Europa - Bosna a Hercegovina - Bosnia and Herzegovina

Znovu sa venujem Europe. Uz 33. stat tohto svetadielu sem pridavam. Tato krajina vznikla rozpadom byvalej Juhoslavie. Je to problematicky stat so zlozitou minulostou a velmi tazkou sucasnostou. Dodnes su v tejto krajine vojenske jednotky OSN. Bosna a Hercegovina, hlavne mesto Sarajevo bolo aj pricinou I. svetovej vojny. Je to federativny typ statu.

Ponukam linku na oficialnu stranku Ministerstva dopravy:

fmpik.gov.ba/

Konkretne linku na cestnu dopravu:

fmpik.gov.ba/sektori/prometne_kom.html

Este presnejsie, Riaditelstvo ciest:

fmpik.gov.ba/sektori/ceste.html

Toto je chudá země postižená válkou a etnickými nepokoji, kterí naštěstí už utichly. Ještě doplním Adoase, že v Sarajevu se konaly ZOH v roce 1984.

Pragoprojekt projektoval systém veřejné dopravy v Sarajevu v roce 1996

Bol som toho roku v Bosne a Hercegovine a môžem povedať, že skutočne ide o chudbnú zem, ktorá vyzerá o to chudbnejšie, že rodinné domy, v ktorých žije väčšina obyvateľov sú zdanlivo ošarpané (nie sú ošarpané, sú len neomietnuté, lebo podľa zákonov neomietnutý dom sa nepovažuje za hotovú stavbu a isté dane sa platia len z hotových stavieb :smiley: ). Sarajevo je relatívne vyspelé mesto a prvá diaľnica v Sarajeve (a celej BIH) bola otvorená v roku 2002. V súčasnosti sú sprejazdnené tri úseky (smerom na Doboj, smerom na Mostar a ešte jeden tuším niekam na juhovýchod) o celkovej d塞ke nejakých 25 - 30 km a za každým úsekom je cca rovnaká časť rozostavaná (dokopy 25 - 30 km). Je to informácia z augusta 2005, možno sa už medzi tým niečo zmenilo a nejaký úsek rozostavali/sprejazdnili. No v každom prípade ak pôjdem niekedyv najblizsich 10 rokoch do Chorvátska na Orebič, tak pevne verím, že si nespravíme zastávku v Sarajeve, pretože ísť po ceste - haliprďke v horách cez takmer celu BIH je utrpenie. Mimochodom som si istý úsek myslel, že sa tam pri prerušovanej čiare nesmie predbiehať a pri dvojtej plnej moze, pretože to v jednom úseku, kde sa striedali rovne casti a zatacky mali znacene úplne nezmyselne (presne naopak akoby malo byt)

Este chcem dodať, že BIH je už v súčasnsoti bezpečná krajina a keď niekomu nevadí pridlhá cesta a chce spoznať Sarajevo - nemusí sa báť, že ho tam nejaké gardy alebo jednotky odstrelia. Sám som sa pýtal svojej známej, ktorá tam bola na misii ako policajt a dostal som jednoznacnu odpoved - keď si bude na buduce vyberať krajinu do ktorej pojde, tak jednoznacne BIH.

Kazdy ma svoju krajinu (region) a svoj styl do ktorej sa bude rad vracat bez ohladu na politicku a bezpecnostnu situaciu.

BIH je dnes stabilizovany stat co v preklade znamena ze prejazd cez tento stat je bezpecny po vsetkych hlavnych tahoch. Pe menej dolezitych cestach su rozne rizika od ulozenia min pri cestach (neda sa bezpecne zastavit na kraji cesty) az po rizika suvisiace s prejazdom po malo osidlenych lokalitach - neexistuje moznost obcerstvenia a k autu sa priblizia vsetky deti a pytaju peniaze, jedlo, vodu atd.

Sarajevo ako hlavne mesto je mesto aj bezpecne aj nebezpecne. Je tu garancia sluzieb na urovni atd. ale su tu aj nebezpecne zony.

