Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

devil, v tomto s tebou súhlasim, keby sa boli peniaze rozumne investovali, infraštruktúra mohla byť na úplne inej úrovni. Vieš, je nepotrebujem ísť do zahraničia, myslím tým pracovať, ale nemám rád ľudí, čo doma nie su schopní sa uplatniť, a do zahraničia sa boja vycestovať. Optimálne by bolo, nech ide každý kto má chuť , a po nazbieraní skúseností sa vrátili späť. Na druhej strane, naše školy sú na veľmi biednej úrovni. Čo sa týka fosiliho, v podstate s jeho názormi súhlasím, ale na prejavenie svojho názoru, sú trocha iné formy, a určite nie toto forum. Podľa mňa toto forum, je zaujímavé práve odbornosťou a aktuálnými informáciami , a podobní “exoti” (nedá mi nespomenuť drx-a) s prepáčením zasieraju toto fórum priblblím balastom, a hodne diskutujúcich to odrádza od diskutovania.

vtedy si mysleli, že infraštruktúra všetko vyrieši no až realita im dala krutú facku, že aj napriek špičkovej infraštruktúre je tam nezamestnanosť výrazne vyššia ako v únii.
dopadlo to tak, lebo nepočítali s masívnym presunom výroby do číny - výroba v Číne je lacnejšia ako napr. v Španielsku…

Tak nech dáva štát aj príležitosti/podmienky na to aby to mohli splatiť. Ako majú z toho vyjsť napr. mladí lekári, ktorí sa nemôžu zamestnať lebo:
a) platy sú nepomerné voči vykonanej práci a strávenému času
b) kopa odborníkov je zabetonovaných na svojích pozíciách hoci majú dôchodkový vek (toto je problém najmä obvodných/“dedinských” lekárov)
c) (súvisí s a) a b) ) štát nie je schopný navýšiť počet odborníkov napriek tomu, hoci mladí by išli (len tak zo srandy - tu v januári som sa objednával na neurológiu - dostal som termín v NOVEMBRI)
Takéto poznámky o “zaplatení vzdelania” potom vyznievajú smiešne. A keď to dáme do porovnania ešte aj z kvalitou školstva, tak už maximálne absorudne.
Z čisto technického a morálneho hľadiska je správne aby aby to “zaplatili”, ale radšej budem užitočný a vážený v zahraničí (a pre svet) ako drieť na Slovensku pre oligarchov aby som “zaplatil”

OK beriem. mne sa vsak otvara nozik vo vracku pri kometaroch Vladosa, neviem to inac povedat taka podivna mentalita bez nadhladu, s klapkami na ociach, bez vacsich cielov a vizii do buducnosti. nikdy nereaguje na zahranicne priklady, ignoruje zmysel eurofondov co je pospajanie krajin a regionov. idealny clovek pre system kde treba drzat hubu a krok.

ono tu bolo napisane, infrastruktura nie je vseliek ale je nevyhnutny predpoklad rozvoja. ked mas zle ekonomicke prostredie nepomoze to ale naopak ani dobre ekonomicke prostredie bez infrastruktury nestaci. akurat vytvori regionalne rozdiely lebo vsetko bude koncentrovane vo vacsich mestach ci v castiach krajiny s lepsou polohou.

my mozno mame lepsie ekonomicke prostredie ako v spanielsku ale aj tak mame (aj podla platneho zakona) kopu dlhodobo “najmenej rozvinutych okresov” s vysokou nezamestnanostou a ani jeden nie je na zapade…a destatisice ludi su prec inac by tie cisla neboli 10-15 percent ale kludne cez 20 percent.

IceFox ale toto moze povedat kazdy zamestnanec lebo v rakusku zarobi viac ako doma nielen lekar ale aj npr. vykladac tovaru v supermarkete. potom podme vsetci prec a posledny nech zhasne. vy na kysuciach mate pracu najma vdaka zahranicnym investorom.

[size=50]sme uplne OT, presuvam do prislusnej temy[/size]

to by hned zacali kricat excelovsky analytici v BA, saska a pod. ze dopadneme ako grecko. pritom poliaci a madari to urobili, samozrejme s mierou a nie bezhlavo a nezda sa mi zeby ekonomicky zaostavali, skor naopak. priklady rozvoja ich infrastruktury mame cim dalej tym viditelnejsie pri hraniciach.

Lenže život v Rakúsku je drahší. Pri povolaniach ako dokladač a práca za pásom by síce zarobil viac ale nie až tak výrazne, nehovoriac o tom, že väčšina ľudí v takýchto povolaniach nie je jazykovo vybavená aby vôbec išli do zahraničia. Do zahraničia ide viac-menej úplne iná liga povolaní (okrem murárov/stavbárov)
Pri odborných povolaniach (resp. povolaniach “vyššej triedy”) ako IT či lekár je tento problém veľmi viditeľný.
A oni sa ti vykašlú na tvoju morálnu otázku o spätnom zaplatení vzdelania (a paradoxne sú to ľudia, ktorí najviac “dlžia” štátu za vzdelanie), keď môžu robiť za viac, bez nútených nadčasov a v lepších pracovných podmienkach ako na Slovensku.

ked ide len o peniaze tak s tym este dlho nic neurobime. kopa ludi hovori ze neodidu lebo nechcu opustit rodinu a zazemie. alebo sice odidu ale vratia sa. hlavne zo severskych krajin som velakrat pocul ze napriek excelentnym podmienkam to prostredie a “netykava” mentalita sa neda vydrzat.

to je individualne. zakladne veci ako potraviny a osatenie su cca. zarovnako. a k tomu kvalitnejsie.

to by som netvrdil. viac pocujem o remeselnikoch a opatrovatelkach ako o lekaroch a IT.

odpovedal namyslený moderátor, ktorý velebí južnú a severnú R3 a kedysi aj prepojenie BB-RK. to je ten jeho nadhľad kde nevidí Kysuce, Šariš, Zemplín… aký má zmysel reagovať a niečo porovnávať ak nedávame na infraštruktúru ako by bolo potrebné? zvýšime dane alebo prestaneme financovať podvýživené sociálne veci, školstvo, zdravotníctvo? krajiny, ktoré sú na tom lepšie ako my, budovali a rozvíjali krajinu stovku rokov a u nás komunisti za 40 rokov pokrok našej krajiny totálne zničili. a ak mám reagovať na nevolnícke Maďarsko, tak som radšej ticho… ešte tak môžeme dopadnúť a LEN spriaznený bude mať prácu a business. a k eurofondom: pokiaľ ich efektivita bude na úroviť 25% (dvojnásobne nafúkneme náklady nezmyselnými megalomanstavami veď to platí Brusel a potom z tej polovice ešte polovicu rozflákame a rozkradneme veď to platí Brusel) tak by sa EÚ úradnici mali zamyslieť či to nie je mrhanie prostriedkami. kľudne nech infraštrútúrne projetky nielen financujú ale priamo aj riadia z Bruselu. robili všetko to čo k tomu zabezpečuje ministerstvo a napr. NDS či ŽSR. celé by to malo hlavu a pätu a neťahali by sa do toho naše “garáže”. ak bude výhodné mať v danom priestore jedno či dve S-J prepojenia EÚ, tak ho nebudeme riešiť aj na považí, aj cez horehronie, aj cez Šariš. (ak na tom budeme ako Nemecko, tak si budeme môcť dovoliť ho mať aj cez nitru aj zemplín a k tomu neobmedzené rýchlosti ma diaľniciach.)

v Detve máme RC a je tam aj nejaká priemyselná tradícia. prečo tam nešiel JLR? napr. káblové zväzky sa kompletujú aj Lučenci, čiže subdodávatelia z “východu” by to mali bližšie a tí zo západu a severu by to nemali o moc ďalej. lebo im to vyšlo výhodnejšie pri Nitre aj keď sa budú musieť preťahovať s konkurenciou z pracovnú silu (nie je podstatné či domácu alebo z iných krajín).

