Verejné financie a politika

Tak sa ospravedlnujem.
Pri 4200 je este nejaka nezdanitelna ciastka. Nulova nezdanitelna ciastka je niekde pri 4900 v hrubom.

Neviem co chces povedat o rovnakom pomere, ale pri 4200 je rozdiel ci si uplatnejem alebo neuplatnujem nezdanitelnu ciastku v cistom 28 euro. V cistom 2940 vs 2912 .

Pri 2100 v hrubom je to 1550 vs 1456, co je takmer 94 euro v cistom viacej, ked si uplatnujem nezdanitelnu ciastku.

Dalsia vec. Kratenie danoveho bonusu na dieta. Zarabas viacej ako 1.5 nasobok priemernej mzdy - si bohaty, tak ti idem kratit danovy bonus na dieta.

1 lajk

Ze pri priemernej mzde je cista mzda az 75 percent hrubej, a 3006/4200 je 71 percent. Je pár krajín kde toto su nizsie percenta

Tu je statistika, kolko ti ostane zo superhrubej mzdy.
To su realne naklady zamestnavatela na zamestnanca a tam pekne vidno, kolko slovensky stat si zobere. Z krajin V4 je cuduj sa svete sme najhorsi.

Zo superhrubej mzdy si slovenský pracovník ponechá len 51,5 percent, zatiaľ čo v Poľsku je to 57,2 percenta, v Maďarsku 58,9 percenta a v Česku 54,9 percenta.

2 lajkov

Cize zamestnavatel je viac zatazeny ako zamestnanec

1 lajk

A nie je vlastne úplne jedno kto to zaplatí? V konečnom dôsledku, to že to platí zamestnávateľ znamená, že zamestnanec len nevidí že to platí. Jediné čo je podstatné je % super hrubej mzdy, jedno zaujíma zamestnanca, jedno zamestnávateľa. Či ideme sa tu baviť ako 1 náš pán minister, podľa ktorého podnikatelia nie sú ľudia.

4 lajkov

Naklady na zamestnanca su jedny. Ci ich rozdelim v pomere zamestnanec: zamestnavatel 50:50, 60:40, 30:70 tak ten zamestnanec stoji zamestnavatela rovnako.

Plat 1700 euro v hrubom, vychadza v cistom
Slovensko - 1271.8 eur.
Cesko - 32 827 Kc, co je 1353 eur.
Poliak - 1236 eur.

Podme pozriet na celkovu cenu prace pre 1700 euro v hrubom pre zamestnanca
Slovensko - 2312 eur
Cesko - 2275 eur.
Polsko - 2048 eur

Pokial zoberiem superhrubu mzdu 2312 euro, lebo tolko stoji zamestnanec, ktory ma na Slovensku v hrubom 1700 euro Tak potom cista mzda je takato

Slovak 1271 eur
Cech 1374 eur
Poliak 1386 eur

Slovak ma minimalne o 100 euro v cistom menej ako Cech alebo Poliak.

4 lajkov

A este ma vyssiu DPH, vyssie spotrebne dane, pri zivnosti ma tiez vyssie dane. :winking_face_with_tongue:

6 lajky

Sice slovak plati statu viacej, ale za horsie sluzby :skull:

ved mame viac dialnic ako cesi a poliaci. tiez staviame 4 nove nemocnice. kde v cesku stavaju novu univerzitnu nemocnicu? :winking_face_with_tongue:

to ze Babis chce stavat novu nemocnicu v Letnanech (co je ze doslova za “prahou”) a kalinak stavia vo vajnoroch je cista nahoda. akoze nerozumiem, ze aky ma zmysel stavat take zariadenia v lokalitach, ktore maju biedne dopravne napojenie.

a hlavne ked maju nemocnicu v motole kde potiahli aj linku metra a maju tam kde stavat…

1 lajk

a kde by si chcel mat, na kramaroch alebo inde na zapadnej strane mesta ?

Napriklad namiesto Ruzinova? Priestoru je tam dost.

EDIT:

1 lajk

napr. tam kde Ms. Saková nemá pozemky :smiley:

2 lajkov

Osobne si myslím, že pre koncovú nemocnicu s celoslovenskou pôsobnosťou je periféria typu Vajnory vhodnejšia lokalita ako miesto uprostred sídliska

6 lajky

teraz čisto zo zvedavosti - aké máš na to dôvody?
ja osobne sa k tomu neviem vyjadriť, nie som danej problematiky znalý, čo má výhody. tak preto sa pýtam.

napr. pri výstavbe 2. etapy nemocnice u nás sa zrušil heliport a pristávajú vrtuľníky na letisku na druhej strane mesta kde ich čaká sanitka. a tá potom ide durchom durch celé mesto- tak aj na perifériu by šli sanitky cez min pol mesta.

  • Na periferii mas dostatocny priestor na potencionalne rozsirovanie sa
  • Lepsie parkovacie moznosti
  • Moznost napojenia na obchvaty a dostupnost..
2 lajkov

Ruzinov nema o nic horsiu dostupnost z D1… Ved je to na bajkalskej, alebo dalo by sa to tak spravit, aby urgent bol z bajkalskej.

Nehovoriac o tom, ze je tam uz vybudovana infrastruktura napr. elektricka.

Na vajnoroch maju cca 0.3km2, v ruzinove by mali 0.2km2, az taky velky rozdiel to nie je…

A plus v okoli Bajkalskej je dost vela uzemi, ktore si vyzaduju “urbanizaciu”, cize priestor tam je. Takto znova zbytocne rozsirujeme mesto, namiesto toho aby sme ho urbanizovali ci zvysili hustotu a posilnili lokalitu. Teraz tam zostane len take skarede miesto.

Na parkovanie sluzia parkovacie domy… Akoze ake lepsie parkovacie moznosti? Zaparkujes na luke alebo nerozumiem. Ved v okoli tam nic nie je.

Pre neznalych, tak to uzemie je fakt obrovske.

Od Bajkalskej po tu vyskovu nemocnicu v pozadi a este dalej:

1 lajk

Vyzerá, že budúci bývalý MZP Taraba si už našiel stranu za kt. bude kandidovať v nasledujúcich voľbách. Fico by sa už mal začať možno aj trochu báť, že mu v strane vyrastie nový Pellegrin.

2 lajkov

Fico sa nema coho bat, ma 63r potiahne este volby a rok na to odstupi z postu predsedu..a bude obycajny poslanec a cestny predseda strany..

Kali ma zarobene cize ani on sa trhat po funkcii nesarpe..

A dalsia vec Taraba je 60k kruzkov co je 1/3 hlasov aby strana presla cez 5% len Danko to nepochopil..

1 lajk

Neverím, že Fico len tak odstúpi…a Kali už vobec nie

1 lajk

no myslim ze v 65 mu to uz bude jedno… tiez hlada aku taku exitovu strategiu ako odist…

1 lajk