Nielen ze su domy neomietnute, velmi vela domov je dostrielanych a ludia v nich ziju - nasledky vojny su vidiet vsade. Je to nieco ako HR pred 10 rokami a aj dnes na niektorych miestach. S tym systemom omietania je to v platnosti vo vsetkych statoch byvalej (Titovej) Juhoslavie. Dokonca v HR plati system ze ked nie je omietnute poschodie ale su tam turisti tak sa plati kupelny poplatok ale neplatia sa dane za poschodie statu.

BIH nema dobre vztahy s dnesnym Srbskom a Ciernou Horou a ani s HR.

BIH je dnes statom ktory je odkazany na medzinarodnu pomoc, vojna tu ale uz nehrozi. :wink:

Pridal som 1 foto stavu dialnic v tejto krajine, blizko Sarajeva :arrow_right:

dialnice.info/album_page.php?pic_id=1065

V Bosne sa toho veľa nestavia, jeden z mála úsekov je napojenie Banja Luky na chorvátsku diaľnicu Záhreb-Lipovac. Mapa úseku a fotky z výstavby sú na tejto linke: :arrow_right:
skyscrapercity.com/showthrea … ge=2&pp=20

Viacpruhová komunikácia v Sarajeve: :arrow_right: http://www.dialnice.info/album_page.php?pic_id=1365

V r. 2007 sa začne výstavba mestskej viacpruhovej cesty v meste Sarajevo, ktorá vyrieši hlavný ťah cez mesto. Predpokladané náklady na I. etapu sú 60 mil. eur a výstavba tejto etapy sa skončí v r. 2009. V r. 2008 sa začne aj II. etapa s predpokladanými nákladmi 45 mil. eur. Projekt bude financovať výhradne vláda BiH z úverov v rámci podporného investičného plánu USA na rekonštrukčné práce na Balkáne, ktorý len v r. 2006 doteraz rozdelil sumu 250 mil. USD. Zaujímavosťou tohto fondu je, že požičiava len v eurách.

Pridavam link na informace o ministerstvu dopravy druhe casti federace BiH - Republiky srbské, WWW stranky zatim nemaji

http://www.vladars.net/en/min/msv.html

Chorvátski nacionalisti odmietajú výsledky volieb

sme.sk/clanok.asp?cl=2927560

SARAJEVO 3. októbra (SITA/AP) - Nacionalistická strana bosnianskych Chorvátov odmietla uznať zvolenie Željka Komšiča za člena trojčlenného predsedníctva krajiny a zdôvodňuje to tým, že za neho hlasovali príslušníci iných etnických skupín.

Súčasný člen bosnianskeho predsedníctva Ivo Miro Jovič, ktorý skončil vo voľbách na druhom mieste, povedal, že sa odmieta vzdať chorvátskeho kresla v trojčlennom predsedníctve v prospech Komšiča. Jeho strana Chorvátske demokratické spoločenstvo tiež odmietla uznať víťazstvo sociálneho demokrata Komšiča, lebo nie je “skutočný Chorvát” a zvíťazil vďaka hlasom moslimských Bosniakov. “Nedostal ani jeden hlas od skutočného Chorváta,” povedal Jovič. “Som chorvátsky člen predsedníctva, na základe vôle bosnianskych Chorvátov. Ak toto nebude rešpektované, v krajine sa stane niečo tragické. Všetko je možné, dokonca aj to, že Chorváti opustia takúto Bosnu,” dodal.

Bosna je rozdelená na dve entity - na moslimsko-chorvátsku federáciu a Republiku srbskú. Na základe zložitého volebného systému voliči vo federácii môžu voliť Chorváta aj Bosniaka, zatiaľ čo v RS iba srbského kandidáta.

Copyright © SITA 2006, [3. 10. 2006 17:24:00]

Stavebníctvo:

Sektor stavebnictví zaznamenal v roce 2005 rovněž významný nárůst, a to o 16,5% ve FBaH, resp. o 18,8% v RS. Pozitivních výsledků bylo možno dosáhnout díky zvýšené poptávce vracejících se uprchlíků po bydlení a pohybu populace ze zemědělských oblastí do měst. Přispělo k tomu i několik ambiciozních projektů výstavby komunikací. Počet stavebních a s tímto oborem spolupracujících firem se během několika minulých let v BaH zvyšoval a vloni se přiblížil k počtu 2.500 subjektů. Privatizační procesy byly v tomto oboru realizovány nejúspěšněji; napomohly ke zlepšenému výkonu tohoto odvětví. Úspěšnými společnostmi byly např. Krajina a. d. Banja Luka, Hidrogradnja Sarajevo, Integral-Inženjering a Niskogradnja Laktaši, Bosna D.D. Sarajevo a Vranica D.D.

