Neviem, odkiaľ si na to prišiel, ale ak si prečítaš aj druhý odstavec z Operačného programu, máš tam aj moju odpoveď.
Podľa môjho názoru na plný profil je jednoznačne druhá etapa obchvatu Prešov až po Lipniky, ale aj Zvolen západ -východ, od D1 pri Trenčine po Ruskovce v prípade lebo len intenzity.
O D3 nebudem špekulovať, lebo je tam D a nie RC.
ja ako casty uzivatel cesty cez bielu horu ziadam od holica po trnavu obchvaty a ked to prezeniem na bielej hore vyrcholovy tunel a ten tah je zahojeny na dlhe roky aj ked za posledny rok tam intenzita sluzne narastla,hlavne kamionov riadne pribudlo tak na rychlostnu cestu to zdaleka este nieje
niekto by mohol povedat ze tak teda aspon R-ku v pol profile ale tam by zasa boli same zbytocne obmedzenia predbiehania a znizenie rychlosti a to radsej lacnejsiu variantu a teda poriadnu cestu 1.triedy a ked by bolo treba za 20-30 rokov tak pridat dalsi pruh a mozeme mat 4 pruhovu cestu prvej triedy s lavym pruhom v oboch smeroch na 110 km/h
noo jednoducho na bielej hore nikto neziada rychlostnu cestu lebo ju tam netreba,na tej trase od hranic s ceskom su ine problemy v podstate bodove zavady ale samotna intenzita nie
Priateľu, ja sakra dobre poznám slovenské predpisy aj ich nedostatky a najmä nedostatky aplikačnej praxe. Ale Soroška je v takej pohodičke, že Ti to kľudne vypočítam aj podľa TP 102 Aby si bol v obraze, aj na tom nastrašidelnejšom horskom prechode s veľa náklaďákmi vychádza podľa tejto metodiky hodinová kapacita 2-pruhovej cesty niečo cez 900 skv/h. Na Soroške máme 250-razovú hodinu 275 skv/h smer Košice a aj keby sa špičky v oboch smeroch prekrývali (hahaha, realita spolu oba smery je 360), tak je tam kapacitná rezerva ako Brno. Lenže v skutočnosti Soroška nie je žiadny šialený horský prechod (ako napr. neďaleká Úhorná), ale naozaj ekvivalent spomínanej Bielej hory: trieda stúpania je 2 a krivoľakosť len 40 gon/km, podiel ťažkej dopravy 17,5%. No nech by sme rátali aj tých 20%, tak hodinová kapacita Sorošky bude - podľa našich TP 102!!! - 2125 skv/h, to rátaj cca 15.300 skv/deň. Máme 6.248. Napokon, čísla o rýchlostiach hovoria jasnou rečou: v stúpaní máme medián ľahkej dopravy 63 km/h, medián ťažkej 56 km/h a v85 je na horský prechod neuveriteľných 79 km/h. V klesaní sú tieto hodnoty 72, 60 a 84 km/h. Špičkový level of service je prosím pekne B! Všetko čísla za 2017.
Nuž, operačný program doprava, to je fakt argument ako hrom. Čo tak Dobšinského rozprávky? Tie sú zjavne viac vyargumentované a aj so všetkými tými čárami a márami stále bližšie k realite. Veď si tie kecy v OPD prečítaj, žiadna argumentácia, furt dokolečka tam točia Kde bolo tam bolo. A jediné dve čísla, na ktoré sa zmohli (intenzita 8000 skv/deň, podiel ŤV 23%), sú vycucané z prsta a ešte je k nim pridané vyslovené klamstvo, že to kapacitne nevyhovuje. Tomu vravím argumentácia.
S týmto môžem za pekného počasia súhlasiť. Problém je, ak sa dvihne vietor, a dodávky sfúkava z cesty. V tom čase to takmer všetky kamióny odstavia, veď nie sú samovrahovia. A ak sa nájde jeden exemplár čo to skúsi, tak potom máme cestu na minimálne štyri hodiny uzavretú.
Aká je v tom čase kapacita Sorošky?
potom poprosim vycislit kapacitu sirokej rovnej cesty ZA, brodno - oscadnica a kapacitu cesty pod strecnom cize ZA - dubna skala.
neviem odkial su cisla o rychlostiach moja skusenost je 70 km/h na celom useku roznava-jablonov, tych 79 km/h je zbozne prianie cize ked je cely prechod prazdny.
..a este mne sa smeju ked citujem google, ved vsetko je napisane v nejakych tabulkach a normach.
Zasmejem sa nad Dobšinského rozprávkami, zaťaženosť cesty C11,5 nezmeníš, ale asi vieš počítať a čarovať s číslami ako vyhovuje. Podľa teba netreba asi nič stavať a čakať na intenziy, ktoré vďaka investorom stúpaju len na západe SR.
O bezpečnosti sa na východe a juhu sa netreba baviť, lebo sú nepodstatné vzhľadom k intenzitám. Páru prevratených kamionov je problém počasia a vodičov no nie ciest a horského prechodu.Hurá k dobe koní a nevýstavbe akýchkoľvek ciest na východe. Podaj si ruku s politikmi, tí ti vysvetlia čo a ako.
A načo stavať cestu, ktorá bude prázdna resp. jej kapacita nevyužitá, keď máme kopu ciest, ktoré sa rozpadajú alebo kapacitne nepostačujú? Takže Via Carpathia nie je dôvod aby rástli intenzity?
A keby si si prečítal tie dokumenty k OPII a OPD, tak by si videl, že podobné argumentácie sú k ďalším x úsekom. To je pravda a preto je ich nutné brať s dosť veľkou rezervou.
Pre začiatok by stačilo zverejniť všetky CBA, ktoré sú podmienkou pre financovanie projektov z eurofondov. To by sme si prečítali, koľko projektov je na slovensku reálne potrebných. Už tu bolo napísané, že veľmi dobre vedia, prečo ich nezverejnia.
Ale v krajine, kde kopa ľudí by chcela železničnú trať BA - KE na 350 km/h také nehrozí. A potom to ešte porovnajú s čínou, ktorá znižuje ročný rozpočet na železnice na 94 miliárd eur. My nemáme ani 2 miliardy na roky 2014-2020 plus platby ŽSR za dostupnosť a ZSSK s RJ za prevádzku.
Ak nezomrie iba jeden človek-šofér za rok, stoji za to investícia do spomínaného úseku?
Sleduješ správy predtým, ako vyrazíš na cesty? Problém je v tom, že neexistuje alternatívna cesta. Ak sa vykotí dodávka alebo kamión, do práce cez Sorošku nikto nepríde na čas, ani keď si pristane. Stará ľudová múdrosť hovorí: Rieky nás spájajú, hory rozdeľujú. Majú ľudia právo mať v 21. storočí adekvátnu bezpečnú cestu, alebo majú “vysadnúť na kone”?
Cenu ludskeho zivota vstupujucu do vypoctu, ci za to investicia stoji, najdes napr. v tomto clanku (spolu s cenami v okolitych krajinach) domov.sme.sk/c/6197263/ludsky-z … -eura.html
Z tohto pohladu jeden mrtvy sofer “nestaci”.
Hlavnym argumentom pre Sorosku (priklanam sa k jednorurovemu tunelu) je pre mna vyrovnavanie regionalnych rozdielov resp. podpora zaostalych regionov. Tym sa najviac odlisuje od horskeho priechodu Biela Hora. Soroska je vstupnou branou do Kosickeho kraja, ktory ma zo vsetkych krajov najvyssiu nezamestnanost. Lezi v okrese Roznava, ktory ma druhu najvacsiu nezamestnanost na Slovensku. Naopak Biela Hora lezi medzi okresmi Trnava a Senica, pricom okres Trnava ma najnizsiu nezamestnanost zo vsetkych 79 okresov na Slovensku.
Ak sa tie peniaze použijú nie na iný ale iné úseky a tam nezomrie človek-stojí, je to vhodnejšia investícia?
Sfúkava z cesty na platine nie priamo na Soroške, takže alternatívna cesta len cez kopec nepomôže. Ak chceš silou mocou o bezpečnosti tak by sme peniaze najskôr mali investovať do protipovodňových zábraň tak hrozia väčšie straty ako neprísť na čas do práce.
Chlapci, presne tu predvádzate dôvody prečo tí politici (aka populisti) robia čo robia a prečo sú úspešní.
Pravdu nechce nikto počuť.
