mike 007 nehnevaj sa, ale aj juhovýchod má právo za dane odvádzané štátu aj na bezpečné cesty a výstavbou Sorošky určite intenzita neklesne, ale len stúpne a ekologické nehody v chránenom území automobilov klesnú na minimum a nebude sa znečisťovať vzduch v chránenom území. A možno konečne stúpne aj návštevnosť turistických atrakcii. Sú tu tiež prírodné scenérie ako Muránska planina (dosť intenzívne riešená v súčasnosti ministerstvo životného prostredia) a Zádielská tiesňava, ale aj navštevované hrady a zámky.
ja netvrdim, ze sa infrastruktura na JV riesit nema; ale mali by sa nastavit vhodne priority, a tym podla mojho nazoru ma byt chrbticova siet D na Slovensku; priprava celkovo je zrejme od r 2016 dost zanedbana, co je vidno na tom, ze sa teraz nema co vyhlasovat, a ked sa nieco vyhlasi, tak je to derave ako sito a musi sa stiahnut;
Nič v zlom, ale momentálne JVskalní riešia len bodové závady. KE, Batka a Soroška. Síce sú aj takí, čo tvrdia že netreba prepojiť D1, ale zas ak je D1 chrbtová kosť, má byť až po MI.
teda ako je mozne ze ked D1 je chrbtova kost tak sa neriesi aspon po MI ? jediny dovod vidim diskriminativne krajske clenenie s 2 mega krajmi na vychode a viac ale mensimi na zapade.
co je “primarne” priemyselne centrum ? podla mna BA / KE so sirokym okolim. ibaze by to bol zase nejaky vykonstruovany pojem, priemysel niekde v okresnom meste bez ohadu ci/sever ci juh je kvoli comu “primarny” ked ani len zdaleka nezamestnava tolko ludi ako BA/KE ?
takisto je otazne aku intenzitu generuju turisticke centra ?
preco su najpocetnejsi navstevnici cesi ? zeby kvoli kvoli blizkosti ked aj napriek mizernej urovni sluzieb ked akurat oni (+ poliaci) su ochotny platit + jazykova blizkost. preco nie su v turistickych centrach masy nemcov, britov ci zaocenancov ?
že na juhu by neboli intenzity je podlozene cim ? mame zname udaje z 2000 a menej zname 1995 ked na severe boli nasobne nizsie intenzity ako teraz. porastli ked sa postavila dialnica. prisli investori (tam isli hore skokovo) a zvysila sa mobilita, vidiac udaje zamestnanosti PO kraja severna dialnica je fakticky tazka CP trasa pritom tuto znacku sa snazia nalepit na juh.
KE, batka a soroska spolu = 20 minut uspory. sice na cca. 150 km dlzke ale aj tak je to citelna uspora. a to je len R2, dargov-pozdisovce dalsich 10 min. cize az 30 minut bez stavania suvislych usekov.
Bidovce - Dargov stav prípravy: Proces EIA
Dargov - Pozdišovce stav prípravy: Proces EIA
Pozdišovce - Michalovce stav prípravy: Proces EIA
neviem, ale mne to pride ako “riesi sa”
suhlasim. dialnica ale nie je len o prepojeni 2 priemyselnych megacentier, ale aj o prepojeni ostatnych priemyselnych oblasti; este raz - netvrdim, ze kapacitnu infrastrukturu netreba aj v trase R2, ale aktualne nie je ani v jednom bode, ani v jedinej bodovej zavade dopravny problem tak vypukly, ako na ktorejkolvek bodovej zavade v trase D1/D3, kde aktualne D chyba;
ano, je to otazne, pretoze to este asi nik neratal; aj scitace spocitaju akurat tak pocet vozidiel (tie lepsie aj klasifikuju), ale staci si porovnat scitanie pocas a mimo prazdnin, napriklad taky RK. Bezny pracovny den to byvalo myslim okolo 20000/den (V-Z); prazdniny tomu pridaju 5000/den, a to nie su scitane vozidla, ktore obchadzaju RK po trase cesty 3.triedy - tych je odhadom mozno okolo 4000/den
takze s velmi hrubym odhadom sa da hovorit o nejakych mozno 6000-8000 vozidlach za den, ktore generuje len turizmus - bude tolko iba prazdninovy narast na JV, aj keby bola hotova R2?
