R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou | tunel Soroška

vramci RC si to teda fakt neviem predstavit, je to hlupost na n-tu ,stat by mal setrit na inych veciach nie na ludoch a nie tymto sposobom.. vid este raz ako memento dnesna brutalna nehoda na orave.. priklad setrenia statu na ludoch, hyenizmus najvyssieho stupna nazivo.. ako som vravel tieto cesty sa daju riesit uz vramci existujucich ciest 1.triedy ze sa prerobia na rychlost 110km/h ale nie vramci R2, R3 a R4 tam nech sa buduju a nech ostanu stvorprudove cesty teda v plnom profile,nech sa uz preboha do toho nezasahuje. uz dost bolo mrtvol na cestach

no neviem, každý rok jazdím cez dlhé chorvátske dvojrúrové tunely a sú vysvietené 4 rôznymi farbami ako na diskotéke. A to HR ani nie je v EÚ…

HR v EU posledne 4 roky..budicek

Toto nie je pravda, usek R3 Tvrdosin - Nizna (teda jediny usek RC ktory sa naisto bude robit za Erseka) bude v polprofile.

v podstate nielenze dostavaju tunely na plny profil kde sa da, aj ked tam este nie su intenzity, presne kvoli bezpecnosti. zatial jedina vynimka je svajciarsko, ale to z dovodu, ze nechce podporovat automobilovu dopravu.

napriklad aj A9 postupne rozsiruju do 2019 .. a presne menia aj technologiu.

v podstate v rakusku uz nestavali tunel polovicnom profile v posledneho rokoch nikde ..

len s cenami je to kusok inde, ak si zoberiem tento clanok priamo z asfinagu, kde za 166 mio euro rozsirli 4 tunely o celkovej dlzke 6,3 km ..
prve dva rozsirovali unikovu stolu, no a mensie dva boli kompletne nanovo vyrazane
Klaus (2,2 Kilometer), Spering (2,9 Kilometer), Traunfried (450 Meter) und Falkenstein (750 Meter),

asfinag.at/ueber-uns/newsroo … tte-klaus/

tu grafika..

asfinag.at/verkehrssicherhei … tte-klaus/

To som písal pred týždňom TBM rúra sa vyhotovuje aj s únikovou štôlňou v spodnej časti. Stačila by teda jedna rúra razená TBM s 1 meter väčším priemerom a v 2040 by sa dorazila druhá s NRTM. A takto by sa dalo TBM použiť na niekoľko poloprofilových tunelov na Slovensku. Napr. aj obchvat D.Kubína, Ráztočno, Dargov, aj Donovaly atď.

asb.sk/inzinierske-stavby/t … pej-ulicky

viď TBM V.Fatra

Tato myslienka sa tu preberala davnejsie, problem je, ze TBM sa “vyraba” podla geologickych podmienok v danom tuneli, ktory bude TBM razit. Ak by si ho chcel pouzit na viac tunelov tak jedine v pripade veeelmi podobnych geologickych podmienok. Navyse by si musel razit iba z jedneho portalu a tam sa uz straca casova vyhoda oproti NRTM z oboch portalov. Podtrzeno secteno - 1 a ten isty TBM na sorosku a korbelku je blbina.

Možno by TBM bolo možné v Korbeľke + Havran, ale nie do Sorošky, kde je vápenec. To by asi naozaj nebolo možné (pevnosť, jaskyne, ..) .

tak da sa razit aj z dvoch portalov proti sebe naraz (napriklad pri eurotuneli to tak robili, ale tam zase pocitali s tym, ze tie stroje tam nechaju a nebudu ich demontovat)

alebo dalsia moznost je ako to bude pri v pripade viedenskej S1, kde budu naraz razit dva TBM stroje de facto hned vedla seba, ale tam je cena cca 1,2 miliardy euro .. cize sme zase niekde uplne inde …

plus ako bolo spomenute kvoli geologii by bol TBM na soroske dost tazko pouzitelny/citaj drahy ..

no ale eurotunel mal 50 km tieto drobno tunely maju 4,5 - 9 najdlhsi.
no pri TBM technologii sa dutiny zalievaju betonom, takze natrafime na jaskynu a miesto vyhlasenia za NPP ju zalejeme betonom. nice !!

