Ale áno prínosom by bol už len zníženie povodňových stavov o 30% je úspora na škodách v mld CZK. Ale hlavne o povodni rozhoduje poväčšinou “niekoľko” kubíkov vody ktoré by odvádzal kanál. Má to nevýhody v suchých mesiacoch kedy by koryto trpelo. Lebo ak tam budú elektrárne tak už z toho sa snažia energetici vyťažiť čo najviac
inak v tomto zmysle, sa ozvalo zopar ludi smerom na CEZ, ze aj pri povodniach v 2002 resp aj teraz CEZ neodpustala dostatocne vltavsku kaskadu prave kvoli spickovaniu a nasladky boli vidno
pocul/cital som o tom tak v polovicke 90tych rokov. viac menej potom ako sa dokoncila freundenau. malo to byt nieco na styl jochensteinu teda 50/50 a mensie vzrastu (tusim okolo 250 MW). jednym z dovodov boli aj strky resp ich odnos.
viac menej chyba tato VD spolu s nagymarosom a konkretne slovensko je co sa tyka dunaja v tazkej pohode
vsak to je jej uloha ale mohli to zvladnut lepsie. co som cital tak konkretne orlik nebol vypusteny tak ako by mal byt, prave kvoli energetikom.
a z dovodu absencie velkych nadrzi na spodnom toku je zase ohrozena kampa v prahe (tam je to tesne pred tretim stupnom) a uz su kusok pod vodou usti nad labem …
aby som bol konkretny, jedna sa konkretne o to, ze orlik mal hladinu 8 metrov vyssiu ako mal mat t.j. takzvane “stale drzanie” => hladina kedy sa ocakavaju velke privaly vody.
cize hladina vody by nemusela byt 350 m.n.m. ale 242 m.n.m a bola by tam vacsia rezerva pre pripadne dalsie zrazky, takto vytopilo zopar dedin a prilahlych uzemi.
prave nadrz Orlik na tom bola najlepsie - bol vypusteny tak ako za celu historiu len niekolkokrat a jeho rezerva bola obrovska a aj v teraz este rezerva zostala.
Problemom je “len” to ze v celej CR chybaju vodne nadrze ktore by pomohli viac regulovat vodne toky. Materialne skody su za 10 rokov vacsie ako investicie do protipovodnovych opatreni aj v CR aj v SR.
A okrem toho - povodniam sa neda zabranit, to je mylna predstava. A hlavne Praha ma celkom dobre vyvinutu protipovodnovy system barier - ktory nebol lacny ale je jednoduchy a prakticky.
Ale preco by som sa mal namahat - rozsiahle povodne boli aj v Nemecku a v Rakusku kde energeticka lobby nie je silnejsia ako ekologicka lobby ktora je ale silne ovplyvnena politikmi z EU. Povodne tu boli su a budu. A hovori sa aj toto - cim vacsia nadrz tym vacsie riziko. Cim viac ludi byva pri riekach tym vacsie riziko.
Ohladom riesenia povodi riek/tokov bola skor problemova povodie rieky Moravy ale tam sa aj uz situacia riesila a jej riaditel bol odvolany.
Někde lze přehrady budovat někde ne. Např. na Lužnici, kde je teď povodeň nejhorší, přehrady budovat nelze, neboť protéká mělkou Třeboňskou pánví (kde to tam šlo, byly postaveny rybníky už v 16. století, ale ty tak velký příval vody jako je nyní zadržet nedokážou). Obecnou pravdou je, že mimořádně velké povodně zadržet nelze, preventivními opatřeními lze jen omezovat rozsah škod, které mohou napáchat.
Panama plánuje rozšíření průplavu z dnešní šířky 33 m na šířku 50 m. Náklady na projekt činí 5 mld. USD. Musí ho schválit v referendu občané a následně parlament.
V současné době je panamský průplav silně přetížen prodí tady 20% svět. plavbys.
Přidávám link na Ředitelství vodních cest ČR. Stránky obsahují i celkem kvalitně zpracované sekce Připravované stavby, Stavby v realizaci a Dokončené stavby.
Vezie (viezla) úplne všetko: autá, odevy, elektronika, elektrotechnika, chemické výrobky na čistenie, nábytok, stavebný materiál (drevo), mäso, iné polotovary, … všetko a všetko vyrobené len v Číne.