R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou | tunel Soroška

Spominal si Nitru, ze sa tam pohybuje vela aut s ECV z presovskeho kraja, nie zahranicie :unamused:

A vies o tom, ze ten clanok je o tom, ze ludia ktori pracovali menej ako jeden rok? Nie ktori odisli. Mozu tam byt zahrnuty aj studenti, ktory isli cez leto vonku :unamused: Pokial pracuje niekto v zahranici na tyzdnovky atd., tzn ze tam nezije, tak si myslim, ze pre ten region je to celkom dobre. Donesie domov peniaze z coho zije rodina. Nehovoriac o tom, ze si moze poziadat o refund dani a tie peniaze nakoniec skoncia na slovensku :wink: Poznam aj dost parov, co isli vonku na par rokov, zarobili a postavili si za to domy a ziju bezstarostny a kludny zivot, ked niekde v Stropkove zarobia 1200e dokopy, ale nemusia platit hypo a uver na dofinancovanie. atd. Ale inak treba povedat, ze na slovensku nie je az tak zle ako mnohi tvrdia.

Patrí to skôr sem https://www.dialnice.info/viewtopic.php?f=7&t=9077.
Áno, teraz sú trošku rozhádaní, rozdrobení. Možno sa opäť “spoja”, ako voľakedy Bugárovo MKDH (Maďarské kresťanskodemokratické hnutie), Nagyova MOS (Maďarská občianska strana) a Durayov Együtélés (sic, tzv. spolužitie) do SMK (Strana maďarskej koalície), keď hrozilo, že sa z nich nik nedostane do NR SR.
Harakterní získavajú pri voľbách celoštátnych (NR SR), lebo sú o niečo “umiernenejší” a tak získajú hlasy i “Nemaďarov”. Bez nich by i oni boli mimoparlamentní. :wink:
Pravoverní získavajú na “nižšoúrovňových” voľbách - do krajských a obecných zastupiteľstiev. Čiže získavajú tam, kde majú občania SR maďarskej národnosti (výraznú) väčšinu.

spominal som okolo NR. niekto robi tam, niekto v BA a niekto v zahranici. ale evc z PO kraja vidim viac ako evc z KE kraja pritom do PO kraja sa chodi aj severom. este zaujimavost ze auta s KE evc su povacsinou silnejsie/drahsie…

je jedno aku vzorku vybrali. studenti su aj inde, ten pomer proste sedi, toto nie je prvy clanok ani prve zistovanie, co si pamatam vzdy bol PO kraj na prvom mieste. za tie roky sa nic nezmenilo. na tyzdnovky sa chodi z blizsich vzdialenosti, nie 400-500 km v ramci Sk a uz vobec nie 800-1000+ km vonku. to ze cast zarobkov skonci doma je pekne ale dane/odvody zaplati vonku co je hned asi polovica celkovych nakladov na pracu cize superhrubej mzdy a z druhej polovice zase minie nieco lebo vsak nezije zo vzduchu - byvanie atd.. ako vieme kopa beznych veci v zahranici je lacnejsich aj kvalitnejsich - bol by blbec ak by nenakupil npr. potraviny v rakusku ked moze. tankovanie je tiez otazne.

takze vacsina toho co zarobi neskonci na Sk.

cize vlastne zle je len na gemeri ? :laughing: ked sa povazujete za tak sikovnych preco nepodnikate vsetci doma. mate domasu, pamiatky na spisi, bardejov, poloniny, ciastocne aj tatry.

