Energetika v SR a vo svete

Nie je pravda!

Hej hej viem, zabudol som na elektrareň v majetku SE,a.s.

Výrobca jadrového paliva uvažuje o závode v SR. Ruský Tvel sa rozhoduje medzi Slovenskom a Ukrajinou. :arrow_right:

dialnice.info/viewtopic.php?t=11561

Jeden z najv. projektov v oblasti veternej energetiky na Slovensku dostal napriek pôvodným obrovským negatívnym ohlasom, “zelenú”. :arrow_right:

senica.sk/images/stories/msu … ovisko.pdf

dialnice.info/viewtopic.php?t=12831

to je sen … ale teraz sa zase aspoň ukáže stav zásobníkov pre ropu :laughing: a zrejme to popoženie nový ropovod ponad Žitný ostrov :smiling_imp:

dúfajme že to pôjde ponad Žitný ostrov … lebo v tejto krajine je možné všeličo!

no to je sen … však počkaj lionheart až tam príde k nejakej katastrofe … kto to kedy videl ponad vzácne zásoby vody niečo takéto stavať ? celý svet vie, že voda bude svárom vojen, už dnes každý 3. obyvateľ plánety buď vodu nemá alebo ju nemá čistú …

nerozumieme si … myslel som ponad Žitný ostrov v zmysle že to pôjde až nad ním a nie priamo cezeň :slight_smile: čiastonče je to aj moja chyba

aha, tak potom OK

Popod Hornád vybudovali mikrotunel pre plynovod :arrow_right:

dialnice.info/viewtopic.php?t=13011

*použitá bola unikátna technológia: bezvýkopová technológia :bulb:

europrofit.sk/spravy/zahrani … elektrarne

Egyptský prezident Husní Mubarak nariadil vláde začať na stredomorskom pobreží s budovaním prvej jadrovej elektrárne v tejto severoafrickej krajine.

Informoval o tom jeho hovorca. Rozhodnutie hlavy štátu znamená zmarenie snáh podnikateľských magnátov s dobrými kontaktmi na vládnucu rodinu, ktorí zamýšľali vybudovať v lokalite el-Dabá prímorské letoviská. Celé pobrežie je známe svojimi peknými plážami.

Ako sa podľa agentúry AP uvádza vo vyhlásení vydanom prezidentovým hovorcom, Mubarak prijal rozhodnutie po diskusiách s členmi Najvyššej rady pre jadrovú energiu. Mubarak prvýkrát oznámil plány na vybudovanie niekoľkých jadrových elektrární v roku 2007. Prisľúbil, že bude úzko spolupracovať s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE), a zdôraznil, že Egypt sa nesnaží o konštruovanie jadrových zbraní.

Ekológovia súhlasia so slovensko-poľským plynovodom

ekonomika.sme.sk/c/20082821/ekol … vodom.html

Fajn vlákno, dočítal som sa aj všeličo čo som ani netušil čo sa elektriny týka. :slight_smile: Aj niekoľko blbostí okolo ochrany JE alebo že to je vnútorne nebezpečné to na území mať. Energeticky ak niekto povie že niet bezpečnejší zdroj, ja môžem povedať, že aj ochrana týchto objektov patrí alebo rovno je najlepšia aká existuje. Kecy o tom ako niekto niekde bol a čo mohol, .. nemohol vôbec nič. Bezpečnosť JE, ako som sa dočítal, tak len upravím alebo všeobecne doplním niekoľko informácií.

Donedávna (a možno stále) boli nad SR len dve bezletové zóny - JE Mochovce a Bohunice. Toto sú 2 najdôležitejšie strategické objekty SR, ale ich rozsah je ďaleko širší. No spadá sem podstatná časť celej energetiky. Je to každý objekt, ktorého narušenie, zničenie by predstavovalo vážne narušenie fungovania krajiny.

Armáda sa stará o ochranu cez systémy PVO. Aj tak, na to, aby bola JE narušená letecky, tak by tam museli naraz spadnúť 3-4 veľké lietadlá, takže forma teror. útoku tejto podoby je ťažko predstaviteľná, aby sa to stalo naraz. Reaktor je v zemi, sklady s dôležitými látkami.. Sekundárne cez letectvo.

Polícia sa stará o ochranu cez pohotovostné útvary, Trnava, Nitra. Permanentne.

Samotné SE majú vlastnú spoločnosť, ktorá chrání majetok týchto dvoch objektov.

Plus SBS. V rozličných prípadoch rozličné klauzuly a ďalšie opatrenia.

