D1 Turany - Hubová | tunel Havran, Korbeľka

Tunel Veľká Fatra je v takomto systéme utópia.
Na Slovensku sa bluzni o cirkularnej ekonomike. My sme ešte nedošli k znalostnej ekonomike.
Vládnu spolitizovaní hlupáci. Nevrství sa za znalostný kapitál. 1.Banská akadémia v europe- Banské školy, banskí inžinieri, razenie štôlní, výstavba tunelov. Celá tradícia. Slováci by pri trochu logického uvažovania mohli vybudovať špičku v razení tunelov v strednej Európe na základe toho, čo sa tu zatiaľ o razení vie, čo sme vyrazili a koľko tunelov plánujeme.

Len si mi teda potvrdil, že spolupráca štátnych inštitúcií je obmedzená na nutné minimum, teda keď niečo niekomu zavadzia. Podobne spolupracuje NDS aj s elektrikárrmi keď im zavadzia vedenie, rovnako s plynári, vodarmi alebo teplárňami. Stojím si teda za tým, že najlepší variant kvôli neschopnosti štátnych inštitúcií a nulovej spolupráce nebude.

ŽSR ako dovod nakoniec uviedli, ze ich trat musi viest cez stanicu Kralovany. A tym padom, ze sa Kralovany nemozu obist tunelom Velka Fatra. Je to skoda.

Ano, nezmyselnym trvanim na zapojeni Kralovian sa veci zbytocne komplikuju. Akoby nemohla oravka chodit az do Turian, co je mesto, na rozdiel od Kralovian.

Alebo do Vrútok prípadne Hornej Štubne.

Alebo ju presmerovat do RK :slight_smile:

Ja som to pochopil tak, ze ZSR ma akoby nejaku “doktrinu”, ktora hovori, ze na tej trase sa modernizaciou nemozu obist existujuce zastavky. Asi sa to teda neda riesit jednoduchym rozhodnutim. Niektore zdanlivo jednoduche veci su, zda sa, komplikovane, ked k nim treba pomenit x zakonov.

No a to je presne chyba, že neexistuje nikto, kto by im to zatrhol a direktívne povedal, že to tak nebude. Bolo by to najekologickejšie a pravdepodobne dlhodobo aj najlacnejšie riešenie a celá oblasť by mohla byť najbližších sto rokov vyriešená (teda asi by to chcelo ešte jeden železničný tunel medzi Likavkou a Švošovom, v tej doline sa nejaké zázraky robiť nedajú).

Tou doktrínou si niesom celkom istý. Modernizácia trate v okolí Lipt. Mikuláša zahŕňa premiestnenie hlavnej stanice na druhú stranu mesta, ďalej zrušenie existujúcich zastávok Okoličné a Podtureň. Má sa vybudovať nová zastávka Liptovský Ján.

Tie “nerychlikove” zastavky sa rusili aj napr. v okoli Puchova. Tam sa zrusila zastavka Milochov. Pri tej tzv. “doktrine” ide prave o tie “rychlikove”. Vtipnym riesenim by bolo umiestnit stanicu k Turcianskej Stiavnicke a nazvat ju “Kralovany - Juh”. :smiley:

goldstar: myslim ze okrem L.Jana ma byt este vytvorena aj zastavka Zavazna Poruba.. otazne je kedy sa ta modernizacia zacne lebo akosi je dlhsie uz ticho a to nevesti nic dobre, malo to ist pokial sa pamatam z fondov Cef.. no teraz kazdy riesi len nove volby zial ,trebalo by sa spytat š.tajomnika Kmeta, on teraz vsetko vramci dopravy riesi a ma docasne na starosti ze co s tym.. inak Turany Hubova to moc pozitivne nevidim zeby sa zacalo VO v dohladnej dobe to bude este na dlho natahovacky s obcami a pod..

