R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou | tunel Soroška

To mozem tvrdit, a nepochybne mam pravdu, ze pre niektore useky D1 vychadza pomer intenzita/cena/km lepsie ako niektore useky R1. Taktiez tvrdim, ze napr. D3 Hricovske Podhradie - Strazov vychadza lepsie ako niektore useky R1, ci dokonca R2.

Az na to ze usek HP nemal nikdy vzniknut a bude len pre lokalku. Stacilo len predlzit privadzac strazov po HP. Samozrejme za zlomok ceny

Tak este raz. Hlavne som to myslel ako jedno univerzálne navrhnuté TBM na razenie poloprofilových tunelov s podobnou geológiou. Presne preto som ich vymenoval s tým, že druhý profil sa oplati za 20 rokov. Zatiaľ som do tých kritérii vybral : Soroška, Dargov, Donovaly, D.Kubín, Ráztočno, Prielohy. Geológia by asi túto skupinu zúžila(to by bolo na preskúmaní) , ale gro by bolo, že po vyrazení Sorošky by prešiel stroj na tunel Dargov, potom na Donovaly, potom na D.Kubín atď. Na dvojrúrovú Korbeľku by samozrejme nebol určený lebo by bol očosi s väčším priemerom. Výhoda by bola hlavne unikova chodba v ramci jednej rury, rýchle razenie, a nepotrebnost raziť únikovú štôľnu.

Alebo by sa dala raziť aj širšia rúra NRTM s integrovanou únikovou chodbou. (za stenou).

Ak tu argumentujete, že sa musi raziť 20 rokov dopredu unikova štôlňa v trase druhej rúry a ina možnosť neexistuje iba stavať dve rúry naraz- tak asi treba hladať zlatu strednu cestu, lebo stavať dvojrúrový tunel pre 4000-5000 aut je riadna utopia.

Síce to nie je napísané priamo, že iba core TEN-T…
Kohézny fond má podporovať projekty v spoločnom záujme podľa Nariadenia 1315/2013. Podľa toho istého Nariadenia, aby sa základná sieť postavila koordinovane a včas, členské štáty majú zabezpečiť realizáciu opatrenia, aby tieto projekty spoločného záujmu boli postavené do 2030.
Pri projektoch súhrnnej siete majú štáty vynaložiť úsilie na ich dokončenie do roku 2050.
Podľa toho je jasné, kde sa peniaze budú liať… R2 to nebude. Tá má navyše evidentne problém aj so Štúdiou realizovateľnosti, keď Hodnota za peniaze navrhuje preložky cesty prvej triedy.

V ERDF by sa museli prostriedky presúvať, z dostupných peňazí zatiaľ maximálne obchvat KE. To že Soroška bola a aj je v zozname veľkých projektov nič neznamená. Tak isto je tam aj úsek západnej R2, ktorú už Érsek verejne odpísal. Keď sa peniaze nenájdu a obchvat KE pôjde do výstavby, Soroška bude zo zoznamu vyradená pre nedostatok financií.

Mozno to niekde napisane je. Ale je iste, ze ked je jeden usek, ktory z tohoto hladiska EU urcite vobec netankuje, tak je to nasa D3. O 30km zapadne maju realny koridor na prepajanie Europy Katowice-Ostrava-Brno-Vieden. Cize D3 je nic ine ako meciar-slotovsky truc-podnik, ktory v 90tych rokoch EU nechala do planov v pisat ako vetvu B alebo nejaku inu nepodstatnu alternativu. Ale hejslovaci z toho spravili modlu na premrhanie miliard eur.

Podla toho 2030 a 2050 nie je jasne nic, lebo ak je suhrna siet 3x vacsia, tak aj pri rovnakych investiciach potrebuje 3x viac casu, vsak ano. Cize do core mozeme veselo investovat - je tam D1 po UA, R3, R4. Ale zaroven musime dobehnut deficit na juznom spojeni, cize dnes hlavne na R2 (potom R7). Hodnota za peniaze je super vec. Akurat je vysmech, ze ju chcu zacat uplatnovat len na R2. Ak by sa podla nej realne prehodnotil D1 POJ-S a D3 Bukov-Svrcinovec, ktore sa odsuhlasili teraz v case HZP, tak sa mozeme bavit, ze to s nou ministerstvo mysli vazne. Inak je fajn len v tom, ze konecne hovori o tom, ake predrazenia sa u nas pri dialniciach robia.

Peniaze presuvat nie je problem. Uz teraz vieme, ze nam idu veslijake ine OP prepadnut. Takze dolezite je robit pripravu, aby sa nestalo to iste, co pri OPD, ze jednoducho peniaze na R2 boli, ale prepadli, lebo nebolo nic pripravene, a presunuli sa na nejaky rozvoj prac. miest pre mladych.