Držia spolu, len v súčasnosti sa to neprejavuje v najsilnejšej podobe, lebo sú rozhádaní… Avšak Maďar bude voliť Maďara (tak ako na Kysuciach si väčšina vyberá medzi SNS a SMER). To je veľmi chybné uvažovanie mnohých čo si myslia, že Bugára veľmi ľahko potopí vláda so Smerom a ja som nikdy netvrdil, že Most vládou so Smerom skončil. Maďarskí voliči mu to odpustia, ak nebude nejaká dosť dobrá alternatíva.
Inak touto vetou: “Ze volia “svojich” je len o tom, ze chcu aby mali v parlamente aky-taky hlas.” si potvrdil tendenciu držať spolu a v podstate zodpovedal na devilovu bytostnú otázku, prečo Maďari nevolia slovenské strany. Ja im to nezazlievam, kto chce vedieť odpovede, musí sa snažiť pochopiť problém.
Čo sa týka zmeny situácie, na to odpovedal devil, keď napísal, že Most stratil mestského voliča.
Pri tých kauzách Smer-u a SNS je smutné, že dôsledkom sú iba klesajúce preferencie.

Nerobil som analýzu údajov z volieb NRSR 2016, ale na prvý pohľad rozdiely medzi SMK a Most:

  1. SMK vyhrali v dvoch okresoch → DS a KN, rozdiel medzi SMK a Mostom bol skoro 10%.
  2. Most mal nad 5% v mestách BA a KE. SMK malo 0,5 a 1,3%.
  3. Most mal v každom okrese aspoň 2-3 %. SMK mimo bášt malo cca 0%. Čísla Mostu pôsobia vyváženejšie.
    Aktuálne sa rieši príprava R7 až po NZ → tendre DÚR na úseky: Holice - Mliečany, Mliečany - Dolný Bar, Dolný Bar- Zemné, Zemné - Nové Zámky
    Prvé dva pripraví Valbek.

A aby sme neboli OT.
Svojho času HzP prišla s úpravou existujúcej cesty. Neviem odkiaľ na to prišli, ale odhadujem, že zo štúdie realizovateľnosti. V Štúdii realizovateľnosti sa najskôr majú identifikovať riešenia problému, t.j. navrhnúť varianty a následne vylúčiť technicky nerealizovateľné varianty. Každá varianta musí obsahovať predbežný dizajn, odhad nákladov na investíciu a prevádzku a musí spĺňať príslušné normy a legislatívu. Následne sa posudzuje environmentálne vyhodnotenie vplyvov. Až na konci sa posudzuje CBA pre varianty, ktoré prešli predošlými kritériami.
Chcelo by to, aby zodpovední zverejnili všetky štúdie realizovateľnosti, nech naozaj vieme, čo je reálne a čo nie je a prečo riešiteľ CBA navrhol výstavbu napr. po roku 2030.
A či si v tomto prípade HzP úpravu existujúcej cesty vycucalo z prsta, alebo si projektant myslí, že je to naozaj realizovateľné bez zásadných environmentálnych zásahov.

uprava existujucej cesty je riadna somarina, od roznavy este povedzme ze teoreticky vedia zlepsit parametre a rozsirit cestu, z opacnej strany to je ale prakticky nemozne…vystavba po 2030 mi tiez pride velmi neskoro, malo by to ist do vystavby najneskor 2020 a ked sa dostavia soroska, krivan-lovinobana, KE-moldava a obchvat RS tak juh bude do nejakeho 2035 vystarany uplne v pohode

presne, to sa uz riesilo. HzP v tomto zaspalo. alebo ako to je, cez narodny park na juhu moze viest R2 a ale cez NP na severe nemoze viest D1 ??

to co pises ohladom most-smk je to pisem. ak by drzali spolu isli by spolu minimalne do velkych volieb. takto ich zachranuju volici mimo juhu. teraz pozeram ze most stratil primatora RV, cize nemaju ziadneho primatora okresneho mesta na juhu. zato maju primatora ZH kde madari neziju. ta ista debata ako pri smere ze ci je dolezite mat 1 krajske mesto alebo 10 dedin s 500 obyvatelmi. ja si myslim ze v meste volia aj podla strany ale v dedine skoro vobec. pre nich su 2 najdolezitejsie mesta DS a KN.

