Intenzity

Zaujímavý je možno aj pohľad v Google Maps na hustotu ciest I. triedy (žlté čiary) v týchto krajinách (AT, DE) a porovnať s hustotou na Slovensku. Zostaneme možno nemilo prekvapení:
google.sk/maps/@48.1690048, … authuser=0
Ale keď my chceme radšej všade diaľnicu, niet sa čomu diviť…

Hmm nic tam nevidim :open_mouth: O dialniciach do kazdej doliny by sa malo diskutovat na zapadnej R2/Strednej R3/Stredo-Severnej R1 atd… Ale brat R4 alebo vychodnu r2 nebodaj D1 ako dialnicu do kazdej doliny no neviem, kedze ani jedna nie je paralelna a okolo seba maju dost velky radius typu, ze sa tam nenachadza ziadna lepsia cesta, tzn. ze maju spadovy charakter a z nej by sa mali stavat/modernizovat jednotky, zatial co sa pozriem na ziar, tak je to doslova z garaze na dialnicu, ale nejake namietky proti vystavbe som tu este snad necital, zatial co na Presov tu citam kydy odkedy tu chodim tj. este par rokov pred mojou registraciou.

Ak by vas zaujimal POMER dlzky dialnic (a RC) k cestam 1 triedy:

Slovensko (2016): 751 km vs. 3306 km (22,7%)
Cesko (2017): 1243 km vs. 5663 km (21,9%)
Rakusko (2010): 2185 km vs. 9959 km (21,9%)
Nemecko (2012): 12900 km vs. 39600 km (32,6%)

Pozbieral som to z Wikipedie, jasne ze je to len priblizne.
Ale aj tak to asi dava za pravdu expwy - dialnice/RC sa stavaju asi 10km rocne, ale cesty 1. triedy myslim nepribudaju vobec - neviem v akom je stave rekvalifikacia ciest prvej triedy, ale zatial to vyzera ze sa chceme hrat na bohate Nemecko, nase heslo (narazam na plany R8, R7, R1) je ocividne “Dialnica do kazdej doliny” :smiley:

Áno majú vyššiu vypovedaciu hodnotu. Tie rýchlosti jazdy a kapacita 15000 vozidiel denne môže platiť na Dargov, ale nie na Sorošku. Nákladné autá v stúpaní bežne spomaľujú na 25-30km/h, pokiaľ úradník zámerne vybral miesto, kde jazdia 56, tak je to čistá manipulácia.

Pretože štvorpruhová cesta prvej triedy nemá honosný názov Rx. :smiley:
[size=50]x-čislo[/size]

A čo bráni štvorpruhovej ceste ten názov dať? Keď je R1 aj úsek medzi ZH a ZV, ktorý bol postavený ako preložka cesty 1. triedy…

Co sa tyka regionalnych rozdielov, toto je az prilis technokraticky a zuzeny pohlad. Znizovanie regionalnych rozdielov musi mat svoje miesto a nenulovou vahou vstupovat do vypoctov o tom, co sa postavi a co nie.
Sme predsa v Europskej unii, kde politika socialnej a ekonomickej kohezie tvori zakladny kamen europskej integracie. Velka cast eurofondov smeruje na zmiernenie regionalnych rozdielov a nove cesty a zeleznice su dolezitym nastrojom rozvoja odlahlych oblasti.
Nie je ferove za eurofondy na Slovensku stavat (a teda prijimat podporu od bohatsich statov) a podobnu mieru solidarity, ako sa uplatnuje v ramci EU, odopierat chudobnejim regionom Slovenska v porovnani s bohatsimi regionmi Slovenska.
Vacsina dat hovori o zaostavani vychodneho Slovenska (nezamestnanost, HDP, investicie…), je to okrajovy region Europskej unie, tak by sa na to malo aj primerane prihliadat. O miere sa mozeme bavit, ale regionalne rozdiely pri rozhodovani nemozme ignorovat .

Ak čítaš medzi riadkami tak tam vidíš kde treba/postačuje stavajme jednotky a obchvaty obcí. Ak by D/RC na rovine stála 5M a v horskom teréne 10M tak by sme mohli pokračovať v naštartovanom tempe… Žiaľ my máme plány na 100 rokov dopredu a nezvládame opravovať ani 100 rokov staré cesty, detto železnice :unamused:

Parametre? (šírka jazdného pruhu, smerové oddelenie, šírka krajine, úrovnove križovania, polomery zatáčok atď.). To robí štvorpruhovú cestu prvej triedy lacnejšiu ako Rku alebo D.

dialnice.szm.com/

expwy a tu plan dialnic, tak co sa ma skrtat, lebo na uzemi TT-NR-ZV-BB-RK-ZA-TN-TT je D1, R1, R2, R3, R8 krizom krazom.

sama osebe urcite nie.

soroska v polovicnom profile je tiez modernizacia cesty I. tr. tak ako bolo odstranenie bodovej zavady ozdany alebo figa-tornala. vies aka ulava je obchadzat tie serpentiny ? je uplne jedno ci je tam tabula “cesta pre m. vozidla” alebo nie. kludne nech je cez tunel 80 km/h, na tom vobec nezalezi.

a stale cakam na kapacity ciest okolo ZA, lebo ak soroska ma kapacitu 15.000 tak strecno musi mat 2-3 nasobok teda kludne do 40.000. asi si niekto uvedomil ze napisal hlupost…

stacionarny radar zmeria rychlost pohybujuceho sa auta na celom useku :question: realita je 70. tak ako figa-batka-zacharovce. aj tam su tabule 40-60.

presne tak a dvojpruhovu cestu oproti poloprofilu tiez. tu su fotky z reko zbojskej. je to super pre I/72, pre E tah by to bolo hrozne. jedine co je zbytocne je sirka 11,5, stacila by 9,5, ostatne veci su standart alebo niekedy ani to nie vid suvisle plne ciary R3 na orave

rimava.sk/spravy-z-regionu/c … 1-mil-eur/

ja myslim, ze to expwy docela zhrnul, ze co sa ma skrtat..

co sa tyka sorosky, faktom je, ze soroska je ozaj na urovni bielej hory, kde je rozumna poziadavka len na vrcholovy cestny tunel a tiez to ide do stratena .. pricom by tie naklady boli zrejme aj nizsie (nejako stale neni zverejnena studia realizovatelnosti celej I/51)

co chce celkovo expwy povedat, ze mantra dialnic a RC je na slovensku bohuzial kontraproduktivna.

rozdelenie SSC je najvacsi doslova az zlocin dzurindovej vlady. ktory do znacnej miery prispel aj k nezmyslom typu D3 .. na slovensku je ozaj velmi malo usekov, kde maju dialnice zmysel.

naopak neuveritelne vela usekov, kde maju zmysel obchvaty a prelozky ..
ked sa to spoji s nezmyselnym normami jak keby sme boli ropny emirat, tak je to dokonane.

čo sa týka Sorošky, tak v podstate mi je jedno, či tam jazdí 6 alebo 8 tisíc vozidiel, stále je to bodová závada. Viac by ma zaujímali výsledky za tunel Branisko..

presne tak!

Avšak je zrejmé, že lokálpatriotizmus + mantra diaľnic sú najsilnejší spojenci a produktivita nie je vôbec podstatná.
:cry:

snáď nechcete vykríknúť že král je nahý :laughing: ste politicky mŕtvy :wink:

Mantra dialnic a RC je na Slovensku kontraproduktivna, ale bohuzial nie v tom, ze sa teraz idu stavat lacne useky na R2, ale v tom, ze sa tu 25 rokov vyplieskavaju peniaze na predrazene D1+D3 miesto toho, aby sa proporcne rozlozili peniaze na rozvoj infrastruktury vsetkych krajov.

