Tak pravdou je, že oprava panelových domov si bude vyžadovať sumu cca. 400 mld. SKK a je dosť možné, že opravovať sa budú ďalších 20 rokov, ale aj to len za predpokladu, že by s tým finančne pomáhala EÚ.
Bytová výstavba ako celok je určite väčším biznisom než diaľničná výstavba, ale len v absolútnych číslach, pretože reálne sa viac financujú diaľnice, než sa opravujú byty. Iste, stavajú sa nové, ale ak tu bude PPP, tak jednoznačne diaľnice vyhrajú ešte na ďalších 5-15 rokov. A hlavne si treba uvedomiť, že pri bytovej výstavbe sú menšie stavebné firmy, … bolo by zbytočné používať frézu, … na panelové domy, aj keď samozrejme nič nebráni tomu, aby veľká stavebná firma kúpila viacero menších a zameriavala sa aj na obnovu a výstavbu panelových domov, ale je to náročné, špecializovať sa na všetky oblasti v stavebníctve. Len uvediem, že 1 panelový, priemerný dom, stojí cca. 200 mil. SKK, ak ho chcete komplexne opraviť … nový plášť, opravy balkónov, tesnenia, nové vodovody, elektrická energia - rozvody, … výťah, schodisko, …
Po opravách v tom časovom horizonte 20 rokov sa predĺži doba užívania týchto domov na ďalších 60-70 rokov, ak sa budú aj naďalej udržiavať, čiže celkovo ešte 2 generácie, pretože panelové domy by mali vydržať 100-120 rokov. Potom ich treba buď ešte opraviť, alebo strhnúť a postaviť nové.
Práve v tomto bode by mohol nastať problém, že na Slovensku sa panelové domy stavali v priebehu 10 rokov, masívne, ale bude problémom riešiť potom za 80 rokov ubytovanie pre 40% obyvateľstva naraz, preto by sa mali vytvoriť nejaké fondy, alebo opravovať rýchlejším tempom súčasné “paneláky”, pretože inak sa ešte skráti ich doba možného používania o 20 rokov a vydržia ešte 50-60.
Nové panelové domy vydržia dlhšie a sú aj úspornejšie v oblasti energií ako teplo, …