R4 Prešov, severný obchvat | tunel Bikoš, Okruhliak

Here you are

PREŠOV. O niekoľko rokov by si malo tretie najväčšie mesto na Slovensku polepšiť v rámci vnútromestskej dopravy.

Stavby obchvatov majú odkloniť tranzitnú dopravu, ktorá sa podpisuje asi najvýraznejšie pod kvalitu života na najväčšom prešovskom sídlisku Sekčov.

Západný obchvat a prvá časť severného obchvatu sú už aktuálne vo výstavbe, no druhá etapa severného obchvatu, ktorá by mala nadobro zamedziť prejazdu nákladných áut cez sídlisko, je ešte stále vo fáze prípravy verejného obstarávania.

Pôvodne sa počítalo s vyhlásením súťaže už v marci 2020, no podľa posledných informácií diaľničiarov sa termín posunie.

Západný obchvat dokončia o rok a pol
Stavba takmer osemkilometrového úseku diaľnice D1, ktorá bude tvoriť západný obchvat mesta Prešov, sa začala ešte v lete 2017 a podľa zmluvy by sa mala ukončiť v júni 2021.

SÚVISIACI ČLÁNOK
Stavby obchvatov Prešova počas sviatkov prerušia. Ako pokročili
Čítajte
Diaľnica D1 Prešov, západ – Prešov, juh bude priamym pokračovaním úseku D1 Svinia – Prešov, západ, ktorý je v súčasnosti v prevádzke.

Obchvat s vyše dvojkilometrovým tunelom bude mať aj dve mimoúrovňové križovatky.

V prvej križovatke Prešov, juh, pri výjazde na Košice, bude diaľnica napojená na jestvujúcu diaľnicu D1 Prešov – Budimír.

Druhá, oveľa zložitejšia mimoúrovňová križovatka, prepojí existujúcu diaľnicu smerujúcu na Poprad spolu so západným a severným obchvatom mesta Prešov.

Prvú etapu severného obchvatu dokončia v 2023
Prvú etapu rýchlostnej cesty R4 začali stavať ešte v lete v roku 2019 a podľa zmluvy ju majú ukončiť v marci 2023.

SÚVISIACI ČLÁNOK
Obchvaty Prešova začínajú pripomínať bludisko
Čítajte
Dovtedy by sa mal postaviť 4,3-kilometrový úsek od križovatky Prešov, západ vrátane 1,1-kilometrového tunela cez vrch Bikoš.

Táto časť rýchlostnej cesty vyústi pred mestom Veľký Šariš mimoúrovňovou križovatkou Prešov – sever (Dúbrava) s cestou I/68.

Súčasťou stavby prvej etapy severného obchvatu je aj preložka tejto cesty v dĺžke dva kilometre.

Počas posledných mesiacov sa vykonali prípravné práce ako výrub stromov, čistenie územia, pyrotechnický a arecheologický prieskum, výstavba dočasného mosta cez rieku Torysa, ale aj prvé prípravné práce k razeniu tunela.

Práce na samotnom razení by mali podľa plánov začať v júni 2020.

NAČÍTAVÁM VIDEO…
Prehrať video
Obchvaty odklonia tranzit
Druhá etapa rýchlostnej cesty R4 sa napojí na križovatke Dúbrava a bude priamym pokračovaním trasovania severozápadného obchvatu mesta Prešov.

SÚVISIACI ČLÁNOK
Celý severný obchvat Prešova sa bude stavať v plnom profile
Čítajte
Po konečnom rozhodnutí vlády z konca augusta 2019 by sa mal tento úsek taktiež stavať v plnom profile, teda ako štvorprúdová cesta.

Dokončenie celého severozápadného obchvatu mesta Prešov odkloní tranzitnú dopravu.

Podľa vypracovaných dopravných modelov sú niektoré komunikácie v meste zaťažené od 25 až do 35-tisíc áut za deň.

Ako konštatovala dôvodová správa na zasadnutí vlády, „hlavné komunikácie, ktoré sa nachádzajú v obytných zónach, sú preťažené a dochádza k prekročeniu hygienických limitov. V súčasnej situácii je takmer nemožné jazdiť po komunikáciách na bicykli a je značne sťažené pohybovať sa pri nich pešo“.