Most uz na juhu prevalcoval aj SMK spravy.pravda.sk/komunalne-volb … -bast-smk/ . Proste snazi sa spajat a akceptuje realitu, zatial co SMK zaspalo v Uhorsku spred 100 rokov. No a ked uz to tak vyslo, ze Most sa vedel dat dokopy so Smerom a SNS, tak je to pre R2 proste prijazniva situacia.

Tu su aktualne odpovede Erseka ohladom Sorosky zo SME:
Nechýbal vám aj posudok Útvaru hodnoty za peniaze?

"Projekty do 40 miliónov eur útvar nemusí posudzovať.

Nie vždy s nimi súhlasím. Tvrdili, že pri výstavbe obchvatu Prešova vieme ušetriť 400 miliónov eur, o čom informovali aj prezidenta Andreja Kisku. Nie je to pravda. Teraz ideme spustiť súťaž na výstavbu tunela Soroška."

Hovoríte však o dvoch veciach. Obchvat Prešova je úsek diaľnice D1 a úseky rýchlostnej cesty R4. Tunel Soroška je súčasťou rýchlostnej cesty R2.

"Keď sme spustili výstavbu úseku D1 Prešov, západ – Prešov, juh, útvar hovoril o zmene trasy zo severného na južný, kde v minulosti boli soľné bane.

V prípade Sorošky hovorili, že stačí rozšíriť existujúcu cestu. Ak by to dokázali, dal by som im Nobelovu cenu. Na jednej strane sa nachádza krasový objekt, na druhej priepasť."

V relácii RTVS O päť minút 12 ste nedávno povedali, že na výstavbu tunela Soroška Európska komisia Slovensku nedá peniaze. Máme na to?

“Hádam tento štát nie je odkázaný na to, aby všetko uhrádzala Komisia. Ani diaľničný obchvat Bratislavy, teda diaľnica D4 s rýchlostnou cestou R7, sa nezaplatia z eurofondov.”

Naznačujete, že by sa Soroška stavala cez PPP projekt?

“Nie.”

Slovensko stále nedokončilo diaľnicu D1. Na výstavbu úseku medzi Turanmi a Hubovou budeme potrebovať asi 900 miliónov eur.

“V tomto momente štát na to určite nemá peniaze. Nemám teda tento úsek pripravovať? Jeho výstavbu budem riešiť z iných peňazí, napríklad formou PPP.”

Nemá ministerstvo dopravy inú prácu, ako stavať tunel cez Sorošku?

“Chcete povedať tým ľuďom v najmenej rozvinutých okresoch, ktorí platia dane, že to tak zostane ďalšie desiatky rokov? Treba to začať budovať. Bude to v polovičnom profile.
Za 15 - 20 rokov, keď tam doprava narastie päťnásobne, budeme stavať druhý profil.”

Čítajte viac: ekonomika.sme.sk/c/20956550/arp … hovor.html

To jaky macher, lepšie počita intenzity jak devil :laughing:

A nepovedal, že potom to celkovo bude stáť 160-180% bez započítania inflácie.

Ach Vlados :mrgreen:

Ani nemusel pocitat. Len si pozrel ako sa zmenila za 20 rokov situacia na Branisku.

Ja tipujem, ze styridsiatnici, ako ja, sa druhej rury Sorosky uz nedoziju (a Ersek, bohuzial, uz vobec nie; a to iste si myslim aj o Branisku). A kolko to bude stat o nejakych 50 rokov, to su zbytocne spekulacie. Nateraz su to proste usetrene peniaze.

A este jeden clanok na ilustraciu ako odveci je hovorit o Moste ako o madarskej strane:

SNS a komunál: Kedysi nepredstaviteľná koalícia s Mostom získala až 6 starostov
dennikn.sk/1293441/sns-a-komuna … starostov/ (kto ma predplatne, moze dat do monitoringu cely clanok. dik)

Nie je maďarská. Hlavne že v okrese DS mali 33%. SMK ďalších 41%.
Už vidím ako takí smeráci pretláčajú, aby polorozpadnuté ŽSR čo najskôr osadlili tabuľky s názvom národnostných menšín na stanice/zastávky. Určite sa to robilo pre chudákov Rusínov :laughing:
Že nejakí trpáci s vidinou lepšieho prístupu k fondom sa dali na kandidatúru pod značkou týchto dvoch strán je super argument, keďže všetci vrátanie voličov v dedinách to majú na háku.

