Ono je to logické, keďže u nás sa valorizujú o infláciu a tú sa snaží hranol držať vysoko, však keď už nevie ekonomický rast zvýšiť tak aspoň infláciu.
Budúci rok zas môžeme čakať vyššie dane nech to má čím pokryť a opäť vyššiu infláciu.
Ono je to logické, keďže u nás sa valorizujú o infláciu a tú sa snaží hranol držať vysoko, však keď už nevie ekonomický rast zvýšiť tak aspoň infláciu.
Budúci rok zas môžeme čakať vyššie dane nech to má čím pokryť a opäť vyššiu infláciu.
Najhoršie aj tak dopadnú dôchodcovia viď Grécko, kde sa dôchodky po krachu znižovali o 35% aj viac a potom nasledovalo 10 stratených rokov (možno aj viac) teraz už majú rozpočtové prebytky (my za 36 rokov ani raz, hoci Počiatek a Kažimír tuším asi 3 krát za ich 12 rokov pripravili vyrovnaný rozpočet, no išlo to ruskou Černomirdinovou cestou: “Chceli sme to urobiť lepšie, ale dopadlo to ako vždy“.
Najhoršie je, že z toho Grécka máme presný obraz o tom čo sa môže stať a aj stane, pokiaľ sa to neuprace. Prerastená štátna správa, malotriedky, štedré dôchodky. Štát nepovie verejne, že robí niečo, čo si nemôže dovoliť a pokračuje v tom, až potom raz prídu banky a povedia to tie. Problém je, že vtedy to nie je už pomalší rast platov, dôchodkov, postupné prepúšťanie zo štátnej správy, prípadne organické nenahrádzanie ľudí, čo skončili. V takom prípade je to tvrdý náraz na realitu, na realitu, ktorá je horšia ako keby sa jednalo zodpovedne. Je to hromadné prepúšťanie, znižovanie platov a dôchodkov o desiatky percent. Ekonomický pokles a dlhoročná stagnácia to už len podčiarknú.
tak malo sa investovat aj robit zaroven aj prebytky ? to nedokaze ani polsko…aha teraz su vzorom pobaltania. len ked pozeram eurostat tak lepsie to vyzera byt v litve, aj vdaka tom ze maju energie na nasej urovni co je dane ze maju more a postavili si terminal a zarabaju na dodavkach. v lotyssku to vyzera horsie ako u nas. estonsko ma mierne lepsie hdp/pps ale ked pozeram strukturu cien tak sme na tom lepsie lebo potraviny, lebo energie.
Hej len si zabudol na jednu dôležitú vec, my nesusedíme s Ruskom. Pozri si na výdavky na armádu a okrem Litvy majú Estónsko a Lotyšsko výraznú ruskú menšinu cca 20% a viac (čiže musia riešiť aj kolaborantov priamo ruských). Keby sa toto stalo u nás, tak nás už nič nezachráni, lebo by sa našli naši a ruskí kolaboranti.
Ruská menšina je ináč klasicky buranská. Nezabudnem na jednu moju služobnú cestu v Rige, kde ruská spoluobčianka začala v autobuse ziapať na šoféra (u nás by si to nikto nedovolil) a samozrejme v ruštine (ani sa neunúvala prepnúť do lotyščiny) a ten chudák bol v takom strese, že jej ťiež radšej odpovedal po rusky. Takže oni so sebou vlečú aj túto guľu na nohe, ktorá ich brzdí (niečo ako my s rómami), len naši rómovia nie sú ruskí kolaboranti.
teraz maju vysoke vydavky na armadu ale ked pozeram vydavky roky dozadu tak cca do 2020 ani nedodrzali 2 percenta.
pozri si demografiu, podstatnu cast velkeho ubytku obyvatelov za 30 rokov tvoria rusi., a urcite by som ani rusov nehadzal do jedneho vreca. to ze su tam burani/kolaboranti ma co spolocne s makroekonomikou clenskeho statu EU? myslis ze bezny rusi nepracuju ale sedia doma/v osadach na davkach ?
Myslím tým to, že musia viazať určitý balík peňazí aj na aktivity, o ktorých sa nám ani nesníva (bohužiaľ) a tým pádom istý objem peňazí ide na inak nepotrebné činnosti (kým unich sú nutné). Podobne Izrael, keby nemusel financovaťsvoju armádu v tak vysokej sume, bol by omnoho ďalej (no aj popri tom je na tom lepšie ako my). To že Rusi nepracujú som nepovedal, tí rozumnejší určite, lebo tí pochopili, že ak by boli v Rusku bolo by im horšie, ale ruskej kontrarozviedke je jednoduchšie regrútovať 100%-ých Rusov ako Estóncov a Lotyšov.