A teraz, ked uz D1 je BA-KE je na nejakych 80-90% hotova a na D3 je tiez cca predrazena polka hotova, ze podme podla aktualnych intenzit riesit ci treba useky R2, je hlupost a cinizmus. A to rovnako ako porovnavat Sorosku s Bielou horou, ked prve je na jedinom realnom spojeni KE-BA a umozni napojit najviac ekonomicky postihnuty region RA/RV/RS na Kosice zatialco druhe je v Trnavskom kraji s vobec najnizsou nezamestnanostou, kde sa potrebne dialnice postavili uz pred 30 rokmi, a napr od vzniku Slovenska sa, pokial viem, uz druhy krat prestavava hlavna zeleznicna trat, zatialco do infrastruktury na zapade KSK a juhu BBSK sa nedalo od socializmu vobec nic, ani do ciest ani do zeleznic.

Rad si pozriem ekonomicky model, ktory porovna ekonomicke dopady doterajsieho financovania (teda pchat vsetko do naokolo blizsie BA+povazia+PO) s tym, keby sa v r 1993 rozhodlo dostavat R1+R2 BA-ZV-KE a uz od roku 2000 by sa vychod-zapad SK jazdil za 3 hodiny; resp. s tym, ak by sa jednoducho krajom davali infrastrukturne peniaze na obyvatela a oni uz by rozhodli, ci stavat kus dialnice alebo obchvat na jednotke. Vysledok toho hejslovackeho blavo-zilinsko-centrickeho naokoloblizsie modelu, ktory sme tu mali doteraz, je jasny: dialnica vychod-zapad ani v r 2030, “rychla” zeleznica (rozujej aspon 120-160) BA-KE ani do roku 2040!!!, a realne napojenie vychodu na europsku dialnicnu aj zeleznicnu siet cez Madarsko.

Lepšie sa to nedalo napísať, len si zabudol na Poľsko. Tadiaľ sa poľahky dostaneš na nemecké dialnice s vynechaním komplikácii v Čechách.

Strieľaš hodne bokom - rozdelenie SSC a vznik NDS v roku 2004 bol premyslený čin ktorý v tom období mal význam a logiku. Druhá vec je že tento význam a logika zanikla zmenami v eurofondoch v novom programovom období 2007-2013 kde už existencia samostatnej SSC a NDS postrádala zmysel( preto aj Mikloš pripravoval znovuspojenie za Radičovej vlády). A prešlo to do nových programových období 2014-2020 kde sa existencia samostatných správcov stala silne kontraproduktívna až škodlivá. Nakoniec bombónik príde s predpokladanými zmenami po roku 2020 :wink: . To bude ine kafe.
.
Osobne ma mrzí ako sa tu polemizuje o žilinských D1 a kysuckých D3 - ako keby sa nevedelo že príčinou nelogických stavieb a hlúpych rozhodnutí bola výstavba štvormiliardovej R1 PRIBINA ( mimo snahy politikov mať pomníčky ) - keď sa zmietol už pripravený plán výstavby R1 ( aj čerpania eurofondov ) a zrazu následne vyvstal problém čerpania fondov a prudkého prepálenia stavebného trhu ( paradoxne D3 Strážov Brodno bolo pripravené len preto že predpokladali že sa bude stavať ako posledná D3 tak nerobili obštrukcie a príprava prebehla hladko ) a následne Figeľove vyhladovanie stavbárov a ďalšieho prepálenia.
.
Každý tu frfle a nadáva na každého ( hlavne kde sa ide stavať to sú verejní nepriatelia - ZA PO KE BA ) pričom v tonto štáte chýba obyčajná primitívna vec ako je reálna koncepcia výstavby ciest ( a ešte aby sa aj dodržiavala :smiley: ) oháňa sa tu regionálnymi rozdielmi ( pričom ESP reálne ukázalo D je pre regio rozvoj minoritná otázka ) že sa tu draho stavia - nedivme sa - pretože s výstavbou diaľnic si riešime veci ktoré by sa mali financovať z iných kapitol ( krásny príklad ako sanácie starých zosuvov, starých ekologických skládok - povdrchové varianty za každú cenu - vybavenosť obcí, krajov - reko energetických sietí ) - v Bruseli sa podivujú prečo si na to míňame eurofondy na dopravu ale akceptujú to lebo sú to v reálne veci súvisiace s výstavbou, pričom v takom Rakúsku alebo Nemecku sa tieto veci oddeľujú od výstavby diaľnic.
.
Roky rokúce sa hovorí o spojení BA a KE ako o mantre na ktorej stojí existencia republiky pričom čistý tranzit BA-KE je pľuvanec v potoku to gro je “slovenská lokálka” pretože o tranzitnej doprave V-Z cez Slovensko sa dá hovoriť iba s veľkou fantáziou. Opakuje sa to tu do omrzenia, hoci smerové výskumy sa robia a sú známe a vie sa že spojenie BA a KE vôbec nerieši dopravnú obsluhu republiky pretože dopravná výmena medzi týmito mestami je vzhľadom dopravnej výmene Slovenska ozaj zanedbateľná - gro tvorí “lokálka”. Vtipné je že dopravná väzba Košíc je na Michalovce asi trojnásobná oproti väzbe na Bratislavu ale stále sa tu blúzni o najkratšej a najrýchlejšej spojnici BA-KE najlepšie v profile D38/150 lebo to určite vyrieši problémy Slovenska. A keď sa to už bude stavať treba zjazd každé 3 km aby sa vyrovnali regio rozdiely