Sekčov by si mal vydýchnuť v 2024
Práve dokončenie druhého úseku R4 by mal nadobro odkloniť nákladnú tranzitnú dopravu cez ulicu Armádneho generála Svobodu.

SÚVISIACI ČLÁNOK
Matematika nad politikou. Ako čísla rozhodli o obchvatoch Prešova
Čítajte
Po dostavaní sa môže pristúpiť k zákazu prejazdu nákladnej dopravy cez sídlisko Sekčov, kadiaľ v súčasnosti prejdú desiatky kamiónov denne.

Pôvodne sa počítalo, že súťaž po konečnom rozhodnutí o počte pruhov sa spustí už začiatkom roka 2020.

Podľa posledných informácii z decembra sa tak nestane.

„Vyhlásenie súťaže na zhotoviteľa druhej etapy prešovského severného obchvatu R4 predpokladáme v druhom polroku 2020, koniec stavby plánujeme na prvý polrok 2024,“ informovala Národná diaľničná spoločnosť.

Obchvat sa napojí medzi Kapušanmi a Ladou
Druhá etapa severného obchvatu sa napojí na križovatku Dúbrava, ktorá je vo výstavbe v rámci prvej etapy.

„Stavba začína hneď za križovatkou Prešov sever, ktorá je súčasťou I. etapy. Pokračuje tunelom Okruhliak, za ktorým sa trasa dostáva do údolia rieky Sekčov. Ďalej trasa prechádza okolo obce Fintice ponad rieku Sekčov, železničnú trať Prešov – Strážske, popod cestu I/18 pri vojenskom letisku Prešov, obchádza juhovýchodne obec Kapušany a končí mimoúrovňovou križovatkou na ceste I/18 medzi obcami Kapušany a Lada,“ informovala hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Na vyše desaťkilometrovom úseku cesty sa postaví 12 mostov, jedna mimoúrovňová križovatka – Kapušany a 1,8 kilometrový tunel Okruhliak.

V súčasnosti diaľničiari pripravujú podklady pre podanie žiadosti o stavebné povolenie a pripravujú sa aj podklady pre verejnú súťaž.

Hodnota zákazky by mala byť vo výške 263 miliónov eur a podľa predpokladov by sa stavba mala financovať zo štátneho rozpočtu.

„Predpokladaná cena bola znížená o cca 20 miliónov eur na základe priemerných cenových ukazovateľov z viacerých vysúťažených podobných stavieb v posledných rokoch,“ dodala Michalová.

Privádzač Grófske zatiaľ stavať nebudú
Severozápadný obchvat mesta by mali okrem tranzitnej dopravy využívať aj vodiči mieriaci do niektorej z častí mesta Prešov.

„Ak sa postaví diaľničný okruh a niekto bude chcieť ísť od Humenného na Sídlisko II alebo Sídlisko III, určite nepôjde cez centrum, ale vráti sa z Vydumanca, teda budúcej križovatky Prešov, západ. Zistili sme, že ak sa postaví obchvat D1 a R4 smerom na Šariš, tak naraz budú všetci jazdiť tadiaľto. Dokonca, až sa o dva roky otvorí západný obchvat D1, tak všetci prejdú z Veľkého Šariša do Malého Šariša a budú tadiaľ prechádzať,“ vysvetľoval model správania vodičov na nedávnej konferencii Jan Kašík z firmy NDCON, ktorá spracovala strategický dokument v oblasti dopravy a udržateľnej mobility pre mesto Prešov.

Súčasťou druhej etapy však nebude privádzač Grófske, ktorý navrhli tvorcovia dokumentu, aby umožnil výjazd na obchvaty aj v ďalšom úseku.

Privádzač by mal napojiť mestskú časť Nižná Šebastová s obchvatmi mesta a jeho predpokladaná cena podľa NDS je 13,5 milióna eur.

„Začiatok privádzača je plánovaný v križovatke Fintice a koniec v križovatke ciest I/18 a III/3432 (ul. Herlianska, Prešov – Nižná Šebastová). Predpokladaná dĺžka je približne dva kilometre,“ informovala Michalová.