Pravda, avšak sa netreba čudovať, že ľudia odchádzajú.

Až na

Práca na “turnusy” je častá, je však otázne či “zdravá”.
Keď sme pri tom, oni nemusia splatiť vzdelanie keď chodia pracovať do zahraničia?
Odrobené peniaze ostanú tam, tu maximálne od nich dostaneme DPH pri nákupoch.

Prečo sa potom stále hovorí o odlive mladých mozgov a už je to pozorovateľné práve na slovenskom zdravotníctve?

Slovenská nátura je historicky kočovná už od Rakúsko-uhorskych čias. Ide tam kde je viac peňazí. Česi alebo maďari toľko nemigrujú. Netýka sa to len lekárov.

nie je jedno ci sa niekomu nepaci plat alebo vobec nema pracu na ktoru ma kvalifikaciu. to druhe povazujem za zavaznejsi problem. je vseobecne zname ze najviac ludi odchadza z PO kraja cize suvislost s nedostatkom prace je evidentna. preto tvrdim ze regionalne rozdiely su realne este vacsie nez rozdiel v statistikach nezamestnanosti.

chyba pracovna sila vseobecne ze odliv z kt. profesii sa viac prezentuje v mediach je druha vec.

lebo im ponukli NR. okolo nej tych subdodavatelov je omnoho viac. a je im uplne jedno ako sa tam pracovna sila dostane.

hahaha, hovori prispievatel s klapkami na ociach. kolkokrat som pisal o potrebe dialnice od KE na zemplin. treba rozlisovat ze kde je dopravny problem a kde su statisice ludi odrezane od dialnice.

sam si si odpovedal.

  • efektivita eurofondov, pokial budeme financovat same megalomanske projekty za 30-40 mil za km. alebo turany hubova za 900 mega tak radsej treba prestat plakat lebo na bezne cesty ostane mozno na asfaltovanie ale na rozsirovanie a prelozky okrem par vynimiek ako BR a SA asi tazko
  • tak radsej bud ticho, z nevolnickeho madarska napoja vychod na europsku dialnicnu siet skor ako cez dejeden, to bude hanba storocia. a takych stavieb je tam niekolko. 160-ka na zeleznici je uz na vychode. aj ja chcem take nevolnictvo. oni a aj polsko boli za nami, ich komunizmus bol este menej vykonny ako ten nas, ale prestali sa vyhovarat a stanovili si priority a tomu PRISPOSOBILI financovanie. skolstvo aj zdravotnictvo je vyhovorka dovtedy kym nebolo treba kupit stihacky za sialene peniaze. takze peniaze su.

vlados, trocha sa mýliš. Nikdy som nebol zástancom socializmu (komunizmus neexistoval, len komunisti), ale neprekrúcaj fakta, alebo si riadne naštuduj dejiny. Pred nástupom komunistov , slovensko bolo poľnohospodársko agrárný štát. Priemysel a výstavba prišla s komunistami, dá sa povedať, z čiech. Na tomto fakte jednoducho nič nezmeníš. Nejdem rozpisovať, čo naši otcovia vybudovali, ale musím aspoň spomenúť tie neslávne “králikarne”, ktorých cena s nástupom trhového hospodárstva, raketovo narástli a ich ceny stále stúpaju. Suma sumárum, taktiež infraštruktúra s prihliadnutím na dobu, bola určite v lepšom stave, ako dnešné preplnené cesty. Nejdem sa rozpisovať o zdravotníctve, a školstve, ktoré určite lepšie fungovalo , ako teraz po 30-tích rkoch. Tiež, je namieste otázka, prečo na severe, a na západe, nepadli všetky fabriky, ale stačili sa pretransformovať na fungujúce firmy ( v tom čase tam tiež neboli dialnice, napr PP, orava…).. Na juhu, vlastne nič nezostalo, či z oblasti strojárstva, alebo potravinárstva, všetko skrachovalo, nie je to náhodou mentalitou ľudí??. Dnes som si uvedomil zaujímavu myšlienku, v grécku, španielsku… EU vystavila exelentnú infraštruktúru, a vôbec to nepomohlo. (vyhovárať sa na čínu je hlúposť). Aby to nedopadlo podobne aj u nás, postavíme R2 a nič sa nezmení. (bodaj by som nemal pravdu)