Doprava:

Rezort dopravy sehrál v rozvoji národního hospodářství Bosny a Hercegoviny roce 2005 další pozitivní úlohu. Do infrastruktury související s dopravou byly vloženy značné prostředky; jednalo se zejména o realizaci (částí) projektů výstaavby rychlostní komunikace Banja Luka - Gradiška a dalšího úseku dálnice Sarajevo - Visoko na trase panevropského koridoru Vc. Byla zahájena modernizace i několika dalších komunikací I. třídy.

Přeprava zboží po železnici zaznamenala ostrý nárůst, a to o 27,2% ve FBaH a dokonce o 101% v RS ve srovnání s předchozím rokem. Tohoto růstu bylo dosaženo zejména kvůĺi zvýšeným výkonům ve zpracovatelském a těžebním průmyslu. Několik bh firem intenzívně využívá chorvatský námořní přístav Ploče ve střední Dalmácii (mezi Splitem a Dubrovníkem): jsou to především společnosti z chemického a kovozpracujícího průmyslu, jmenovitě Tuzla Hemijska Industrija, Mittal Steel Zenica, doly v Zenici, Tuzle a Milićích, firma Aluminij Mostar, která naplňuje až 60% kapacit přístavu, atd.

Osobní železniční doprava v uplynulých letech stagnovala a v entitách zaznamenala protichůdné tendence: zatímco se v roce 2005 výkony ve FBaH zvýšily o 36,5%, v RS byl zaznamenán jejich pokles o více než 2%.

Obdobně se v obou entitách lišily výsledky v silniční dopravě. Ve FBaH došlo k poklesu jak v přepravě zboží (o 8,3%), tak i osob (o 9.9%). V RS v roce 2005 ve srovnání s rokem 2004 naopak přeprava komodit vzrostla o 25,2% a přeprava osob o 2,2%.

Ministerstvo spojů a dopravy Bosny a Hercegoviny schválilo trasu dálnice na koridoru Vc. Celková projektovaná délka je 340 km, z čehož 75,5 kilometrů představují tunely a 33 kilometrů mosty
V listopadu 2005 proběhla v Sarajevu Mezinárodní finanční a odborná konference o výstavbě dálnice na koridoru Vc (INFECO - International Financial and Expert Conference on Corridor 5c Motorway). Zúčastnilo se jí cca 350 potenciálních koncesionářů a představitelů finančních institucí, zájemců o podíl na výstavbě - místních i zahraničních firem, bank, mezinárodních organizací.

Cílem konference bylo seznámit zainteresované s dosavadním stavem a vývojem projektu výstavby budoucí dálnice na území BaH (viz samostatná informace o konferenci o koridoru).

Dálnice na koridoru Vc - Budapešť-Osijek-Sarajevo-Ploče - by měla procházet Maďarskem v délce 220 km, Chorvatskem 110 km a územím BaH v celkové délce 337 kilometrů. Na severní bh-chorvatské hranici začíná trasa dálnice v místě Svilaj (mezi městy Bosanski Brod a Bosanski Šamac), projekt předpokládá, že bh území na jihu opustí dálnice v místě Zvirovići jihozápadně od bh poutního místa Međugorje a do Chorvatska se vrátí nad přístavem Ploče. Základním posláním této komunikace je (přímé) spojení maďarského území se středním Jadranem.

