Nikde.
Ale ide o to, že v krajinách Nemecko a Chorvátsko pravidelne obiehajú diaľničné policajné hliadky na autách a motorkách daný úsek a dbajú hlavne na poriadok na odpočívadlách, čo je fajn.
… u nás keď 1x denne tadiaľ prejde pol. auto je to úspech. ![]()
S tými odpočívadlami to je katastrofa u nás, presne ako sa píše v tom nemeckom teste. Ale sú tu aj výnimky, ale skutočne len výnimky a to najmä na novších diaľničných úsekoch, na ktorých je radosť sa pristaviť, napr. Prejta (D1), Beluša (D1), Zamarovce(D1), Predmier (D1). Spomenul som len odpočívadlá, ktoré sa nachádzajú na D1 (a ktoré som aj sám osobne navštívil), po diaľnici D2 veľa nejazdím, takže neviem ani koľko je tam odpočívadiel a v akej kvalite - teda až na to testované pri Stupave, ktoré dopadlo tak zle.
Nejak odhadom by som povedal, že odpočívadlá na D1 sa zlepšujú smerom od Nového Mesta n/v. na Žilinu, t.j. tie novšie postavené. Výnimkou je ale určite staršie ale skutočne zachované, pekné ľavostranné odpočívadlo Dechtáre pri LM.
Napada ma otazka, podľa čoho sa špecifikuje, “ľavostranné odpočívadlo” ? to akže od BA na KE vľavo? lebo podľa zemepisu by to malo byť opačne , dole tokom Váhu.
Áno, označuje sa to v smere z BA na KE, ak sa nemýlím. Tak ako sa z BA pravdepodobne počítajú a označujú kilometrovníky.
Odpočívadlá sa označujú podľa toho, ako je definovaná diaľnica, t.j.:
D2 ČR-BA-H, takže v tomto smere od ČR sa definujú odpočívadlá.
D1 BA-ZA-KE-UA, takže LM je po ľavej strane D1 v smere na Poprad, takže aj odpočívadlo Dechtáre je ľavostranné.
Odpočivadlo Zamarovce - Zopár foto
picasaweb.google.sk/dialnice.inf … Zamarovce#
Na D1 medzi BA a TT jedno odpočívadlo zrušia, druhé uzatvoria. Zostanú tak dve. ![]()
Tak potom tie dve čo zostanú by sa mali obnoviť aby zodpovedali európskym štandardom.
načo stavaju odpočívadla ked su zatvorene napr. odpočivadlo : STRBA , MAly šaris , Batizovce , …
Su naplanovane, len im musia najst aj podnikatelov, co tam budu ponukat sluzby. NDS si je vedoma prakticky nulovych sluzieb na odpocivadlach, vyhovaraju sa na problemy s pozemkami (na usekoch este zo socika). Co sa tyka tychto novych, verim, ze casom pribudnu aj sluzby. Dost by tomu pomohlo ukoncenie dialnice BA-KE, lebo neviem kto chce ponukat sluzby na Malom Sarisi (zatial to beriem ako dialnicny privadzac do Presova
)
No u nas je pomerne malo odpočivadiel na dialnici kde sa da natankovať
ale po dobudovaní sa musia vystavať nove lebo jedno odpočivadlo s benzinkou na 80 kilometrou to je zalostne malo ![]()
ale preco nie su otvorene aj bez sluzieb?
Ja zase neviem pochopit, preco sa na ne investori nehrnu. Tak ako benzinka, aj restauracia by boli nonstop vytazene. A to uz maju pripravenu kompletnu infrastrukturu. Alebo si NDS kladie nejake zakerne podmienky?
Nie sú otvorené, lebo nie sú vysporiadané a tým pádom to nemôžeš prenajať a nájomca tam nič bez nájomnej zmluvy a na cudzom nič nepostaví. Žiadne zákerné podmienky, aj nájom nie je vysoký, len problém je intenzita premávky, ktorá je slabá a tak nájomca postaví maximálne benzínku a na nejakú reštauráciu alebo motorest môžme v našich podmienkach zabudnúť. Najviac by pomohlo, keby sme budovali jednostranné odpočívadlá s obojsmerným prístupom tak ako v Rakúsku - ale o tom sme sa tu bavili už niekoľko krát.
Preco potom vznikaju motoresty a restauracie pri ovela menej vytazenych cestach I. triedy?
A odpocivadla su samostatna stavba? Ako sa mohli postavit, ked nie su pod nimi vysporiadane pozemky?
ale odpočivadlo sa moze otvoriť aj bez investora … ako napr. povazka bystrica .. tam sa otvrilo odpočívadlo hned po datia stavby do uživania … ale napr . usek važec - mengusovce … odpočivadlo tam neje v prevacke ani to už budu aj 2-3 roky od datia styvby do uživania … alebo take batizovce pri poprade … odpočivadlo .. kde ani investora netraba lebo je to také takzvané male odpočivadlo … dokončene …
Nemyslím, že by cesty I. triedy na hlavných ťahoch, ktoré nie sú nahradené D/R by boli menej vyťažené. Na tej ceste sa uskutočňuje tak ako medzinárodná a regionálna doprava, tak aj lokálna doprava. Netreba zabúdať, že na tej ceste I. triedy má podnikateľ možnosť obslúžiť oba smery, takže má vyšší podiel potenciálnych klientov. Na D/R je to len jeden jazdný smer.A keď sa postaví D/R, tak na súbežnej ceste I. triedy zostane lokálna, nanajvýš regionálna doprava. Na D/R prejde medzinárodná a časť regionálnej možno aj nejaké mizivé percento lokálnej a intenzity sa prerozdelia, potom na D/R možno niečo stúpne kvôli zvýšeniu atraktivity ťahu, a ešte to musíšna D/R vydeliť dvoma kvôli možnosti obslužnosti len jedného smeru. Niektoré motoresty a ČSPH na súbežných cestách I. triedy potom väčšinou zanikajú a nové ČSPH a motoresty na D/R vznikajú len veľmi ťažko kvôli rizikovosti návratnosti. Paradoxom teda je, že výstavbou novej D/R sa zhoršuje podnikateľské prostredie v oblasti gastronomických služieb pre motoristov a tým kvalita poskytovaných služieb.
Odpočívadlo Štrba nie je do dnešného dňa prebraté, lebo nemá dokončený prívod elektrickej energie.
Odpočívadlo Batizovce bolo dokončené len teraz v júli. V auguste bude súťaž na nájomcu, čiže by sa malo otvoriť v septembri/októbri 2010.
Odpočívadlo Malý Šariš by malo najprv slúžiť ako dočasné stredisko údržby pre úsek Svinia - PO-západ až kým sa nepostaví úsek D1 PO-západ - PO-juh.
Ale preco sa nemozu otvorit aspon na zaparkovanie? Nepamatam ako Strba, ale Batizovce a Maly Saris su vyslovene zahradene, neda sa na ne ani odbocit.
Maly Saris nema ani na DZ nazov.