Pár poznámok k Palúdza - LH:

  1. ŽSR by mali uzavrieť dodatok (ak ešte neuzavreli) s projektantom, v rámci ktorého sa má aktualizovať dokumentácia.
  2. Čo sa týka CEF-u, najskôr musí byť vyhlásená výzva, do ktorej bude projekt prihlásený.

Potvrdil vs. nepotvrdil je nepodstatné. Bolo by dobré vnímať postavenie tých, ktorých menuješ, v tejto krajine, v legislatívnom zmysle. A aj nejaký územný rozvoj a aj reálny obraz toho rozvoja, lebo tu sa prelepujú desaťročia v plánovaných cieľoch.

To podstatné je, že oni splupracujú v rámci zákonnej povinnosti v zmysle rôznych nariadení/vyhlášok. Ako už bolo spomenuté - Slovensko nemá ucelený infraštruktúrny koncept do 2050, len chabé dopravné modely do 2030, aj to len aby to bolo, aby sa to odfajklo pre EU kvôli čerpaniu fondov. Je teda čistá utópia, aby tu vzájomne jednotlivé inštitúcie niečo spolu rozoberali. Napokon, je svojim spôsobom za to zodpovedné MDV, lebo predsa ŽSR aj NDS aj SSC spadajú pod ten istý rezort. Iná vec sú samosprávy, kde sa dostávame pod MV.

Je bežná prax, že napríklad nejaká akcia MO znamená, že dá na vedomie 14 ďalším účastníkom procesu, kde čo účastník to samospráva, rezort, inštitúcia. O tom, koľko administratívy (papierovej aj elektronickej) sa tu takto rieši pomlčím a nenazýval by som to nejakým nutným minimom, keď to vyžaduje zákon, tak to proste treba tak vnímať. Je to práveže až prehnané. NDS zase bežne komunikuje so samosprávami, občas im hádže do starostlivosti nejaký ten nadjazd, občas sa im nejaká obec sprieči, lebo si každá obec uvedomí čo to znamená sa v budúcnosti o taký nadjazd aj starať. Obzvlášť keď ho ani nebude využívať obec, ale často len nejaká poľno technika.

A zrovna čo opisuješ, čiže nejaké to vedenie … stačí ak má občan v záhrade elektrický stĺp. A každý kto ho má, tak už zistil o čom to je. Proste, práveže presne naopak, tu sa nasekali v 90. rokoch vedenia rôzneho druhu aj do trás lineárnych stavieb bez akejkoľvek konzultácie s kýmkoľvek, a to boli štátne firmy. Ešte aj vtáčie hroty sa osádzali neskôr a dodatočne pre napáchané škody. Tu sa vôbec nezohľadnilo ani len prúdenie vzduchu … na jednej strane je to slabé ale od hora (koncepcie a rozvoj. dokumenty) a na strane druhej práveže prehnaná byrokracia medzi inštitúciami. A kvôli poslednému zmienenému preto existujú tie nehorázne lehoty na všetko, lebo kto tú agendu asi tak vybavuje a musí stále dbať na to, aby každá strana dostala vyrozumenie. Na niečo nad rámec zákona - nezostáva bohužiaľ čas tých zamestnancov a ani motivácia. NDSka robí nadštandard v tom, že vie vycestovať do regiónu a informovať tú samosprávu čo ich tam čaká. A nemuseli by … aby som sa ich trocha zastal.