V sucasnosti je PO - ZA - BA 417 km, PO-ZV-BA 443 km, rozdiel 26 km v prospech D1, o 2,5-3 roky sa otvori Visnove a rozdiel narasie na 34 km, dalsie useky na Turany - Hubova - Ivachnova rozdiel este zvysia na cca 39 km. Na R2 budu useky, ktore to skracuju aj predlziju ale vysledkom bude podla najpravdepodobnejsieho trasovania narast pre PO na R2 o dalsich cca 6-7 km oproti sucasnemu stavu.

https://www.google.sk/maps/dir/Prešov/Bratislava/@48.6879248,18.0506513,8z/data=!3m1!4b1!4m19!4m18!1m10!1m1!1s0x473eed64cbe0034d:0x400f7d1c69755a0!2m2!1d21.2393119!2d49.0018324!3m4!1m2!1d19.0519717!2d49.1074659!3s0x4715aacbefe32e7b:0x879236e50d878b85!1m5!1m1!1s0x476c89360aca6197:0x631f9b82fd884368!2m2!1d17.1077478!2d48.1485965!3e0

https://www.google.sk/maps/dir/Prešov/Bratislava/@48.397933,18.5580225,8.25z/data=!4m19!4m18!1m10!1m1!1s0x473eed64cbe0034d:0x400f7d1c69755a0!2m2!1d21.2393119!2d49.0018324!3m4!1m2!1d19.6295609!2d48.3879305!3s0x473ffeb7debfa853:0x234ccc5fdac0ddeb!1m5!1m1!1s0x476c89360aca6197:0x631f9b82fd884368!2m2!1d17.1077478!2d48.1485965!3e0

To by som chcel vidiet link na tie media.

MDPT v Novom projekte vystavby dialnic jasne prezentovalo odhad 22 tisic v./24h na R1 v prvom roku prevadzky a pri zdovodnovani vyhodnosti PPP argumentovalo tymito cislami.

Nie je rozhodujuca velkost miest, ale velkost okresov, nielen z miest ludia jazdia napr.do BA. Pokial by sa dostavala D1 a nic na R2, tak pre mesta Vranov nad Toplou a Humenne by to bolo po D1 o cca 5 km dlhsie do BA oproti trase cez ZV, ked sa dostavia R2 ako je planovana, bude to kratsie po D1.

Z Novej Polhory, ktora je v KE kraji, blizko hranice krajov PO a KE (inak cca 15 km do centra Kosic), je to v sucasnosti do BA o 17 km kratsie cez ZV, ale po dostavani D1 a R2 to bude kratsie po D1.

https://www.google.sk/maps/dir/48.8307895,21.3105026/Bratislava/@48.3769752,18.7351388,8.25z/data=!4m14!4m13!1m5!3m4!1m2!1d18.8453201!2d49.1855818!3s0x471459ddc394c091:0x787d54f7332e14ee!1m5!1m1!1s0x476c89360aca6197:0x631f9b82fd884368!2m2!1d17.1077478!2d48.1485965!3e0
https://www.google.sk/maps/dir/48.8307895,21.3105026/Bratislava/@48.3491551,18.5487322,8.5z/data=!4m14!4m13!1m5!3m4!1m2!1d19.6040915!2d48.4147647!3s0x473ffc2a459f85e5:0xbd864d02c0bead91!1m5!1m1!1s0x476c89360aca6197:0x631f9b82fd884368!2m2!1d17.1077478!2d48.1485965!3e0

