D1 Turany - Hubová | tunel Havran, Korbeľka

O tento úsek nemajú politici záujem, keďže páska sa bude strihať až keď tí súčasní politici nebudú v politike. :smiley:

Tu je vidieť, že politický záujem je v protiklade so záujmom občanov.

Vzhľadom na to, že je to posledný úsek a vzhľadom na predpokladanú dĺžku výstavby by si človek myslel, že všetci od premiéra až po poslancov sa pôjdu potrhať, aby vyriešili administratívu co najskôr a začalo sa so stavbou. No nie je tomu tak. :slight_smile:

to je nezmysel. dialnice volby nerozhoduju. a vedia to aj politici.

Dorobí sa Strečno a Hubová a podľa mňa to bude ďalší úsek v poradí, ale najskôr začiatok výstavby dávam 2030 …

V krajine, kde väčšina voličov volí jednoznačne proti svojim vlastným záujmom, to nemusí byť veľký problém, skôr výhoda.

Skôr si myslím, že potrebujú prísť na to, ako to zase prihrať nejakej Dúhe alebo podobným diletantom, prípadne či predsa ešte nebudú nejaké ľahko ukoristiteľné peniaze z EÚ. Marketingový efekt pre voličov je naozaj treťoradý, historicky sa ukazuje, že stačí kričať čo najhlasnejšie a obsah je nepodstatný… a to je stále omnoho menej námahy a peňazí, než sa naťahovať s diaľnicou.

Bol uzavretý Dodatok Zmluvy s projektantom: uvo.gov.sk/vyhladavanie/vyh … f4a64d2848

Je tam toho veľa, ale v skratke:
A) Vypracovanie projektu protipožiarnej bezpečnosti tunelov v súlade s aktuálnym TP (vhodnosť umiestnenia s ohľadom k okolitej zástavbe, predbežné rozdelenie tunela do požiarnych úsekov, určenie predbežného množstva vody na hasenie požiarov, spôsob zabezpečenia vodou na hasenie požiarov, potreba zriadenia hasičskej stanice, predpokladaný systém vetrania, atď.),

B) Posúdenie realizovateľnosti geologického prieskumu za účelom skúmania a overenia geotechnických podmienok v trase tunela Korbeľka

  • posúdenie potreby geologickej úlohy
  • posúdenie potrebných prístupových komunikácií pre realizáciu geologickej úlohy
  • posúdenie potrebného zázemia na realizáciu geologickej úlohy (zázemie pre personál, zásobovanie, depónia vyťaženého materiálu, čistenie a vypúšťanie vôd)
  • posúdenie rozsahu prác nevyhnutného pre stabilizáciu portálových úsekov
  • posúdenie potrebného rozsahu prieskumných prác v trase tunela
  • posúdenie majetkoprávneho vysporiadania
  • posúdenie procesu prípravy a povoľovania geologickej úlohy
  • návrh ďalšieho postupu na realizáciu geologickej úlohy (určenie rozhrania častí stavby, vyhodnotenie rizík, odhadované náklady, harmonogram)

C) Posúdenie možnosti realizovania časti úseku ZP Havran - Hubová podľa stavebného povolenia z roku 2009

  • posúdenie platnosti a aplikovateľnosti stavebného povolenia,
  • vyhodnotenie relevantnosti požiadaviek z povoľovacích procesov pre stavbu (stavebné povolenie, EIA…)
  • posúdenie možnosti aplikovania paragrafu 4 odsek 11 Zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá 669/2007 (stanovenie rozhrania častí stavby, ktoré by mohli byť realizované aplikovaním tohto zákona)
  • posúdenie majetkoprávneho vysporiadania pre časť stavby, ktorá by bola realizovateľná podľa stavebného povolenia z roku 2009
  • posúdenie povoľovacích procesov a postupu podľa zákona 669/2007
  • návrh ďalšieho postupu → návrh postupu na realizáciu MPV, návrh postupu na realizáciu zmeny stavby, východiská pre prípadné zmeny legislatívy, identifikácia rizík spojených s prípravou a realizáciou tejto časti stavby, východiská pre zadanie vypracovania Dokumentácie na ponuku na túto časť stavby, odhad nákladov, harmonogram

D) Posúdenie realizovateľnosti ostatných častí stavby, t.j. Turany - ZP tunela Havran, kde nie je možné aplikovať postupy podľa zákona 669/2007.

  • posúdenie postupu prípravy technického riešenia podľa DUR z roku 2018 aplikovaním Zmeny stavby pred dokončením podľa paragrafu 67 Stavebného zákona (posúdenie súčasného stavu, vyhodnotenie relevanstnosti požiadaviek z povoľovacích procesov)
  • posúdenie, ktoré časti projektu nie je možné realizovať ako Geologickú úlohu resp. podľa stavebného povolenia
  • identifikácia rozhraní a ovpylvnenia medzi objektami realizovanými ako Geologická úloha a zvyšnou časťou stavby
  • riziko zmeny objektov, ktoré nebudú predmetom Geologickej úlohy a nie sú predmetom Stavebného povolenia
  • posúdenie technických riešení z DUR 2018 z pohľadu realizácie Zmeny stavby a jej vhodnosti (sekundárne ostenie, technológie tunelov)
  • posúdenie majetkorprávneho vyspriadania
  • analýza získania zmeny stavebného povolenia na objekty, ktoré nie je možné realizovať ako Geologickú úlohu a ani podľa stavebného povolenia
  • návrh ďalšieho postupu (východiská pre zadanie vypracovať DSP, zabezpečenie MPV, východiská pre prípadnú zmenu stavby, východiská pre prípadnú zmenu legislatívy, identifikácia rizík spojených , východiská pre zadanie vypracovať Dokumentáciu na ponuku, harmonogram, odhad nákladov)

https://infrastruktura.sk/t/raz-chce-urychlit-poslednu-cast/25122/1

Ha ha ha, že vraj začať stavať na začiatku budúceho roka, dokončenie “oveľa skôr”, než momentálne plánovaný rok 2030. Dlho som sa tak dobre nezasmial.