nepozries si lebo nikdy nebude objektivne vypracovany. pre nich je dokaz spravnosti

best of :

príčinou nelogických stavieb a hlúpych rozhodnutí bola výstavba štvormiliardovej R1 PRIBINA… skus toto vysvetlit niekde vo viglasi ze by neboli usetrene fondy a nebola by R2 alebo inde kde zrekonstruovali jednicky. oháňa sa tu regionálnymi rozdielmi……ich odstranovanie je jeden z hl. principov EU. pričom ESP reálne ukázalo D je pre regio rozvoj minoritná otázka…mapa UPSVAR ukazuje nieco uplne ine. čistý tranzit BA-KE je pľuvanec v potoku to gro je “slovenská lokálka”…nielen BA-KE, ide o nepochopenie slova tranzit a nepochopenie vyrazu dopravna obsluha.

cize treba stavat na zaklade silnych vazieb…tj. obsluhovat lokalku. takych vazieb medzi krajskym a okresnymi mestami su tucty. medzi krajskymi tiez niekolko. to je potom presne koncepcia dialnica do kazdej doliny, co na tom ze vacsina ludi nezije v umelo napumpovanych “KURS” krajskych mestach.

devil, tranzit vs. lokalka je falosna otazka. Dialnice (resp. aj cesty nizsej triedy) sa primarne stavaju na to, aby si vodicom usetril cas a je jedno, ci je to tranzit alebo lokalka.

A pri tejto prilezitosti som chcel este ocenit zaujimave prispevky viacerych diskutujucich (expwy, StVo, johhan…)

kto usetri viac casu, ten co cestuje 20 km alebo ten co cestuje 200 km ? kto je priorita, masa ludi co usetri 5 minut a miestami je lenivy sadnut si do vlaku/busu alebo ten kto by vo vlaku stratil 2 hodiny ? ten co usetri 2 hod. je vacsinou ochotny za svoju usporu aj zaplatit, ten co usetri 5 minut nie lebo sa to neoplati.

minule sa mi stazovala jedna pani zo zahoria ako v kolone pocitala kamiony co “zahlcuju” D2, akurat nespocitala OA so znackou MA. ked som sa opytal ze pre koho je prioritne D2 ci pre tie kamiony alebo pre OA z okolia tak neodpovedala…