Mesto Prešov - všetko z dopravy a rozvoja častí mesta

Momentálne mi google ukazuje cez Dvorianky trasu Stročín - Oradea o 11 minút viac ako cez Prešov.

Po dobudovaní M30 + SO PO sa to kľudne môže natiahnuť aj na hodinový rozdiel (minimum určite 45 minút) a s pribúdajúcimi úsekmi na R4 to pôjdelen hore. Takže asi nie je o čom, tendencia je jasná. Samozrejme nejakých 10-20 percent bude stále chodiť cez Dvorianky, ale toto číslo bude určite klesať.

A čo sa týka Waršavy, tak možno ste si všimli ako sa buduje S19 k Lublinu. Po dokončení tejto časti potom ďalších úsekov na S19 smerom na juh od Lublinu, to opäť bude odkláňať stále väčšiu časť dopravy, kt. smeruje zo severu PL na balkán na našu R4. Riadim sa len geometriou a fyzikou, iné dôvody prečo by malo byť inak nevidím.

Tá tabuľa je tam skôr na okrasu. Kto by sa od Vranova vydal na juh cez Prešov? :unamused: Ak by bola tabuľa v Stročíne, tak to by bolo niečo iné, aj keď v dobe navigácií tomu by som tiež nejako nedával za váhu.

Bude záležať hlavne od toho ako bude prejazdný Štiavnik.

najskor treba zistit aka je skladba dopravy v dvoriankach. aby sme sa potom necudovali ked npr. polovica aut ma zdroj/ciel v okolitych okresoch, tretina ide este viac na JV a tych 10-20 percent obchadza PO kvoli par km uspore.

Pre kamióny časová úspora nebude až taká veľká, keďže netreba zabúdať, že po diaľnici smú ísť iba 90 km/h, nie 130. Plus ďalším faktorom v prospech trasy cez Dvorianky je, že tu nie je žiaden vyslovene horský priechod (aj keď je pravda, že kopčeky pri Domaši zvyknú v zime robiť problémy).

devil, patrik vy tu davate take argumenty asi jak Kovalcik daval…
Hlavna vec ze masterplan a odbornici z Prahy hovoria toto:
https://infrastruktura.sk/t/odbornik-po-dostavani-obchvatov-klesne-doprava-v-presove-o/22699/1

A mimochodom, byt kamionistom, ktory plati rovnake love na jednickach
Dckach a Rkach co by som si asi radsej zvolil na trase Miskolc-Rzesow?

Apropo devil ty v jednom prispevku bagatelizujes tranzit Baltic-Mediterian a v druhom hned
pises o nejakych kamionoch zo Satmaru, ako keby tvorili neviem jaku velku cast tranzitu cez Slovensko…

tak si skus precitat este raz a mozno zistis ze som nic nebagatelizoval. kamionista ale aj vacsina aut ide tak aby mali co najnizsie naklady. to ty kreslis trasu varsawa-budapest-belehrad ktora je 100 kilometrovou obchadzkou. hlavne ze ide cez PO. :laughing: a nikde som nepisal ze kamiony zo satmaru tvoria “neviem jaku velku cast tranzitu cez Slovensko”. netvoria. ale ani smer na oradeu netvori velku cast tranzitu na Slovensko. satu mare a dalej baia mare su vsak na Sk pomery velke mesta, nyiregyhaza tiez (kazde z nich je vacsie ako PO). takze nejaky tranzit odtial predsa len je a najvyhodnejsi prechod pren je jednoznacne snv.

ano, v clanku sa pise ze ak bude obchvat doprava klesne na polovicu. nie je uvedene ze ktore ulice presne o kolko. potom sa pise ze nebude treba štvorprúdové cesty vo vnútri mesta. a ze vychodny obchvat potom netreba, ale zaroven dalej sa pise ze este treba prelozku I/68 (cize vlastne MK-3 ak si dobre pamatam) na dosiahnutie ciela znizenia poctu aut pod 10k v centre.
potom sa pise “Obchvaty umožnia túto kapacitu venovať miestnej doprave…Až sa to stáva hrozbou, že to bude dobrá konkurencia verejnej dopravy, ktorú preferujeme… Preto navrhujeme aj vyhradené bus pruhy na Levočskej ulici, medzi Námestím mieru a Obrancov mieru. Zároveň sa už aj chystá projekt preferencie verejnej dopravy a koordinácia svetelných riadení na ulici Armádneho generála Svobodu.”

cize zase niekto vymyslel teplu vodu, a teda ze treba obchvat, vnutromestska cesta na odbremenenie centra aj kvalitna MHD.