tu nechapem suvis s problematikou; ak pochadzate priamo z regionu, ktoreho sa R2 vysostne dotyka, tak s tym skuste nieco spravit - otvorte si podnik a ponukajte kvalitne sluzby;
to je take tvrdenie, ktore je mozno trosku manipulativne; intenzity rastu neustale s casom, a je jedno - ci na juhu, vychode, zapade, severe… proste v celej krajine sa zvysuje mobilita a IAD sa stava neunosnou a infrastruktura uz je na svojich limitoch; to nie je len o tom, ze sa postavilo nieco na D1; na druhej strane aj rast intenzit je rozdielny v zavislosti od regionov a sever rastie az prilis rychlo;
ktosi v inom vlakne uvadzal na Sorosku, ze priemerna prejazdna rychlost tam je 78km/h; no neviem, ale taka priemerna rychlost nie je na I/18 medzi ZA a RK ani uprostred noci; kolko asi tak bude uspora na obchvate RK alebo ZA, ked sa dokoncia? v extremnom pripade (teda pocas povedzme piatkovej alebo prazdninovej spicky) mozno aj cez 60+ minut na jediny usek (cca 15km);
Bidovce - Dargov stav prípravy: Proces EIA
Dargov - Pozdišovce stav prípravy: Proces EIA
Pozdišovce - Michalovce stav prípravy: Proces EIA
neviem, ale mne to pride ako “riesi sa”
no nic v zlom ale v tomto stadiu to svietilo na NDS hadam 5r, a minuly rok po dostavani Budimir-Bidovce, sme sa dozvedeli„ Celý úsek od Bidoviec až po štátnu hranicu s Ukrajinou závisí od nového posudzovania vplyvov na životné prostredie, keďže budúci úsek diaľnice D1 prechádza územím so štatútom Natura 2000," informoval Dudáš.
tak dakujem velmi pekne za takyto progres a pripravu… R2 KE sa mala zacat sutazit 2014… je 2020 a sutazime 1/2 usek uz viac ako 1,5r…a 2/2 ani nechyrovat ze vobec pojde do sutaze skor ako za 3-4r
zalezi od toho, ci “stav prípravy: Proces EIA” znamena, ze sa na nom intenzivne pracuje, alebo ci sa na nom pracuje tak potroche v zmysle “sem-tam do toho dobnem, ked mam chvilu cas”, alebo ci to znamena, ze je uz ukonceny a dalsi krok este nebol zacaty;
po mojich skusenostiach v oblasti dopravy na Slovensku - zial, nemame tu vnutrostatne projekcne kapacity na to, aby sme si sami pripravili vela veci, ked aj “do suflika”… pokial neskonci kvazimonopol istej byvalej statnej firmy na dopravne projekty alebo sa nezacne outsourcovat aj projekcia zo zahranicia, tak to navzdy pojde pomaly
zabúda sa, že kedysi sa veľa tovarov prevážalo po železnici ale nakoľko cargo zostalo v rýchlosti a kvalite služieb v minulom storočí, tak množstvo firiem muselo prejsť na nekolajovú dopravu. tých tovarov sa násobne prevážalo severom oproti juhu.
Stale mi to pride tak, ze R2 je prevazne na vnutrostatnu prepravu, cize JV dokto- preha - nacom ide len o to aby boli rychlejsie v hlavnej dedine, o nic im nejde..
priemysel okresnych miest nie je dovod na trasu celostatnej dialnice. s prizmurenim oka na severe je PO a ZA a juhu NR a BB. nic ine nestoji za porovnanie a neviem kde sa trasy az takto prisposobuju malym mestam. asi len tam kde historicky vladne provincne myslenie.
bezne piatkove kolony to nie su. btw odkial su udaje ? odkial vies kam kolko aut pokracuje ? opticky to vobec nevychadza ked vidim poloprazdne dialnice okolo PP.
rozdiel je tam kde sa zvysila zamestnanost. uplne ina intenzita je na zapade D1 ako na vychode D1. R1 isla vyrazne hore ked sa dokoncila. to su vsetko statisticky potvrdene fakty rychlych narastov a nie nejaky plynuly rovnomerny narast.