Termín budovania a financovania zatiaľ nie je známy.

Čítajte viac: presov.korzar.sme.sk/c/22291372 … lery_71891

Prepac ale po tom humbuku okolo prešovskej R4 nepovazujem HzP za objektivnu organizaciu. Problem je ze sme si zvykli na mantru:
Nie su peniaze musime setrit (myslene stavať diétne - viď kruháč na KE-vychod) a potom sa tu natahujeme ci stavat polprofily za 3/4 cien
plneho (dobrá blbosť nie?). Stacilo by eliminovat kradnutie na min, vnutra a obrany a rocne by sme mali viac o 2 miliardy Eur na cesty.

Devil, poliaci budu mat hotovu S19 po Barvinek (resp. nase hranice) priblizne v r. 2025/2026. Neviem ci vobec aspon jeden usek
medzi PO a SK bude dovtedy rozostavany. (neratam PO)

V 21. storočí pri značných bezpečnostných požiadavkách stavať tunel s obojsmernou premávkou je plytvanie, nakoľko sa ušetrí len 10-20% oproti dvom plnohodnotným rúram s jednosmernou premávkou, takže ani Višňové nemá zmysel stavať s jednu rurou s obojsmernou premávkou.
Istá časť môže byť až 10% lokálky. Ak majú problém s 50eurami ľudia z Jaroviec, Rusoviec, Čuňova, Marianky, Stupavy, Borinky… detto z okolia Nitry, tak nie som naivný že v okolí Žiliny, Zvolena či Lučenca to bude iné. Známku si kúpia len tí čo ju použijú na dlhšie trasy.

Na juhu chodím a vidím tie “vysoké” intenzity.

Oni postavili polprofil ale terénne úpravy realizovali na plný profil. Takto sme to na Slovensku nerealizovali ani na jednom úseku, ale % uvádzaš ako keby sme to tak robili.

Bol som taký láskavý, že som to hodinu pre tvojím príspevkom napísal. Som ťa viac krát požiadal než ukážeš scan intenzít z 1995 no doteraz si tak nespravil. Všetci vieme prečo…

HzP išla Prešovu ukázať ako sa Prešovčania mýlia, že ich problémy vyrieši R4. Žiaľ oni nedokážu vrátiť čas, aby boli pripravené projekty MK, tie sa stavali ako prvé a nedokážu ani to čo sa postavilo bolo dokončné skôr (Pražská) alebo bolo postavené v konfigurácii 2+2 (Rusínska). Ak by sme mali o tie 2 miliardy viac, tak aspoň 1 by mala skončiť v zdravotníctve, školstve a sociálnych veciach.

hm..neviem ci pri sposobe hospodarenia je dobre aby tie peniaze skoncili v “zdravotnictve” alias na ucte penty za predrazene lieky alebo nejake to CT. take tunely ako su v zdravotnictve nepostavi ani skanska :laughing:

nikto kto bezne jazdi nemoze mat problem s 50 evrami rocne. to je smiesny poplatok. oni proste po dialniciach nejazdia, osobne takych poznam, aj takych co maju 2 auta ale len jednu znamku alebo aj 2 auta a obe bez znamky.

ja chodim po juhu, strede aj zapade a vidim ze cim dalej od mesta tym menej aut. cim blizsie k mestu tym viac lokalky co dialnicu nepotrebuje.

na R2 to tak robili tak nechapem preco je to zrazu problem
gallery/image_page.php?album_id=141&image_id=1970
gallery/image_page.php?album_id=141&image_id=5081

v norsku urobili aj poloprofil ze dva pruhy su oddelene betonovym zvodidlom. v krajine kde je 14 ludi na km sa necudujem ale u nas by to sotva fungovalo. takze s dovolenim norsko nie je pre mna priklad.

velka vdaka. ja som ich ale davno ukazal, skoda ze si si dodnes nevsimol rozdiel medzi ukazal a napisal. :wink: myslim ze po tomto si uz na smiech nielen mne…

Hodnota zákazky by mala byť vo výške 263 miliónov eur a podľa predpokladov by sa stavba mala financovať zo štátneho rozpočtu. „Predpokladaná cena bola znížená o cca 20 miliónov eur na základe priemerných cenových ukazovateľov z viacerých vysúťažených podobných stavieb v posledných rokoch,“ dodala Michalová. toto je ale lepsia sprava.

Porovnávať úpravu niekoľko metrov s niekoľko km je hodné devila.

Ukáž scan nakoľko na ňom budú všetky úseky a ani náhodou tam sa nevyskytnu chyby z prepisovania + si bubú môcť všetci čo majú záujem spraviť vlastné porovanie S-J, Z-V.

vypisovat kraviny je hodne Vladosa. ukazal som vsetky udaje vratane scitacich usekov aj delenia dopravy na OA aj NA. len ty to stale nevidis…si riadne cislo. radsej napis norske intenzity pre poloprofily.

Pls. daj link.

je to na tomto webe uz 2 tyzdne, namiesto vypisovania o poloprofiloch si to mohol mat nastudovane.

Som slušne požial o link na intenzity z 1995. Očakávam, že ako moderátor máš prehľad o celom fóre, nieto ešte o vlastných príspevkoch a budeš ku prispievateľom ústretový, tak ten link dáš. Postačuje obyčajný link.

OT:
Stačilo by naozaj investovať do všetkých nemocníc, hoci len univerzitných. Budovy, vybavenie a platy.
To isté školstvo, kde chýba vybavenie a platy na kvalitných ľudí. Samozrejme kvalitná reforma, lebo tie doterajšie sa viac-menej preslávili problematikami ako náboženská výchova vs. etická výchova a správne označenie tried. Zaklincovalo to súčasné ministerstvo, keď zrušilo povinnú angličtinu a ministerstvo hospodárstva to po pár mesiacoch chce opäť zaviesť v jednom z návrhov na podporu hospodárstva.
Ja by som šetrenie v zdravotníctve nehodnotil zle. Čo sa ušetrilo na výdavkoch, to nemocnice potrebujú na pokrytie dankovsko-smeráckych predvolebných výmyslov.
MDV SR pri prvej revízii našlo priestor na úspory v hodnote pol milióna eur, čo je k rozpočtu zanedbateľná čiastka.

Nie je na tom nič pobavujúce.
ÚHP hodnotí výsledky štúdie realizovateľnosti k daným projektom na začiatku procesu prípravy. Tak by to malo byť.
D1 na východ je postavená.
Ak myslíš D1 na východe, t.j. od KE smer Ukrajina, proces prípravy potrvá roky a v súčasnosti by to zrejme nebolo z čoho financovať.


Čo sa týka SO PO. Z materiálov predložených vláde vyplýva, že stavebné povolenie malo byť získané v decembri 2019, dokumentácia na ponuku následne v marci 2020 (preto som písal, že NDS nemá podklady, v prípade Sorošky touto dokumentáciou disponovala), čo sa prezentovalo na verejnosti je druhá vec. Preto je nutné pochopiť, že tender bude neskôr…, toto predsa nie je Soroška. Aj keď mňa by neprekvapilo vypísané VO niekedy vo februári :laughing:

K celej R4 od Kapušian smer Poľsko. Pre vybrané úseky bola dodaná DÚR. Problémom asi bude, že CBA je neaktuálna (to vraj platí aj pre kysuckú D3). Bude záležať ako dopadnú “rozostavané” žilinské úseky, či Poliaci pretlačia Via Carpathia medzi core TEN-T a pod.
V PO kraji pôjdu peniaze najskôr na cesty 1. triedy a ich preložky. A ak sa to niekomu nepáči, tak len dodám, že čo by zato dali v BA (ale ani BB nie je na tom dobre, no bežia tendre). SSC BA má najväčší podiel ciest v havarijnom a nevyhovujúcom stave.
Aj keď sa moc neoplatí hrať na jasnovidca, nakoľko je veľmi veľa premenných, ktoré ovplyvnia, či vôbec niečo z R4 mimo SO PO pôjde najbližších 10 rokov do výstavby.

ako moderator moderujem. aj ako moderator ktoreho si nezelas moderujem. ale ako prispievatel nie som tvoja sekretarka : prispievam a linkujem ako ktokolvek iny, to je aj odkaz pre ostatnych. pomozem a velmi rad aj tym s ktorymi sa vobec nezhodnem lebo o tom je diskusia. ale tym ojedinelym vynimkam co okrem toho ze nemaju nastudovane veci este aj kydaju a sprosto obvinuju pomahat nebudem. ano dobra niva, garaze, bystrican a pod. hejty.

