Zaujimave ze okrem yoggiho a este jarina nikto nenapisal ze ako sa vobec mozeme bavit o vyse miliardovych tendroch pri LM a PP kvoli pár minútam na trati kde ked uz Nic ine aspon sa vlaky nemusia takto cakat. Aj ked to kazdy vie ale nikto si nechce pripustit ze to su niekolko rocne rozpocty na prevádzku celej siete zsr, a neobstoji ze to chcu zaplatit z fondov lebo to mozu skusat aj ine projekty. Takze aj ked pri 0,8 percentnom raste su 13 dochodky problém tak ani pri 0,8 percentnom poklese by opravy trati nemali byt problém. Ale pokial tu citam nazory sas tak sa pytam ci sas by si toto vsetko uvedomili alebo by pokracovali v tom istom investicnom pláne akurat by ho premalovali na modro. Alebo chce niekto naznacit ze nebyt smeru vo vlade tolke roky by na zv-ke bolo etcs?
JASNEEEE dochodcovia od rozkose hlavne z vychodu denno denne tocia vo vlakoch HE-BA a spat ze… ako budme normalny, uz ked niekde ide tak do okresneho mesta k lekarovi… a to musi byt ze strasna polozka pre stat…
Mna skor serie 6mld v Kalinakovych VO na zbrane kt budu na 2 veci…
80 % z Vas ujde pri prvom pokuse nas napadnut ??
Fakt si niekto mysli ze nasa 10k armada s realnym stavom 7k nieco uhra ??
36tankov, 11 stihaciek 20 hufnic a 15 vrtulnikov… V dnesnej dobe skor maju investovat do krytov CO a pod..
Kazdy den nie.
Viem o dochodcovi, co raz do tyzdna chodil z Martina do Podhajskej na kupalisko. To pri rozhovore presviedcal dalsieho dochodcu, ze sa mu to oplati, kedze v Podhajskej je 2 hodinovy vstup lacnejsi ako v Turcianskych Tepliciach.
Oco, kym vladal, tak tiez pravidelne, raz, dva krat do tyzdna sa chodil vozit vlakom.
Paradoxne, mama, ktora chodila pravidelne do druheho okresneho mesta na vysetrenia, chodila autobusmi. Kedze koli problemom s nohami, sa nedokazala vysplahat do vysokopodlaznych vlakov.
Presne o tom tu pisal svaco… Ono sa moze zdat, ze je vsetko v pohode, ale potom ked sa pozrieme na ukazovatele ako primerna mzda, HDP na obyvatela, parita kupnej sily, stav infrastruktury atd. Tak v niektorych veciach nas predbehli krajiny, ktore boli daleko za nami.
Stratili sme 20 rokov potencionalneho rozvoja, 20 rokov sa tu kasle na beznu udrzbu. Stratime aj buduce generacie, lebo predsa nikto nechce zit v rozpadavajucej krajine, ked par kilometrov dalej je to ovela lepsie atd.
Robert Fico 3 mesiace po prehratych voľbách v roku 2020 povedal, že “Táto krajina je v riti“, ako hovorí klasik, pravdu povie len keď sa pomýli.
Neviem, či by všade bolo ETSC, ak by tu nebol Fico, ale jedno viem, že krajina by nebola v takých sračkách ako je teraz. Po 2 konsolidáciách je dlh vyšší ako bol pri nástupe 4. Ficovej vlády, konsolidáciu zatiahli pracujúci a firmy, lebo štát 2 roky po sebe zvyšoval, aj tak už vysoké a nepokryté výdavky. Zaujímavé, ľuďom berie ale štát zzvýšil výdavky.
