Intenzity

Kto tvrdí, ze sme na vrchole motorizacie a na základe čoho? Podľa mňa to je úplne naopak. To, že spoločnosť bohatne robí autá dostupnejsimi a ľudí lenivsimi. Vidno to v praxi tak, ze na cestách sa jazdí pomalšie (ľudia sa neponahlaju ani na prázdnej ceste a ani stať v zápche im nevadí) a autá si kupujú aj ľudia, ktorí dlhé roky chodili na bicykli alebo autobusom (odpozorovane na ľuďoch v mojom okolí). S cenovou dostupnostou a lenivostou/ pohodlnostou súvisí aj to, ze naopak aj ti co dnes jazdia v autách spolu, tak budú jazdiť individuálne.

A potom tu je ešte jeden fenomén, ktorý nás čaká. Autonómne autá. A teraz na zamyslenie. Keď dnes dokážu smartfony ovládať pomaly 3-rocne deti, čo bude brániť tomu, aby 7 ročné dieťa nasadlo do 100% automatickeho auta a stlačilo tlačidlo “škola”? A na druhej strane zas kategória seniorov. Možno to znie ako scifi, ale aby sme neboli prekvapení ako rýchlo ti bude realitou.
Áut bude podľa mňa skôr pribúdať a to výrazne. Skôr čakám, ze sa budú ruka v ruke s automatizaciou zmensovat. Keď sa vylúči faktor ľudskej chyby, tak nebude dopyt po dnešnom “potrebujem veľké vysoké bezpečné auto” ale auta sa budú skôr zmensovat až na jednomiestne a zlacnovat, aby sa mohli kupovať v kratších intervaloch (iCar 6 je predsa out a iCar 7 je cool). Samozrejme s automatickymi autami aj keď intenzity budú rásť, tak nebudú vytvárať až také veľké nároky na skapacitnovanie ciest ako dnes, lebo najväčšou brzdou plynulosti premávky sú ľudské zmysly a reakcie. Intenzity však rásť budú, lebo s efektivitou fungovania spoločnosti vseobecne bude stále rásť aj limit, koľko ľudí dokáže uživiť 1 km2 zeme a teda počet ľudí bude rásť. A urbanizacia a centralizácia je tiež súčasť zvyšovania efektivity (a.k.a. pokrok), čize sa budú zhlukovat. Je to prirodzený jav, ktory bude bežať aj keď brusel naleje bambilion eur do znižovania regionálnych rozdielov.

co sa tyka autonomnych aut, take scif-fi su aj drony (cize 7 rocne dieta “odleti” do skoly…) a ziadne cesty nebude treba…

ano, obe verzie su uz dnes v testovani. autonomne auta maju par rokov naskok kedze autonomne drony sa zacinaju len teraz v Dubaji testovat v prevadzke. dolezitejsie bude, ktora technologia bude masovejsie rozsirena a bude ponukat lepsiu funkcionalitu. to mozeme len hadat, ale ja zatial davam svoju stavku na auta, lebo sa podla mna jednoduchsie daju spravit kompatibiline s vysokorychlostnymi modernymi prepravnymi systemami typu hyperloop.

zabudate na dolezitu vec a to je demografia, v ziadnom modeli nedostanete vyssiu intenzitu dopravy ako je pocet aktivnych obyvatelov.

presne tak, cize kedze rastie pocet ludi, zvysuje sa dlzka produktivnej casti zivota a nove technologie umoznuju, aby dopravne aktivne boli sirsie vrstvy obyvatelstva (deti, dochodcovia), tak to znamena vyssiu intenzitu dopravy.

PS (este k tym autonomnym dronom vs autam): kolko ludi dnes ma auto a kolko ludi ma lietadlo alebo aspon virnik? preto rozsirenie autonomnych aut ocakavam skor a masovejsie ako autonomnych dronov

