. (to ,že povedal sekretár bohvieakého zväzu na Slovensku je irelevantné).
Totižto touto dedukciou by sme došli aj k záveru, že tu nemáme kvalifikovanú silu a že sme ďaleko od dodávateľského reťazca.

Aj dokoncena D1 bude pre priemyselne centrum vych.SK, ktore je cele juhozapadne od Kosic, este stale totalne nepouzitelna. Je to totiz oproti R2 60km zachadzka cez kopce/tunely - vhodne len pre obdivovatelov sado-maso. A pre zapadnych zasobovatelov uplny nezmysel. Vieden (a teda vsetko na zapad od nej) je z Hanisky:
523km po M30+M3+M0+M1
472km po R1+R2
539km po D1!!?!?!?!?!?!?!?!?!
Aky pako (ci Pacho) by teda chodil po D1? google.com/maps/dir/Haniska … 081743!3e0

drx zasa len uhol pohľadu. zobere si na rozdiel cieľ nie bratislavu/wiedeň (zrejme aj pre Teba je bratislava pupok sveta). , a zrazu, D1 sa stáva veľmi zaujímavá aj pre Košice . Keby konečne dokončili aj D3 sa npojením na čr, tak nie je čo riešiť. To si fakt o tom presvedčený, že keď ide kamion napr z Hamburgu, tak rieši 60km rozdiel ???. Ináč, konkrétne Hamburg je výhodnejšie cz PL. Ono všetko čo je severnejšiea ako Norimberka, aj pre KE je výhodnejšie cez D1, a čo je zasa južnejšie, tak to istí H. Proste zmier sa s tým, že R2, je fakticky len lokálka z hľadiska SK. Týmto nechcem povedať že ju netreba stavať, podľa mňa už dávno mala byť hotová. Ale určite ju netreba glorifikovať, ako konáš Ty, a určite nezachráni nezamestnaných z južnej časti. Prosím Ťa odpusti si tie primitívne poznámky typu pako-pacho, zahdzuješ tým len sám seba, ďakujem.

Krasne si sam protirecis. Praveze, presne ako pises, Hamburg/Berlin a vseko v sever.europe je z vychodu lepsie cez Polsko nez po D1. A D3 je zbytocna uz uplne, s vynimkou tych, co idu priamo do Ostravy. No a este aj ten Norimberg je konkurencny jedine cez Trencin/Brno google.com/maps/dir/Haniska … 521018!3e0 , aj to je len rovnako dobry ako cez Vieden (11km rozdiel), a rovnako dlhe po R2 ako po D1. Proste, D1 je tu na obsluhu kopcoviteho severu Slovenska a nikoho ineho - ziaden medzinarodny tranzit, ktory sa do tych nasich kopcov zamotat nemusi, tam nepojde. R1+R2 (a este viac R7+R2) by ale bola dobra rovinata konkurencia pre spojenie Ukrajina-Rakusko (a vsetko pred a za nimi).

zo zdvorilosti sa take veci priamo nehovoria max. naznacuju.

spojenie s hl. mestom je klucove v kazdej krajine. napojenie na CR nie je na vychode az take dolezite ako na zapade, pretoze kilometre nepustia. to uz skor W a BP ktore su ovela blizsie. navyse nezabudajme ze CR dlhodobo nezaujima D49.

Problém je, že túto dedukciu môžeš vyrobiť ako potrebuješ. viz. môj príspevok vyššie.

ako myslis, ale faktom je ze si vybral DBR tak ako 10 rokov predtym si mercedes si vybral KCK. podla tych kecov o “strojarskej tradicii” by vlastne automobilky nemali ist inde ako do ciech a ku nam. kedze realita je ina bolo by treba vyrast z tychto sebaklamov lebo na vychode nebude naozaj nic ako povedal sudruh fico.

vychod Sk ani Hu ani Pl si nemoze dovolit toto riesit, lebo najskor treba mat co diverzifikovat.

pocet ludi masivne klesa najma vo VW. 3000 je velke cislo aj ked vacsinou nejde o kmenovych zamestnancov. ja si myslim ze okrem znamych problemov VW zavazil aj ten velky strajk.

nejdem polemizovať s Tvojou teóriou, “ala” google maps. ale to tvoje snívanie o R1+ R2 a R7, a spojenie s ukrajinou, nehnevaj sa ale madari majú M3 hádam 10km pred UA, a PL má svojú A4 na hranici tak neviem kto by sa trepal cez SK??? čiže s D1 D3 v tomto kontexte zaspala dobu, a R1 + R2 nič nerieši pre spojenie EU - UA.

no cr na D49 uz začína stavať úsek po Fryšták, ja skôr vidím problém na sk strane, kdesa ešte v minulom miléniu postavila kúsok R6, a odvtedy sa nič nespravilo. Ináč to by bolo veľmi zaujímave prepojenie s čr-sr, a malo by potenciál. Neviem prečo by malo byť napojenie na hlavné mesto kľúčove? napr v PL tomu tak nieje. Keď si pozrieš mapku a postup ako stavali dialnice, v prvom rade sa snažili pospájať priemyselné centrá Katovice - , východ - západ. V podstate prepojenie sever - juh sa robí v súčasnosti a Waršava, tiež nie je ešte optimálne napojená.

ALe jemu ide jedine a len o to, aby sa skor dostal do hlavnej dediny, a tych 60km naviac mu lezi v zaludku, lebo D1 je na severe, a tu predsa ludia neziju..

Mawerick: ale to je ta ista argumentacia ako ked DrX chce dostavanie R2 pre ludi v okoli RS RV a na juhu .., ,a tu predsa ludia neziju,