Traba začať sekať a rýchlo a pozbierať nízko vysiace ovocie, kým je čo ešte zbierať (lebo potom prídu emisári z Európskej banky a bude sa rezať nie to čo chceme, ale čo najskôr zaberie) treba škrtnúť:
- 13.dôchodky pre 95% dôchodcov a tým 5% to rozložiť medzi 12. klasických
- energo pomoc max pre 20-25% najchudobnejších
- všetko čo je zdarma škrtnúť a nahodiť späť žiacke a dôchodcovské tarify, tzn. nie zadarmo
U ž len toto čo som tu vymenoval je minimálne za 1,5 miliardy
Potom "zrušiť:
- zbytočné ministerstvá 1 - 3 (určite bude nejakých 200 mil. voľných
- urobiť audit verejnej správy a prepustiť prezamestnaných na úradoch minmálne 40 - 50 tisíc ľudí (ušetrných minimálne 1 až 1,5 miliardy) myslim postupne do 5 rokov a tým čo osanú mierne zvýšiť platy + podľa inflácie
Treba zrušiť všetko čo je zbytočné a to je konsolidácie nie na rok a le trvalá, lebo peniaze sa šetria každý ďalší rok a nie nezmysly ako Fico (že nenakúpi sa v štátnej správe teraz nič, ale o rok sa bude nakupovať možno 2 krát toľko)
Mňa vždy fascinuje to volanie po prepúšřaní úradníkov. Kde na úradoch na Slovensku vôbec vezmete 40 až 50 tisíc nadbytočných ľudí? Veď toľko ich tam možno je dohromady!
Ak sa dívate na počet verejných zamestnancov, tak to nie sú zďaleka len úradníci. To sú učitelia (hlavne), lekári, policajti, hasiči, sudcovia, a trebárs aj divadelní herci, vedci, a tak ďalej.
Ono ide vsetko tak ruka v ruke. Na jednej strane hovorime, ze nie su policajti, na druhej strane ich mame vela. Napr. pocet ucitelov by sa dal okresat skratenim skolskej dochadzky (napr. zrusit 9ty rocnik na ZS), nasledne nerobit z druheho stupna vysokej skoly nieco “must”, tak ako to je na zapade.
Na zapade sa “maturuje” v 18tich, nasledne maximalne 3 roky na bakalarovi (okrem skol ako medicina, pravo atd), cize uz ako 21 rocny by mohli zacat pracovat = viac pracujucich = viac vybratych dani.
Zrusit malotriedky.
atd.
super, dame dokopy verejne financie a znizime dlh. ale stale som sa nedocital ako urobime s 1 percentneho rastu aspon 3 percentny. zatial by sa len podarilo znizit spotrebu, tj. skzr dochodky a regulacie energii ostane ludom viac a mozu minat v obchodoch viac. to nie je moj vymysel
mam pocit ale skutocne len pocit ze je jedno ci bakalar/alebo druhy stupen chybaju skor remeselnici lebo kazdy chce mat VS bez ohladu ci na to ma alebo nie.
Tym, ze nebudeme tlacit na druhy stupen, tak sa usetri dost penazi…
Rast sa da zabezpecit napr. dobrymi podmienkami pre firmy, lepsim skolstvom, investovanim do infrastruktury (v nasom pripade zacat robit udrzbu) atd.
Rast je niečo čo by nebol absolútne žiadny problém, keby sú tu trocha normálne podmienky pre firmy, len tu aj vzduch zdaňujeme a tak to aj vyzerá - firmy si tu nechajú len to nutné minimum čo potrebujú na prevádzku v tejto krajinke. Kopu známych mám čo sťahovali firmy do zahraničia a tu si nechajú len to nutné čo potrebujú. Dokonca aj ex-zamestnávateľ, čo nebola malá firma, investovali hodne veľa energie na to, aby napríklad prezmluvnili zákazníkov z ich slovenskej na ich českú firmu, zamestnancom povytvárali také podmienky aby odišli a nahradili ich českými atď. Keby sa Laci s hranolom trocha zamyslia nad tým čo robia, tak by zistili, že vyhnali všetkých, ktorí robili niečo s pridanou hodnotou. Keby sa trocha zamysleli tak by zistili, že rast skryli do šedej ekonomiky, vrátili dobu kešu. 3 roky dozadu si si zavolal majstra domov, vodára, kúrenára, murára, štandard bol na faktúru, ak bol v pohode vedel si sa dohodnúť bez. Dnes je štandard, že sa ťa sami pýtajú či to potrebuješ do firmy, alebo nepotrebuješ doklad. A to dokonca aj na materiál - a tu je ten rast.
Každý chápe, že treba konsolidovať, ale keď po troch kolách konsolidácie(zdaňovania) je deficit vyšší ako na začiatku, každý na to začne dlabať a hľadať cesty okolo - nikomu sa nepáči keď sa hoduje za jeho.
Konsolidácia by mala vyzerať asi tak, že:
1.hĺbkový audit - identifikuje procesy, zistí sa, že sa robia aj dvojmo aj trojmo.
- zbaviť sa nepotrebného majetku a ľudí.
- investovať do vyššej efektivity - prípadne infraštruktúry, však každé euro čo sa investuje sa prejaví aj na HDP
- keď nič z toho nestačí tak zvýšiť dane
Lenže tu ideme naopak, jasné že je jednoduchšie zmeniť číselko v zákone ako robiť reálnu manažérsku robotu, len tie cudzie peniaze sa raz žiaľ minú, tomu sa už hovorí “Po nás potopa.”
štátnych zamestnancov je cca 450 tisíc, ak sa nemýlim tak za socíku v 1989 ich bolo okolo 350 tisíc a odvtedy sa mega hromadne aviedli počítače, no štátna sféra sa využíva na zamestnanie nezamestnateľných ľudí z rodín primárne HZDS a potom SMER. Ak by sme delegovali manažment verejnej a štátnej správy na nejakú firmu ako PPP projekt, tak by rovnakú službu za 5 rokov vedela obslúžiť s 10-20% ľudí (samozrejme tu myslím len časť úradov, nie polícia, školstvo a podobne).
To más aj verejnu spravu a vsetky tie profesie co uviedol vyssie. Urcite ti v rámci ppp projektu uhasia poziar npr…
Dalsi dobry clanok na temu.
Polsko - Znizenie byrokracie mozno az na hranu toho co ziada EU. Efektivne vyuzivane fondov nie len infra ale aj pomoc firmam aj malym a strednym. Silny agrosektor. ekonomika menej zavisla na export. Nemyslim ze by tam primarne bola vyssia pridana hodnota. Skor take ze vsetko co vieme vyrobime a predame.
Ked znizit byrokraciu tak nie okresavat percenta ale rusit kompetencie a mozno cele oddelenia.
Len z tohto nepredpokladam Nic ani pokial sa opozicia dostane k moci. Ani Znizenie byrokracie ani zjednodusenie procesov. To uz taraba urobil viacej s eia. Ps urcite chce green deel za kazdu cenu a hlasovali za zakaz spalovakov v EP. Cize plnit tuto agendu do poslednej bodky. Neviem si predstavit ze tieto strany by rozbehli koncepcnu vystavbu infra. Zase by to bolo len na eurofondoch. Neviem si predstavit ich podporu agrosektora ani turizmu len nekonecne vykrikovanie o korupcii. Pre nich pojmy ako sebestacnost neexistuju. Mozno znizia podla jednoduchej formulky dane potom sa bude viacej podnikat a bude lepsie. konkurovat danami vedia aj na balkane a pochybujem ze to bude mat az taky efekt ako si tu myslite.
Fico nemal nikdy veľa odborníkov za sebou, ale jeho 4. vláda to je hotový diletantizmus, stačí pozrieť ministrov, TV moderátor - MIRI, Huliak lakýrnik - MS, Naša krázna Martinka - MK, a to je len to najhoršie pokračovať by sa dalo ďalej. Byť lepší od tohto aspoň 1 level až 2 to je strašne jednoduché. A Tarabu tu radšej ani nespomínaj, ten poobsadzoval posty vo vodohospodárskom podniku tak, že dlhoročných odborníkov nahradil kadajakými odkundesmi. Skús si nájsť aké zmeny sa urobili. Vyštudovaného a skúdseného experta nahradil majster z dielne a podobne. Od toho netreba veľa byť lepší. Ale zároveň súhlasím, že PS to je tiež len ľavica, možno po príchode Korčoka a Ódora sa pohnú viac doprava, ale tiež tam nevidím drive za škrtaním výhod, na ktoré nemáme. Obrovský priestor pre stranu, ktorá povie, že to tu ide dať do normálu a zoškrtá štátne výdavky.
len taka drobna poznamka. Za zakaz spalovakov hlasovali aj smeraci. Nikto zo smerakov nebol proti zakaznu spalovakov alebo sa zdrzal pri hlasovani.
Napr. Benova za zakaz spalovakov hlasovala vo vybore a tak isto aj v plene.
a pritom staci tak malo zobrat KALIMU kluce od pokladnicky… 6mld za 2r zacatych VO..
absolutne zbytocne nakupy… v case konsolidacie…
Lenže “policia školstvo a podobne” tvorí veľkú väčšinu toho počtu (len samo školstvo tvorí skoro 50% celkového počtu). Úradníkov je v tom celkovom počte relatívne málo a sú oblasti, kde by pre efektívne fungovanie štátu skôr bolo treba nejakých ďalších zohnať (typicky stavebné úrady).
ale spominam lebo ako prvy zjednodusil eiu. pre mna bola eia vzdy o tom ze ci dialnica povedie okolo dediny sprava alebo zlava a nie ze varianty v priemysle ked treba vymenit nejake zariadenie vo fabrike alebo potiahnut nejake potrubie navyse. a k tomu ma este pravo sa prihlasit hocikto a brblat do toho, klast si podmienky. potom sa napise par fraz, prida opis krajiny ako na vlastivede v skole. slavna eia.
Pozri si napriklad porovananie poctu studentov vysokych skol na jedneho vysokoskolskeho ucitela. Slovensko patri ku krajinam, kde mame najmensi pocet vysokoskolakov na jedneho ucitela na vysokej skole ? Zodpoveda tomu kvalita vysokych skol ?
Dalsia vec. Pride my usmevne, ked sa starosta obce s par sto obyvatelmi stazuje, ze zly stat nechce pre ich 12 deti v malotriedke dat peniaze na dalsiu ucitelku.
Aka je efektivita tej obce s par sto obyvatelmi ?
Aka je efektivita skolstva, ked je vraj normalne mat na 12 ziakov 2 ucitelky ?
Ono v zahraničí je úplne bežné, že obce sa zlučujú a tvoria rozumné administratívne celky, platiť poslancov, starostu, častokrát aj ekonómku v obci s 200 ľuďmi a 60k rozpočtom, potom sa nemôžme čudovať že nie je pokosené a roky nikto neinvestoval do chodníka.
Myslím, že nikto tu netvrdí o plošnom škrtaní, ale o audite a odstrihnutí nepotrebného. Sú úradníci, ktorí majú celodenný kafé session a sú úradníci, ktorí nemajú čas sa ísť vyčúrať, ale tabuľkovo vychádza, že je to v pohode a ešte majú aj rovnaký plat, však sú na rovnakom úrade len v inom regióne.
To isté aj pošta, sú pobočky kde majú extrémne nestíhačky a potom sú pobočky kde je teta Milka a Teta Vladka a keď niečo od nich chceš musíš im dať k tomu manuál a samozrejme plat opäť rovnaký či je to tam alebo tam.
Keď za posledných 20 rokov pribudlo 50-100k zamestnancov verejnej správy, pri tom pokroku digitalizácie, ktorý máme tak niečo je veľmi zle.
Tiež si inak nerobím nádeje, že by prišlo k prechodu na model Poľsko v prípade, že by bola pri moci opozícia. Viem iba toľko, že keď niečo nefunguje 20 rokov, respektíve funguje menej a menej, tak rok 21 lepší veru nebude.
A počíta sa ten počet učiteľov podľa rovnakej metodiky? V okamihu keď to počtu vysokoškolských učiteľovm započítam všetkých doktorandov, tak tú štatistiku veľmi výrazne deformujem.
Aké sú pomery v regióne, je možné odtiaľ niekam rozumne dochádzať, alebo by to skončilo, toliko tým, že sa namiesto druhej učiteľky bude platiť autobusár aj s autobusom len aby 12 detí (a tú jednu učiteľku) odviezol do/z inej školy.
To sú neni veci čo idú paušalizovať.