p.s. ak inštitúcia, či orgán konajú nad rámec zákona - tak len aby si vedel, často je to v rozpore s ďalšimi ustanoveniami a vytvára to precedensy resp. chaos do celých konaní, to ťa nekritizujem, to len aby si vedel, že dobre mienený sedliacky názor je mimo realitu a možného konania (občan môže všeto čo mu zákon nezakazuje ako sa hovorí, ale inštitúcia môže len to, čo jej zákon povoľuje/prikazuje, preto tu máme v tejto krajine toľko rôznych úradov a inštitúcií, preto často ani mesto nevie prinútiť nejaký bar k zmene - musia až zmeniť celé znenie v rámci chodu mesta, inak je to maximálne o “terore” raz miestna polícia, inokedy štátna, a hygiena a takto dookola, zámerne dávam len taký banálny príklad, aby som nemusel zájsť k takým, že sa posúdi či nejaká stavba nebude brániť rozvoju nejakej vojenskej základne, ako relatívne dávnejšie R4 a vrtuľníková základňa, na čo tu tiež mnohí reagovali podráždene, no len z nevedomosti toho “ako to tu funguje” a takto to ale funguje v normálnych štátoch všade, lebo ten rozsah byrokracie, nekonečných práv a ochrany - stúpa a zväčšuje sa, tých inšt. pribúda a len to komplikuje rozvoj a aj sťažuje činnosť úradov a ich zamestnancov)

Faktom ostáva, že sa to realizovať nebude, kvôli tomu, že vzájomná spolupráca úradov je sci-fi. Či je to z nevôle, neschopnosti, nedostatočného personálneho pokrytia alebo mimo zákona, alebo možno kombinácie je už vec druhá.

Faktom je aj to, že v zahraničí sa dôležité stavby stávajú spoločne pre železnicu aj diaľnicu, či už mosty alebo tunely alebo “mostotunely” spájajúce dokonca dve krajiny kde dokonca v jednej vlaky jazdia po pravej a v druhej po ľavej strane.

Ďalším faktom je aj to, že takúto minimálne jednu stavbu máme aj v tejto našej malebnej krajinke, síce už nejakých pár dekád má za sebou, ale stále prístavný most slúži rovnako dobre pre železnicu ako aj diaľnicu.

Keď to bolo možné v dobe keď bolo bežné priniesť do práce len telesnú schránku, keď to je možné v byrokratickom pekle Západnej Európy, prečo nie na “Gordickom uzle” (ako bol viackrát nazvaný kompetentnými) našej 60 ročnej stavby dôležitej spojnice.

čo sa týka nosenia telesnej schránky do roboty hlavne na úradoch, , je to ešte horšie ako za socializmu. Dnešných “manažerov” zaujíma len plat a týždeň dovolenky navyše. Nech to nevyznie že chcem chváli socializmus, ale v tej dobe bolo aspoň nadšenie urobiť niečo pre ľudí.

hovori sa ze cas skresluje spomienky na minulost.

Sorry za OT : To sme asi zili kazdy v inom socialistickom state

už keď trochu OT, tak - mňa socializmus len “lizol”, ale z toho čo viem, bol hlavný rozdiel v “snaživosti” predsedu MNV alebo miestneho pohlavára KSČ. či sa staral o ľudí, alebo o svoju červenú knižku.
takže možno ste žili v rovnakom štáte, len na MNV bol niekto iný :slight_smile:

fakt len posledne OT. Vôbec nie som zástancom socializmu, ale tento rozkvitajúci kapitalizmus, tiež nie je žiadna výhra, aspoň nie pre bežných ľudí. len čo ma napadá čo nam prinieslo 30rokov. Zdevastované školstvo, zdravotníctvo pred krachom, stratili sme potravinovú sebestačnosť, zanedbaná infraštruktúra, … na druhej strane vládnu tuna oligarchovia a mafia. Neviem či toto je ta správna cesta do budúcnosti. hovg.

mozno aj preto lebo to riadia ti isty ludia prip. novy dnesny manazer je odchovanec pohlavarov ksc. taky pekny priklad je alojz lorenc pracujuci pre pentu. zanedbana infrastruktura, najma cesty je tiez dielo komunistov. kolko dialnic malo rakusko v 90 a kolko my. zostatnenie pody a fabrik demotivovalo ludi nieco mysliet, tvorit, inovovat. este sa to vlecie cez dalsie 1-2 generacie. mali sme aj potraviny aj tovar kym system nejako fungoval a nevybrakoval sam seba (rozkradnute jrd a fabriky, kde najviac kradlo vedenie) a potom nastal pad.