Toto “nie som tvoja sekretarka” si už niekoľko krát písal iným. Hanbíš sa za svoje príspevky. OK.

Jaro, ano podla noveho nastavenia UhP uz v hladovych dolinach ako
napr v trase R4 nikdy nevijde navratnost.. blbe. Nastve to ze pokial sa
stavalo na zapade tak o navratnosti ani chyru. Dufam ze to nepochopis
ako obhajovanie kradnutia

Si si 100% isty%? Alebo len si sa zobudil a trepes nezmysly.

bolo nejake hodnotenie navratnosti npr. D3 ? asi tazko lebo by nevyslo. pre visnove ?

Pri každej štátnej expertíze sa hodnotí rentabilita projektu. Uviedol som tu, ktoré úseky D3 boli a sú nerentabilné. Napriek tomu dva úseky sú už postavené a v prípade tretieho MDV SR/NDS akosi nechcú pristúpiť k preprojektovaniu.
D3 HP - Strážov je hodnotený ako návratný (aj keď nie oslnivo…). Ex-post analýza CBA:
Pomer nákladov a prínosov (B/C) sa znížil z 4,07 na 1,26. Zníženie bolo zapríčinené vplyvom poklesu úspor niektorých ukazovateľov uvádzaných nižšie, ako aj faktom, že ex-post CBA bola prepočítaná aktuálne platnou metodikou, ktorá obsahuje odlišné sadzby (ako napr. nižšia hodnota času), a taktiež uvádza povinný výpočet externalít (znečistenie životného prostredia, emisie skleníkových plynov, hluk).
Napriek zníženiu koeficientu pomeru nákladov a prínosov môžeme konštatovať, že projekt je prínosný pre spoločnosť, keďže ukazovateľ B/C prevyšuje hodnotu 1.

V súčasnosti sa skôr tie metodiky upravujú a sleduje sa viac parametrov (viď 4,07 vs. 1,26 alebo PB, kde sú intenzity vyššie ako bol predpoklad, no B/C vychádza aj tak horšie ako pôvodne). Zrejme sa ukázalo, že niektoré výsledky po postavení nie sú také dobré, ako bol predpoklad (napr. R2 Ruskovce - Pravotice, D1 DS - Turany, R2 Zvolen - Kriváň).

Ty si tu asi novacik, ze?

Aktualizácia nového projektu výstavby diaľnic a rýchlostných ciest z roku 2003 obsahuje aj IRR, konkretne pre Hricovske Podhradie - Dubna skala bolo 9.87% pre 18900 v/24h pre prvy rok prevadzky, bolo tam napr. aj IRR R1 Olichov - Zarnovica 12,21% pre 22010 v./24h v prvom roku prevadzky(scitanie 2015: 14528-17132 v./24h a vymyslena intenzita 23163 v./24h medzi tymito usekmi)

Napriek tomu dva úseky sú už postavené …presne o to ide…takze celkom chapem presovcanov a ich pocit krivdy ked niekto hovori o nenavratnosti ich projektu.

Jano1, presne tak ale cital si aj novu metodiku HzP ? lebo tam vidim skor individualne posudenie projektov. pritom hp-ll sa musi posudit spolu s ll-ds—kri-myt spolu s myt-tom—bud-bid spolu s ols-saca atd…aj o tych 18900 v/24h by sa dalo polemizovat hlavne na hp-ll.

Ja chápem obe strany. Aj Prešovčanov → krivda, aj Ministerstvo financií/EK → vôľa opäť nefinancovať nerentabilné projekty.
Chyba je v takom prípade hlavne na Ministerstve dopravy, že vôbec tlačili prípravu ďalej. Ďalší projekt mimo D3 je Ladomírová - Hunkovce, kde 20 rokov stará expertíza hodnotí projekt ako nerentabilný a v súčasnosti sa pripravuje DSP.