Ad odpočívadlá na oboch smeroch východnnej D1 KE-PO, stavali to minulé leto, dostavali to , je to celkom v pohode, ale taký malý zádrheľ tam je - na ceste z dialnice na odpočívadlo sú položené betónové kvádre , takže daleko nedôjdete.
Jediná racionálna odpoveď premňa na jestvujúci stav je, že nie sú skolaudované.
Dúfam, že toto vyjde a konečne sa stanú odpočívadlá tým na čo sú predurčené, teda že si tam motoristi naozaj odpočinú, najedia sa prípadne aj zabavia. Veľmi by ma napr. potešili ďalekohľady na odpočívadlách, ktoré sa nachádzajú v mieste rôznych pamätihodností, prírodných krás ap. Napadá ma budúce odpočívadlo v PB, odpočívadlá na “tatranskej” D1, odpočívadlo pri Spišskom hrade (ak sa nejaké plánuje) atď. Neviem či sa mi to zdá, ale taký ďalekohľad je tuším aj na odpočívadlo Zamarovce pri TN - smer ZA.
Tak ma napadlo, existuje v SR odpočívadlo - motel? Teda dá sa niekde na nejakom odpočívadle aj prespať? Momentálne si na žiadne nespomínam, možno Zeleneč v smere BA??
pred bratislavou boli tri vrtule .. a za malackami .. ale netusim, ci to este funguje ..
resp za malackami to urcite funguje este ako restika ..
ale toto je krok spravnym smerom ..
lebo jedine schopne odpocivadlo su tusim len tie legendarne dechtare, ktory myslim temer nikto nevynecha ak ide do resp z tatier a to odpocivadlo uz ma co to za sebou
Veru Dechtáre považujem za jedno z najkrajších odpočívadiel v SR, samozrejme v smere na RK. Ten krásny výhľad na Liptovskú Maru, asi aj na Tatry (nevidel som ich dobre, keďže bola veľká oblačnosť), navyše celé odpočívadlo je situované v takom prírodnom prostredí. Chcelo by to to troška možno zrekonštruovať lavičky ap. veci ako naznačoval Aquila, ale inak Nr. 1 u mňa, čo sa týka obľúbenosti odpočívadiel.
Ja viem že sú aj lepšie vybavené odpočívadlá ako Zeleneč, Zamarovce, neviem, dala by sa postaviť nejaká čerpacia stanica aj na Dechtároch? Prípadne rozšíriť Dechtáre o ďalšie služby, aby to bolo ešte lepšie a krajšie odpočívadlo?
To by malo byť niekde pri MA v smere na BA. Výborná reštaurácia a za ňou majú k dispozícii mufloní výbeh + iná divá zver. Tam to stojí za to a ceny sú prijateľné, úroveň jedla výborná.
Je to male odpocivadlo, ako jedno z prvych, ktore NDS zrekonstruovala. Ako male odpocivadlo tam nie je ziadne stravovacie zariadenie. Ci su tam socialne zariadenia, neviem. V minulosti sa mi mari, ze tam “vecka” boli, ale to bolo uz velmi, velmi davno. Cele dpocivadlo bolo posledne roky nevyuzivane, schatrane a posledn dva-tri roky uplne uzavrete. Stravovacie zariadenie tam podla mna netreba, kedze o o 10 km je velke odpocivadlo Janovik (resp. v smere na PP bude Maly Saris).
Odpocivadlo bolo dokoncene uz niekedy v lete, zaplo sa osvetlenie, namalovalo VDZ, avsak stale ostavalo zatvorerene. Koncom roka tam bol este par dni culy ruch, myslel som, ze sa ide otvarat v suvislosti so Schengenom. Avsak okrem osadenia dopravneho znacenia na dialnici nenastala ziadna zmena. Pri vstupe su osadene betronove zabrany a otovrene su len ked tam raz za cas ide servisne vozidlo, ci odhrnac. Podla mna sa caka na koladuciu.
Sucastou odpocivadla je aj vaziace zariadenie pre kamiony, ktore nemoze “byt otvarane len obcasne”, kedze pred odpocivadlom su senzory, ktore by automaticky mali pretazeny kamion nasmerovat na odpocivadlo.
