Takze v roku 2133? ![]()
Prepáč ale absolútne sa s týmto nedá súhlasiť, na SK je lidl omnoho lacnejší ako lokálne reťazce a aj iné reťazce, nemyslím si, že ich marže sú neprimerané a byty v atraktívnych mestách sú drahé lebo ich málo, nie lebo investori, aj v investičných bytoch je predsa nájomca a nie sú prázdne.
V Nemecku je Lidl pre socky; najlacnejsi obchod s najblbsim tovarom. Vo vychodnej Europe je to zase najluxusnejsi “diskont” (Kaufland je tiez vlastneny Schwarz Gruppe) a ceny su tam casto vyssie, ako nemecka stredna trieda (REWE/edeka) v DE. Dopravne naklady su jedna vec, ovela lacnejsia pracovna sila zase druha vec. A nikto ich nenuti predavat 20 rocne zmrazene belgicke maslo miesto lokalneho.
V BA je odhadom 40,000 prazdnych investicnych bytov. Mozeme sa hadat, ci to je presny alebo nepresny odhad, ale ked sa pozrie clovek na tie nove hadidovej kukurice, tak tam ma minimalne polka bytov cely rok tmu.
Co je lidl a co je kaufland vsetci dobre vieme, faktom je aj tak ze lidl je asi najlacnejsi. Neviem či v Nemecku to môže byť výrazne lacnejšie, už len keď idem do Kitsee tak väčšina produktov je 20-30% drahšia, zase raz sa opakovaná lož, respektíve mýtus stáva pravdou.
Je potom stále namieste volať to investičné byty? pretože platiť hypotéku na niečo čo mi zarobí nula, prípadne zaseknúť niekde vlastné peniaze kde mi generujú stratu mi ako investícia veľmi nepríde. Ako proti tomuto pomôže tvoja daň z prenájmu? Prečo trestať fyzické osoby čo prenajímajú byty a nejaké veľké realitné fondy, ktoré prenajímajú byty nie?
Rakusko je drahsie, ako Nemecko. V Nemecku maju jednak retazce cenovu vojnu (napr. 250g masla tam nedavno bolo okolo 1 EUR), dalej “dohodu” s vladou o rozumnych cenach zakladnych potravin (tlaky cez nastroje vlady), a tiez ovela vyssiu spotrebu, co tlaci ceny dole cez economies of scale. Ale zase SK ma ultra lacnu cenu prace v porovnani s DE, tak ta marza na SK musi byt vyssia, ak odpocitame naklady na vystavbu novych Lidlov vsade, kde sa to da.
Investicny byt moze byt aj ako hedge proti inflacii a vozenie sa na disproporcionalne zvysujucich sa cenach nehnutelnosti. Ak si vezmes hypo s povedzme 5%, a YoY ti nehnutelnost rastie o 15%, tak racionalna volba, ktora ti maximalizuje dlhodoby zisk, je kupit tak vela bytov, kolko vladzes ufinancovat, bez ohladu na to, ci ich prenajimas.
A este dodam: ak naozaj kupujes vela investicnych bytov, tak je pre teba dlhodobo lepsie ich nechat prazdnymi, znizit dostupnost byvania a tym zvysovat ceny bytov, ktore potom predas, ked potrebujes likviditu. Ja osobne neznasam rentier economy, lebo to likviduje ludi, co pracuju a podnikaju, ale kopec ludi si tak financuje zivot. Kamarat si v Prahe kupil 6 bytov, vykaslal sa na pracu, cestuje po svete a zije z prenajmu a predaja tych bytov, ktore sa mu neskutocne zhodnotili po 10 rokoch.
Pacho, ty ako vieš, ako by vladla dnešná opozícia? Hovori ti niečo koaličná dohoda, kde si strany po voľbách dohodnú, ako budú vládnuť, a rokujú aj 2 mesiace, ak je treba (nie ako Smer+Hlas+SNS, keď za týždeň je vláda hotová, lebo jediný program je ukradnúť čo najviac). Pozri si koaličné rokovania v normálnych krajinách. V prvom rade musia byť voľby a po nich sa môže riešiť kto bude vládnuť, ale ak budeš voliť niekoho zo strán Smer+Hlas+SNS+Fašouni+Boris+Zorro, tak sa nečuduj a očakávaj bankrot.