Zamyslat sa nad maximalnymi intenzitami v stave ked cestna siet zodpoveda poctu aut za socializmu - okolo 10% je uplne scestne. Na Sk dosiahne mnozstvo aut 30-50% a koniec hore to nepojde. Aut bude viac, po 3 v rodine a tak, ale sucasne vyuzivane budu len 1-2. Nedosiahneme ani penetraciu aut ako v USA, kde mesta su roztahanejsie a bez hromadnej dopravy.
Ak by sa prerobila cestna siet aby zvladla 70% penetraciu autami tak mame vystarane naveky. Mnozstvo ludi na Sk stupat tak skoro nebude. Nerobme si iluzie, ze sa bude lietat dronmi a jazdit automatickymi autami. Na Sk sa chvilu aj lietalo BA-KE za 10E so Sky Europe a vykapalo este aj to.
Co je tu treba je zrevidovat celu cestnu siet. Este teraz na rovinach na cestach prvej triedy robime pravouhle zatacky, pretoze pred 200 rokmi tak sla medza medzi pozemkami gazdov… Ak by sa ponarovnavali cesty, usetrili by sme mozno 20-30% zastavanej plochy cestami.
Z kazdej poslednej dediny je nutnost mat kvalitnu cestu k strediskam. To je jedina moznost ako predchadzat vytvaraniu skanzenov…
Zrusit spotrebne dane z paliv, poplatky za auta. Auta a cesty su krvou a cievami ekonomiky, bez toho to jednoducho nepojde.

fakticka poznamka, BA-KE sa lieta aj dnes. sice nie za 10 eur, lebo to je CSA, ale to len ukazuje na to, ze vo vseobecnosti spolocnost bohatne.

inak, pocet ludi na Slovensku teraz nejako extra nerastie, ale skor ci neskor sa neubranime tomu, ze ako budeme bohatnut a nasa spolocnost bude kozmopolitnejsia (znalost svetovych jazykov, skusenosti s cestovanim a spoznavanim inych kultur), tak aj migracia smerom ku nam sa bude zvysovat. a tiez centralizacia bude pokracovat. vid Jaguar v NR, kde ceny bytov sli hore, lebo sa ocakava, ze sa sem budu presuvat ludia z inych oblasti. vplyv ceny prace na umiestnovanie fabrik, nie je az taky zasadny ako hovoria legendy (to by boli vsetky fabriky v Afrike) a bude sa dalej znizovat ruka v ruke s postupom stvrtej priemyselnej revolucie.

Co su aktivny obyvatelia? Ti co vyjdu z domu? Tak to este moze pribudnut hodne aut, priamo miliony.

Ked budu autonomne auta, moze sa stat, ze nebude kde parkovat a cestujuci posle svoje auto napr. domov. Potom si ho privola, aby ho po praci, vylete,… vyzdvihlo. Autonomne kamiony budu vozit tovar a bude to zavisiet od vyroby a spotreby a nie priamo od poctu obyvatelov.

napr. by som za majitelov aut nebral tych ludi ktory nemaju vodicak, cize do 17 a nad 70 uz tiez tazko niekomu vodicak nechaju, cize sa to skoro zhoduje s ekonomicky aktivnym obyvatelstvom. to som mal na mysli. nasa demografia vyzera tak, ze vymierame, oznamujem vam krutu realitu. do roku 2030 sa nasa populacia stabilizuje ak nebudeme na nasej plodnosti pracovat, a teda sa zacne aj ekonomicky aktivna populacia zmensovat co povedie ak k tomu ze sa bude registrovat menej aut, to zase povedie k celkovo k nizsiemu poctu aut, a to k nizsej mobilite.

:astonished: Ved tu dojdu migranti (z ukrajiny), takze nic nie je stratene :wink:

tak ci tak lenivost ludi nuti robit autom aj kratsie trasy cize zase sme pri lokalke cize potreby investovat do ciest I-II-III.

ked som hladal veci k inej teme, opat som sa dostal k materialu z 2003 a (Aktualizácia nového projektu výstavby diaľnic a rýchlostných ciest - schválená Uznesením vlády SR č. 523/2003 z 26. júna 2003 - príloha č. 3).

telecom.gov.sk/index/index.php?ids=116904

[code]

Názov stavby Dopravná intenzita voz./ 24 hod. ( sčítanie 2000 / 1. rok prevádzky ) Stupeň výnosnosti (IRR) %

D1 Bratislava, Viedenská cesta-Prístavný most 27 091/38 739 20,51
D1 Svinia – Prešov západ 8 244/14 880 10,66
D2 Bratislava, Lamačská cesta – Staré Grunty 22 516/37 057 10,90
R1 Rudno – Žarnovica 10 659/22 010 12,21 (Posudz. úsek Olichov - Žarnovica)
R3 Oravský Podzámok - obchvat 6 878/10 317 7,00 Bodová závada