Tradicne Jano1 zavadzanie. D1 dokoncena este dlho nebude, a ak by niekto v r. 1993 povedal, ze nebude ani v r 2023, a ze napriek tomu ide nalievat miliardy len do D1 a odpisat cely juh/vychod pozdlz R2 na minimalne 30 rokov, tak by mu rovno minimalne usekli fifika.
To, ze sa jazda juhom so stavbou R2 predlzuje zatial co D1 skracuje je zas dane len protezovanim D1. Lebo, vsakano, ak by sa na R2 stavali skracujuce tunelove useky za take peniaze ako na D1, tak by tiez bol vysledok skratenie. Dat na to ale miliardy do tunelov sa robi len pri ZA a PO. napr. SZ obchvat Tornale, alebo vedenie cesty cez Silicu miesto Sorosky, ktore by juzny tah tiez vyrazne skratili, sa za rovnake stovky milionov EUR mohli postavit tiez. Samozrejme ale, na R2 sa pinda aj ak niekto chce obchvat/tunel v polprofile. No a posledna poznamka k tomu: ak by niekomu nahodou vadilo, ze sa R2 predlzi, tak vzdy moze v tych usekoch (napr. ZV, pokial bude severny obchvat) zist z R2 a po jednotke ten 1-2km usetrit.
No a pocitat mozes kludne aj okresy. Ale to potom pocitaj aj okresy na juhu. Lebo SNV a podobne vytahujete, lebo je vacsie nez Roznava. Ale okresy su porovnatelne. Takze ked je dolezity Sabinov tak rovnako aj Revuca (ktora, spolu s Gelnicou, su stale jedinymi dvoma okr mestami na SK bez jednotky).

Noa, ze tam nie je jednotka? To ze su to jedine mesta, kde nevedia ziadna jednotka nie je pravda, hned ma napadli aj Medzilaborce, Myjava, Hlohovec :unamused:

Tradicny “argument”: rozsprtavat najmenej podstatnu cast prispevku, spomenutu v zatvorke. Tak si to prepis na “jedne z mala miest”.

No a k tomu Koheznemu fondu, sranda, ze tu vyhlasku nevies jarino najst. Kazdopadne, ERDF moze na R2 atd stacit. Vsak aj Soroska v nom este v r 2016 bola planovana. Takze, ak by sa peniaze z inych programov presunuli na dopravu, kludne sa vsetko na R2 moze stavat z eurofondov.

Ja neviem nájsť?
Skús do Google zadať “Nariadenie EK Kohézny fond”…

ved hej lenze potom sa ti jaksik nepodari ten TBM pouzit aj na druhy tunel ked ho zakopes :slight_smile:

No, este stale som to nikde napisane nenasiel. Ale to je nepodstatne, lebo proste na comprehensive network su prostriedky v ERDF. Takze eurofondy mozeme pouzit aj na Sorosku aj na vsetko ostatne na R2. Je to len zalezitostou toho, ako my nastavime priority a o co poziadame.

neviem ich najst, bolo to davno, ale ked mas cas tak si to urcite nalistujes tu na fore, a pamata si to viac prispievatelov, nielen ja.

PPP by nebolo vyhodne ani pri 22k, R1 aj za premrstene stavebne naklady 15-20 mil za km je vyhodnejsia ako niekolko usekov D1 a ovela vyhodnejsia ako D3 kde aj ked by boli take intenzity ale cena je dvojnasobna…je pozorohudne ako sustavne obhajujes neobhajitelne.

V ziadnom linku na media na tomto fore som tebou uvedenu odhadovanu hodnotu 5000 v./24h pre R1 Pribina nenasiel.

R1 Pribina nas nestoji ziadnych 15 mil Eur/km, ani 20, ale “ročná platba štátu koncesionárovi dosahuje približne 125 miliónov eur.” pocas 30 rokov
http://www.pluska.sk/ekonomika/slovenska-ekonomika/figel-odovzdanie-r1-posunie-oktober.html

To co len tak mimochodom, Ti nieco napadlo, ze treba este nieco napisat?

ale ja pisem stavebne nakady a niecelkovu splatku, mas problem pochopit pisany text ? alebo uz nemas argumenty pri obhajobe neobhajtelneho tak preskrucas…

cize aj pri tych stavebnych nakladoch vychadza R1 lepsie ako niektore D1 a uplne skvelo oproti D3. ale ak by si stale nechapal tak 15-20.000 aut pri 15-20 mil/km je lepsie ako 10-15 ci aj 20.000 aut pri 40 mil/km. verstehen sie ?