oilsandsdiscovery.com/oil_sa … story.html
Nieco o tych piesockoch. Ehm, skoda ze nieco nie je aj na Zahori v piesocku ( Nemyslim Gbely a spol
)
oilsandsdiscovery.com/oil_sa … story.html
Nieco o tych piesockoch. Ehm, skoda ze nieco nie je aj na Zahori v piesocku ( Nemyslim Gbely a spol
)
Ja viem, že ťažia, už dlhé roky sa z toho získava ropa, ale teraz sa vyčlenilo územie a prijal sa federálny zákon. ![]()
Kanadská federálna vláda očakáva v nasledujúcich 10-15 rokoch zisk z ťažby ropy z pieskov 140-170 mld. USD. ![]()
Koksolam: jedna z hlavných troch firiem ťažiacich dnes a ktorá má silný potenciál ťažiť aj naďalej a oveľa viac je NACG: www.nacg.ca
Nafta, a.s. ide budovat novy zasobnik skladovania plynu pod zemou. Celkove naklady: 4,96 miliardy Sk.
Aspon takto si mozme pripomenut rok hrozy kt. nikto nevrati spat .. jedine co sa da pocitit su nasledky .. mam par zaberov kt. mi skutocne vnucuju myslienku dakovania ze som nebol v tych miestach kde ludia zomierali 27.aprila 1986
Ani dodnes nevymizol z Ukrajiny strach z radiacie. Dodnes sa rodia zmrzačené deti.

Aspon takto si mozme pripomenut rok hrozy kt. nikto nevrati spat .. jedine co sa da pocitit su nasledky .. mam par zaberov kt. mi skutocne vnucuju myslienku dakovania ze som nebol v tych miestach kde ludia zomierali 27.aprila 1986
Ani dodnes nevymizol z Ukrajiny strach z radiacie. Dodnes sa rodia zmrzačené deti.

Doktorka Preobrazenska z Ukrajiny bojuje za prava ludi postihnutych cernobylskou katastrofou. Medzi jej priatelov patria aj zeny poziarnikov, kt. zasahovali v Cernobylu a zomreli na nasledky oziarenia. Na snimke je zena s knihou fotografa Kostina, kt. fotil havariu i jej obete.

Radiacia mala nicive nasledky pre obyvatelstvo z okolia elek. Byvaleho atleta z 60 km vzdialeneho mesta od vybuchu stala “nehoda” zivot. Pred smrtou schudol 60kg. A to sa mu stalo osudnym..

Po vybuchu elektrarne ..





Cintorin aut. Tisice kontaminovanych aut, ktorymi sa odstranovaly nasledky cernobylskej tragedie, skoncily na zabezpecenych skladkach. Dodnes predstavuju hrozbu.

Fotograf Igor Kostin zaznamenal trosky turbiny 4 cernobylskeho reaktoru.

General Nikolaj Tarakanov (vlavo) odmenuje diplomami vojakov, kt. pracovali na streche cernobylskej elek. (maj 1986)

Satelitne snimky zniceneho Cernobylu odvysielala 30. aprila 1986 francuzska televizia. Svet se o nebezpecnom vybuchu jadrovej elekt. dozvedel az po niekolkych dnoch. Gorbacovova vlada sa vsetko snazila utajit.

Fotograf Igor Kostin navstívil v r. 1996 zniceny reaktor ..

Razsocha je skladkou helikopter, buldozerou a vojenskej techniky plus dalsích strojov, kt. boli využite pri odpratavani nasledkov tregedie. Su kontaminovane a nikdy nesmu opustit zonu. Viac nez 2000 strojpv a miliony ton radioaktivneho materialu ..

Pavel Karnejenko so svojou matkou prezivaju v dedinke Ilinec v zakazanej zone. Ani havaria neotriasla jeho vierou v komunizmus.

Desat rokov po tragedii - v r. 1996 - presiel betonovy sarkofag dokladnou prehliadkou.

Cernobylska elek. 20 rokov po tragedii, kt. ovplyvnila zivot desiatkam ci stovkam tisicom ludi.

Divoke kone kt. sem boli vypustene z parku ziju v tejto zone uz aj s malymi zriebetkami.

V den 20. vyrocia od vybuchu cernobylskej elek. sa do Pripjati zosli minuly obyvatelia mesta i pribuzni obeti. Pravoslavny poprvy krat za mrtvych sluzili spomienkovu omsu ..

Materska skolka stale zostava tak, ako bola, ked ju pri evakuacii opustili pripjatske deti.

Mesto duchou Pripjat muselo po cernobylskej tragedii opustit bezmala 50 tisic ludi. Vsetko museli nechat na mieste.

V Pripjati, 3 km od Cernobylu, zilo 48 000 ludi. Dva dni po havarii sa vsetci museli evakuovat. I hracky v materskej skole zostali ako ich deti nechali.

Pocitacovy model ukazuje rozsirenie radiacie nad Europou 4. den po explozii Cernobylu.

den po explozii ..

den po explozii ..

Vstup do mesta pri cernobylskej elek. strazia i 20 rokov po vybuchu vojaci. Vjazd do zony je len na zvlastne povolenie.

Dovolim si sem hodit perfektny prehlad pre ozrejmenie si celej udalosti ![]()
Piatok 24. aprila
13:05 Zacinaju pripravy na skusku turbiny. K tomu je nutne znizit vykon elektrarne, preto je jedna turbina vypnuta. Zaroven je odpojdeny system nudzoveho chladenia reaktoru, aby nezacal posobit pocas testovania.
14:00 Dispecer Ukrajinskych energetickych zavodov ziada o odklad testovania - blizia sa sviatky 1. maja, tovarne potrebuju dobehnut plany. Test je odlozeny o takmer 9 hodin. Obsluha vsak uz na tuto dobu nechava odpojeny system nudzoveho chladenia reaktoru, napriek tomu ze to je v rozpore s predpismi.
16:00 Ranna smena odchadza. Pracovnici tejto smeny boli v predchadzajucich dnoch oboznameni s testovanim a poznaju cely postup. Specialny tym eleltroinzinierov zostava na mieste.
23:10 Priprava skusky opat zacina. Desathodinove zdrzanie nesie radu dosledkov. Tym elektroinzinierov je unaveny. Cez skusku sa vystrieda poobednajsia a nocna smena; v nocnej smene je menej skusenzch operatorov, ktori sa naviac na skusku nepripravovali.
Sobota 26. aprila
1:00 V priebehu pripravy skusky mali operatori problemy s udrzanim stability vykonu reaktoru. Dopustili sa pritom niekolko zavaznych chyb:
Regulacne tyce schopne zastavit v nudzi reaktor su vysunute vyssie, nez povoluju predpisy. Operator rannej smeny Uskov neskor pri vysetrovani vypovedal, ze by bol spravil to iste. Doslova povedal: “Casto nepovazujeme za potrebne doslovne plnenie pokynov - to by sme sa do nich doslova zamotali.” Uskov dalej poukazal na fakt, ze pocas vycviku operatorov poculi znovu a znovu, ze jadrova elektraren nemoze vybuchnut.
Vykon elektrarne klesol pod bezpecnu uroven, reaktor sa preto stal nestabilnym. Pripravy testovania mali byt v tomto okamziku zastavene. Celu pozornost bolo treba zamerat na znovuziskanie stability reaktoru.
Aby dosiahli zvysenie vykonu, zapinaju operatori pridavne obehove cerpadlo. Vplyvom silneho ochladzovania vsak klesa tlak a tym sa vykon este znizuje. Za normalnych okolnosti by v takomto pripade reaktor zastavily automaticke havarijne systemy. Tie vsak obsluha umyselne odpojila.
Kontrolne systemy minimalnej hladiny vody a maximalnej teploty palivovych clankov su rovnako vypnute.
1:23:04 Testovanie zacina.
Operatori sa dopustaju poslednej osudovej chyby - vypinaju nudzovy system, aby zabranili havarijnemu odstaveniu reaktoru. Potom zatvaraju privod pary do turbiny.
Tym sa znizi prietok chladiacej vody, rastie jej teplota a tlak. S rastucim mnozstvom pary sa zvysuje rychlost stiepnej reakcie, ktora dalej zvysuje teplotu a tym aj mnozstvo pary. Viac pary znamena este rychlejsiu reakciu atd. atd. Vykon reaktoru zacina prudko rast a katastrofa sa uz neodvratitelne blizi.
1:23:40 Leonid Toptunov, operator zodpovedny za regulacne tyce, stlaca zvlastny vypinac havarijneho odstavenia. Testovanie ide uz 36 sekund. Vykon reaktoru dosahuje 100-nasobku maximalneho projektovaneho vykonu.
1:23:44 Regulacne tyce, ktore maju reaktor zastavit, sa davaju do pohybu, su vsak pocut udery. Operatori vidia, ze sa tyce zasekli. Palivove trubice sa posobenim zvyseneho tlaku pary deformuju.
1:24:00 Testovanie ide uz 56 sekund. Tlak v reaktore je tak vysoky, ze praskaju palivove clanky a ulomky padaju do chladiacej vody. Ta sa meni na na paru, tlak v trubkach rastie a tie praskaju. Vybuch pary nadvihuje tisictonovy ocelovy kryt reaktoru - prva explozia. Z reaktoru zacina unikat radioaktivita, dovnutra sa dostava vzduch.
Teraz je tu dostatok kysliku a zacina horiet grafit.
Kov palivovych trubiek reaguje s vodou. Vznika tak vodik, ktory vybuchuje - druha explozia. Horiace trosky reaktoru vyletuju do vzduchu a dopadaju na strechu susedneho, tretieho bloku.
Veduci nocnej smeny Alexander Akimov ani prevadzkovy inzinier zodpovedny za strojne vybavenie Datlov v tejto chvili neveria, ze prislo k nehode. Vysielaju dvoch operatorov aktivnu zonu skontrolovat. Tito operatori su oziareni smrtelnou davkou, stihnu ale este podat hlasenie o tom, co videli.
Ked Akimov pocuje, ze reaktor je zniceny, vykrikuje: “Reaktor je v poriadku, nemame ziadne problemy.” Akimov a Datlov sprevadzani riaditelom Brjuchanovem a inzinierom Forminom neustale prikazuju operatorom pridavat chladiacu vodu. Su presvedceni, ze sa nic nedeje.
(Akimov a Toptunov zomreli na chorobu z oziarenia. Datlov a Fomin boli odsudeni k desiatim rokom vazenia za nedodrziavanie bezpecnostnych predpisov. Na konci roku 1990 vsak boli obaja prepusteni.)
Vedci a technici si uvedomuju nove nebezpecenstvo - horuce trosky reaktoru sa mozu pretavit betonovou doskou a skoncit v zasobniku vody pod reaktorom. Nasledovala by mohutna explozia pary, dokonca silnejsia ako povodny vybuch.
Piatok 2. maja
Hasici zacinaju odcerpavat vodu zo zasobniku pod reaktorom - tuto dlhu a nebezpecnu ulohu plnia az do 8. maja. Kazdy dostava premiu 1000 rublov.
Nedela 4. maja
Ako druhy krok k zabraneniu vybuchu pary su do zeme pod reaktorom vyvrtane diery a nimi sa pumpuje tekuty dusik, ktory podu zmrazi.
Pondelok 5. maja
Den zacina rozsiahlym unikom radioaktivity - takmer rovnako velkym ako 26. aprila. Unik ale neskor prakticky uplne prestane. Doteraz nebolo najdene prijatelne vysvetlenie tohoto druheho uniku. Od tejto chvile uz ale uniky radioaktivity pomaly klesaju.
Nedela 27. aprila
V sedem hodin vyraza k Cernobylu general Pikalov vo vozidle vybavenom radiacnou ochranou a dozimetrami. Zistuje, ze hori grafit v reaktore a ze reaktor vydava ohromne mnozstvo ziarenia a tepla. Kratko potom je varovana sovietska vlada. Vladna komisia diskutuje o nevyhnutnosti evakuovat prilahle mesto Pripjat.
Po troch marnych pokusoch uhasit ohen vodou rozhoduju zodpovedni cinitelia zasypavat reaktor pieskom, olovom a karbidom boricitym. Helikoptery zhadzuju na horiaci reaktor celkom 5000 ton materialu: 800 ton dolomitu, ktory uvolnuje oxid uhlicity dusiaci plamene; karbid boricity, ktory pohlcuje neutrony a zabranuje stiepenu uranu; 2400 ton olova, ktore pohlcuje teplo a ziarenie; 1800 ton piesku a ilu, ktory ma zabranit pristupuvzduchu a tym ohen udusit.
Pondelok 28. aprila
Kratko po osmej hodine vecernej SEC sa o katastrofe prostrednictvom kratkej spravy TASSu dozveda svet.
Stvrtok 1. maja
V Gomelu, Kyjeve a dalsich mestach v okoli Cernobylu sa slavi Sviatok prace. Urady tvrdia, ze situacua je stabilna. Neskor sa ukaze, ze tym mieni fakt, ze radiacia od 26. aprila postupne klesa. Avsak jej uroven je stale obrovska, okrem toho sa zmenil vietor a vanie smerom na Kyjev.
No, o tom sa da najst spustu clankov, sam som pripravoval prednasku (taku popularizacnu) pre studentov. Pekne zhrnutie, ale chyba pricina vybuchu, co sa vlastne stalo…
Inak k tej pricine - ked som hladal materialy k tomu, bolo fakt problem najst pricinu, lebo jednotlive dokumenty spolu nesedeli, mnoho bolo tendencnych (teda zvalit to na bordel v CCCP; alebo castejsie dokazat, ze ruske reaktory su absolutne nebezpecne). Tak som si dal spustu materialov dokopy a dalo mi dost roboty, kym som nasiel vysvetlenie priciny, ktore fyzikalne sedi, lebo v tych tendencnych bolo tolko odbornych chyb, az hroza… Ale fakt tazko najst skutocnu pricinu - z fyzikalneho hladiska.
Ak by bol zaujem, mozem sa pokusit to vysvetlit odborno-polopatisticky, ale je toho viac, tak len ak bude zaujem.
zaujem by bol ![]()
btw. ako vsade, bolo zlyhanie ludskeho faktora .. technika za to ani moc nemoze …
mna by to tiez vcelku zaujimalo. Jadrove katastrofy vratane atmosferickych skusok vodikovych bomb v Tichomori sledujem uz niekolko rokov…
Inak zabery na opustene panelaky mesta Pripjat su priam hrozostrasne…
kstano, zaujímavé by to bolo aj pre mňa, pravdou je , že jedna vec je fyzikálne hľadisko, ľudský faktor a ak je pravda, že spúšťačom bola flaša vodky, kto vie, či aj tam nebbolo nadkritické množstvo.
OK, tak to tu hodim, ale teraz pred predlzenym vikendom nie, nechcem to narychlo odflaknut. Ked najdem cas, budem na to mysliet. Lebo mna tiez dlho stvalo, ako to tam vlastne bolo, nevedel som sa k tomu blizsie vyjadrit, vedel som len, ze to tam buchlo, ale ked som s niekym diskutoval o energetike a bezpecnosti jadra, tak som k cernobylu (inak po slovensky palina) nevedel povedat nic.
Pre všetkých vyznavačov Ruska a Putina (Medvedeva):roll:
![]()
Rusi schválili prudký rast cien elektrickej energie a plynu
ekonomika.sme.sk/c/3864385/Rusi- … plynu.html
vsak to sa malo stat davno .. je to dobre pre nich a silna a bohata EU sa s tym uz nejak vysporiada .. staci znizit spotrebne dane
a u nich doma ze to ide nahore je tiez spravne, .. to je ako ked u nas tie ceny dotoval meciar cez statny SPP a nikto z toho nic nemal ![]()
Zamerne sa venujem tejto krajine, pretoze co sa tyka energetiky je to najvyznamnejsia europska krajina z hladiska celkoveho pohladu na energetiku. ![]()
najvacsi producent ropy na svete
najvacsi vyvozca ropy na svete (po S.A. a Rusku)
najvacsi producent zemneho plynu
najvacsi vyvozca zemmneho plynu (za Ruskom a Kanadou)
najvacsi vyvozca zemneho plynu do Europy (po Rusku)
najvacsi svetovy producent elektrickej energie z vodnych elektrarni
stat sveta, ktory najviac el. energie ma z vodnych elektrarni (99%)
najvacsi europsky producent energie z obnovitelnych zdrojov
Produkcia eletrickej energie: 99% vodne elektrarne, 0,8% tepelne, 0,2% ine obnovitelne zdroje.
.. produkcia ropy klesa permanentne od r. 2000 z 3,2 mil. barelov do r. 2007 na 2,6 mil. barelov a ma klesnut aj v r. 2008
.. produkcia zemneho plynu naopak prudko rastie ![]()
Do Europy Norsko dodava 85 mld. m³ plynu rocne a tento objem chce podla dlhodobo dohodnutych kontraktov navysit v dalsom obdobi o 50%, postupne az na 130 mld m³ plynu/rok. Novym norskym zdrojom je pole Snøhvit, v r. 2007 tu bol dokonceny aj terminal.
Norsko zabezpecuje 15% europskej spotreby zemneho plynu. Plyn sa exportuje do: Nemecka, Francuzska, Velkej Britanie, Belgicka, Holandska, Talianska, Spanielka, Ceskej repibluky, Rakuska, Polska a Danska. V skvapalnenej forme ale prekracuje hranice Europy a dostava sa tankermi aj do USA a Mexika.
Spotreba elektrickej energie na 1 obyvatela je v Norsku vyssia nez je priemer statov OECD, ale porovnatelna s dalsimi krajinami skandinavskej oblasti ako Finsko a Svedsko, co suvisi pravdepodobne s klimatickymi podmienkami. Krajina elektrickou energiou aj kuri a to aj tam, kde to nie je bezne ani v najvyspelejsich statoch sveta ako napriklad ohrievaju sa chodniky, letiska, pristavacie drahy, cele budovy a zohrieva sa tak aj voda. Ludia a firmy si to mozu dovolit, pretoze vlada masivne podporovala investicie do hydroenergetiky v minulych dekadach, trh je dnes na 100% deregulovany, co znamena ze ludia si mozu vybrat odberatela a tym klesa cena a stupa spotreba.
V poslednych rokoch vsak energeticka politika prechadza zasadnymi reformami a na prvom mieste je faktor ochrany zivotneho prostredia. Preto sa obmedzuje spotreba elektrickej energie, ale tiez sa hlada menej ropnych poli a na vlady sa tlaci, aby nestavali dalsie velke vodne elektrarne.
Aj ked ma Norsko silny zaporny postoj k vyrobe elektrickej energie cez atomove elektrarne, tak vyskumu v tejto oblasti sa venuje znacna pozornost. ![]()
Dna 24. aprila 2008 usporiadal norsky Ustav pre energeticke technologie (IFE) v koordinacii s Ministerstvom zahranicnych veci akciu k 50. vyrociu zalozenia norskeho jadroveho vyskumneho reaktoru OECD Halden Reactor Project. Malokto uz dnes vie, ze jadrovy vyzkum zacali skor ako Norsko iba 4 velmoci - USA, ZSSR, Velka Britania a Francuzsko. Projekt OECD Halden Reactor (HRP) bol iniciovany v r. 1958 za ucasti Norska a 11 statov OECD, pricom dnes prebieha za ucasti 17 statov a 130 organizacii. Je zamerany na vyzkum paliva, materialu, reaktorov, interakcie clovek-stroj a na vyvoj porkocilych systemov riadenia diagnostiky reaktorov a tiez prostriedkov pre overenie SW jadrovych elektrarni. Zakladatelske krajiny projektu: Norsko, Belgicko, Dansko, Finsko, Francuzsko, Japonsko, Juzna Korea, Spanielsko, Svedsko, Svajciarsko, Velka Britania, USA. Dalsimi clenmi su tiez: Ceska republika, Madarsko, Rusko, Slovensko (VUJE). Na projekte dnes pracuje cca. 270 vedcov a cela rad avyzkumnych pracovnikov.
Norsko zriadilo Statny ropny fond, teda tzv. Fond buducnosti, do ktoreho sa odklada cast prijmov z predaja ropy, ale vo vseobecnosti sem idu aj prebytky statnych rozpoctov. Cielom je zabezpecit dalsim generaciam kvalitny zivot aj bez vyraznych prijmov z predaja ropy a zemneho plynu. V principe ide o penzijny vladny fond. Ten k 1.1.2008 disponoval cca. 345 mld. USD a v r. 2011 ma dosiahnut hodnotu min. 500 mld. USD. Norska vlada peniaze vo fonde investuje do svetoveho priemyslu a do roznych financnych operacii. Norsko ma podiely v roznej vyske uz vo vyse 7000 firiem sveta.
dialnice.info/viewtopic.php?p=71459
velmi zaujimava sprava, konkretne nejde o greenpeace ktory je v zasade proti atomkam ale aky silny argument vytiahli
Základným bodom žaloby ochranárov je tvrdenie, že dostavba atómovej elektrárne doposiaľ neprešla zákonom stanoveným procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie (tzv. proces EIA).
ono mochovce sa zacali stavat este pred existenciou EIA lenze nie naraz a budu musiet byt vydane nove stavebne povolenia na nove stav. objekty. ked sa toto EK dozvie ktovie ci da suhlas na 3-4 blok…
ČEZ investuje 1,1 miliardy eur do veterného parku v Rumunsku, čím vznikne najväčšia veterná elektráreň v Európe s výkonom 600 MW, ktorá sa dostane do prevádzky v r. 2009.
1% akcií ČEZ má hodnotu 8-10 mld. Kč, aj preto vláda ČR chce pokračovať v postupne privatizácii, z ktorej investuje hlavne do výstavby diaľnic v krajine.
Predseda vlády SR ide zajtra obnoviť výstavbu Mochoviec. ![]()
Otázka na odborníkov: Koľko dnes stojí jadrová elektráreň, ktorá má 4 bloky ![]()
Niekoľko miliárd sk.
konstrukt … to viem aj sám, ale ide mi o to, či 100 alebo 150 alebo 200 atď. …
však tie bloky sú už rozostavané a aj tak budú stáť cca. 55 mld. Sk … pýtam sa odborníka v energetike, napríklad konkrétne: johhan, koksolam alebo tých, čo sa o to viac zaujímajú a majú v energetike prehľad: Jonathan, aquila, …