Každý chce svoju diaľnicu resp. RC bez ohľadu na to či je potrebná alebo nie. Na tomto fóre by som čakal trochu viac objektivity a rozumu ako emócii a snov. Argumenty, čo tu dal StVO sú proste nevyvrátiteľné, odborníci v SSC, NDS a MDV SR (tí, ktorí tam ešte zostali) toto všetko vedia, ale politici im to nedovolia zverejniť. A prečo? Presne pre to, čo tu predvádzate, lebo vy ste sa rozhodli, vy to proste chcete bez ohľadu na akékoľvek argumenty. Treba si to chlapsky priznať a neargumentovať rozprávkami typu počasie, ľudské práva a neprekonateľné regionálne rozdiely.
Mimochodom v85 je reálne nameraná rýchlosť, ktorá bola pozorovaná u 85% vodičov z vlastného správania, bez policajného dohľadu a bez prekážok inými vozidlami. Za normálnych okolnost sa tam reálne jazdí vyššie spomenutými rýchlosťami pre klesanie a stúpanie.
Na tom niečo bude. Za posledných 25 rokov vznikol tzv. “Investičný dlh”, ktorý priamo alebo nepriamo generuje Hladové doliny. A zrazu
sa každý čuduje, že by bolo na čase ho aspoň z časti dorovnať. Najjednoduchšie je to nadradenou dopravnou infraštruktúrou (nie len diaľnice ale aj železnice). Jednoducho, bez diaľnic nevieš efektívne riešiť ostatné problémy hladových dolín. Najlepšie je to vidno v Prešove, kde hoci čo by už Prešovu pomohlo, len už nech sa to konečne realizuje. MK3,5 je za daných podmienok z ríše SCI FI. Netvrdím, že Prešov a Soroška sú jediné problémy Slovenska, ale na východe sú najvypuklejšie.
Dolu kopcom osobáky určite nejazdia 84 kmh (to je cca 90 podľa tachometra). Môj odhad je cca 70-75 kmh. Priemerná rýchlosť prejazdu cez celý HP je okolo 70 ako píše devil. Ale úradnici z Bratislavy vedia lepšie…
Vceliak, a ty si naozaj myslíš alebo veríš tomu, že tunel Soroška pomôže vyriešiť problém hladových dolín? Čo to je nadradená infraštruktúra? Toto slovné spojenie sa tu nejako udomácnilo, že je niečo nadradené alebo podradené. Ak má tento pojem existovať, tak môže byť definovaný možno ako sieť štátnych ciest - čiže diaľnice a cesty I. triedy + časť ciest II. tried, ktoré dopravným významom by mali byť cestami I. triedy. Pozri sa na Rakúsko alebo Nemecko. Majú všade diaľnice? Pozri sa napr. na sieť diaľnic a bundesstrasse napr. takého Bavorska alebo Baden-Wurtemberg. Alebo Niederoesterreich časť Waldviertel (severne od Dunaja po české hranice) - prosperujúce regióny bez diaľnic. Čím to asi bude? Žeby kvalitné cesty I. triedy s obchvatmi, sem-tam MÚK alebo usporiadanie 2+1 apod.
Ešte k tej Soroške: som ZA, nech sa raz postaví, ale vtedy keď bude naozaj potrebná. Hlavne nie teraz a nie hlúposť typu polovičný profil. Naozaj radšej počkať cca 10-15 rokov (podľa vývoja intenzít a dopravných tokov) a postaviť to potom rovno na plný profil. To bude mať význam. Polovičný profil Sorošky je totálne zlé strategické rozhodnutie a ľahostajnosť a šlendriánstvo zodpovedných politikov = postaviť čokoľvek, hlavne poklepať základný kameň do volieb v regióne so svojou voličskou základňou. Sú to doslova vyhodené peniaze a minutie zbytočných cca 200 mil. €, ktoré mohli byť použité na rekonštrukcie a modernizácie ciest I. triedy, čo by malo ďaleko väčší prínos pre viac regiónov na Slovensku.
Úradníci primárne z SSC IVSC Košice a sekundárne z Bratislavy majú k dispozícii automatické sčítače dopravy a stacionárne radary ukladajúce údaje, ale určite tvoje pocity a odhad má vyššiu vypovedaciu hodnotu. K tomuto niet viac čo dodať.