Niekto vyššie písal, že dlh majú všetci, ale my sme možno jedna z mála krajín, ktorá nikdy nemala vyrovnaný rozpočet (nieto ešte prebytkový).
Za ďalšie, ak sa nemýlim, tak Slovensko má v EU najmenej udržateľné verejné financie.
Táto mfiánska vláda konsoliduje tak, že rastie dlh aj deficit a konsolidácia nie je na výdavkovej strane rozpočtu, tým pádom je zadusená ekonomika (toto nemá v normálnej krajine obdobu).
A nepochybujem, ak sa dostaneme do prtektorátu, že tú budú tendencie vystúpiť z EU a ak by toto vyšlo, tak sme úplne v riti a Pacho ty neprídeš len o 13. ale aj o 9., 10., 11., a 12. dôchodok. Naštuduj si ozdravovanie financií v Grécku, čítal som to a nie je to pekné čítanie najmä pre dôchodcov a ľudí, ktorí nevedia sa presťahovať do zahraničia.
Tiež som čital, že prišlo zo zahraničia viac ľudí ako odišlo, len to môže byť ojedinelý výkyv. Ak sa to nebude pravidelne opakovať, tak to ani nemá zmysel riešiť. To ako keď prehrávaš 5:0 a potom dáš gól a nenáležite sa tešíš.
Cital som ze na SK je prazdnych 280 000 domov a skoro pol miliona bytov. Co s tym. Neda sa to nejakym sposobom spojazdnit , napr osveta alebo nejaky stany podporny program? Mala by sa najst nejaka cesta. Mlade rodiny hladaju byvanie a pritom v kazdej dedine je niekolko prazdnych domov. Nerozumiem tomu. Vidim v tom obrovsky potencial.
Majitelia nehnuteľností držia a nie sú motivovaní sa ich zbaviť.
Ako už bolo uvedené, máme tu “investorov”, ktorí kupujú byty a len tak ich držia, aby ich o pár rokov strelili za podstatne vyššiu sumu. Samozrejme to funguje len v mestách, kde je po bývaní dopyt.
Domy ďalej od miest sú zväčša získané dedením, pričom nikoho netlačí topánka ich predať. Takže sa poriadne nastrelí cena a čaká sa, či náhodou sa nechytí nejaký šialenec.
Tak potom vidíme 60 ročne domy v dedinách za 200 až 300 tisíc eur, kde rekonštrukcia si vypýta ďalších 200 tisíc eur. A aj tak to bude stará haraburda s množstvom kompromisov.
2020-2023 sa nepamatas?
Ja len toľko k tým bytom. Možeš ho mať, prenajímať, platiš dane a iný štátny úradník nevie o tom že je prenajímaný, lebo nikto tam nemá trvalý pobyt (len prechodný) a v rámci energopomoci ti to štátny úradník potvrdí a núti ťa nahlásiť nájomníka na trvalý pobyt. Nie, ďakujem, ale týmto smerom štatistiky spravovane štátom by nemali ísť. Pri marginalnych skupinach v jednom dome alebo hoci jednej unimobunke bolo 6 ľudí a po 5 rokoch je prihlásených aj 30 ľudi a v okoli postavené plechové šopy resp. na čierno bez základov postavené obvodové múry s oknami a strechami (náhrada plechov). Ako to štatisticky štátni úradnícii vyhodnocujú? A tento údaj je pohyblivý tiež rekonštručnými prácami. Je vôbec ten údaj 280000 neobývaných bytov skutočne relevantný.
Tiež si kladiem rovnakú otázku a podľa mňa je to totálne nerelevantný údaj. Nemyslím, že majú z čoho vychádzať okrem údajom o trvalom/prechodnom pobyte, čo v 95% prípadoch z nájomníkov nedáva nikto. tých prázdnych domov a bytov je omnoho menej a sú koncentrované najmä v neatraktívnych oblastiach, kde kúpiš aj 3 izbák za cenu garáže a aj tak sa ho majiteľ nevie zbaviť.
Presne si pomenoval dôvody prečo v nemecku to ide a tu nie, EoS a konkurenčný boj, totiž Nemecko má tak 4 násobnú hustotu zaľudnenia - obchody aj s nižšími maržami vedia dosiahnúť lepšie čísla.