Ale tak poviem to jednoduchšie, oni musia vynakladať peniaze aj na to, na čo my nemusíme.
vrelo odporucam na precitanie ako to realne bolo s Greckom… ze problem neboli ani dochodky ani uradnici, ale oblubene zbrojarske nakupy do nekonecna…
sk presná kópia grécka. to že sa zbrojí….pomoc kade tade…prebujnelá neschopná administratíva…. nie je problém, na slovensku len dôchodcovia ruinujú ŠR. ![]()
Jeden jediny nepopieratelny fakt:
Rozpocet socialnej poistovne v roku 2019:
0 euro transfer zo statneho rozpocetu
Rozpocet socialnej poistovne v roku 2025:
2,7mld euro transfer zo statneho rozpoctu
Planovany deficit na rok 2025 bol:
4,72% cize 6.37mld euro.
Deficit bez transferu na rok 2025:
2.72% cize 3.67mld euro.
Sice erik tomas tvrdi, ze stat na dani hned vyberie 40% z vyplatenych dochodkov, ale to je velmi prehnane…
Realisticky odhad by bol skor 10%-20% navratnosti, cize keby sme tych extra 2.7miliardy nemuseli dotovat zo statneho rozpoctu a pocitame s tym, ze sa xx% transferu vrati v podobe dani hned, tak by to bolo:
Cize sme mohli mat v pohode rozpocet a ziadna dalsia konsolidacia sa nemusela robit. Samozrejme ze to co ty popisujes je problem, ale to je zase dalsia samostatna kapitola.
prečo teda problém, ktorý spôsobilo “len zbojenie” riešili okrem obmedzenia zbrojenia aj obmedzením dôchodkov a redukciou štátnej správy?
Nechcel som odpovedať už minule, pretože diskusia kde jedna strana nielen úplne ignoruje čokoľvek, čo druhá strana povie, ale ešte a dáva druhej strane do úst slová, ktoré odtiaľ nevyšli, pri všetkej úcte, takáto debata nemá zmysel.
Že sa zbrojí? Dávajú sa základné 2%, tie sa dávajú preto, lebo pokiaľ si spomínam správne, pomaranč prišiel do Bieleho domu a pohrozil, že pokiaľ si EÚ nebude plniť záväzky, tak ani on a jadrový dáždnik nie je. A to je veľký problém, to znamená, že keď Vladkovi, strategickému obchodnému partnerovi, rupne v bedni tak zasvietime ako vianočný stromček 6.12 na námestí. Nehovoriac o duálnych projektoch atď, na obranu ako takú ide tak 1 percento, čo v krajine kde vojaci musia používať súkromné autá a nemáme letuschopnú stíhačku je aj tak málo. Alebo sa mýlim?
Pomoc kade tade tu kritizujem už dlho (to je jedna z vecí, ktorú strategicky ignoruješ). Kritizujem pomoc s energiami, hypotékami, vlaky a obedy zadarmo (má tam byť aspoň symbolická cena). A samozrejme klasika, celkom štedré sociálne dávky pre neprispôsobivých.
Prebujelá neschopná administratíva, o tom tu tiež píšem už dosť dlho, je to problém reálne pribúdajú tisíce administratívnych pracovníkov do štátnej správy každý rok a to v čase keď zo súkromnej sféry odchádzajú, tu je niečo zle, reálne 100-150 tisíc ľudí nadstav, lenže tu je riešenie zložité a dlhodobé, chce to audit, investície, zmeny zákonov… To keď neurobili hranolovci na začiatku ( išli cez ľahké riešenie - zmena číselka v zákone) tak už to neurobia tým duplom.
