To je také super ako my Slováci vieme druhým radiť ako urýchliť procesy a výstavbu. ![]()
Aktualny prelet nad D1xD2, pustili sa do toho vo velkom…
V CR dnes sprevadzkovali posledny 10km usek D1, obchvat Prerova, usek Říkovice - Přerov .
Stavat sa zacalo 12/2022 po dlhorocnych natahovackach a sudoch s ekolkogickymi spolkami a odvolaniami. Po zaciatku vystavby prisla od ekospolku Deti Zeme dodatocne este ustavna staznost, ktora bola nastastie zamietnuta.
Povodne malo byt hotovo 03/2026, za urychlenie vystavby si RSD na zaciatku 2025 zaplatilo 72mil CZK. Sucastou useku je 1km dlha estakada.
Po otvoreni useku tak bude najrychlejsia trasa Brno-Ostrava po D1 a tomto novom useku namiesto D46/D35.
Od kedy otvorili prietah Prerovom bola Ostrava - Brno rychlejsia cez Prerov. D46 je strasna cesta a jazdil som po nej len ked som musel. Tak konecne! Otvaram sampanske a idem cakat na Visnove
Inak na tej Morave je to pekne psycho. V tom SZ-JV smere maju vacsinou dve dialnice tesne vedla seba a potom daleko daleko nic:
Kto im toto kreslil si asi pred tym dal viac nez zopar Czechvarov…
Napr ak by mali D1 priamo (bez toho obluku k Zlinu) a krizovali to s priamou spojnicou Zlin-Olomouc, potrebovali by polovicne mnozstvo dialnic na tu istu obsluznost.
A rovnako D1 a D48 az po Ostravu. Tam im musi stacit jedna dialnica niekde medzi, ktora sa moze vetvit niekde pred Ostravou.
No a samozrejme, najvacsia hlupost je, ze zrusili spojenie od Brna po nasu R2/Trencin, a vymysleli D49, ktoru potom zrusili tiez ![]()
Chod im vysvetlit, ze keby Ostrava-Praha nesla cez brno ale priamo cez Opavu, Sumperk a Hradec kralove uz ju mohli mat a bola by lacnejsia. Miesto toho chudaci jazdime naookolo blizsie
V Česku nehrozí výstavba diaľnice cez CHKO a jediný koridor na páse hranice medzi cestami 499 a 11, ktorý CHKO nepretína, je (D)49. Takže tu je odpoveď, že prečo sa nebude stavať napojenie na Trenčín. A teda keď sa už stavia D49, tak tá záchadzka D1 k Hulínu aj celkom dáva zmysel (to, že D49 zarezali a skončí pri Vizoviciach, je iná téma).
S výstavbou D1 (D47) Vyškov - Přerov - Lipník sa počítalo od začiatku. D46 nemá diaľničné parametre a je určená primárne pre lokálnu dopravu Brno - Prostějov - Olomouc (podľa komentárov na Zdopravy je tam už v celej trase znížená rýchlosť na 110 km/h). A čo sa týka D1 a D48, tak tam si tiež limitovaný CHKO Poodří, ktorá začína (po prúde Odry) cca. 5 kilometrov za rozvetvením diaľníc a končí až v Ostrave
a preco by mala byt hlupost ? existuje plny profil na D2 co je najdolezitejsi prechod, stavia sa D55 smerom na breclav a tym padom aj hodonin. I/11 je tiez dobra cesta. preco by mala CR p vyse 30 rokoc od rozpadu CS stavat kazdy druhy vacsi prechod cez hranice stavat ako dialnicu ? pre koho ?
Pa3ck, ja som si isty, ze nejake dovody mali. Zvlast ale, pokial boli ekologicke, tak ak vysledok je, ze naliali do krajiny 2x viac betonu a asfaltu, tak asi to velmi rozumne nie je.
Devil, ale toto nie je “kazdy druhy vacsi prechod”. Toto je, kadial bola ceskoslovenska dialnica D1 planovana, a malo to logiku, lebo to napajalo aj na nasu D1 aj R2. Cize aj oni to tam planovane mali, takze vedeli, ze to tam stavat mozu. A ze je tam taka intenzivna jednotka - jedna z hlavnych prejazdov na SK aj dnes, tak podla mna to zmenili len z politickych dovodov.
“Batova dalnice” bola rozostavana od aktualnej I/50 smerom na sever k Otrokovicim. Casti su viditelne okolo Kostelan. Mala ist juzne od Zlina v kopcoch a spajat Otrokovice a Luhacovice. Nemyslim, ze by ju tahali nazad k I/50, skor mala ist severne niekde okolo I/57 by som si tipol.