Iste hedge proti inflacii byť môže, len ten 15% rast je úplne uletený a mimo realitu, realita je tak okolo 10.
K dodatku len toľko, že s nájomníkmi dokážeš tých bytov ufinancovať aj násobne viacej ako bez nich, nakoľko banka berie ako tvoj príjem aj príjem z prenájmu, takže stále sa dlhodobo oplatí viacej ak sú tie byty obsadené.
Ak by sme už chceli na niečo situáciu zvatiť, tak za prvé je to dedičský systém na Slovensku, kde 1 byt môže byť rozdelený medzi x vlastníkov kvôli dedeniu, no a stačí keď sa 1 postaví na hlavu a nehnuteľnosť je prázdna. Ďalšia vec sú extrémne dlhé povoľovacie procesy na novostavby, neexistujúce územné plánovanie a možnosť pripomienkovať kýmkoľvek čokoľvek, prakticky pokiaľ sa niekto, kto dostal v 70.rokoch byt zadarmo rozhodne, že už do danej lokality nikto nový nepríde, tak keď to nevie docieliť úplne tak minimálne o 10+ rokov zdržať a toto sa nasčíta.
založ si rodinu a nájdi si prácu napr. v Sp. Novej Vsi, kde kúpiš byt za 100-150tis podľa lokality (2/3izbový, lebo rozdiel nie je veľký) alebo v rámci racionalizácie výdajov sa presťahuj do Rudňan - cca. 13km, kde kúpiš 4 izbový byt za 40tis.
rovnako dediny typu bystrany, žehra a pod. Asi vieš, kam tým mierim a prečo je to také lacné a… prázdne.
Niekedy keď si v takých dedinách / mestečkách predával byt / dom, tak Ťa pýtali aby si to nepredal cigánom. dnes Ťa pýtajú, že keď už cigánov, aspoň slušných.
Takže kým sa nevyrieši táto otázka, nebude ani ten potenciál.
a inak k investičným bytom… neviem, čo Vám na tom vadí. Keď je to taký biznis, tak čo si ho nezriadite tiež? a budete zahojení.
neviem, kto príčetný z priemernej príjmovej skupiny by si kúpil byt a nechal ho prázdny a len ho mesačne splácal, lebo možno o pár rokov bude drahší.
ak ma pamäť neklame, priemerný ročný nárast z bytov je 5%. priemerný ročný zisk z ETF ako napr. SaP500 je niekde okolo 10%. Keď máš ten byt prázdny, len na ňom prerobíš, ak to má byť investícia.
na to, aby som kúpou viacerých bytov držal niekde cenu nájmu, tak by som si musel kúpiť celé sídlisko. Tiež matematicky možné, ale nereálne.
a tretia vec: mám byt, v ktorom bývajú rodičia a byt, v ktorom som býval ja.
Oženil som sa, kúpili sme si domček a teda mám aj tretiu nehnuteľnosť. ak rátam aj záhradku, tak 4. prečo by som za to, čo som nejakým spôsobom nadobudol a poctivo to budem splácať hádam aj do smrti mal platiť ešte aj vyššiu daň?
ak sú nejaké byty prázdne, tak to asi nebude pre to, že sú investičné, alebo si niekto za to pýta neskutočný nájom. a Keď mu to niekto bude niekedy platiť, nech sa páči, jeho problém.
btw. je veľa ľudí, ktorí chcú byť v nájme (práca, škola, spôsob života…). nevidím dôvod prečo by to nemohol byť biznis plán na kúpu a nájom.
jednoducho preto, že na Slovensku máme zakorenené, že kto sa živí inak ako manuálnou prácou je príživník a zlodej, viď aj premiér sa vyjadruje s posmešným tónom o istej skupine ľudí, ktorú nazýva “Bratislavská kaviareň”.
Príde mi komické, že napríklad na adresu človeka čo kúpil x rokov dozadu 6 bytov a žije z prenájmu, čo má de facto dôchodok tu čítam pohŕdavé až posmešné vyjadrenia ako by bol menejcenný, prípadne asociál, zlodej alebo iný odpad spoločnosti, ja osobne by som sa také niečo hanbil z úst vypustiť nieto ešte napísať. Ten človek obetoval životný štýl x rokov dozadu aby si niečo vybudoval a teraz zbiera ovocie, nič viac nič menej, takisto kopu ľudí investuje aj do SP500 veľmi agresívne, 50-70% príjmu, žijú 10 rokov ako chudáci, ale v 40 môžu ísť v pohode do dôchodku, je to každého osobná voľba, neviem prečo zase chceme trestať disciplinovaných a zodpovedných.