zavody nekrachuju mentalitou ludi. u vas na liptove je celulozka ktora presla do zahranicnych ruk to iste sa stalo v sturove kde ju zahranicny vlastnik zatvoril. v PP je vagonka co je firma naviazana na zeleznicu a sme opat pri teme. inac oba okresy ziju z toho ze za humnami maju tatry. na severozapade firmy prebrali zahranicne vdaka dobrej dostupnosti a severovychod je chudobny.

na juhu okolo R1 najviac klesa nezamestnanost. ale z 20 najmenej rozvinutych okresov mas 11 na urovni alebo vychodnejsie ako PO-KE. cize presne tam kde je dostupnost najhorsia.

tento tyzden som bol v PP pri debate v centre miestny hovoril znamu vec ake to bolo zaostale mesto ale vdaka zeleznici sa nastartoval rozvoj, a naopak LE ktora bola predtym dolezitejsia upadla lebo odmietla trat s tym ze oni maju statky…

Devil a čo je podľa teba tá dostupnosť. S týmto termínom sa tu operuje vo veľkom ale očividne si pod ním každý predstavuje niečo iné.

  • vo vseobecnosti napojenie na suvislu dialnicu, blizkost suvislej dialnice,
  • ale aj dostupnost do najblizsieho centra, resp. dostupnost hl. mesta
  • taktiez dostupnost naviazanych spolocnosti, dostupnost trhu.

v nasom pripade su tieto veci ciastocne kumulovane npr. v pripade JRL. vychod ma hendikep uz len kvoli svojej polohe ale nemal by byt znasobovany, naopak ma byt zmierneny.

A zhodneme sa, že napojenie na diaľnicu nemusí hneď znamenať aj diaľnicu ale stačí kvalitná cesta prvej triedy, kedy sa dokážu zabezpečiť bezpečný prejazd nákladnej dopravy a dodávky načas?

To fakt chces odpisat takmer celu juznu a vychodnu R2? :laughing:

vacsinou stačí kvalitná cesta prvej triedy. tu z velkej casti nemame ani na E nieto na dalsich jednotkach.

tam bude uspokojive riesenie. horsie je to na vychode a myslim tym najma vychodnu D1. tam treba dialnicu.

a co v pripade ked polsko postavi svoju S19 pritom na nasej strane by stacila kvalitna cesta prvej triedy ? postavime ju tiez s tym ze ine regiony ju budu tiez pozadovat alebo nepostavime a budeme na smiech susedovi ?

Keďže sa bavíme o dostupnosti juhu BBSK a KSK, tak tu je na veľkej časti kvalitná jednička, ktorý dokáže zabezpečiť práve vyššie spomínané služby. Z pohľadu továrne je irelevantné či NA jazdí cez obec, podstatné je aby boli dodávky na mieste včas a nehrozila odstávka výroby. A keďže v danej lokalite nikto ani nechyroval o kolónach alebo iných dopravných problémoch môžeme s istotou prehlásiť, že diaľnica bude mať oproti súčasnému stavu minimálny vplyv na zamestnanosť. Je to len väčší komfort pre OA.

Dopravný problém s nevyhovujúcou infrastruktúrou by som videl v oblasti Podunajskej nížiny, Oravy, či práve tebou spomínaného severovýchodu. O klasických prípadoch ako sú Kysuce, okolie Žiliny, Prešova a Bratislavy netreba ani diskutovať. Ale napr I/19 je podobnej kvality ako I/16 rovnako bez dopravného problému.

Takže bavíme sa o minimálnom zlepšení existujúceho stavu, keďže nie sú na daných trasách intenzity, nie su tam dopravné problémy, je tam pomerne kvalitná cesta.

Teda ostáva otázka načo práve tam diaľnica, keď efekt bude minimálny?