Tváriť sa ,že dôchodkový systém je v poriadku a udržateľný je ale úplne odveci, lebo nie je. Yoggy ti tu dal presné čísla, kde je to krásne vidieť, 2,7 mld, že štát dopláca každý rok na dôchodky je úplne extrémne číslo, že to 5 rokov dozadu nebolo, znamená že sa zvýšili tak o 3,5mld výdavky na dôchodky (po započítaní rastu HDP a reálneho rozpočtu SP). Budúci rok valorizácia o 3,7%, to je ďalších cca 450 mega… Toto je číslo čo neprinesie ani zázrak menom transakčná daň, toto fakt nie je udržateľné. A čo potom, ďalšia vlna konsolidácie? a kto ju bude platiť? Firmy a živnosti sa sťahujú za hranice už teraz, nedivím sa im. Prišlo prvé kolo konsolidácie, každý (takmer) chápe, že to treba. Výsledky to neprinieslo, ale to väčšina ľudí prekusla. Prišlo druhé kolo konsolidácie, to už kopu ľudí nasralo a vyhnalo. To že neprinieslo žiadne výsledky nasralo a vyhnalo ďalších, tretie kolo ďalších a jeho prínos (nula) zas ďalších.
Aby sme nehovorili o len o dôchodkoch, spomeniem tu hranolov výrok “keby prepusíme 30% ľudí z úradu vlády a ministerstiev, nikto si to ani nevšimne” A realita? nové ministerstvo, noví ľudia, a náklady na mzdy išli hore o 7% (cca 200 miliónov), Teda zo sľubovanej úspory cca 700 miliónov tu máme 200 miliónov nákladov. Už čakám nejakú daň za dýchanie vzduchu aby sa to dalo pokryť. ![]()
V podstate s tebou so všetkým súhlasím, ale základné 2% na obranu o ktorých tu píšeš určite nekorešpondujú s nákupmi Kaliňáka. Čítal som že už zo štátnej pokladne vytiahol cez 6 miliárd eur. Rozpočet na rok 2025 bol 60 miliárd eur. A koniec koncov na koho sa mi tu hráme, že vyhadzujeme toľko peňazí von oknom na obranu? Za tie miliardy navyše ktoré minul okrem tých povinných 2% sme mohli mať ďaleko prospešnejšie veci.
uz sme to tu mali ze kolko sa vrati do rozpoctu z dochodkov, bolo to asi 100 mega z 800 mega cize ledva cez 10 percent. erik tomas sa citi pod tlakom a preto tie vymyslene cisla.
myslim ze 10 percent sa vrati s barscoho co stat investuje takze ten tvoj vypocet mozes pouzit na hocico resp. nemozes na nic. ide len o to ze kolko stat dotuje dochodky z rozpoctu. ale opakujem nezabudajme na predcasne dochodky, tam je teraz velky “boom” a vydavky su tiez v stovkach mil.
skuste mysliet ficovou hlavou. jemu je jedno co je do buducna udrzatelne. este vela rokov to takto fungovat moze, setrit na investiciach, trochu ukrojit zo statnych vydavkov, zvysit dane/odvody o nejake percento len aby bolo na vlajkove lode ktore odprezentuje. jeho socialne balicky na zaciatku boli -aspon podla mna- uplne smiesne, par supov, miliony v miliardovom rozpocte. bomba bola 13.dochodok co sam sam povedal ze bez toho by v 2020 padol velmi hlboko vo volbach. druha najvacsia polozka su energie. fico presne vie co je pre bezneho cloveka klucove, tretie su ceny potravin ale s tym nevie az tak pohnut ale zato sa tvaril ze mu na tom zalezi. opozicia robi chybu od zaciatku ze robi z toho principialnu zalezitost ako stredoveka inkvizicia. vsetko su to bosorky a vsetko treba upalit.
ak by mali stipku rozumu a rozhodnu sa vyrazne setrit na dochodkoch lebo to je najvacsia polozka ich pripadnej konsolidacie tak naseru dochodcov a to je dost na to aby nikoho ineho nenasrali. ak vezmu este aj energopomoc naseru tiez vela ludi, studentov ak vezmu vlaky zadarmo. doslova daju ficovi doruky nie pistol ale gulomet s 10 zasobnikmi. este nech zacnu zbrojit nad 2 percenta, podporovat mimovladky,ukrajinu, lgbt a pod. a este rozne europske vystrelky typu stk kazdy rok, poplatky za fosilne paliva pre domacnosti…
aj keby rozbehli ekonomiku, efekt sa prejavi az po par rokoch a aj vtedy budu volici co si to nevsimnu. ked dvihnu ceny, dvihnu inflaciu, znizia kupyschopnost a pojdeme v europskom hdp/paritu kupnej sily zase dole… inde by smerohlas padol v prieskumoch ale stale sa drzia kvoli tomu co som napisal.
grécka cest, že čo mali robiť?. no keď už rohádzali peniažky na zbrojenie, tie im už nik nevrátil, tak museli škrtiť dôchodky …… U nás tiež by mali predlžovať vek do dôchodku, keď chcú udržať systém funkčný, a nie okrádať súčasných dôchodcov. S tým, že by sa malo prispievať aspoň simbolicky, na obedy zadrmo, vlaky zadarmo…..s tým súhlasí. Lebo čo je zadarmo, s tým sa automaticky plýtva.