Práve preto ma zaujíma, odkiaľ na to prišli. Ja si myslím, že s tým pracovala CBA. Mohli mať napr. varianty: 1. nulový variant, 2. úprava existujúcej cesty, 3. tunel Soroška.
Tak ako CBA pre Prešov a KE obsahovala info aj o východnom obchvate PO a preložke cesty 1. triedy v rámci mesta. Samotná CBA potom s tými variantami moc nepracovala, ale v HzP vedia čítať s porozumením.

Bavíme sa o ceste 1. triedy. Pri R2 snáď každý pracuje iba s tunelom Soroška.

Este raz ti zopakujem, ze cele tie tabule nestoja dokopy nic v porovnani s JEDNYM METROM tunela okolo Trencina, alebo jednym kolesom rusnov/vlakov, co ZSR/ZSSK tunelarsky zada SNSackym ZOS Vrutky. A v okrese DS si asi dlho nebol, ked nevies, ze je to defacto satelit BA a kolko slovakov sa tam za poslednych 20 rokov pristahovalo.
No ale, trocha zbytocne spamujeme. Vratme sa k teme: dufam, ze ako vianocny darcek mame od Erseka vyhlasenie sutaze!!!

DrX sam vies ze vyhlasenie sutaze neznamena nic… vid krivan-lovinobana…uz rok sa sutazi a stale bez vysledku = nemaju fin. krytie. Ak by bolo po a cakalo sa len na podpis zmluvy a zacatie vystavby to by uz bola ina vec

S jedlom rastie chuť nielen na salámu. Vôbec to nie je na :laughing: , ale skôr na :cry: .

Tabule sú vyhodené peniaze. Je tisíc vecí, kde by ich ŽSR lepšie využili.
Inak vozne od ŽOS Vrútky sú celkom fajn, modernizácie rušňov nie. Snáď si nemyslíš, že tých pár vozňov pre ZSSK bude robiť niekto iný.
Práveže v DS som bol. Nedávno. Všetci okolo mňa rozprávali po maďarsky. Akurát nemali problém sa so mnou baviť po slovensky. Stačí nastúpiť do osobáku BA - KN.

Vyhlásenie súťaže bez zabezpečeného financovania :laughing:
Ako málo stačí ľuďom ku šťastiu.

Ano, je 1000 malickosti vyznamom podobnym tym tabuliam, kde by to lepsie vyuzili. Ale nic zasadne by za tie peniaze nespravili - napr. opimalizaciu a elektrifikaciu trate 160, co by juhu realne pomohlo, nemaju ani v pate. Alebo doplnenie vlakov KE-ZV na aspon 2-hodinovy takt. To by bola realna pomoc, ale je nasobne drahsia. Cize rozoberas tu prkotiny.

A co sa tyka vyhlasenia sutaze, peniaze samozrejme su. Nejakych 50mil EUR, co moze byt tak maximalna potreba na r. 2019, ak by sutaz tak do juna 2019 skoncila, to mu MF moze stale presmerovat. Toto nie je 1mld, ktora chyba na Tur-Hub.

ŽSR nemajú ani na bežnú údržbu. Ale ak je to prkotina, prosím.

Hej, lebo Turany - Hubová hneď v deň výkopu bude potrebovať 1 miliardu eur…
Aktuálne je na Sorošku vyčlenená 0 eur, však samotní minister potvrdil, že financie nie sú…

Ale zaroven povedal, ze je normalne, aby sa Soroska financovala z rozpoctu, co normalne aj je. Takze je jasne, ze sa to tak planuje, a rozpocet je v dobrom stave, takze priestor na to je. Na durhej strane, taky TurHub - tam si len zafilozofoval, ze “mozno PPP” :slight_smile: