Čo je prekrúcanie na nedostatku potravín a základných tovarov? Nečakalo sa na banány? Nebolo mäso “podpultový tovar” pre známych? Mohlo sa jesť mäso denne alebo raz do týždňa na nedeľný obed? Rád sa nechám poučiť kde prekrúcam fakty.
Byty.. opäť sa nedá úplne súhlasiť, mnoho s tých bytov, ktoré sa stavali kde bola potreba dnes idú za 20-30k napríklad v Poltári alebo podobných okresoch s “potrebou”. Bol to proste systém, ktorý krivil trh a pád na hubu v 90. rokoch bol náraz pokrivenej ekonomiky na realitu, nič viac nič menej.
Nie každá chémia je zlá a škodlivá, polovica z tých E sú úplne neškodné suroviny, okrem toho konzervanty sa požívali vždy, a napríklad sa používali aj veľmi agresívne pesticídy, ktoré sa dnes už nepoužívajú. Kvalitné potraviny sú rovnaký spomienkový optimizmus ako potravinová sebestačnosť, sú na to presné štúdie, ktoré porovnávajú fakty, nie spomienky a domnienky.
Ja súhlasím, že dôchodcovia to nie vždy majú ľahké a netvrdím, že sa dobre majú. Tvrdím iba, že sa im platí viac ako si štát môže dovoliť a ver mi, že keď to niekto do 2-3 rokov neuvedie na pravú mieru, tak sa nebudú mať lepšie už nikdy ani oni ani nikto. Presne ako v Grécku sa prežierali peniaze ktoré sa mali investovať a aj tie, ktoré sa nemali míňať vôbec a potom prišiel ten náraz na realitu kde dôchodcovi povedali, že z 1300 dôchodku bude zrazu 700 lebo viac to nejde… Toto ti ozaj príde lepšie?
Mne pride odveci sa aktualne vyhovarat na kvalitu potravin, ked za socializmu ste mali na vyber jedno kakao, teraz v obchode je ich minimalne 20 druhov. To ze hladite asi primarne na cenu, nie je problem trhu - kvalitne alternativy existuju. Netreba vobec dlho skumat, co je zdravsie. Spravim to raz a potom uz viem. Kto chce jest kvalitne, tak cestu si najde a nemusi to stat ziaden extra cas skumanim etiket.
Nebudem napr. kupovat Nutellu, ci lacnejsiu (horsiu) alternativu, ale kupim si Proteinellu. Alebo nebudem kupovat sunku s 40% obsahom masa, ale s 90% a viac. Je to o tom, ze mam VYBER - za socializmu ste vyber nemali. Teraz sa mame tak dobre, ze ludia doslova stoja ako zombici v obchodoch a len pozeraju, co by si dali, lebo vsetkeho sa prejedli.
K tym bytom by som este dodal, ze ten nedostatok bytov je sposobeny aj tym, ze za socializmu sa zivili hladove doliny a teraz po pade socializmu sa to ukazalo, ze ten ekonomicky zazrak je postaveny na vode a tak aj tie mesta dopadli - napr. Humenne ci Vranov… Ludia sa stahuju do vacsich miest, kde nie su dostupne byty, co ma za nasledok, ze ceny idu hore…
2% reálne neplatíme ani sme nikdy neplatili, asi nepoznáš kreatívne účtovníctvo Kamenického a Kaliho. Čo má spoločné nemocnica v PO s nákladmi na armádu (toto je len kšeft pre Kaliho a akože vojenská nemocnica, samozrejme v areáli štátnej nemocnice a lekári budú tí istý, úplný odžub pre NATO), to isté akože mosty sa hradia z 2%, pritom tie mosty sa hradia preto, lebo im hrozí pád a toto sú tie duálne projekty.
ešte mi nedá, síce je pravd, že bolo len jedno kakao, ale kvalitné, holandské, to iste káva, fakticky bola len popradská, ale tá bola kvalitná, prežila dodnes. Treska a kofola sa je dodnes, a takto môžme písať donekonečna. Banány boli len raz za čas, ale tie sa dali jesť, nie to sa predáva dnes….
