Mne osobne sa nepaci, ze je to “klasicky” scenar :
Jazdit sa musi tak skasnem motoristov.
Ceny sa ma dvihat pravidelne, ale adekvatne k rozsireniu siete.
Co sa myslim v tomto pripade nestalo, vratane poslednych 3(2) rokov co sa ceny nezvysovala.
Takze je to prvoplanove zmykanie skupiny ludi, co nemaju realnu moznost uniku tejto platby.
Pritom za sluzby statu platia aj spotrebnu dan z paliv, aj DPH z paliv a pravdepodobne aj dan z prijmu.
A este tusim je aj odvod z PZP
Samozrejme ze dialnic a RC nepribuda tak rychlo ako by sme chceli. Ale ani cemy dialnicnych znamok sa posledne roky nemenili. Teraz sa otvorilo par usekov a pomerne dost sa otvori v roku 2011 (R1). Tiez sa zacne. Tak by som to nebral tak tragicky. Aj ked je to velky skok.
Myslim ze prijatelne porovnanie je aj so Slovinskom - cena rocnej nalepky je 95 EUR, teda skoro dvojnasobok toho co mame mat my od januara 2011. Je to sice o cosi bohatsia krajina, ale nie az o tolko. Tiez je o dost mensia (cca 2 mil obavytelov) a teren na stavbu dialnic bol tiez narocny - a to uz maju zakladnu siet vyriesenu. A bez PPP! Aj ked zase oni skasnu dost aj torustiov z Nemecka smerujucich k Jadranu
B; za poslednych 5 rokov, co sa cena znamky nezvysovala, pribudlo takmer 100 km plnoprofilovej D1 + dalsie km polprofilovych R a zaroven buduci rok sa otvori kompletna R1. Spolu aj cez 200 km novych ciest.
Ved za ten rozdiel medzi starou a novou cenou najazdis mozno tak 150 km
Okrem toho vynosy z myta ci nalepiek pojdu automaticky na splacanie tolko ospevovaneho PPP, od buduceho roka pojde vsetko len na samotne PPP2
hore ma ist aj cestna dan. viem, ze 50 eur nie je vela, ved tych 13 eur navyse je smiesna suma, za ktoru si nedas ani poriadnu veceru, avsak babka k babce…
Mne nejde o 13 eur rocne (nastastie), ale o nesystematickost t.j skokove riesenia
Pacil by sa mi napr. zakon, ze sa automaticky valorizuje cena podla poctu novoodovzdanych km k 31.10.XX
Taky zakon by sposobil len chaos, kazdy rok zvysovana cena a zaroven na tazko zapamätatelne ciastky. Zvysenie o 10-15 € kazdych 5 rokov je podla mna ok, pokial sa adekvatne rozsiruje dialnicna siet.
Takéto rozhodnutie podľa neho prinesie aj zvýšenie cien tovarov a služieb, pretože vyššiu cenu za nálepky budú musieť platiť aj malí podnikatelia s autami do 3,5 tony.
takze par € navyse zvysi cenu tovarov a sluzieb, hlavne ze myto zvysujuce naklady prepravcov o stovky a tisicky € bolo v poriadku.
Porovnanie ceny rocnej znamky s celkovou dlzkou dialnic podla mna nie je celkom spravne. Predpokladam, ze spomedzi drzitelov rocnych znamok je tvoria velmi vyznamnu cast ti, ktori dochadzaju autom do prace po dialnici 20-50 km denne. Takymto je takmer uplne jedno, kolko meria nasa dialnicna siet, pre nich je podstatny ich kratky usek, na ktorom prejazdia 90% svojich dialnicnych kilometrov.
Od velkosti dialnicnej siete? tj. v Cesku, Polsku (väcsie krajiny bez myta), atd. by po dobudovani D siete mala stat dialnicna znamka aj 200-500 €?
Navyse v takom Rakusku napr. tazko vyuzijes kompletnu siet D a R, co sa o Slovensku povedat neda. Nehovorim, ze to nema byt jeden z parametrov ceny, ale urcite nie jediny.
Ohladom volicov: Velmi sa cudujem, ze niekomu vadi, ak zaplati za 1 rok o 13€ navyse, ale to, ze pri splatkach vsetkych PPP balikov (v pripade ich nezrusenia/nezlacnenia) by ako zarabajuci clovek platil 30 rokov po sebe cca 350 €, mu uz vobec nevadi…
Zdraženie ročnej nálepky o 13€ nie je taká katastrofa, ako sa o nej všade vo veľkom píše a koľko priestoru je tejto téme venované. Ako písal devil, oproti mýtu je to omrvinka. Samozrejme, ale takýto krok treba vedieť politicky obhájiť, s čím bude problém (hlavne keď sa minulé 4 roky ceny za nálepky zmrazili), hoci jej dopad je vo všetkých smeroch marginálny. Už len vďaka zvýšeniu DPH o jeden percentuálny bod sa tankovanie za rok predraží porovnateľne alebo viac, ako je 13€. Podľa mňa viac budú kričať motoristi, ktorí investovali do alternatív v podobe LPG/CNG, kde to zdraženie bude citeľnejšie, ako tí, čo budú musieť priplatiť 13€ za ročnú nálepku.