78 km/h ked nerespektujes 40-60 obmedzenia ked nechytis kamion a je sucha cesta a mas dobre auto. bezne okolo 70…ktosi vieme kto je…soroska usetri 5 minut. ako poloprofil. na severe taketo useky usetrili viac ale v plnom profile cize vdaka vyrazne vyssej povolenej rychlosti. v podstate obchvat KE a dargov-pozdisovce by usetrili to co usetria plne profily na severe co trosku popiera tvoje tvrdenie ze horsie je to ako na “ktorejkolvek bodovej zavade v trase D1/D3”. su tam 3 nerozostavane useky z kt. 2 nie je su ani len taky problem ako batka/soroska/KE/dar-poz. a tiez zopar postavenych usekov kde nebol problem ani predtym.
na tvoje nestastie si to vieme porovnat, npr. 2-3.000 kamionov pri LE nie je ziadny extremne cislo cize ziadny extremny narast. narast je individualna osobna doprava.
urcite je to vacsia skusenost a vypovedna hodnota ako chodit autom na “pupok” sveta - BA.
az budeme tak bohaty stat, ze si budeme najprv moct dovolit prepojenie cisto len 2 (aj ked dolezitych a najvacsich) miest 500 kilometrami stvorprudovky a az potom spojit dialnicou ine velke (okresne/krajske) mesta, tak prosim, nech je prvy juh… ale kedze bol vybrany kompromis, aby bolo aj spojenie a aby bola dialnica aj v dolezitych priemyselnych mestach (sever), tak sa vybrala D1 ako chrbtica. neviem, co na tom nie je na nepochopenie - dve muchy jednou ranou; nik z BA nema problem ist severnou dialnicou do KE ani naopak (samozrejme, ked to bude hotove);
krizovatkove scitania na detektoroch;
bingo, prave ste si vyargumentovali vlastne argumenty; gro intenzit je po Tatry, a toto vy rozporujete, ze naco tam dialnicu; tie poloprazdne dialnice okolo PP su prave to, co by islo juhom z BA do KE (este o cosi menej, kedze niekto skonci aj v PO, resp. pokracuje na severovychod); suhlasim - polemika, pretoze juhom by siel z BA niekto asi aj do MI popripade do Kralovskeho Chlmca tam sa nazbieraju intenzity urcite
R1 isla nahor, lebo sa vobec postavila a nasledne naviazala na seba cast dopravy, ktora by po nej inak nesla, ak by bola hotova D1 komplet; po dokonceni D1 na severe bude R1 vytazena po Nitru a finito, samotna BB+ZV tolko dopravy nevygeneruje, Rimavska Sobota s Detvou taktiez;
na D1 je aktualne nerozostavany Tu-Hu, uz teraz je na pokraji vytazenosti a ked sa dokoncia susedne useky, bude to druhy RK/PB(v minulosti) a pod. To ale nepatri sem
prosim si cisla z Batky, Sorosky - skusime porovnat.
tak si ju presmerujte na juh - sever sa vam urcite velice zavdaci ale ktory cech pojde do Tatier cez Roznavu, si neviem teda predstavit
No zas nam tu prikvitol nejaky cerstvy “odbornik” s "argumentmi, ktore boli na fore uz 1000x vyvratene. Takze poporiadku:
R1+R2 (+D1 po BA a do PO) spoji najkratsou cestou s jedinym tunelom Soroska BA, Trnava, NR, BB, KE a PO >>>kraje<<. Cize ziadne dve mesta, ale 80% obyvatelov Slovenska. Zvysok, co nespoji R1+R2, sa da zas v pohode bez akehokolvek tunela obsluzit Rkou (teda Trnava-ZA-PP). Akurat problem je, ze tato dialnica nejde hej-ols-cav-kom, a ze by na nej stavebni paraziti nemohli rozkradnut megalomanske miliardy. Fakt ma vzdy velmi “pobavi”, ked niekto tresne, ze dialnicu stavame v megaparametroch stylom tunel-most-tunel uz 30 rokov takym stylom preto, lebo “SETRIME” . No ale, UHP uz vyratal, ze napr. Visnove je supervyhodne. Takze co dodat…
Cize presne naopak, “az budeme tak bohaty stat, ze si budeme moct dovolit” 10 tunelov a 50 mostov, tak mozeme stavat megalomanske D1. Ale kedze sme chudobni, tak ak by sme neboli chamtivi a spr**ti, postavili by sme to, co realne vieme zaplatit. Kedze ale sme co sme, tak mame to co mame - najvacsie regionalne rozdiely v EU. No ale OLANO+SME RODINA to urcite coskoro vyriesia . Staci par matovicovych statusov…
hou hou, opatrne s invektivami, prosim… za to, ze som tu aktivny od aprila, este neznamena, ze toto tu nemozem citat uz 10 rokov naspat
ale ked ideme ratat - tych 80% prosim dokazat, vypocitat.
ja to vidim inak, podme si ratat pocet relevantnych/vacsich/priemyselnych miest na trase medzi TT a KE (spolocnu trasu BA-TT zanedbajme, je rovnaka).
ratajme mesta s priemyslom, potencialom turistickeho ruchu, teda v podstate take, ktore aj realne generuju dopravu (teda nebudem ratat nejaku Bytcu ani dediny typu Ozdany a pod.)
R1 + R2:
TT, Sered, GA, NR, ZM, ZC, ZH, ZV, mierne excentricky BB, DT, potom diera az do LC, RS, Tornala, RV, KE = 15
porovnajte si ekonomicku silu regionov na danych trasach.
nechcem sa tu hadat, netvrdim, ze R2 netreba! casom bude nadobudat na dolezitosti, ale dupat teraz, ze chcem ist z BA do KE juhom a bum po stole, nie je dobry zaciatok ziadnej debaty.
infrastruktura na SK je slaba, treba do nej investovat, hlavna tepna D1 je takmer hotova a postupne sa (snad) budu budovat aj dalsie cesty.
BA-KE cez juh R1+R2+okresky je atraktivny uz aj teraz, kto chce ist najrychlejsie odtial tam, ide uz teraz (a davno dozadu) juznou trasou - a kolko vozidiel tam je? stale som nedostal ziadne cislo;
po dokonceni D1 este aj tieto cisla poklesnu, lebo aj ked dlhsie, ale bude pohodlnejsie ist po D1; a naopak - po dokonceni R2 sa prave tranzit BA-KE stiahne tam a D1 ostane pre vzajomne spojenie + pre spojenie s vychodom a zapadom
Preboha, ked si tu uz novy (a z toho, ako nic nevies, je jasne, ze si), tak si aspon prelistuj akukolvek relevantnu temu za poslednych 10 rokov, a zistis, ze sa pocitalo uz podla:
krajov
okresov
miest
HDP
hustoty obyvatelstva
A nikdy ti nevyjde nijak dramaticky rozdiel, ktory by zdovodnoval akekolvek vacsie preferovanie severu nez delenie 60:40.
V tomto tvojom zozname, v ktorom si si (neviem z ktoreho) prsta vycucal "“relevantne/vacsie/primyselne” mesta a nezohladnil ich velkost, su hned dve zasadne tuposti:
Kosice ratas ako rovnake mesto s ostatnymi, pritom v tom zozname pre D1 su Kosice poctom obyvatelov ekvivalentom so vsetkymi tymi ostatnymi mestami dokopy
Kosice ratas ako obsluzene D1 ale Presov neratas ako obsluzeny R1+R2, pritom KOSICE-BRATISLAVA JE PO D1 NAOKOLOBLIZSIE 60KM, zatialco PRESOV-BA JE CEZ KE ZACHADZKA LEN 17KM.
Cize jasne, ze nevies.
80% som tu uz velakrat dokazal. Otvor si Wikipediu a pozri si pocet obyvatelov slovenskych krajov KE+PO+NR+BB+BA+Trnava. A mas dokazane.
Jeho príspevky sú väčšinou len invektíva.
Krátky rýchlokurz:
V základe sa pri R2 oháňajú (okrem rýchlosti trasy) aj regionálnym rozvojom a “podoprú” to argumentom BMW (pri ktorom nedokážu prežiť, že je v Maďarsku a nie na Slovensku).
Ďalej sa potom dozvieš, že za D1 môže Mečiar, na R2 by sa určite nekradlo tak ako na D1 (wtf), výhodnejšie je ísť “naokolo bližšie” cez Maďarsko ako cez D1 alebo že Turany - Hubová sa neoplatí staviať aby bola D1 celistvá.
Edit: Hmm… Nestihol som.
Mne sa páči, ako tento náš dlhoročný DReXpert do svojho prepočtu obslužnosti v rozsahu 80% obyvateľstva na trase D1+R1+R2+D1 od BA po PO dokázal započítať aj Záhorie, Podunajsko, Spiš, Horný a Dolný Zemplín, či ešte aj Tatry (PO kraj). No a samozrejme v TN a ZA kraji žije zvyšných 20% obyvateľstva. To proste nevymyslíš
to je len tvoj individualny subjektivny pocit ze co je relevantne, pre mna je zase velke mesto so 100.000 obyvatelov a ked prizmurim oci tak sa mozeme bavit o tych ktore su mierne pod. ale ja odmietam akceptovat spissku, poprad ci ruzomberok ako relevantne priemyselne centrum.
tie 2 muchy jednou ranou realne nemame, sever juh v trase E75 je ovela menej narocny a dokonca po hornu stredu bola dialnica uz za CS. cize vychod-zapad malo byt spojenie juhom E58 a sever-juh po E75. povazie pokryte a spojenie vychod-zapad vyriesene. je “fascinujuce” ked sa prezentuje D1 ako realne funkcny projekt a o tri prispevky zacne niekto plakat ako stoji v kolone.
aj so smerovym prieskumom ?
ta masa cechov by uz mala byt viditelna daleko predtym na dubna-skala turany kde mame mozno polovicne intenzity strecna a tiez vyrazne nizsie intenzity ako pri LM. cesi su tranzit a ked pojdu po dialnici cez liptov tak pojdu aj po dsk-tur. tolko k cechom. zvysene intenzity ma strecno a okolo LM na RK. cize lokalka a to s tatrami a turizmom ma malo spolocneho…inac si uviedol 6-8.000 generovanych turizmom. pri intenzite 12 alebo 13.000 je to totalne absurdne tvrdenie mimo realitu.
ja neviem co je “pokraj vytazenosti”. tie tunely nebudu poloprazdne tiez ? co je horsie, poloprazdna R-ka alebo poloprazdny tunel na mega naklady ? este k tomu obchadzaniu. je otazne kolko aut obchadza strecno ked casovo nevidim rozdiel. posledne scitanie pekne ukazuje ze npr. za certovicou kde sa cesta pripaja na D1 pribuda na dialnici asi 900 aut . z toho tiez cast nie je tranzit, cize tam sa bavime o max. stovkach aut. na donovaloch bolo 7.784 aut, ked z toho odpocitas zdroj/ciel ako dovolenkarov, regionalnu dopravu sever - bystrica/zvolen a tranzit E77 tak neviem kolko tam ostane tych aut co sa vratia pod strecno. ale velke ocakavania by som nemal. mozno v piatok/nedelu je to relevantne inokedy pochybujem.
ked tam chytis kamion tak za nim ides 50-60 ak nechces riskovat predbiehanie tam kde sa nema predbiehat. na sirokej ceste okolo RS ten kamion predbehnes tam cesta netreba.to je rozdiel nie to co si myslis.
je smutne, ze zatial co ja pisem, ze R2 je potrebna, ale D1 je akutnejsia, vy obaja dlhodobo razite cestu dissovania severnej D1 ako takej;
cele roky som sa zaprisahaval, ze do tejto severojuznej vojny nebudem zasahovat skoda, porusil som…
ja som cisla podlozil, a to dokonca aktualne; krizovatky maju samostatne jazdne pruhy a detekcia je aj na vyjazde z krizovatiek; ak mi tu niekto chce tvrdit, ze na vstupe ak mam 600/h a pocas celej postupnosti krizovatiek je to cislo +/- rovnake, ze z toho polovica sa schova niekde v garazi medzi krizovatkami a z tych istych garazi take iste mnozstvo vychadza smerom dalej, tak fajn - tam asi naozaj konci rozumna debata
Cesi nemaju dovod vo velkom vyuzivat DS-Tu, pretoze ak idu v smere od Makova/Svrcinovca, tak kvoli 15km nebudu kupovat pri ceste na Liptov DN;
podobne ked vidia na navigacii upchate Strecno, pojdu Terchovou; vsetky trasy so Ziliny sa zlievaju v RK dokopy a staci si v ktorukolvek dennu hodinu pozriet mapy google s premavkou;
ja sa o cislach (nejakych 12-13 tisic?) hadat nejdem, pretoze tych Vasich 12 su domnienky, zrejme subjektivne (ake ine asi, ze?)
chodte sa postavit na akukolvek krizovatku na tranzitnej trase v RK a vidite, ze dnes 4 z 5 osobnych aut maju ceske znacky;
vy sa tu bavite o moznosti predbiehania na juznej trase - severna trasa a predbiehanie? ha ha… jedine v noci… takych dennych par bolo a potom koncia v spravach;
tak isto som si nikde nevsimol, ze by na juznej trase boli hlasene denne kolony o 30-60 minutach… az to tam bude take, tak sa aj R2 stane rovnako akutnou (a nebudem ju napriek tomu zosmiesnovat ako vy)
ale co to ma spolocne s nasou debatou. mna zaujima pomer vjazd/vyjazd celeho mesta tam kde zacne/konci buduca dialnica. kolko aut vojde do mesta a kolko z tychto aut vyjde v relevantnom case na opacnom konci mesta. z toho uz mozeme cca vediet ze kolko aut pojde po obchvate. taky sme mali v PO a vysli pomerne nizke cisla az z toho bol skandal. takato nieco sa robilo aj v roku 2007 pre cele SK a tiez bol tranzit cezvacsie mesta pomerne nizke percento. samozrejme po par rokoch prislo zevraj to uz “neplati” atd…
tak toto nemyslis vazne. oni akoze koncia niekde v ivachnovej ? severnu D1 vobec nevyuzivaju ? mimochodom na starej ceste I/18 popri l. mare ktora je btw. istou obchadzkou bola namerana intenzita iba 2.648 aut. takze tadial velmi nechodia ani domaci nieze cesi.
ake domnienky ? scitanie dopravy 2015. uz si ako niekto kto uz zaprie aj nos medzi ocami. hlavne 6-8.000 aut z turizmu si absolutne nicim nepodlozil. to uz naozaj konci rozumna debata
no to “urcite”… niekto zaplati moje naklady s tym spojene ? inac toto bolo v tom prieskume vyhodnotene tiez. vacsina aut v lokalite bola z daneho okresu a okolitych okresov. takze dalsi nezmysel kde uz rozumna debata konci.
opat sa pytam, boli hlasene denne kolony o 30-60 minutach v kralovanoch ? na vacsine severnej trasy sa veselo predbieha - na dialnici.
asi naozaj nema zmysel ked sa vyhybas konkretnym faktom a otazkam ktore su nepohodlne alebo jednoducho nepoznas odpoved. aka je kapacita cesty tur-hub ? kolko % tej masy aut cez RK, strecno alebo KM je tranzit a kolko zdroj/ciel ?