Hlupostu je ale znizenie rychlosti v pravom pruhu na 60 km/h a v lavom na 80. Pripajacie pruhy su dlhe, siroke, takze opat si raz policajti vybrali miesto na buzeraciu soferov.
odpoved nepoznam na 100% myslim ze to je kazdych 40 km velke odpocivadlo a kazdych 20 km mensie a to na D, pre RC to nepoznam vobec, ale je to uvedene v STN 73 6101 o projektovani dialnic a rychlostnych ciest a tuto temu najdes v linkach a dokumentoch
Existuje tzv. Koncepcia rozmiestnenia odpočívadiel na D a R schválená MDPT SR. Z nej vyberám.
D+R: Malé odpočívadlá sa budujú vo vzdialenosti 15 - 25 km. Toto platí aj pre D aj pre R.
D: Veľké odpočívadlá sa budujú podľa možnosti vo vzdialenosti 50 - 70 km. Pokiaľ vzhľadom k terénnym, prírodným, ochranárskym a iným podmienkam je výhodnejšia kratšia vzdialenosť, je možné vypustiť v skrátenom úseku malé odpočívadlo.
R: Veľké odpočívadlá sa budujú podľa možnosti vo vzdialenosti 30 - 70 km. nesmie však byť menšia ako 30 km, čo je stanovené v STN (STN sa teraz menila, neviem presne ako to tam je teraz definované). Táto minimálna hodnota sa pripúšťa pre odpočívadlá vybudované do 30.06.2004. Minimálna vzdialenosť 30 km je možná medzi jestvujúcim a novobudovaným odpočívadlom. Týka sa to R1, v jednom prípade R2. Na R1 sú za veľké odpočívadlá považované všetky ČSPH vybudované do 30.06.2004. Niektoré ich vzdialenosti sú menšie ako 30 km.
Priemernú vzdialenosť medzi veľkými odpočívadlami 50 km je však potrebné dodržať pre celá ťah D alebo R.
Aby v tom bol poriadok a systém. Aby sa nestalo tak ako na českej D1, kde sa nekontrolovateľne pomaly na každom malom odpočívadle stavala ČSPH, kde neboli ani parkovacie kapacity.
Prijal sa systém, ktorý definuje, že jedno veľké odpočívadlo s veškerou vybavenosťou (vrátane ČSPH, objektu služieb, parkovacích plôch pre TIR, príp. motel) v jednom smere vo vzdialenosti cca 50 km stačí. Je to plánované tak, aby existovalo radšej menej ale kvalitných odpočívadiel (čo sa týka obslužnosti a služieb) ako len samostatná ČSPH pri každej vŕbe. Je to výhodnejšie pre všetky zúčastnené strany. Takéto odpočívadlo má vyšší obrat, prevádzkovateľ má takto vyššie zisky a tým poskytovať lepšie služby, čím správca môže dať vyššie nájomné a spokojnosť zákazníkov čiže cestujúcej verojnosti tým môže byť väčšia.
Tak s důvody bych si dvolil nesouhlasit a ponechal bych to cvíce méně na trhu. Připouštím, že před velkými městy jsou shluky odpočívadel, či spíše jen ČSPH, pro ketré, aby na dálnici nedocházelo k nepřehlednostem bych stanovil minuimální odstup tak 2- 3 km (což je úplně jiné číslo). Samozřejmě se nedosáhne toho, že by pumpy stály v tak malém odstupu, protože takové množství by se jich neuživilo.
Menší počet odpočívadel nevede k lepšímu poskytováíní služeb, ale k teritoriálnímu monopolu (není v dosahu konkurence), což se projeví růstem cen (základní ekonomické pravidlo). Vzhledem k reálně možnému rozpětí nájemného, je pro pronajímatele lepší vybírat nájemné z více míst.
Nvíc z vlastní zkušenosti mám za to, že optimální odstup je mezi 5-10 km (padne na mě únava, potřebuji zastavit, vzpomenu si, že jsem zapomněl natnkovat a chci to rychle napravit, mám hlad, poruchu, apod.)
U nás je to spíš tak, že pumpy jsou nebezpečně nakupeny u velkých měst. Když se třeba vrascím do Brna od východu, tak je pumpa u Vyškova, (asi 227 km) a další je až Rohlenka (207km), což jsem jednou málem nedojel
Odpocivadla na Zlatych prieskoch v BA sa povazuju za velke odpocivadla? Lebo parkovisko sa mi nezda dostatocne kapacitne a niekedy je tam celkom plno, najma v piatok kvoli kamionom.