Problematickým bodem je zajištění finančního krytí projektu. Vzhledem ke skutečnosti, že dosud nebyla ani vypracována kompletní dokumentace k celému projektu, posloužila konference k prezentaci projektu a současně ke získání zájmu o něj na mezinárodním fóru. Perspektivní účast českých subjektů ať už přímo či formou spoluúčasti (konzorcia, subdodavatelské vztahy) vidí je vítána. Zájemcům o další detailnější informace doporučuje ZÚ Sarajevo návštěvu webové stránky www.mkt.gov.ba/infeco.

Dne 14.12.2004 vydalo Ředitelství pro civilní letectví BaH Českým aeroliniím na jejich žádost povolení uskutečňovat přímé lety do Sarajeva. Od 27.3.2005 tak létá přímá linka ČSA Praha - Sarajevo, nyní šestkrát týdně. (viz www.csa.cz)

Zdroj: businessinfo.cz/cz/clanky/bo … /37780/#c4

Fotky z dialničnej siete v Bosne a Hercegovine:

dialnice.info/album_page.php?pic_id=2123
dialnice.info/album_page.php?pic_id=2124
dialnice.info/album_page.php?pic_id=2125
dialnice.info/album_page.php?pic_id=2126
dialnice.info/album_page.php?pic_id=2127
dialnice.info/album_page.php?pic_id=2128
dialnice.info/album_page.php?pic_id=2129
dialnice.info/album_page.php?pic_id=2130
dialnice.info/album_page.php?pic_id=2131
dialnice.info/album_page.php?pic_id=2132
dialnice.info/album_page.php?pic_id=2133

Výstavba dialnic ide pomaly ale niečo sa stavia. Hlavné cesty sú odmínované ale ich stav sa len pomaly zlepšuje a vedlajšie cesty sú na tom dosť zle. Čo sa zlepšilo je bezpečnostná situácia kedy na hlavných cestách už sa vám nestane aby vás niekdo zastavil a vypýtal si “mýtne”.

Bosna a Hercegovina nemá diaľnice ani cesty pre motorové vozidlá (aspoň donedávna nemala), max. povolená rýchlosť mimo mesta je 80, v obci 60. Šoférovať môžete s 0,5 promile alkoholu v krvi.

V blízkosti Sarajeva existuje cesta pre motorové vozidlá a to už niekoľko rokov a aktívne sa diaľnice stavajú. A na to ani netreba do tejto krajiny ísť, ale si prečítať pár príspevkov vyššie. :bulb:

Aspoň donedávna nemala, napísal som to. Nemám novšie informácvie.

Veď OK, ja som ťa len opravil, ale v prípade Sarajeva je tam už skoro 10 rokov.

A max. rychlost na D je kolko?

120 km/h

Dopravní infrastruktura

Ministerstvo spojů a dopravy Bosny a Hercegoviny schválilo trasu dálnice na koridoru Vc. Celková projektovaná délka je 340 km, z čehož 75,5 kilometrů představují tunely a 33 kilometrů mosty.

Již v listopadu 2005 proběhla v Sarajevu Mezinárodní finanční a odborná konference o výstavbě dálnice na koridoru Vc (INFECO – International Financial and Expert Conference on Corridor 5c Motorway).

Dálnice na koridoru Vc – Budapešť-Osijek-Sarajevo-Ploče - by měla procházet Maďarskem v délce 220 km, Chorvatskem 110 km a územím BaH v celkové délce 337 kilometrů. Na severní bh-chorvatské hranici začíná trasa dálnice v místě Svilaj (mezi městy Bosanski Brod a Bosanski Šamac), projekt předpokládá, že bh území na jihu opustí dálnice v místě Zvirovići jihozápadně od bh poutního místa Međugorje a do Chorvatska se vrátí nad přístavem Ploče. Základním posláním této komunikace je (přímé) spojení maďarského území se středním Jadranem.

Problematickým bodem je zajištění finančního krytí projektu. Dosud ovšem nebyla ani vypracována kompletní dokumentace k celému projektu. Perspektivní účast českých subjektů ať už přímo či formou spoluúčasti (konzorcia, subdodavatelské vztahy) je vítána. Zájemcům o další detailnější informace doporučuje ZÚ Sarajevo návštěvu webové stránky www.mkt.gov.ba/infeco.

Zdroj: businessinfo.cz/cz/sti/bosna … 1163/#sec7