Areál bol kedysi chránený 2 plotmi: pletivový vonkajší a betónový vnútorný. Je to tak koncipované, aby ani vozidlo s výbušninou neprešlo.
Ľudská sila je rozmiestnená v dôležitých bodoch: vstupy do areálu, checkpointy medzi podstatnými uhlami na patričné body, vstupy do dôležitých budov.
Detektory, signalizácie.

Každý, kto sem vstupuje, tak musí mať povolenia a certifikáty na prácu alebo iný záujem. Areál je rozdelený na ďalšie zóny a dostať sa čím hlbšie do častí, kde by mohol niekto niečo spôsobiť je zvonka vysoko nepravdepodobné, až nemožné. Dostať sa zo zariadenia je rovnaké, kontroluje sa všetko, či niekto niečo nevynáša. A meria radiácia aj aj. Ak má niekto namerané viac, je to už problém, zdravotne a celkovo. Vstupuje sem množstvo ľudí/firiem za cieľom rôznych opráv, návštev, školení.. veľa z toho čo som napísal je bežne vnímateľné. Objekty ako tieto to potrebujú, viditeľne kvalitná ochrana so všetkým potrebným a dostupným je samo o sebe odstrašením pre “nezodpovedné nápady typu niečo si vezmem”.

Ohrozenie by mohlo byť aj cez zamestnancov. Preto je každý extra pod monitoringom špeciálnych služieb, ktoré máme.
Mohol by sa niekto zamestnať a trvalo dlhú dobu sa dostávať ďalej, stále to ale nerieši jeho možnosti na prepašovanie zbraní, výbušnín.

Zamestnanci sú viacnásobne prepojení, aj pracovnými úlohami aj kontrolou. Vnútorný systém je špeciálne usmernený. Takže že by niekto počas práce zase tak jednoducho niečo urobil alebo robil postupne je skoro nemožné, alebo dá sa odhaliť. Akonáhle nejde niečo zdokumentovať, alebo sa inak nepozdáva..

Pravidelne, a minimálne raz do roka, preveruje zabezpečenie Úrad pre dohľad.

Takže na to, aby sa niečo stalo po tejto strane.. to by bola veľká vec a obrovské mnohostupňové zlyhanie celého bezpečnostného sektoru krajiny. To sa dá s takmer 100% istotou vylúčiť.

Bezpečnosť “rúr” je skoro nemožné zabezpečiť ochranu na celom území. Prepravné spoločnosti prídu na únik, ale dopátrať sa po prípadné odhalenie sabotáže je skoro nemožné. To nie len s Ruskom, ale napríklad v Brazílii a Mexiku sa bežne navŕta potrubie, aby sa nelegálne čerpalo.. Nie je to v silách to chrániť 24/7. No v režime ochrany sú dôležité uzly na tejto sieti. A zase v takom stupni, že len tak sa tam dostať, to určite nie je jednoduché a bude zaznamenané.. Decko to neprelezie a dospelý jedinec má čítať, nie je možné prehliadnuť sto tabuliek na vonkajších plotoch..

Gabčíkovo a iné priehrady sú tiež strategické objekty. K tomu poviem, že priehrady sú rovnako zo zákona pod dohľadom v potrebnom stupni. Gabčíkovo bolo v minulosti ako boli útoky (2000-2005) vo svete, tak dostalo extra ochranu. Gabčíkovské komory sa rekonštruujú, robí to Metrostav z fondov (120 mil. eur) za celkovo 150 mil. eur.

videjko z pravej plavebnej komory: youtube.com/watch?v=pZ2gsfH3xGs

Ja len opravím, že 3. Ešte Duslo Šaľa.

Nevymenoval som pravdaže všetky, keďže je to téma súvisiaca s energetikou, Duslo prioritne nevyrába energie. Možností by bolo viac. Ale kľudne doplň.
Skôr ako reakcia na to čo som sa dočítal za múdrosti v tejto téme.

codnes.sk/spravy/slovenske- … peakov-mwp nová fotovoltaicka elektráreň v obci Bystričany na bývalej skládke popolceka s ENO

Myslim, ze tam kde identifikovali prieskumne oblasti je vetra habadej, na zapade aj na vychode. Staci sa pozriet hned za rakusku hranicu. Resp spomenut si, kolko sa tu vyplakava, ked fuka pozdlz R2. To vsetko by podla mna malo byt posiate turbinami. Cista a domaca elektrina - ideal.

Hned za rakusko hranicou je práve preto ze karpaty ciastocne odklanaju vietor.

5 lajky

No ukaz mi tu mapu podla ktorej na rakuskej strane hranice fuka a na slovenskej uz nie :slight_smile:

Na rakúskej strane hranice je červená farba, na našej oranžová

2 lajkov