Tuto temu som chel zalozit uz velmi dlho a konecne som si spomenul.
SR ma celkovo pristavy (vyznamne) - Bratislava a Komarno.
V Komarne by mali byt aj lodenice. A pristav v BA by sa mal premiestnit a zmodernizovat ak mam spravne info.
Z hladiska vodnej dopravy, najviac sa vo svete prepravuje jedna jedina surovina - ropa a nasledne jej rozne upravy.
Najvacsi pristav vo svete sa nachadza v Holandsku v Rotterdame. Tu sa nachadza aj jedno z najvacsich prekladisk vo svete. Najvacsie prekladisko tovaru sa nachadza v niektorom azijskom pristave.
Najvacsia obchodna flotila v EU je pod Greckom a zaroven ma Grecko . najvacsiu namornu flotilu vo svete.
Z hladiska prepravy tovaru su dolezite rozne uziny atd. a z hladiska vnutrostatnej prepravy su potom dolezite rozne vodne kanaly ako aj splavnenie koryt velkych riek. V SR by to mal byt Dunaj a Vah po mesto Sered od Dunaja.
Takze - tema je to velka, da sa tu toho pisat dost vela, toto na zaciatok staci.
Doplnenie - Grecko ma 5. najvacsiu flotilu na svete.
A este doplnim, ze poslednou velkou udalostou bola preprava 3 500t tazkeho lisu do KIA, ktory doplaval po oceane, potom az po Komarno a odtial sa prepravoval po “kusoch” pomocou vlakov a kamionov az do ZA.
mal by to byt Singapur
Rotterdam a Singapur sa vzdy navzajom dotahuju
jeen z nich myslim nejak vyraznejsie vedie v kontajnerovej doprave, ale neviem ktory
Europska komisia si momentalne dala ako prioritu vnutrozemsku plavbu
asi je to aj tym, ze je to zaujem Rakuska ako momentalnej predsednickej krajiny
no, myslim ze v sucasnosti sa da pri priaznivom vodnom stave plavat do Sale - na to, aby to bolo trvale, tak chyba este dake vodne dielo/diela
obcas bezi este debata na temu prepojenia Dunaj-Odra-Labe, resp. Vah po ZA - ale na to treba dost penazi
no a nedavno som cital o splavneni Moravy (potom pripadne napojenie na Labe) a tam sa pisalo, ze bez Woflsthalu je to nemozne - no a Rakusania sa ho stavat nechystaju
no, ono skor ide o podporu vnutrozemskej vodnej dopravy v sucasnych infrastrukturalnych podmienkach - cize len zvysit prepravu tovaru po existujucich vodnych cestach
V ramci SR by mala jednoznacne existovat vodna cesta po rieke Vah az po ZA, aby sa tak splnil ciel dopravno-hospodarskej tepny SR, BA-ZA, na tento ciel by bolo potrebne celkovo investovat max. 1 mld. EUR.
jo jo, tam je viacero zaujimavych projektov, napriklad tam je usek zeleznice, kde mozu prekladat vlaky za jazdy. je to sice tusim len do Vmax 10kmh, ale je to zaujimave
Myslím, že je to Rotterdam, který vede i v kontejnerech. Pro zajímavost: kontejnerů se vejde na loď 3300.
K projektu Dunaj - Odra - Labe
Ten je zadefinován v územních plánech ČR. Nejprve by se měly splavnit úseky Přelouč - Pardubice na Labi a Ostrava - Opole na Odře. V Ostravě-Vrbicích a v Pardubicích budou vybudovány veřejné přístavy a dopravní terminály. V další etapě se počítá se splavněním Ostrava - Břeclav - Dunaj s odbočnými větvemi do Brna a Olomouce, přístavy by měly být v Břeclavy, v Brně, v Olomouci a snad i v Přerově. Nakonec se počítá s výstavbou propojovací větve Pardubice - Olomouc s přístavem v České Třebové. Existují snahy tuto větev vypustit.
Proti splavnění úseku Přelouč - Pardibice - Olomouc protestují ekologické a občanské sdružení. Splavnění Odry závisí na polské straně, kde leží velká část úseku.
Je otázkou z čeho se tak drahý projekt zaplatí, z peněz EU? z rozpočtu? Nemyslím si, že by se našlo tolik peněz na celý projekt, část možná ano. Jinak mi přijde trochu jako sci-fi.
Německo má hustou síť kanálu, kterou budovali za pomoci soukromého kapitálu, který za to dostal výnosy z provozu vodních elektráren, někde jsem to četl nevím na kolik je tato informace pravdivá.
v rotterdame maju mimo ine aj plne automatizovanu vykladku a prekladku a prekladku kontainerov z oboch stran lode.
inak uz su “bezne” aj lode s okolo 10 000 TEU* … a tento rok by sa mali dokoncit uz aj nejake s 12 000 TEU .. a uz som videl aj plany na 18 tisic TEU lod .. ale co viem, tak tam boli nejake velmi tazko prekonatelne technicke problemy, ci uz pri samotnej lodi ale aj pri pristavoch => prilis dlha vykladka a nakladka takej lode.
*TEU => twenty-foot equivalent unit => standardny container s rozmeri 20 stop. byvaju aj 40 stope, ktore sa pocitaju logicky za dva TEU
registracia lodi za vyhodnych podmienok. horsia regulacia, nie zrovna najprisnejsie kontroly od odpovednych uradov.
cyper tym este trpi, ale uz sa to musi zlepsovat kvoli EU. vsak tam aj na lietadla platilo to iste, ze neni problem vydat osvedcenie, ze lietadlo je airworthy ale zistilo sa, ze posledne tri roky nebola vykonana ani jedna obhliadka
v grecku to je sice lepsie, ale tiez sa zmenilo az od vstupu EU. cim sa grecko zo sfery lacnych vlajok vymanilo. no a kedze zrazu by boli kvoli EU predpisom problemi s registraciou lodi doma, tak greci za poslednych 15-20 preregistrovali asi 50 % svojich lodi pod panamsku vlajku…