Letisko Košice

Kebyze sa bavime o SOLO vystavbe pre letisko, tak ok je to mimo realnosti, ale este raz bavime sa aj o Priemyselnom parku ktory je v tesnej blizkosti letiska, kt sa len rozsiruje co dava zmysel vystavby este viac.
Realne sa bavime o polozeni tak 2km kolaji..co pri pouziti aspon casti z EU fondov, nebolo ani tak drahe

3 lajkov

Šéf Ryanairu v tomto článku sa dosť nelichotivo vyjadruje o KSC, je drahé a patrí pod vieden??

No mohol by namiesto toho ryanair rozlietat poprad. :winking_face_with_tongue:

4 lajkov

Ja tam nevidim nic nelichotive. Je spokojny, ze z KSC ma 300 tis pax.

To, ze on chvali len tych, ktori ho uplacaju (ako aktualne slovenska vlada na BTS), vie cela Europa. Takze jedine co tento clanok dokazuje, je presne to. Uvidime, ake budu financne vysledky BTS za 2025. Uz je zverejnena vyrocna sprava? (O tom, ze financne vysledky KSC budu vyborne, tak ako kazdy rok, dufam nikto nepochybuje.)

2 lajkov

ako aktualne slovenska vlada na BTS a KSC

  • vychvaľuje primárne nulové environmentálne dane a nižšie poplatky za riadenie letovej prevádzky, to platí pre obe letiská.

Poplatky na KSC tiež logicky vyššie, aktuálne je vyťažené už cez kapacitu, a nakoľko Viedeň skoro určite investovať nechce, zvyšovanie počtu cestujúcich by bolo kontraproduktívne. Terminál o veľkosti benzínky(hlavný dôvod “výborných” ekonomických výsledkov) bude ešte x rokov, zmysel pri danej stratégii má skôr zvyšovať tržbu na pasažiera/lietadlo, čo určite efektívnejšie dosiahne zvážaním pasažierov do väčších hubov malými strojmi. Okrem toho BTS je pre lowcosty väčšia stávka na istotu, tam tí pasažieri už dávno sú - presun z VIE, kdežto pri KSC by budovali od nuly.

KE + okolie + cast HUN, mozno UA, je cca 1mil. co pri , ,lukrativnych linkach, , je celkom zaujimave, kedze v DEB rusili linky….
To ze poplatky su vysoke je davno zname..pamatam si cca v 2013 sa v Span rozculovali ze v prvej 10 najdrahsich letisk bolo 4-5 letisk od nich, a v tabulke hrdo svietili aj Kosice :joy:

Čo ste si zvolili to tam máte.

On zhadzuje všetko kde treba odvádzať štandardné poplatky. To rozšírenie letiska by mu padlo vhod, mohol by viac zarábať, ale je otázne či by sa tá investícia vrátila letisku.

1 lajk

To su mi este len konstrukcie, ze “nakoľko Viedeň skoro určite investovať nechce, zvyšovanie počtu cestujúcich by bolo kontraproduktívne”. Praveze, kedze Vieden investovat nechce, tak zvysovanie cestujucich je super prodkutivne, lebo im to zvysuje zisky bez dodatocnych investicii.

Dalsia perla “zmysel pri danej stratégii má skôr zvyšovať tržbu na pasažiera/lietadlo, čo určite efektívnejšie dosiahne zvážaním pasažierov do väčších hubov malými strojmi”. Zvisovat trzbu na lietadlo sa da praveze vacsimi lietadlami a dnes uz nikto do KSC malymi lietadlami nelieta (no a zvysovat trzbu zvysovanim poplatkov na pasaziera sa da vzdy, pri malych aj velkych lietadlach aj malych aj velkych letiskach). A este tu sprostost, ze “BTS je pre lowcosty väčšia stávka na istotu, tam tí pasažieri už dávno sú” - praveze lowcosty su v KSC uz minimalne 5 rokov a uz predstavuju viac ako polovicu letiska. Cize nikto nepotrebuje “ucit ludi lietat KSC od nuly”. Fakt toto su nezmysly, ako by to pisala AI. Praveze v BTS su ludia nauceni lietat, pokial im to dotuje niekto iny, zatialco v KSC su ludia nauceni lietat a platit si za to plnu cenu (co v BTS este nezazili, a preto tam ani nemaju ziadne normalne aerolinky).

Jedina istota, ktoru maju lowcosty na BTS je, ze stat nechava letisko ist trvalo do straty a dotuje ho uz 20 rokov, a je ochotny ho protezovat na kazdom kroku - urcite este aj ten Slovak lines, co zo dna na den zacal jazdit z centra Viedne na BTS nebolo nic, co si komercne zriadila autobusova spolocnost. Zariadilo to MD spolu s letiskom za statne prachy. A lowcosty maju praveze tento model: cim viac im nieco stat dotuje, tym viac ochotni su tam byt. Preto aj prechadzaju z VIE do BTS. Nic viac a nic menej. A stat veselo z KSC vybera zisky a dotuje z toho pekne BTS. Hejslovacky blavastan ako vysity.

“Praveze, kedze Vieden investovat nechce, tak zvysovanie cestujucich je super prodkutivne”

a narveš ich všetkých do toho terminálu o veľkosti benzínky hej? kľudne aj 3 milióny nech sa odbavia pri kapacite 700k :smiley:

“dnes uz nikto do KSC malymi lietadlami nelieta”

Ak Austrian a LOT sú nikto tak máš pravdu.

“praveze lowcosty su v KSC uz minimalne 5 rokov a uz predstavuju viac ako polovicu letiska”

Ešte nedávno si tu velebil KSC jak nie je odkázané na lowcosty a lieta tam Emirates :smiley:

Tie zvyšné grcanice ani nemá zmysel komentovať, len toľko, že fakt dúfam, že troluješ a zabávaš sa za počítačom, lebo pokiaľ tomuto všetkému veríš tak to je ozaj smutné.

Spádovú oblasť KSC nepochybne má. Predsa ale vidím rozdiel, keď si lowcost presunie linku aj s pasažiermi z VIE do BTS ako keď začne niekde od nuly a skúša či sa ujme.

Ano, letisko prvy krat prekrocilo 800 tis pax, tak sa musi obavat, ze bude lietat 3mil, vsakze.

Austrian a LOT lietaju E195/175 co nie su ziadne male lietadla (kapacita okolo 100 ludi). Ked sa lietalo Dashom a ATR42 (pre 40 ludi), to boli male lietadla.

Ako to, ze do Kosic lietaju aj low costy aj normalne aerolinie, TAK AKO NA VSETKY NORMALNE LETISKA V EUROPE OKREM BTS, si protireci s tym, ze “KSC nie je odkazane na lowcosty“?

Proste, letisko “Vieden-vychod” 20 rokov paraziti na state, a toto ma byt nejaky etalon fungovania letiska? Parazitizmus a najvacsi luzer v historii lietania v europe? (doteraz kazdy, kto si tam vytvoril zakladnu, krachol. a aktualne to tu velebeny O’Leary predpovedal aj pre Wizz, tak uvidime co potom bude na BTS. Zas plac, ako ked krachovala SkyEurope?)

Tu by bola zaujimava statistika, kolko cestujucich je z UA.
Vidiet to krasne na letisku v Rzeszówe, kde v 2022 odbavili 700tis pasazierov za rok, teraz je to takmer 1.3 miliona. V KE to tiez od 2022 pravidelne stupa. S dostavbou D1 a M30 sa spadova oblast urcite rozsirila, bolo by zaujimave sledovat co by spravila dostavba dalsich usekov dialnic.

Co sa tyka elektricky, US Steel ma problem elektricku uzivit, na letisko a do hal okolo by vacsinu dna ta elektricka chodila prazdna.
V realite mesta Kosice a DPMK je toto len predvolebny sen, ktory vysumi. Tu sa bavime o meste kde su sice troleje pod napetim ale trolejbusy viac ako 10 rokov nejazdia. O trolejbuse/eletkricke na sidlisko Tahanovce sa rozprava 40 rokov.

Ak by bol realny zaujem letisko a okolie obsluzit, tak ako minimum mohlo mesto predlzit niektoru z pravidelnejsich liniek , ktore koncia smerom na letisko ( 10, 34 alebo napr. 17 - moznosti je vela ). Namiesto toho tam chodi 23 raz za hodinu.

Elektricka na letisko nebude, a uz len taka elementarna vec ako dostavba MUK Peres a normalne cestne napojenie letiska bude uspech.

4 lajkov
  • už prekročilo kapacitu, chceš aby ďalej rástlo počtom cestjúcich, bez investície do terminálu, otázka znie ako?

  • môžeme sa dohadovať čo je a čo nie je malé lietadlo, E195/175 možno nie sú malé lietadlá ale dohodneme sa že nie sú ani veľké lietadlá?

  • s tým nie, ale to som ani nepovedal. Toto je už ale trocha iné “lowcosty su v KSC uz minimalne 5 rokov a uz predstavuju viac ako polovicu letiska.”

    Vymaž z KSC lowcosty na ktoré nie je odkázané a máš stratu, že aj BTS môže závidieť.

S prvymi tromi bodmi sa da suhlasit. Stvrty si zas cucas nezmysly z prsta. V momente ak by tie lowcosty zmizli, mali by standardne aerolinky ovela viac motivacie lietat do KSC, lebo tie lowcosty im proste beru pasazierov. Takze nie, KSC by bez lowcostov v pohode prezili, tak ako prezivali vela rokov. BTS by bez dotovanych lowcostov uz bola davno v muke, lebo proste celu svoju existenciu bola v strate a zila len na stratovom lietani lowcostov dotovanom cez podnakladove letisne poplatky.

No vidíš a dostávame sa naspať k môjmu pôvodnému príspevku, pre VIE ako prevádzkovateľa KSC nie je úplne žiadúce navyšovať počet cestujúcich lowcostami, snáď mimo dotovanej KSC-BTS. Je pre nich efektívnejšie držať vyššie poplatky a dosiahnuť vyššie čísla s menej cestujúcimi.

BTS naopak má voľnú kapacitu a nie málo, v dobe keď sa staval súčasný terminál to pol poriadny overkill, aj dlho potom a jeho prevádzka a odpisy z neho ešte dlho potom ovplyvňovali hospodársky výsledok. Presne preto, je stratégia nižších cien a kvantity cestujúcich cez lowcost správna. Dobre vieš, že ja som zástancom toho, že BTS sa malo privatizovať spolu s KSC a bol by z toho lowcost pre Viedeň už 20 rokov dozadu.

S poslednou vetou súhlasím po prvú čiarku, ono to aj dáva zmysel, keď tam iné ani nelieta všakže.

Pre zaujímavosť rýchly výcuc od AI:

Zaujímavé že podobné zľavy ako dáva BTS dávali kedysi aj Košice ono to aj dáva zmysel, že keď máš poloprázdny podnik tak prilákaš zľavami a keď už si môžeš vyberať tak zdvíhaš, to však neznamená, že sa jedná o podnákladové ceny.

Tie AI grcy co tu pustas su uplne od veci. Pointa je jednoducha: BTS 30 rokov v strate a cely cas paraziti na slovenskom statnom rozpocte. Kosice cely cas v zisku, rovnako ako Vieden, ktora ho vlastni. A zakladny dovod je jednoduchy: KSC maju spadovu oblast, zatialco BTS vlastnu spadovu oblast nema, moze sa len snazit urvat nieco zo spad.oblasti VIE. A kedze nie je ani konkurencieschopna, vie to robit len za statnu dotaciu. A to je vsetko. Moze sa premenovat na Vieden-Modlin alebo Vieden-Stansted a prajem im vela zdaru - ale nie za moje peniaze.

1 lajk

Dalo by sa súhlasiť pokiaľ by sa to celé dalo neičím podložiť, čo sa žiaľ nedá.

Ako to, že letisko so spádovou oblasťou má v silných rokoch menej cestujúcich ako letisko bez spádovej oblasti?

Jediný dôvod, že KSC je v zisku je ten, že privatizáciou sa z toho letiska kde nikto nelietal a nikto ho nepoznal stala Viedeň a tá využila svoje vzťahy a páky a rozlietala ho, BTS mohlo byť na tom rovnako, ale prišiel psuchycky narušený jedinec, ktorý povedal, že on národné striebro nedá a dopadlo to tak, že pokračovalo so svojou vyjednávacou silou akú malo, čo stačilo tak na 20 rokov straty.

Okrem toho vyššie odpisy a prevádzkové náklady na terminál posunuli break even point vyššie, čiže potrebujú tak 5x toľko ako KSC. Pokiaľ by v tých rokoch keď sa prerábali terminály na BTS tiež postavili benzínku namiesto toho čo tam stojí tak je tiež v zisku celý čas.

1 lajk

ale iste, cudujem sa ze LC nezacali tak hufne lietat z BTS uz skor, a VIE si nenechala len premiove linky.. a konkurenica by bola tak max Budapest.
Ja len vravim ze pre LC by boli zaujimave aj KSC, kedze potencial tu je.. aby tu boli este 4-5 linky typu: Barcelona, Cyprus, Burgas, nejake Franc, Nem.. dokonca aj ta Vieden este s jednym letom by sa v klude uzivila v normalnom case.

1 lajk

suhlasim, ale zo VSETKYCH moznych dostavb elektrickovych trati vramci KE je tato : najkratsia, najjednoduchsia na vystavbu, s priestorom - este, a hlavne najlacnejsia..
elektricka na THC bude mozna jedine ze ju daju na piliere… co si povedzme je FIKCIA.
trolejbusy sa uz nikdy nevratia, to bolo len ekologicka nostalgia pre volicov a moznost zarobenia niecoho navyse pre rekonstrukcii trati..