Diky. Je to 9 m/s oproti 8 (a teda neviem co ta mapa ukazuje, ci nejaky priemer alebo maxima alebo nieco vazene poctom dni). Totalne malicky zanedbatelny rozdiel. Ak daju o 10% vacsie lopatky, dosiahnu rovnaku ucinnost.
PS: Tu je mapa veternych fariem v Rakusku: Wind Farms in Austria | RESDM . Je ich tam 78, ked dobre ratam. V cervenych aj oranzovych oblastiach, dokonca aj na kopcoch nad zelenymi oblastami (zapadne od Grazu su 3), cize u nas by mohli byt prakticky vsade tiez. Na rovinach aj na kopcoch.
U nas by to slo len na zahori - pod karpatami ci pri skalici, mimo je to ze dost biedne, take polsko je uplne inde, o nemecku, holandsku, dansku atd. ani nemusim hovorit.
Predpokladam, ze sa hrate s tymto https://map.neweuropeanwindatlas.eu/. Na rovinach maju aj vo vyske 200 m normalne 8-9m/s (napr Marchegg). Presne to iste aj nasa Stupava (8.2), Samorin, Dunajska atd.
No, zbytocne to tu budeme rozoberat. Chranene vtacie uzemia ani nic tam nie je. Akurat vojensky obvod a skrachovane lyziarske stredisko Chlmec, cize ziaden problem.
A rovnako Male Karpaty, kde uz zhodou okolnosti veterna elektraren aj je (vid link vyssie).
Mna strasne bavi ten argument, ze aj inde maju - rakusko, cesko, polsko. A uplne ignoruju realitu.
Napr. v takom polsku maju pieskove plaze a maju z toho znacne prijmy z turizmu, ale my na tom zaprdenom slovensku nemame. To ze nemame more je v tomto kontexte mozno pre niektorych nepodstatna informacia.
A rovnako to plati aj pre veterne parky. Noa co, ze tu menej fuka ako v okolitych krajinach, oni maju, tak aj my budeme mat.
Aka necista a neekologicka elektrina? Mysli ten tupec jadrovu alebo vodnu ktora je v svk v drvivej vecsine? A fosilnou lobby mysli tu, ktora dokazatelne financovala zelenocervene mozgy z greenpeace ako ten jeho?
Sú preukázateľné výskumy myslím z Nemecka, na negstívne vplyvy turbín na vtáctvo, aj keď samotná turbína sa točí pomaly, na špicoch lopatiek je rýchlosť kludne 150-200kmh, čo samozrejme vták keď tam vletí tak ani nevie čo ho dorazilo.
Vravim, specialna krajina, ktora kvoli svojej hluposti nebude mat napr dialnicne prepojenie skor ako v r 2035 (a to teda, ze par vtakov sa na tych turbinach zabije, nepopieram. ani to, ze v polsku maju more. Ale vietor fuka tu aj tam, a je to elektrika zadarmo. A my nechceme… radsej chceme byt zavisli na ruskej rope/plyne)