D1 Mengusovce – Jánovce 11 593/13 370 11,64 (Posudzovaný úsek Važec - Jánovce)
D1 Vrtižer – Hričovské Podhradie 12 681/14 930 12,45 (Pos. úsek Sverepec – Hr. Podhradie)
D1 Sverepec – Považská Bystrica 13 947/14 930 12,45 (Pos. úsek Sverepec – Hr. Podhradie)
Privádzač Poprad – Kežmarok 9 011/16 639 13,38
D1 Jablonov – Behárovce, 7 562/13 370 11,64 (Posudzovaný úsek Važec – Jánovce)
úsek Studenec – Behárovce
D1 Považská Bystrica – Vrtižer 13 999/14 930 12,45 (Pos. úsek Sverepec – Hr. Podhradie)
D1 Hričovské Podhradie – Žilina – Strážov 12 466/13 220 9,87 (Pos. úsek Hr. Podhradie – D. Skala)
D1 Višňové - Dubná Skala 16 926/18 900 9,87 Pos. úsek Hr. Podhradie – D. Skala
D3 Svrčinovec – Skalité 2 180/5 610 8,99 Pos.úsek. Čadca Bukov - Skalité
R1 Žarnovica – Šášovské Podhradie, 12 134/22 010 19,73 Pos. úsek Žarnovica – Š. Podhradie
R4 Svidník – preložka 4 436/6 041 5,72 Bodová závada
Privádzač Košice, Prešovská – Sečovská, III. et. 22 531/40 568 28,89

D1 Dubná Skala - Turany 14 859/19 900 14,09
Privádzač Žilina, Strážov 16 792/21 534 11,46
R2 Ožďany - obchvat 5 821/8 500 9,69 Bodová závada
[/code]

cize cisla na R1 ktore sa vseobecne velmi spochybnovali neboli az tak daleko od reality ked sa dokoncila.

neoznamuješ žiadnu krutú realitu, ale iba šíriš médiami vyfabulované bububu.. ľudovo povedané táraš.
SR nevymiera, prirodzený prírastok bol za posledných 100 rokov iba 3 roky záporný (2001-2003) a aj to len zanedbateľne.
stav obyvateľstva sa posledný 20 rokov drží na úrovni okolo 5,4 milióna a dokonca mierne stúpa. a to aj napriek tomu, že veľa ľudí zo SR migruje do štátov západnej Európy. čím bude SR bohatšia, tým bude aj táto migrácia sa viac preklápať na opačnú stranu (viac ľudí bude migrovať sem ako von).

populacia sice starne (priemerny vek stupa), ale je to vdaka tomu, ze medicina a zivotne podmienky umoznuju ludom dlhsie zit, ale tiez dlhsie byt produktivni. preto sa predlzuje doba odchodu do dochodku.

a ako ti uz pisali ini v tomto vlakne, nasytenost populacie autami stale u nas nedosahuje uroven napr. USA, cize stale je priestor na rast poctu aut - stale vela ludi nema auto aj ked by mohli mat. plus to co som pisal ja, ze autonomne auto nezaujima ci ma vodic 18 rokov a vodicak alebo ci ma 90 rokov a ledva vidi a pocuje. tam je dalsi priestor pre zvysovanie poctu aut.
navyse pocet nakladnych aut na ceste nema ziadny demograficky limit.

To boli hodnoty, ktore mali byt v prvom roku prevadzky a nie po 5-20 rokoch prevadzky. R1 nadhodnotene a zapadna D1 riadne podhodnotene. Ked teda zoberieme suvisle casti zapadnej D1 a suvislu R1 a prve scitanie tychto ucelenych casti:

Názov stavby Dopravná intenzita voz./ 24 hod. ( sčítanie 2000 / 1. rok prevádzky ) Stupeň výnosnosti (IRR) % R1 Rudno – Žarnovica 10 659/22 010 12,21 (Posudz. úsek Olichov - Žarnovica) D1 Vrtižer – Hričovské Podhradie 12 681/14 930 12,45 (Pos. úsek Sverepec – Hr. Podhradie) D1 Sverepec – Považská Bystrica 13 947/14 930 12,45 (Pos. úsek Sverepec – Hr. Podhradie) D1 Považská Bystrica – Vrtižer 13 999/14 930 12,45 (Pos. úsek Sverepec – Hr. Podhradie) D1 Hričovské Podhradie – Žilina – Strážov 12 466/13 220 9,87 (Pos. úsek Hr. Podhradie – D. Skala) R1 Žarnovica – Šášovské Podhradie, 12 134/22 010 19,73 Pos. úsek Žarnovica – Š. Podhradie
R1 Rudno – Žarnovica sktocnost 2015: 17132 v./24h, teda 77.8% ocakavanej hodnoty
D1 Vrtižer – Hričovské Podhradie skutocnost 2015: 23956 v./24h, teda 160% ocakavanej hodnoty
D1 Považská Bystrica – Vrtižer skutocnost 2015: 23121 v./24h, teda 154.8% ocakavanej hodnoty

je to po prvom scitani po dokonceni suvisleej R1. otazka je ze preco nie su scitania kazde 2-3 roky.