Možno sa opýtam sprostosť ale realizácia geologickej úlohy sa dá zadať aj vramci projektovej dokumentácie projektantovi? Lebo ak by toto išlo tak tunel jeden aj druhý vedia začať raziť vramci geologickej úlohy bez potrebných povolení

Čo to mení na tom, že stále nemajú dokočenú vodnú EIA?

nic, ale zaroven je asi potrebne riesit uz teraz postup ze co dalej, ale by ma veru zauimalo ze ci je niekde inde v europe mozne obist takt postup tym ze v ramci geologickeho prieskumu vyrubete pol profilu celeho tunela a budete to nazyvat prieskumna stolna :smiley: ,ak som to teda spravne pochopil ze tak to bolo myslene

:laughing: Tak Hranol znova zadal úlohu dokončiť diaľnicu do roku 2010, len teraz je už múdrejší a nevyhlásil to verejne.

Ale výsledok bude rovnaký, lebo sú to stále rovnakí diletanti. :laughing:

Vážení, na FB stránke Hubová Ivachnová / facebook.com/groups/888057391382934/ / sa objavil insitný návrh riešenia dialnice v úseku D1 Turany Hubová. Treba sa pripraviť na záchvat smiechu resp. štamperlíkom niečoho dobrého…

Netreba sa z neho smiat. Treba ocenit ze nejaky fanda dialnic chce pomoct NDS/statu rozlusknut lacnejsie tento usek. :sunglasses: Tu v US niesu neobvykle taketo cesty vedene v uskych dolinach po oboch stranach rieky. Alebo v tazsich lesnych a kopcovitych terenoch ,to ani nevies kde je ta druha polka dialnice. A ani to vlastne nepotrebujes vediet.

no ono to je také kreslenie s prstom na mape, ale má to určite čosi do seba. Ja som tiež zažil niekoľko takých úsekov , jednak v taliansku, ale aj v nemecku, kde jedná polka bola stará hádam z čias z predvojny, a späť, už moderná s tunelmi… google.com/maps/@48.5629403 … &entry=ttu Určite , že danná úvaha má veľmi daľku k dokonalosti, ale odborníc by to dokázali dotiahnúť k realizovateľnosti.

Toto nemá šancu prejsť. Prvá mantra je paralelná cesta I. triedy. Presunúť cestu I. triedy cez stred obce neprejde. bodka, koniec, hotovo.
Celková príprava, realizácia a aj náklady tejto “alternatívy” by nezabezpečili skoršiu ani lacnejšiu variantu.

Jedine ako tomuto úseku pomôcť je ho rozdeliť na 2 časti, čím sa samozrejme predĺži celková doba výstavby no klesnú ročné platby pri výstavbe. Ako prvú stavať Hubová-Srnie s dočasným napojením na I/18 a potom pokračovať Turany-Srnie. Dočasné napojenie by zostalo pre záchranné zložky, údržbu a aj pre prípad uzatvorenia tunela Korbelka.

už len zohnať peniaze :slight_smile:

Nejak som nepochopil, z čoho má v tomto návrhu vzniknúť to zrýchlenie výstavby. :smiley:

Veď stačí mať elán a pôjde to :smiley:

Zilinsky Standard priniesol vcera novy clanok k zilina.standard.sk/582135/otvor … zasob-vody kde je rozhovor s p. Misurom - Predsedom sekcie dopravy obchodnej a priemyselnej komory. On kritizuje, ze sa posudzovala vodna EIA IBA pre variant s tunelom Korbelka. Vraj to narusi spodnu vodu a vyzivnost pre Chranene krajinne utvary… hneva sa ze sa neposudzoval aj iny variant, kt. je bez tunela Korbelka a ide povrchom mimo zosuvne uzemie a ze sa na ten variant aj urobili nejake zemne prace ako patniky pre mosty a ine veci. Sak citajte…

Ja neverím, že sa tohto úseku niekto aj dožije. Jedna vláda chce to, druhá chce to, tretiu to nezaujíma. A zrazu prešlo 20 rokov.

Kedy konečne vyberú ten správny variant a začnú sa mu venovať a možno aj stavať?

To, že sa tam “stále” robí nejaké EIA, ešte nasledujú ďalšie a ďalšie etapy. Kedy tam uvidíme prvý bager??? Do 2030 sa ani len nezačne stavať, plus sú tam 2 tunely. A na dnešnú dobu, keď veľmi podobné úseky (Strečno, Ivachnová), staviame vyše 10 rokov. Ja tu už nebudem, držím Vám palce :slight_smile:

Pred 14 rokmi už nejaké bagre boli vidieť
gallery/image_page.php?album_id=169&image_id=8260