ale ved ked dokoncia EMO4 tak atomova+vodna+solarna doda 90+ percent elektriny. plyn na kurenie bude treba tak ci tak. uz teraz prudi aj z o zapadu takze nemyslim ze budeme zavisly od ruskeho plynu. ropu sem nepletme.
Ono to má viacero pohľadov a hovorím to ako zástanca obnoviteľných zdrojov a fanúšik veterných parkov až ma vždy mrzí, keď tu a tam počujem od známych že podpisovali nejakú petíciu proti veternému parku.
Je to síce najlacnejší zdroj energie ale:
- Nefúka stále, to znamená, že treba energiu nejak uskladniť čo sú ďalšie náklady
- Problém na voľnom trhu - fúka málo, ceny vyletia = nemáš či predať nezarobíš, naipak fúka veľa, ceny dropnú kľudne aj na záporné lebo nemá kto kupovať, zase si na suchu.
- Náklady na výstavbu sú tak 95% nákladov na celý životný cyklus, to je aj výhoda aj nevýhoda.
O tomto presne sa v nejakom rozhovore vyjdril aj CEO Shell, že pre nich je do takéhoto zdroja energie natoľko rizikové investovať, že radšej spália kapitál cez buybacky akcií.
bez uhlia by sa to nestalo.
Keby keby. Keby nezavreli jadrovky, tak by sa to stalo aj bez uhlia. Hlavne ale, dolezity je trend:
“Výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov vzrástla o 14 %, konvenčná výroba sa medziročne znížila o takmer 2 %.”
A tiez vysledna cena:
“Rozšírenie obnoviteľných zdrojov vo všeobecnosti znižuje náklady na výrobu a veľkoobchodné ceny elektriny.
Priemerná veľkoobchodná cena v 1. štvrťroku predstavovala 102,17 eura za MWh, čo je medziročne o 9 % menej. Pokles bol výraznejší ako vo väčšine susedných krajín.” ked v case ropnej/plynovej krizy im ceny elektriky klesaju.
To je sice pekne ze klesa, ale lahko sa klesa z takych pekelnych cien. V usa vraj elektrina stoji cca 50e, cize polovicu.
USA je dnes najvacsi producent ropy na svete. Porovnavat sa s nimi, ked sme krajina bez nerastnych zdrojov, je vies na co dobre… Nemci a ostatni Europania sa snazia aj bez nerastnych zdrojov zabezpecit vlastnu, cistu a lacnu elektrinu. Slovaci NECHCU LEBO… keby sme sa aspon po tych Cinanoch chceli opicit… Wind power in China - Wikipedia
Ale uplne by stacilo len spravat sa europsky:
Snazia sa zabezpecit cistu, lacnu a spolahlivu elektrinu tym, ze si odstavia ciste, spolahlive a lacne (lebo uz su davno postavene) atomky? Ale to uz skoda omielat.
Cista ale menej spolahliva zelena energia musi byt vybalansovana nejakou spolahlivou. To je jadro alebo plyn alebo uhlie. Uhlie je to najhorsie lebo este aj emisie z plynu su daleko nizsie. Nemcov balansuju francuzske atomky a potom aj my, cesko a pod.
No, a miesto Nemecka by sme mohli balansovat sami seba a mat o polovicu lacnejsiu elektriku.
Toto si vela ludi neuvedomuje; Nemci si vypadky zelenej energie kompenzuju dovozom, a pritom sa chvalia, aki su vyspeli, ale bez externych dodavok by tam mali pravidelne blackouty. Podobne, ako sa Nemci chvalia spracovanim odpadu a aki su zeleni, ale to spociva v odvoze odpadu do Polska, kde kazdych par rokov nahodne vzblkne nejaka skladka.
Kedze siete su prepojene balansovat si to sami nemozeme.
No tu citam take “perly”, ze uz radsej nebudem reagovat.
Hlavne si mnohí neuvedomujú, že elektrická energia sa obchoduje na burze:
Teda to si uvedomili až v posledných rokoch, keď jej cena vystrelila do výšin a štáty buď ju dotovali alebo robili dohody s výrobcami elektrickej energie.
Pri fotovoltaike a veterných elektrárňach je problém, že nie sú stabilnými zdrojmi. Tu atomka nepomôže, ale len technológie, ktoré zatiaľ nemáme. V súčasnosti to znamená, že musí byť v zálohe nejaký fosílny zdroj, ktorý dokáže okamžite uspokojiť dopyt v prípade výpadku. Teoreticky teda môže cena poklesnúť, lebo drahšia napr. uhoľná elektráreň nejde 24/7 ale len v prípade potreby. Lenže má to aj nejaké externatily. Napríklad elektrická energia sa musí dostať z bodu A do bodu B, kvôli čomu sa musia realizovať rozsiahle infraštruktúrne projekty. Takže nemusí to byť úplne tak, ako v médiách to komunikujú kadejakí politológovia…
No a čo sa týka zdrojov elektrickej energie na Slovensku:
Niečo aktuálnejšie: 2025 | Záruky pôvodu | OKTE, a.s.
Slovensko patrí v Európe medzi krajiny s najväčším podielom nízkouhlíkovej výroby elektrickej energie v EÚ.
A k výrobným cenám:
Prípadne z Poľska:
Zdroj: Cost of electricity by source - Wikipedia
Niečo k domácim fotovoltaikám
Na burze sa obchoduje cez merit order pricing, co v konecnom dosledku znamena, ze cenu urcuje najdrahsi zdroj energie v danom momente. Takze lacna atomova/vodna elektrina sa dostane po burze spat na SK do domacnosti ako draha plynova energia (zjednodusene).
Rád by som videl akoo zelená nestála energia je balancovaná jadrom. Keď napr. prestane svietiť alebo fúkať ako boostnu jadro.
To sa boostuje plynom; to bolo lacne pred ruskou invaziou, a potom sa to zo dna na den stalo strasne drahym.
No a netreba zabudat, ze s tym boostovanim je to aj naopak. Spotreba elektriky sa cyklicky meni, najvyssia je cez den, najnizsia v noci (tu je vcerajsi graf dopytu v EU z https://electricity-data.eurelectric.org/electricity-demand.html ):
Cize praveze nieco co produkuje fixne mnozstvo elektriky, ako napr atomka, musi ist velku cast dna naprazdno, lebo nema pre koho produkovat, ak je nastavena na pokrytie maximalnej spotreby.
A zhodou nahod tie obnovitelne zdroje su najproduktivnejsie prave vtedy, ked je aj najvyssia spotreba, kedze cez den najviac fuka aj najviac svieti. Takze sa to da velmi vhodne kombinovat, ked ludia nie su zadubeni…