Inak, ked sme uz pri tom, tak poznamka, ze aj aktualne dokumenty o OPII so Soroskou rataju (telecom.gov.sk/index/index.php?ids=169044 , platne od 11.2016). No a tiez je tam pozoruhodne, ze v poslednej mape prilohy 7
( telecom.gov.sk/index/open_fi … 7_Mapy.pdf ) je dalej ten zakladny podvod zilinskeho (v)udu a dalsich pretlacatelov naokolo blizsie, ked je tam zratane, ze D1 obsluzi viac nez R1+R2, ale dosiahnute je to len tym, ze KE je zaratane ako obsluzene cez D1, ale cez R1+R2 uz PO zaratane nie je. A to napriek tomu, ze z PO by to cez KE bola mensia obchadzka s potrebou jedineho tunela, nez je to z KE cez PO.

to je pravda, nijak to vsak nevyvracia co som pisal. R1 bola plne rentabilna investicia, to ze stat namiesto fondov alebo uveru si vybralo najhorsi sposob financovania aby dlh nebol povazovany za dlh je ina vec. na D1 a D3 mame niekolko usekov v ramci suvislej dialnice ktore mali problem s navratnostou a nikto to neprehodnocoval. cize D1 a D3 su politicky pretlacane a tymto sosobom sa dostali aj do medzinarodnych koridorov.

Podľa dodatku sa dodanie DSP posúva na 28.2.2018.
Zhotoviteľ na základe dodanej SWOT analýzy dňa 3.3.2017 požiadal NDS o usmernenie, či pokračovať v príprave jednorúrového tunela T8,0 alebo dvojrúrového tunela T7,5. Stanovisko NDS prišlo až 5.6.2017, keďže NDS-ke rozhodnutie z MDV SR prišla až v júni 2017.

Tak a prvé klamstvo a zavádzanie erseka sa stáva práve realitou.. vraj do konca roka mal byť tender ,len sa smejem.. a ďalšie preložené resp oddialene úseky či už R2 či R4 a D1 ako sa budú blížiť Vianoce budú pribúdať.. :laughing:

to musis ale byt riadna najivka, mysliet si, ze nejaky z terminov sa dodrzi. samozrejme, ze sa bude posuvat. dolezite je, ze na tom maka, aby to nedopadlo ako D1 a D3, kde su posuny aj 15 - 20 rokov :slight_smile:, a taky Fico s Pociatkom budu dalej tvrdit, ze vlastne dodrzuju sluby :slight_smile:

Kde si prisiel NATO, ze tender ma byt do konca roka?
Ma to byt druhy polrok 2018. Citaj tu:
https://infrastruktura.sk/t/ersek-ukazal-plany-dialnic-preferuje-juh-na-ukor-kysuc-ci-tn/21732/1

aj tak to je hodne optimisticky variant kedze DSP dostanu v Marci a stavebne konanie netrva tyzden

Narazal som NATO, ze Ersek podla posledneho vyjadrenie Ersek slubil koniec 2018 a nie koniec 2017.
Ako to bude v skutocnosti, to este uvidime.

DrX som zvedavy aky variant navrhujes …

V časopise ASB je rozobratý tunel Soroška asb.sk/inzinierske-stavby/t … la-soroska

V časopise ASB je rozobratý tunel Soroška asb.sk/inzinierske-stavby/t … la-soroska

https://infrastruktura.sk/t/tunel-pod-soroskou-a-obchvat-kosic-sa-posuvaju-na-neurcito/21964/1

cize ak som spravne pochopil parametre sorosky su take ze max. pripustnu intenzita je tych cca 6.500 aut denne. cize 6.500 aut na soroske je to iste ako inde 10..15.000 aut denne.

Fakt “skvelé správy” a úžasné vyhliadky.. stromčeka a všetkých čo sú za tento stav zodpovední za to nekonečné posúvanie a sľuby čím len zakrývajú všetky megazlodejiny a tunelovanie eurofondov rovno zavesiť za gule do prievanu :blush: :imp:
Kedy už konečne nastane spravodlivosť v tejto krajine a začnú za toto aj zatvárať prvých ľudí..?!!!

Aj pre toto treba cim skor Sorosku!!!
viewtopic.php?f=35&t=23176

10+ rokov počúvame ako sú super cesty na juhu oproti serveru a keď deň-dva sneží na juhu tak je zrazu dôvod na tunel. Vytesa do kameňa a umiestniť na Donovaly :laughing:

intenzita dopravy je ako na Branisku, keď sa tam začal stavať tunel… ale vzhľadom ku hustote osídlenia v okolí ten polovičný profil vydrží dlhšie ako 20 rokov od spustenia, takže polovičný profil sa viac oplatí :slight_smile: