Energetika v SR a vo svete

Diky. Je to 9 m/s oproti 8 (a teda neviem co ta mapa ukazuje, ci nejaky priemer alebo maxima alebo nieco vazene poctom dni). Totalne malicky zanedbatelny rozdiel. Ak daju o 10% vacsie lopatky, dosiahnu rovnaku ucinnost.

PS: Tu je mapa veternych fariem v Rakusku: Wind Farms in Austria | RESDM . Je ich tam 78, ked dobre ratam. V cervenych aj oranzovych oblastiach, dokonca aj na kopcoch nad zelenymi oblastami (zapadne od Grazu su 3), cize u nas by mohli byt prakticky vsade tiez. Na rovinach aj na kopcoch.

Pride mi, ze vyska 200metrov je viac hodnoverna, kedze nove veterne elektrarne maju 240metrov. V takom pripade je to v rakusku ovela lepsie.

U nas by to slo len na zahori - pod karpatami ci pri skalici, mimo je to ze dost biedne, take polsko je uplne inde, o nemecku, holandsku, dansku atd. ani nemusim hovorit.

3 lajkov

Predpokladam, ze sa hrate s tymto https://map.neweuropeanwindatlas.eu/. Na rovinach maju aj vo vyske 200 m normalne 8-9m/s (napr Marchegg). Presne to iste aj nasa Stupava (8.2), Samorin, Dunajska atd.

Vychod medzi Michalovcami, Vranovom a Secovcami 7-8ms, ale kde zacnu pahorky a hory, hned to v pohode vyskoci aj nad 10:

No a v madarsku maju skoro vsetky svoje veterne parky pozdlz hranic s SK (napr pri Komarne)

:slight_smile:, cize to v pohode ide: Wind Farms in Hungary | RESDM v rovnakych podmienkach ako u nas.

Nasa jedina je na mieste, kde je vietor 8m/s

A potom nastavit 200m a vlavo mean power density.

Ono je pekne, ze na pahorkoch viac fuka, ale nemyslim, ze to prejde cez ochranarov dat veterne turbiny do lesa… atd.

Praveze oni to maju na tom kusku, kde fuka viac…

presne tuto stranku som videl s “meam power density”, ten cerveny flak pri hainburgu.

Takych istych cervenych flakov mas okolo BA hromadu. Na pahorkoch proste fuka viac v tej vyske:

Okolo Skalice:

Dargov a Vihorlad (kde je dokonca vojenske uzemie, takze sa tam aj tak nic ine robit nemoze):slight_smile:

ale to mas hore, male karpaty su chranene uzemie a je urcite problem take nieco umiestnit.

Postavit nieco na pahorkoch nie je problem, ved postavme na lomnickom stite, dost tam fuka :winking_face_with_tongue:

A akurat co postujes nad Michalovcami, tak tam mas chranene vtacie uzemia… Co cez EIA urcite neprejde.

Hej a to cervene pri devinskej novej vsi je devinska kobyla, co ma 5. stupen ochrany… Male karpaty maju len 2.

No, zbytocne to tu budeme rozoberat. Chranene vtacie uzemia ani nic tam nie je. Akurat vojensky obvod a skrachovane lyziarske stredisko Chlmec, cize ziaden problem.

A rovnako Male Karpaty, kde uz zhodou okolnosti veterna elektraren aj je (vid link vyssie).

Chranene vtacie uzemie tam je…

A ano mas pravdu ze cerova je v malych karpatoch, to ale nedava istotu, ze prejdu aj dalsie elektrarne…

No je tam aj dost pahorkov kde chranene vtacie uzemie nie je (nehovoriac o tom, ze tie vrtule vtakom nijak nevadia).

3 lajkov

Moja rec…

Otvoriť príspevok na Facebooku
1 lajk

Strasna demagogia…

1 lajk

Tak si dajme aj iný názor:

No, my sme fakt “specialna” krajina :slight_smile:

Mna strasne bavi ten argument, ze aj inde maju - rakusko, cesko, polsko. A uplne ignoruju realitu.

Napr. v takom polsku maju pieskove plaze a maju z toho znacne prijmy z turizmu, ale my na tom zaprdenom slovensku nemame. To ze nemame more je v tomto kontexte mozno pre niektorych nepodstatna informacia. :winking_face_with_tongue:

A rovnako to plati aj pre veterne parky. Noa co, ze tu menej fuka ako v okolitych krajinach, oni maju, tak aj my budeme mat.

4 lajkov

Aka necista a neekologicka elektrina? Mysli ten tupec jadrovu alebo vodnu ktora je v svk v drvivej vecsine? A fosilnou lobby mysli tu, ktora dokazatelne financovala zelenocervene mozgy z greenpeace ako ten jeho?

Sú preukázateľné výskumy myslím z Nemecka, na negstívne vplyvy turbín na vtáctvo, aj keď samotná turbína sa točí pomaly, na špicoch lopatiek je rýchlosť kludne 150-200kmh, čo samozrejme vták keď tam vletí tak ani nevie čo ho dorazilo.

1 lajk

Vravim, specialna krajina, ktora kvoli svojej hluposti nebude mat napr dialnicne prepojenie skor ako v r 2035 :slight_smile: (a to teda, ze par vtakov sa na tych turbinach zabije, nepopieram. ani to, ze v polsku maju more. Ale vietor fuka tu aj tam, a je to elektrika zadarmo. A my nechceme… radsej chceme byt zavisli na ruskej rope/plyne)