Budú sa hýbať aj ceny týždenných/mesačných nálepiek resp. nálepky na prípojné vozidlo? A nezavedú miesto 7-dňovej radšej 10-dňovú? Niečo také spomínal aj Figeľ, nebolo by to od veci.
Ale je to spravodlivejse aby aj tieto nalepky mali vyssiu cenu aj preto ze cudcnci ju najviac pouzivaju.
Mesacna by mohla stat 15 eur a 10 dnova 10 eur napriklad.
A ake su este mozne parametre?
Kupna sila obyvatelstva a ?? Mne nic ine nanapada
Neviem ako inym volicom, hadam je mozne, ze im viac vadi 13 Eur viditelne ako 350 neviditelne, jeden priklad je Vazny
Mne sa nepaci sposob - bac zrazu z neba padne cislo 50
Preco nie 53,40 alebo 49,90 - Batovka
V tom vidim to diletantstvo, co mi trochu vadi, ziaden system za tym nevidm.
preto sa snazim zistit ako sa da cena racionalne kvantifikovat
Podla dlzky dialnicnej siete by som to neporovnaval. Mozno by to bola cesta keby sme mali hotovu dialnicnu siet. Ja by som to riesil takto:
Ceny rocnych dialnicnych nalepiek sa nemenili od roku 2005. Najlepsie co mozes urobit je zobrat naklady NDS a pozriet sa o kolko vzrastli od roku 2005 a o toto percento navysit cenu dialnicnej naleky. Aby jej narast kompenzoval aspon rast nakladov ktore ma NDS na vystavbu a udrzbu siete D/RC. Malo by to ist dokonca viac lebo sa to nezvysovalo kazdy rok ale teraz by sme to zvysili az po 5 rokoch! NDS musela vypadok financovat inak napr uverom, z ktoreho musela platit urok…
Pri tokomto pristupe existuje riziko ze NDS bude nehospodarne nakladat s nakladmi s vedomim ze aj tak jej narast ceny nalepiek vlada vykompenzuje nehospodarne spravanie. Takze mozme skusit inu metodu…
Dalsi pristup - jednoduchsi - je ze zoberies nejaky cenovy index (index cien výrobcov, index spotrebiteľských cien, index cien stavebných prác a pod. - sú k dispozícii na statistics.sk) a kazdy rok prenasobis tymto narastom inflacie cenu znamky.
Napr.: V roku 2005 bola cena znamky 1100 Sk a priemerna inflacia (vypocitana ako jednoduchy priemer 12-tich medzirocnych narastov) bola v roku 2005 2,7%. Takze cena pre rok 2006 by bola 11001,027=1129,7 Sk. V roku 2006 bola inflacia 4,5% takze postupujeme dalej takto 1129,71,045=1180,5 Sk a tak dalej.
Priemerna inflacia bola takato:
2005 - 2,7%
2006 - 4,5%
2007 - 2,8%
2008 - 4,6%
2009 - 1,6%
2010 - 0,9% (zatial za 1-7/2010)
Prenasobime to konverznym kurzom EUR/SKK 30,126 a dostaneme ze “ferova cena” pre rok 2011 by mala byt 42,8 € (inflacia do konca roka 2010 este vzrastie takze to moze byt trosku viac) - plus nejaka kompenzacia nakladov za to ze sa cena nezvysovala a NDS musela mat naklady na financovanie tohto vypadku…
Takze mi to vychadza ferovo na cca 45 EUR.
Toto by som si porovnal s okolitymi krajinami, ci budeme konkurencieschopni - to sa tyka najma kratsich typov znamok lebo sme tranzitna krajina. Toto porovnanie rocnych znamok robila vcera vo vecernych spravach napr STV a myslim ze cena rocnej znamky okolo 50 EUR je v poriadku.
A tie (kratsie znamky- tyzdnove, 10-dnove) by som zvysil tiez a mozno viac - nie tak dramaticky ako Slovinci ale preco by sme nevyuzili to ze sme tranzitnou krajinou za letnou dovolenkou k Jadranu. Zaroven by bol narast ceny rozdeleny medzi domacich aj zahranicnych motoristov.