Aké miliardy minul mimo 2%?? treba si pozrieš ešte raz tú tabuľku, tri najlacnejšie veci už sú objednané zvyšok nie, tam je schovaných tých 6 miliard ![]()
A. aj KEBY sa zrealizovali VŠETKY tie nákupy v rokovaní, ktoré sú v pripnutej grafike, tak tieto nákupy sú vždy rozložené do viacerých rokov, presne ako nejaká stavba, nie, že sa zhotoviteľovi pošle všetko na začiatku
B. k nákupom “v rokovaní”
Aby ma niekto neobviňoval - nie som volič koalície, ale takéto strieľanie, že na Slovensku nie je vlastne raj na zemi, lebo sa zbrojí, je na úrovni toho, že keď vyhádžeme všetkých úradníkov tak tu ten raj bude. Namiesto oprávnenej kritiky - napríklad, že bez súťaže kúpil Bombardiery, ktoré slúžia akurát tak pre papalášov. Som myslel, že po vypuknutí vojny vedľa nás tieto debilné debaty “načo nám je armáda” aspoň na čas zaniknú, asi nie.
“okrádať súčasných dôchodcov?” všetci príčetní vieme, že 13te dôchodky sú úplatkom pre voličov súčasnej vládnej koalície. Nie všetci dôchodcovia volia Fica a rovnako nie všetci 20tnici volia PS. Ale je to proste tak, že tie dôchodky im (vám) hodil, lebo mu to prinesie hlasy, snáď tu nemusím dávať videá z mítingov smeru. Tak ako Matovič hodil bonus pre rodiny s deťmi, lebo si myslel, že mu to prinesie dostatočné hlasy. Ide o tú neadresnosť, keby išlo o sociálnu politku, tak sú nejaké pravidlá/nejaký filter a niekto kto to potrebuje dostane viac ako ten 13ty dôchodok a niekto menej. Ale to by sa jednalo o reálne sociálne opatrenia a politiku a nie o úplatok voličom. Dôchodcovia ako SKUPINA nie sú najohrozenejšou časťou obyvateľstva na Slovensku. Dôchodcovia nie sú najohrozenejšou sociálnou skupinou na Slovensku - CEDMO
Ťo čo odporúčaš to je pohľad vtedajšieho ministra financií Yanisa Varoufakis-a a možno niektorým nie je jasné kto to je, tak to tu len pripomínam. Čiže nie nestranný pohľad odborníka ale pohľad jednej strany sporu.
To akokeby Kočner vydal knihu a ty by si ju uviedol textom Ako to naozaj bolo s Kuciakom. NEpochybujem, že aj pohľad Varoufakis-a môže byť podnetný, ale v každom prípade je jednostranný. Ak odporúčaš toto, potom by si to mal aj náležite uviesť a ako kontra odporúčať ak už nie pohľad druhej strany sporu (neviem kto by to mal presne byť, či EK alebo Európska banka, alebo niekto iný) tak aspoň pohľad expertov, ktorí do prípadu neboli zaangažovaní a môžu sa vyjadrovať len na základe svojho nezaťaženého pohľadu.
osobne si myslím, že ten 13ty dôchodok je legálny a dôchodcovia si ho zaslúžia. možno by mohla byť tá adresnosť, ale ……… Ja som fica v živote nevolil, ani voliť nebudem, ale je skôr otázka, že koho??. Matoviča určite nie, už raz veľmi sklamal. SaS tiež nie nech mi niekto nerozpráva, že už viac nepovalia vládu. A PS, vie krotizovať, ale namá žiadne riešenie . A p Šimečka je veľmí slabúčky. Založiť si karieru na “dosť bolo fica”, to sme tu mali už viackrát a jednoducho to takto nefunguje. bojovalo sa proti, mečiarovy, bojovalo sa proti ficovy, ale nikdy sa nenašla žiadná schopná alternatíva??: Radičová??. Dzurinda?. Matovič?. takže teraz kto???:
No Dzurinda to teda vôbec nebola schopná alternatíva. Neschopák nás len dostal do EÚ do NATO a a nazývali nás tatranský tiger ![]()