To je protirečenie - na jednej strane pises, ze mame odpadove potraviny, na druhej strane chvalis socialisticke znacky co zostali. Tak co platí? Buď su kvalitne, alebo nie.
A preco vela socialistickych znaciek zaniklo po otvoreni trhu? Ludia uprednostnili zapadne produkty. Keby boli tie socialisticke az take super, prezili by…
To nie je take jednoduche ani pri potravinach ani inde. Poznam byvaleho vyrobneho riaditela nemenovanej fabriky ktorá zanikla, fabriku predali. Najlepsiu cast portfolia si vzali vyrabat domov a fabriku u nas zatvorili. Kupec mimochodom nebol zo zapadnej europy.
Kreativne uctovnictvo smerakov maju aj ine europske krajiny. Najma stredomorske by som povedal… chore je nadavat te sa postavi nemocnica, bude len dobre ak sa budú stavat dalsie potrebne infra.
Iste, len problém je spôsob, na toto mali smeráci tak ako ostatné krajinu nájsť peniaze tam kde patria a teda v zdravotníctve, nie v obrane. Je to podvod na NATO. Okrem toho, vie mi niekto potvrdiť, alebo vyvrátiť, že obrana nepotrebuje VO na každý projekt lebo sú to “strategické projekty vojenského významu”? Ak je to tak tak ešte aj ohromná rozkrádačka.
Tak určite, nech si tam rozvaľujú špinavé kopytá po sedačkách, tak ako to robia vo vlakoch. Chvastanie sa, ako minule na ceste z ožieračky vo vlaku grcal do odpadkového koša, za to tiež určite stojí.
Sorryjako, ale väčšina zadarmistov sa vo vlakoch správa ako dobytok a zaslúžia si akurát tak kopnúť do zadnice a žiadne ďalšie zľavy. Presne v duchu hesla, že čo je zadarmo, to si nevážia.
trocha naivná predstava. Po 89-tom, talianská vláda dotovala výrobu špagiet, aby mohli ich výrobcovia vyrábať, a vyvážať do “ostblopku” a tak zničili konkurencie. Keď prišli k nám obchodné reťazce, dávali danpingové ceny na ovocie zelenininu, tak aby zničili domáci trh, čo sa im aj podarilo, západní investori kupovali strojárske firmy. Nepotrebovali priestory, nepotrebovali ľudí, to bol už len taký bónus, ale v prvom rade potrebovali trhy. Myslím si, že aj havlové, zrušenie zbrojárskeho priemyslu na sk nemalo, žiadne humanitárne ciele, to je myslím si každemu jasné. Navozili sem automobilky bez žiadnej pridanéj hodnoty, ……
Jaký zas Havel? SK zborjársky priemysel nezrušil žiadny Havel, SK zbrojársky priemysel zrušilo to, že prestal existovať ZSSR čo by to platil a na mnohých trhoch prestali platiť sankcie, takže si mohli kupovať lepšie zbrane zo západu. To sa týkalo aj mnohých ďalších odvetví, deklarovaná “vyspelosť” čs. priemyslu bola toliko kraľovaním jednookého medzi slepými, a po 1989 mnohé tie firmy jednoducho nezvládli vystavenie celosvetovej konkurencii.
celosvetova konkurencia sa casto riesi lobingom a nekalostami. naozaj netreba byt naivny. ja nieco vyrobim a ty nieco vyrobis, mnohokrat je nanajvys sporne kto ma vyssiu kvalitu ale ja trochu znizim cenu lebo si to mozem dovolit a ty utries hubu.
