No a aké iné riešenie navrhujete, okrem toho že raz sa tam postaví diaľnica?
Badger-Fb budem veľmi arogantný ale…
Ja by som nenavrhoval žiadne opatrenia, nech si vychutnajú starostovia a ľudia čo ich volili svoje blokácie výstavby diaľnice z minulosti úspešne už 20 rokov.
Mali myslieť aj na dôsledky. A trojpruhová cesta vyrieši čo? Veď sú tam nie jedna ale viac obcí, kilometrovo dosť roztiahnuté a tam cestu nenafúkneš.
Ja sa iba pýtam ich aké navrhujú riešenie, nič viac. A kľudne buď arogantný.. ak nemá byť nateraz diaľnica, ale iné riešenie a nepáči sa v nejakej časti 2+1 čo je samo o sobe postačujúce, lebo najťažšie nepredbehnuteľné vozidlo pohodlne poriešiš, tak sa pýtam čo ešte existuje za možnosť? Napríklad NRSR prijala v posledných hodinách aj možnosť, že obec môže vylúčiť nejaký typ dopravy, ale skôr ma zaujímajú alternatívy v dopravných riešeniach, než zákonné obmedzenia.
To už nehovorím, že z uvedeného: takže stavať sa nezačne v 2023 (čakal niekto niečo iné?
), ale začne sa tak 2024? Nezačne sa. Aj preto, že sa naznačuje, že sa má niečo riešiť s cestou. Jedným dychom sa doplní, že peňazí je málo, ale toto by sa postavilo. Ale sa nepostaví tak skoro, on totiž stihne povedať všetko naraz. Nemá zmysel robiť nejaké úpravy tak, ak by sa mala stavať diaľnica. To akože Slovák nevie jazdiť v kolóne na pár kilometroch?
Musíme ho čičíkať, že tam bude “nejaké riešenie”? Doplnené je to o to, že cesta je opravená, takže to musí stačiť.
Dokumentácia k posudzovaniu vplyvov na vody je dostupná na stránke Okresného úradu Žilina resp. tu:
minzp.sk/uradna-tabula/vody … ova-3.html
Mňa skôr zaujíma niečo iné. Ak by nejaká seriózna EIA zistila že naozaj by mohlo dôjsť k problémom s vodnými pomermi v krajine a podobne, a z toho by vyplývalo že tunel bude problematický resp. aj nerealizovateľný, a zároveň vieme že povrchový variant je v značnej časti v zosuvovom území, existuje aj nejaká tretia možnosť niekde v šuflíku ktorá sa v súčasnosti nerieši napr. z dôvodu vysokej ceny alebo iných dôvodov? Lebo v serióznej krajine ak máme dva varianty a obe by sa ukázali (to zatiaľ nevieme) že sú s nimi problémy kvôli ktorým sa nemôžu realizovať, tak by sa asi začalo pracovať na hľadaní ďalšieho variantu ktorý bude brať do úvahy aktuálne zistenia. Lebo nepáči sa mi predstava že aj aktuálne riešený tunelový variant by možno aj nebol úplne okey, ale ututleme to že akože všetko okey a kritikov nebudeme počúvať a začne sa výstavba a znova počas výstavby vybehne milión problémov “o ktorých nikto dopredu nevedel” a nakoniec výstavba bude trvať 15 rokov a bude 4 krát drahšia ako vysúťažená cena.
Také niečo neexistuje, že by sa niekde nedal realizovať tunel. Na všetky problémy existujú technické riešenia. Problém je vždy, a aj vždy bol: Či je to financovateľné? Preto sa hľadá čo najlacnejšie riešenie, ktoré ale zabezpečí to, čo sa od daného riešenia na začiatku očakáva. No a potom, samozrejme, dôjde k “neočakávaných okolnostiam”, ktoré vedú počas realizácie, k navýšeniu dohodnutej ceny o dielo.
Tak doteraz neboli žiadne seriózne EIA?
Čokoľvek čo človek činí, teda aj stavby, vždy to bude nejako ovplyvňovať životné prostredie, v bližšom i v širšom okolí jeho “činnosti”. Niečomu prospeje a niečomu neprospeje. Aj jaskyne začmudil pred tisícročiami.
[size=77]1849[/size]
Ten “zosuv” je oproti aktuálne sanovanemu zosuvu pri Liskovej, by som povedal, že drobný…
Za posledný rok sa im to tam pohlo o desiatky cm… Chlapi zo stavby hovorili, že sa tam korigovali a nanovo zarubavali staveniskove komunikácie.
A aj keď je v Sutove zosuv, tak je asi lacnejšie urobiť pár sto metrový tunel ako riešiť kvôli tomu celú Korbelku. Nemusel by sa ten úsek vôbec riešiť zarezom, ale to prevrtat. (ale áno, viem, zvyšok úseku raselinisko, údolie mrazov, atď, atď)
Okrem toho si myslím, že sa dal riešiť aj úsek tak, aby neostal jalový úsek ku križovatke Turany.
Ale je to všetko v rovine môjho názoru, nemám ani zďaleka akékoľvek relevantné informácie. Ale tom myslím napísal dobre, že by mohol existovať ešte nejaký kompromisný dodatočný variant. Aby sa nám o 2-3 roky zas nestalo, že niekto povie dosť, takto sa to nedá a zas ideme všetko začínať odznova…
https://infrastruktura.sk/t/nas-najdlhsi-12kilometrovy-tunel-chce-stat-razit-novou-metod/24785/1 [size=111]:[/size]
III. TBM. [size=77]1850[/size]
nove udaje snad dostaneme buduci rok ale nie je naskodu pripomenut si starsie scitania. scitaci usek na vychod od krizovatky s I/70 c. 90169 s intenzitou 13.676 aut a c. 90158 s intenzitou 21.949 aut na zapad od krizovatky. pricom z I/70 prichadza 4.550 aut. aj keby 4550 aut komplet pokracovalo smerom na zapad tak pocty nevychadzaju…
na zapad od krizovatky s I/70 nie je ziadny prietah a na vychod su 3 obce, z toho 2 ide cesta po okraji a jedna ma domy na obcoch stranach cesty asi 300 metrov. to je asi tak vsetko.
2+1 je naplast. Urcite lepsie ako nic, ale neriesi to najvacsi problem TU-Hu (rovnako ako 2+1 pod strecnom) a to je neexistujuca alternativa pre NA.
Od RK po Kralovany sa este da ist cez DK ale potom je to prakticky jedina cesta na Zilinu Takze v pripade vacsej nehody alebo opravy sa bude stat v kolonach aj nadalej
Tak bude v jednom mieste z každej strany kolóna. Lepšie ako dnes na 5 miestach čo bolo v lete.
2+1 budú zbytočne vyhodené peniaze. Jediné, čo ten úsek potrebuje, je prekresliť čiary v obciach tak, aby bol vytvorený stredný pruh pre odbočenia doľava (na obecné cesty, do dvorov domov a pod.), aby autá, ktoré odbáčajú vľavo, nebrzdili priebežný jazdný pruh. Cesta je na takéto prekreslenie široká dosť a v obci nemusí mať jazdný pruh 3,75m a k tomu extra metrovú krajnicu ani na ceste I. triedy.
Hlavné je pri preplnených cestách zachovať plynulosť, hoc aj pomalú bez možnosti predbehnutia pomalšieho vozidla. 2+1 bude vytvárať zbytočné lieviky na konci každého 2-pruhového úseku, čo je opak zachovania plynulosti.
Kedy konecne ma byt hotova ta nestatna vodna EIA?
Vie sa niekto kompetentny k tomu prosim vyjadrit?
Uz ma to fakt nebavi skoro 3 roky stale opakuju to iste ako verklik.
Uz je najvyssi cas aby sa tento zakliaty usek posunul do dalsej fazy!
Nerobí sa zhola nič. Prdia na to podľa mňa keď vidia aká je situácia a uvedomujú si že je to nepriechodné, okolité obce sa akurát rozhadali a blokujú to, to je všetko.