TROLEJOVE VEDENIE SPOJNICA Z MASARYKOVEJ NA SOLIVARSKU
lubotice.eu/uradna-tabula/verej … nziniersku

Ďalšia dobrá správa pre Prešovčanov:

presov.korzar.sme.sk/c/22038638 … ravia.html

čl. je v monitoringu

nie je to síce cesta len chodník ale konečne sa k tomu dokopali: lubotice.eu/uradna-tabula/verej … chodnik-ul

Ešte ani nie je vyhodnotená rámcová na autobusy a už sa črtá súťaž na elektrobusy (5 kusov) aj s infraštruktúrou (pomalé nabíjanie v depe, rýchle vo vozovní na Solivarskej), ktorými chcú nahradiť “dodávky” od Rošera. Osobne som zvedavý na súťažné podmienky, ktoré by mali vyjsť najbližšie dni. Jediná špecifikácia je, že chcú 9m. To vyrábajú v našich končinách iba Škoda Peruny s karosériou od Solarisu. SOR vyrába iba 9,8m… je otázne či také budú akceptovať.

DPMP ma vitaza na autobusy, pridu Mercedesy : cs-dopravak.cz/zpravy/2019/3 … -pro-preov . Zvluma zatial podpisana nebola.

od 5 marca je pravoplatne SP pre nove OC Forum Prešov… mechanizmy uz fúrikuju…
presov.korzar.sme.sk/c/22072328 … udovu.html

Trochu aktualizujem stav, keďže tu je posledne dni mŕtvo.

  • Na Levočskej boli zabetónované oba piliere. Taktiež sa betónuje protihluková stena pri bytovke za Torysou. Ostrovček, vďaka ktorému ešte stále nie sú spustené 2 pruhy v smere S3-KE sa začal pomaly ale isto rozkopávať a pribudol tam nový stlp pre trolejové drôty. Asfaltovanie (a hlavne premaľovanie) LIDL po križovatku si zrejme nechajú na prázdniny rovnako ako preložky trolejov či hlavné práce na mostoch. Počul som, že vraj sa má v lete spustiť nový most a bude naňho presmerovaná premávka, aby sa opravil starý. Taktiež vidno občas prácu na chodníku popod most.

  • Čo sa týka nákupov DPMP tak tam sa čaká snáď v Apríli na zmluvu s Mercedesom. Eurofondy sú na 4 dlhé a 2 krátke (aj keď Mercedes dal fakt lacnú ponuku, takže možno to bude viac a taktiež sa má kupovať z vlastných zdrojov či úverov) + 5 elektrobusov. Dátum dodania očakávam na jeseň, takže Bratislavske SORky tu ešte zrejme ostanú cez leto vypomáhať pri rekonštrukciách (aj keď DPMP ich využíva hojne aj teraz). K elektrobusom iba toľko, že súťaž už prebieha. Na moje prekvapenie nechcú rýchlonabíjanie z trolejov, na druhu stranu je otázne, či by sa také niečo vedelo využiť. V súťažných podmienkach je stanovená podmienka na maximálnu výšku 3,3m (zrejme kvôli mostom Pod Táborom a na Jilemnického). Problém je, že Škoda so Solariskovou karosériou má 3,4m. Takže to vidím na SOR EBN 8, ktorý ma tuším pod 3m. Jediná šanca je, že by to Škoda vedela znížiť, keďže nabíjanie z pantografu nebude (a to zaberá dosť priestoru), ale oficiálne nič také neponúkajú (aj keď konfigurácie na elektrobusy sú veľmi variabilné). Sám som zvedavý na ponuky, keďže na diesle sa tu prihlásili aj netradičný hráči (Mercedes a Scania, ktorá bola vylúčená) a naopak neprihlásil sa taký SOR (aj keď tam sa podľa môjho názoru napísali súťažné podmienky tak, že nemal veľa šancí).

  • Primátorka sa viac krát vyjadrila, že majú záujem uplatniť opciu na 10 (6 dlhé, 4 krátke) trolejov, ktorá je platná už len do konca roka. Na to ale treba eurofondy na ktoré musí prve mestské zastupiteľstvo schváliť masterplán. Taktiež sa majú žiadať eurofondy na parciálne trolejbusy, nové trate (zatiaľ Rusinská a Kuzmányho), informačné tabule na zastávkach a rekonštrukciu vozovne… toto všetko je ale skôr otázka budúcnosti.

  • Na cyklisťáku na Masaryčke je kompletne mrtvo a podľa môjho skromného názoru je tam fakt strašne zle tempo. Tuším, že zmluva bola predlžená do apríla, alebo júla … teraz presne neviem. Ostatné cyklisťáky neviem v akom sú stave. Pri mestskej hale sa vraj pokračuje a cykloželeznička už stojí. Nič nevidím zatiaľ na Sekčove v smere na Šalgovík.

  • Na Rusínskej sa konečne premaľovala cesta a na významnom úseku je tam 2+2 resp. 2+1. Taktiež stavba Hobby parku ide svižným tempom. Na druhej strane vraj má (konečne aj v Prešove!!!) vyrásť administratívny komplex - atrios.sk/referencia/administrat … ex-presov/ .

  • Forum sa už stava v plnom tempe a vidím tam každý deň progres. Na úpravu cesty ešte nie je stavebné povolenie, ale je možné, že to začnú stavať hneď, ako ho dostanú.

  • Na stanici sa už osadili eskalátory a aj strecha už vyzerá k svetu a tempo je taktiež celkom solídne. Jediné, čo tam kazí dojem sú tie stlpy, aj keď vraj sa majú čoskoro dávať dole. Mesto hľadá financie aj na druhú etapu, keďže sa tam objavili rôzne nezaznačené IS a taktiež sa bude žiadať o navýšenie EU fondov.

Uz aj cyklistak na Sekcove v smere na Salgovik sa robi

a budu robiť aj cyklisťak do ľubotíc.aspoň tú časť od sibírskej po nicholtrack.v tom úseku bude aj nová benzín-pumpa na terajšom odpočívadle.

Na trase I/68 k polskym hraniciam v priebehu roka dvoch sa zrejme realne zakopne na useku prelozka SB a prelozka Plavnica.
Bolo by dobre kedze su nejake dalsie realokovane zdroje z EU (+ nove programovacie obd. od r 2021) aby sa do prilorit dostali aj MK 5 a MK3, co myslite?
Idealne by bolo aby sa terminus techniku zmenil z prelozky na “PRIEŤAH” tak ako to maju ine okresne a krajske mesta… Viac v clanku a obrazovej prilohe:

topspeed.sk/oprava-ciest-do … cjDpa3ZVrQ

Pri nicholtrackte ma byt nova krizovatka. Aspon taky maju plan v Luboticiach

Vieme aj nejake detaily ohladom tej krizovatky? Ci sa jedna o novu svetelnu krizovatku vihorlatska/AGS?

Ma tam byt kruhač s vetvou do ľubotic.aspoň tak to bolo vyobrazene n výstave v PKO o doprave

Kruháč? Na tej ceste by to bolo riadne mimo a spomalilo by to celú cestu. Skôr na tej vizualizácii bola naznačená nešpecifikovaná križovatka, ktorá sa občas univerzálne značí kruhom.

Mimoriadne zaujímavý dokument nedávno uzrel svetlo sveta a píše sa v ňom o katastrofálnom stave semaforov v Prešove. Stojí za prečítanie. Link - presov.digitalnemesto.sk/DmApi/ … 5zulf9PYvU

Cyklistický na Masarykovej konečne začali robiť a za 2 dni stihli položiť takmer po celej dĺžke asfalt.

K opcii o ktorej som písal pár postov vyššie - mestské zastupiteľstvo schválilo investíciu a budú sa žiadať eurofondy. Všetko nasvedčuje tomu, že pribudne 10 nových trolejov. Pri elektrobusoch sa predĺžila súťaž o takmer mesiac.