Chápem, že spomienky na mladosť sú plné nostalgického optimizmu, aj keď realita je často iná. Havel s útlmom zbrojárskej výroby nič nemal, za toto ho viniť nemôžeme, historici sa tejto téme venovali opakovane.
havla nejdem riešiť, ale pravda je vždy kdesi uprostred. oficiálne ": Utlm sposobili spoločensko - politické zmeny”. Čo sa týka nostalgie, tak si úplne vedľa. Objektívne vzato, v súčasnosti sa mám v podstate lepšie ako za socíku, ale ja uvádzam len fakty, ale bohužiaľ v dnešnej dobe je úplne bežne prekrúcať fakty, stal sa z toho bežný komunikačný fenomén.
Top predajca cestovin na Slovensku je Cessi - slovenska znacka, slovensky vlastnik. Takze ta teoria o zniceni trhu talianmi nevychadza. A rozhodne mi nepride ako najlacnejsia.
Ked chces davat dumpingove ceny a znicit trh, tak jedine vtedy ked mas lepsi produkt ako ostatni a este aj lacnejsi. Nasledne tvoja teoria o tom, ze socialisticke vyrobky boli kvalitnejsie rozhodne neplati.
Vela socialistickych znaciek skoncilo kvoli nizkemu dopytu, lebo to nebolo nic specialne, nie ze niekto daval dumpingove ceny… Proste ked si nemal na vyber, tak si to kupoval, teraz ked maju ludia na vyber, tak to nekupuju… V potravinarstve zas marze nie su neviem ako vysoke, ze by dumping mal nejaky zmysel…
To mas to iste s benzinkami - ano niekde je najlacnejsia v meste, ale chodi tam kazdy tankovat a vsetky ostatne skrachovali? Nie.
Ano je dobre že sa postaví nemocnica, ale nech sa to nedáva do 2% a nech sa povie pravda ako sa odohral tender a kto je za tym všetkým, MO to riadi preto, lebo armadne tendre sú viac utajené ako keby to stavalo MZ
K potravinám za socializmus len toľko, že v jednej fabrike na pašteku, keď ráno zapli stroje, tak prvá minúta mala aj zvukový efekt mletia myší a potkanov, ktorý vyjadali zbytky zo strojov. Nikoho to netrápilo.
Ty nekomunikuješ fakty, ty komunikuješ spomiensky, s veľkou dávkou spomienkového optimizmu - prirodzený efekt mozgu vytesniť zlé spomienky a nechať len tie dobré.
My ostatní, čo “prekrúcame fakty” až tak nehorázne, že všetko tu je podložené, grafmi, videami a článkami. Moje “prekrúcanie faktov” vlastne spočívalo iba v tom, že som ti povedal, že potravinová sebestačnosť je spomienkový optimizmus.
ale potom daj aj take grafy ze kolko sa coho chovalo a kolko sa coho pestovalo. mne sa to nechce vsetko hladat takze len chov hovadzieho vraj pokles o 2/3. cele podohospodarstvo je postavene na par plodinach ktore sa pestuju vo velkom, ziadna komplexnost. tomu zodpoveda aj produkcia potravin, chronicky znamy fakt ze maslo rajo sa vyraba v nemecku tak ze sa vyvezie mlieko.
monopol retazcov co sme riesili na starom fore, ked majitel lidla a kauflandu nalial do firiem prachy za ucelom expanzie vo vychodnej europe. pre menej chapavych, lidl a kaufland dokaze mat nizsie ceny a vacsie akcie ako ine retazce resp. domaci predajcovia. tym padom sa zvysuju trzby a zisky. predava sa pritom viac-menej to iste s tym ze lidl predava najvacsi podiel importu. EU to nepovazovala sa porusenie pravidiel ani za nekale praktiky.
alebo aj stavebnictvo, a pripad skanska-visnove, pocas krizy ked ide o prezitie silna spolocnost ozelie zisky ale udrzi si svoje pozicie mozno aj na ukor mensich. da dumpingovu cenu a zatlaci na konkurenciu.