R1 Rudno – Žarnovica sktocnost 2015: 17132 v./24h, teda 77.8% ocakavanej hodnoty

ano opat sa podarilo vybrat najnizsiu hodnotu. par km dalej to bolo 23.165. cize priemer niekde medzi a teda tie odhady neboli az tak daleko od reality. na zapadnej D1 sa zrejme nepocitalo s investiciami v automobilovom priemysle. tam bol narast uz do 2010, naopak narast 2010-2015 bol omnoho mensi.

Ohanas sa vysoko nedoverihodnou hodnotou, ktora nie je z ASD. Usek predtym ma len 17132, a za tym usekom sa doprava vetvi na dve trasy kde je sucet na R1(14528 v./24h udaj z ASD) a I/76(4351 v./24h) len 18879, ktore musia byt suctom dvoch severnejsich usekov R1+I/65. Teda je vysoko pravdepodobne, ze tam nie je intenzita 23 tisic, ale len 18 tisic.

Inak povedane R1 ma 17132, potom udajne 23165 a nasledne 14528 a nie je tam ziadny vyznamny zdroj-ciel medzi ktorymi by mohli tieto chybjuce tisice voz. jazdit a zvysovat lokalne intenzitu.

hahaha, čiže sklenenú guľu si hodil pánom Bleha, Šprocha, Vaňo :smiley: a keby sme sa opýtali ich tak oni by zas povedali, že oni mali predsa svoj zdroj a hodili by ju ďalej. úplne najkrajšie ukazuje dôveryhodnosť týchto prognóz graf 55 na strane 66. v roku 2002 nám odborníci prognózovali, že v roku 2050 bude mať SR menej ako 4,9 milióna obyvateľov a o desať rokov tí istí odborníci povedali, že sorry sme sa trochu pomýlili, čil nám to vychádza skoro 5,5 :smiley: …a v roku 2022 dojdu, že kurnik tak teda 6,1 ale už fakt to máme dobre, prisaháme, hlavne nás nepošlite robiť niečo prospešné.

ono ale stačí sa na to trošku zamyslieť, aby bolo človeku jasné, že predpovedať takéto veci 40-50 rokov dopredu je čistý nezmysel. tam môže nastať toľko rôznych podstatných faktorov, čo to silno vedia ovplyvniť (ozbrojené konflikty, klimatické zmeny, pokroky v medicíne), že takáto analýza nie je nič viac ako hranie sa s excelom a bulharskými konštantami.

ale teda dobre, uvažujme s tým, že tá prognóza sa na 100% vyplní a páni dostanú Ig Nobelovu cenu. Populácia Slovenska klesne za 45 rokov z 5,4 milióna na 5,35.. to je 1% za 45 rokov… v kontexte debaty o vývoji intenzít dopravy je to teda úplne nepodstatné. a celá táto debata o kvázivedeckých prognózach je čisté OT.

PS: dnes v rádiu hovorili o tom, že pôrodnice hlásia za rok 2016 nevídaný populačný boom a že 2017 v tomto trende pokračuje. s tým už tiež rátali v prognózach odborníci na demografiu? :slight_smile:

pozri statistika je presna veda o nepresnych cislach :smiley: :smiley: preto su v odhadoch vysoka stredna a nizka prognoza, teda skutocnost bude niekde medzi tym :slight_smile: :slight_smile:

Vyššia stredná alebo nižšia stredná… :smiley: :smiley: :smiley:

ja som tusim vlani videl v spravach ze po prepocte na pocet obyvatelov je miera dochadzania za pracou v rakusku/najma viedni ovela nizsia ako na slovensku/rakusku. a to teda ma dopad na intenzitu.

Pár čísel za r. 2016:
D1 MT-TUR 12042/12685/18414 (priemer za všetky dni/pracovné dni/maximum)
D1 IV-LM 18919/19899/27895
PR LE 2943/3077/10093
D1 CHNV-POZ 14861/16008/20766
D1 POJ-LEM 18593/20677/24864
R2 RU-PRA 4746/5055/6492
R2 PS-DT 8662/9455/12488