Inak konečne zmyslupný a racionálny názor na danú problematiku obidvom príspevkom dávam palec hore ![]()
To je otazka hodnot; ja do bytov neinvestujem, lebo to beriem ako nemoralne, kedze rentier economy vedie k vycucaniu zivotnej sily tych, co pracuju, teda presun bohatstva od ekonomicky aktivnych k ekonomicky pasivnym a ma to tiez velmi zly vplyv na demografiu, ked si priemerna rodina nemoze dovolit deti (teda, ak z nich nechce mat socialne pripady alebo osadnikov). Je kopec inych moznosti, kde sa teraz da investovat lepsie bez tychto zasadnych efektov, napr. teraz do DRAM ETF a podobne, indexovych fondov, alebo aj do blbych americkych dlhopisov proti inflacii TIPS.
To vedie ale každé investovanie, či si dividendový investor, alebo investuješ do SP500 prípadne iných ETF ale aj dlhopisov, vždy sa presúva bohatstvo od ekonomicky aktívneho človeka k tebe ako investorovi. Peniaze, ktoré pracujúci mohol mať na výplate skončia v dividendoch pre investora, peniaze, ktoré mohli byť v novej diaľnici skončia v úrokoch u investora atď. Proste svoje peniaze si nepoužil, keď si mohol, riskoval si ich a si za to odmenený, that´s it a je úplne jedno či akcie, dlhopisy, kovy alebo byty, v konečnom dôsledku vždy sa deje úplne to isté len cez iné médium.
to, že existujú skupiny ľudí, čo si nemôžu z určitého dôvodu kúpiť bývanie na hypo je jedna vec. a v tomto môžeme polemizovať, či je nájom morálny. resp. do akej výšky. v tomto prípade však zlyháva štát. nie ja, ako majiteľ.
absolútne nesúhlasím, že to ma vplyv na demografiu. naši predkovia mali ďaleko menej peňazí a malé chajdy, a aj tak mali veľké rodiny. Podľa mňa by seriózna štatistika uviedla práve opak. čím sa máme lepšie a bohatšie, tým menej deti chceme. lebo si chceme užívať život, mať kariéru a v tomto je dieťa prekážkou. čo znamená dovoliť si deti? koľko to je na výplate? 800€? 1500€? 3000€? to je naozaj taký (post)komunistický model zmýšľania.
pre mňa je menej morálne ochudobňovať a vysídľovať mestá a obce neriešením asociálov a presunom všetkých investícii od ciest, fabrík, investičných stimulov až po míňanie EU fondov primárne do veľkých miest hlavne na západe a čo najviac k BA).
Nie celkom; v prirode vidno r/K selekciu, kde su druhy, ktore sa rapidne rozmnozuju s velkym mnostvom umrti a su tiez druhy, ktore sa rozmnozuju pomaly a malo, ale kvalitne. A cim je spolocnost bohatsia, tym je vacsi tlak na to, aby deti mali spravne bydlisko/skoly/vzdelanie/konicky, aby neskoncili na spodku spolocnosti, a to stoji hrozne peniaze a vedie k malemu poctu deti - napr. cela vychodna Azia fici na tom a taka Juzna Korea ide demograficky uplne do kelu. Potom su chudobne krajiny s velkou umrtnostou deti, kde su deti povazovane za ekonomicky nastroj, zdroj prace od povedzme 8 rokov, ako to bolo aj u nas pred 100 rokmi (chod past kravy za dedinu), a to vedie k velkemu mnozstvu deti. To zase vidno v Afrike.
Ano, ale je rozdiel urobit si delayed satisfaction, ked investujes do akcioveho kasina s vidinou zisku za XX rokov, a popri tom financujes inovacie, a druhe je, ked investujes do zakladnych potrieb a robis ich nedosiahnutelnymi pre mladych ludi, ktori potom nemaju dovod sa snazit a kaslu na spolocnost, ako je to teraz s mladymi ludmi v USA.