Tie diaľnice na Morave vychádzajú z geografických podmienok. Proste inakade než Moravskou bránou a Hornomoravským úvalom tie diaľnice človek nedostane. Maximálne Boskovickou brázdou.
Svoje zohráva aj to, že diaľničná sieť sa v podstate ide stále podľa toho čo bolo nakreslené už pred 1989 a v priestore medzi Bzencom, Vyškovom, Šumperkom a Hranicemi na Moravě bolo (a vlastne stále je) rozmiestnené jadro vojensko-priemyslového komplexu Č(SS)R. Pretože z dnešného pohľadu bude po dostavbe D55 Kokory-Přerov súčasná D35 medzi Lipníkom a prvou križovatkou do Olomouca v podstate zbytočnou diaľnicou, tá tam bola namaľovaná fakt len kvôli Přáslavicím (vojenská základňa) resp. vojenskému priestoru Libavá.
Ďalšou vecou sú už spomenuté CHKO. Cez Žďárské Vrchy alebo cez Bílé Karpaty nikto proste diaľnicu neprejedná, na to by muselo dôjsť k zmene politického režimu. Ostatne D49 nikto nezrušil, ale všetci sú si vedomí toho, že napriek tomu že do CHKO nezasahuje, rôzni NIMBY a ekologický aktivisti sa tam budú súdiť v každom dokumente doslova aj o zabudnutú čiarku v šiestom riadku na stránke 54 ktorá mohla mať vplyv na význam vety. Viď ostatne už úseky pred Vizovicemi.
Takže ďalšia realita bude v podobe natlačenia ešte tretej diaľnice (resp. rýchlostnej cesty) do toho priestoru práve tou Boskovickou brázdou v trase I/43 a ďalší priestor je až plusmínus v koridore I/38 od Jihlavy do priestoru Kolína. V trase I/37 je problém vôbec tú cestu rozšíriť do nejakých rozumných parametrov nedajbože ešte riešiť nejaké preložky vrátane obchvatov.
Baťova diaľnica bola cez hranice určite plánovaná v koridore D49. V ose Uherské Hradiště - Trenčín bola plánovaná nová železnica.
vtedy to naozaj malo logiku. ale ceskoslovensko uz neexistuje. mozeme to nazvat aj politickymi dovodmi. ale aj strategickymi. uprednostnili D55 - spojenie na D2 smer BA a smer W.
Podla mna to bude hlavne tym, ze je tam najvacsia hustota obyvatelstva…
A potom nehovoriac o tom, ze Brno je preplnene az niekde po Vyskov.
Ani hustota obyvateľstva nevysvetľuje ten nepomer medzi Strednou Moravou a Východnými Čechami (celá tá veľká oblasť medzi D11 a D35) alebo Severozápadnými Čechami (kde paradoxne tangenciálna diaľnica - D6 - je len v tom riedko zaľudnenom úseku v Karlovarskom kraji).
Pokial ja viem, D1 mala vzdy ist z Brna na Trencin a nie zo Zlina na Puchov (dnesna D49):
Len pre zajimavost, ceske plany do 2050: https://www.ods.cz/dl/67502/rsd-mapa-rozvoj-dalnicni-site-po-2050.pdf
A jeden nie velmi optimisticky blog:
Musíš pozrieť ešte staršiu históriu.
Ako môžeš vidieť, diaľnica nebola len plánovaná ale aj reálne stavaná, ale nedostavaná. Z pozície objektov si môžeš urobiť záver, že smerovala na Zlín a nie Trenčín.
Práveže nie vždy. Treba rozlišovať plány Baťu (to by bolo aby tá diaľnica nešla okolo Zlína), a plány komunistov (to je to čo si postoval).
A ten nie veľmi optimistický blog je starý 4 roky. Od tej doby sa jednak dosť zmenilo v čo jeho autor ani nedúfal, jednak si treba povedať že proste po 40 rokov tlačenia kyvadla v prospech “verejného záujmu” sa proste kyvadlo prehhuplo na druhú stranu a výsledkom je nadmerná ochrana záujmov individuálnych v legislatíve.
OK, opravujem “vzdy” na “v dobe pred rozdelenim Ceskoslovenska”. Tie Batove plany boli len prstom na mape. Od 60-tych rokov sa aj realne robilo, a plan bol robit D1 na Trencin. A ten plan sa zrusil po rozdeleni CS, ked cesi D1 presunuli na Ostravu a na SK uz ziadnu dialnicnu neplanuju.
Na “prstom po mape” po tom zostalo dosť rozostavaných mostov a zemných prác. Viď príspevok od Jonathana.