Navyše ceny materiálov sú stále astronomické ani to nenahrava ďalšej výstavbe resp tomu aby sa niečo pohlo.. Takže čakajte somári autobus príde. Asi tak to vidím..
v origináli to bolo Čakajte Somári Autobus Dôjde, aby to odpovedalo ČSAD a dobám minulým, keď jazdili ako chceli, čo si dnes pre nasadenie GPS a presných časovačov nedovolia
pôvodný variant s kratším tunelovým riešením má zaujímavejšie figúrky v pozadí ako na dtto trasovaní D4/R7 (jednoducho povedané, pozemky zadelené, operácie pre dodávky surovín zbežne pripravené nacenené na dopravné náklady etc.), čo nový dlhší tunelový variant neumožňuje, takže sa našiel spôsob ako to oddialiť jedným špeciálnym posudzovaním, aby sme si už mohli zase čítať od lobby priemyselnej kysuckej komory, že by sa mal modifikovať pôvodný variant
, čiže pôvodné kšefty tejto dopravnej lobby, lebo tie argumentíky okolo toho ako je to lacnejšie, nuž povedzme si tie posledné nacenenia sú 700 versus 1100 a ani tých 700 nie je zázrak lebo ich už nemáme
takže my sa totiž vieme zaobísť bez jedného úseku.. na celej trase, keby to bol ozaj tento jeden úsek tak jednu kolónu oželieť vieme, ale to sa tejto lobby nebude páčit nestavať nič
faktom je, že poznajú ako akýkoľvek proces príprav spomaliť a narušiť, keď nemá byť ako oni chcú! veľké ryby sa na pozadí váľajú.. a tam ide aj o biznis na trase a určite nie ako v pri niektorých doterajších úsekoch, že niekto má niekde motorest ![]()
pritom najlogickejšie by bolo skombinovať diaľnicu a železnicu ako sa kedysi uvažovalo ako myslím aj aquila písal..
NDS zverejnila Štúdiu realizovateľnosti:
ndsas.sk/stavby/studie-realizov … Bpage%5D=1
Má to takmer 14 GB.
Chcelo by to TLDR
Odhadované náklady v cenovej úrovni 4Q 2023 sú 1,43 miliardy eur bez DPH.
B/C je 1,04 (podľa mňa je ten dopravný model z 2019 úplne mimo reality…, t.j. hodnota B/C je vycmúľaná z palca)
NDS-ka disponuje CBA-čkou už zo dva roky (nechápem k čomu vlastne boli tá novela zákona a Doležalovo šaškovanie…), teraz sa spravila iba aktualizácia CBA s novými hodnotami.
Aktuálny stav prípravy:
Dňa 28.10.2022 bola podaná žiadosť ohľadom konania podľa vodného zákona na OU Žilina, dňa 7.11.2022 bolo oznámené začatie konania podľa §16a vodného zákona o povolení výnimky z dosiahnutia environmentálnych cieľov v zmysle §16 ods. 6 písm. b) vodného zákona. Predpokladaný termín vydania rozhodnutia orgánu štátnej vodnej správy je 06/2023. Predmetné rozhodnutie bude podkladom k žiadosti pre vydanie územného rozhodnutia stavby.
Ďalšie kroky prípravy:
Ďalšie kroky NDS v zmysle predpokladaného interného harmonogramu prípravy, zhotovenie diela podľa FIDIC Red Book (Červená kniha):
✓ Nadobudnutie právoplatnosti Územného rozhodnutia – predpoklad 11-12/2023 – pred tým vydanie rozhodnutia orgánu štátnej vodnej správy a rozhodnutia MŽP SR v zisťovacom konaní
✓ Vyhotovenie dokumentácie na stavebné povolenie, následne zabezpečiť právoplatne povolenie stavby – do 11/2025
✓ Začiatok výstavby – 06/2026
✓ Ukončenie výstavby – 12/2031
Tu je časť z dopravného modelu.
[album]48925[/album]
Kto za toto zaplatil… ![]()
Už dávno si mali dať vyhotoviť dopravný model korešpondujúci s realitou a nie ukazovať bludy, že na 1/18 pred Martinom bude 4 tisíc vozidiel, keď skutočnosť je tuším 18 000 vozidiel.
Vďaka, jarino. Jeden a pol miliardy je pekná pálka, hlavne keďže to pôjde zo štátneho rozpočtu.Tak len držať palce nech to neskončí ako Višňové a nebude to trvať 10 rokov a dvojnásobok tejto ceny.