Vylezie Slovensko na vlnu elektromobilov? (Vylezie Slovensko na vlnu elektromobilov?)
Tam tvrdia i:
Už o šesť rokov má byť každý šiesty nový automobil brázdiaci cesty Európskej únie poháňaný elektrickou energiou. Zachytiť trend vozidiel s nulovými emisiami sa Slovensko pokúsi realizovaním akčného plánu rozvoja elektromobily.
Neverím, žeby mali nulové emisie. Elektrickú energiu treba niekde a z niečoho vyrobiť!
Samozrejme že emisie nie sú nulové. Vzniká tu ale nový trh, rýchlonabíjacie batérie, nabíjacie stanice, likvidácia batérií…
auto.hnonline.sk/novinky/190454 … acka-pi-ch
Svoj elektromobil značka Piëch ukázala na dohľad od vozidiel Porsche, teda značky, ktorá sa tiež chystá na veľkú elektrickú ofenzívu.
Zatiaľ čo jej autá sľubujú nabitie batérií na 80 percent len za 15 minút, Piëch Mark Zero sa chváli pri rovnakej úrovni dobitia (a obe autá sľubujú dojazd 500 kilometrov) časom len štyri minúty a 40 sekúnd.
Batérie má dodávať hongkonská firma doštenie Group a zariadenia pre dobíjanie elektromobilov Piëch má mať na svedomí čínska Quingdao Tgood Electric Company.
Takže kým sa u nás diskutuje ako na to, inde už firmy majú rozbehnutú výrobu a obsadzujú tento rastúci trh.
Hovorte si čo chcete ale ja zatiaľ elektromobilom neverím.
Stačí sa pozrieť na “bezemisnosť”, “šetrnosť k prírode” alebo len samotnú cenu elektromobilu.
Nehovoriac o autobazároch - kto by si kúpil 5 ročný elektromobil keď “životnosť” batérie je zhruba 8 rokov a je to najdrahšia vec celého elektromobilu.
Očividne nechápete myslenie správneho melónového aktivistu: elektrina sa nevyrába a nedistribuuje, elektrina je!
To platí dnes, ako sa to vyvinie uvidíme, aj spaľovacie autá boli zo začiatku luxusný tovar kým Ford nezmodernizoval výrobu. Svet sa hýbe dopredu, technologický vývoj nezastavíš.
Lenže nemali by ľudí znásilňovať pomocou nízko emisných zón.
Pokiaľ elektromobil nebude dostupný všetkým, nebude to masová revolúcia.
Peter_CA:
Po veciach ako “kelimok z jogurtu musí byť umytý pred vhodením do recyklačného kontajnera” (pričom nikoho eko-friendly netrápi minutá voda na tento úkon) ma už nič neprekvapí.
Ani to, že elektrina do auta je väčšinou z jadrovej “čistej” energie (pretože jadrový odpad nikto nevidí, tak prečo hl riešiť) alebo z fosílnej elektrárne.
A potom tu máme “veľmi” efektívne slniečko, vodičku a vetríček.
Čiastočne pravda, TESLA to robí aj keď máš v USA veľkoobjemové spaľovacie motory v mastodontných autách do každej rodiny, Čína to robí lebo má skutočný problém so smogom, EU to nariadzuje to je fakt, Nórsko nie je v EU a je ešte radikálnejšia a ropy má veľa.
Norsko ma svoj ropny fond, ktory zachvilu bude taky vysoky, ze stat nebude musiet mat ziadne prijmy a bude zit len z vynosov… Preto sa znazia tlacit na elektromobilitu, aby nezaspali na vavrinoch, oni uz svoj zisk z ropy maju a teraz sa presuvaju inde.
“Po veciach ako “kelimok z jogurtu musí byť umytý pred vhodením do recyklačného kontajnera” (pričom nikoho eko-friendly netrápi minutá voda na tento úkon) ma už nič neprekvapí.”
No ak sa ma naozaj recyklovat, bud tu vodu minies ty doma alebo ju minie recyklacna firma, cize cisto z hladiska dopadu na zivotne prostredie je to prast ako uhod, kde sa ta voda minie. Otazka je, co so spinavym kelimkom, ak nechceme minat vodu, ale chceme ho zrecyklovat. Cela recyklacia je do dost velkej miery marazmus, pretoze v tych fabrikach su slusne spotreby energii, vody a dalsich medii. Lenze ak nezrecyklujeme, hrozi, ze sa prostredie zamori este viac, pretoze pri spaleni takeho kelimku sa tiez vypustia emisie (a potom dalsie emisie na vyrobu noveho). Ani tak, ani tak.
to je sice pravda .. ale, podla mna, “umyvanie” v recyklacnej firme bude lacnejsie ( mensia spotreba vody v prepocte na “kelimok”) prip. aj priamo recyklacia vody na mieste, mensie naroky na kvalitu vody pri umyvani a podobne .. ale ano, moderna recyklacna firma je dost velka investicia, kde sa o ekonomickej navratnosti asi moze tazko hovorit - tu je to potrebne nejak rozumne podporit/vyvazit ocenenim ekologickych aspektov ..
v tomto s tebou suhlasim mali by byt nejake firmy, ktore sa venuju recyklacii hrubeho odpadu, max separovanemu. Nieco vyseparujeme odvezieme do recyklacky, zbytok co hadzeme na kopu sa tiez odvezie tam ako neseparovany recyklovatelny odpad a zamestna to tonu ludi. A vyjde to efektivnejsie nez umyvanie kelimkov doma.
elektromobily: energia je na SK z 80% cista od CO2. Jadrovy odpad nie je taky nebezpecny ako si myslite. je skladovany dobre a su tam velmi prisne podmienky. okrem toho sa robia vyskumy na opakovatelne vyuzivane jadrove prvky cize aj toto pojde dopredu. Inak ak by sme chceli odstavit jadro tak sa pripravte na obrovske zdrazovanie lebo nemame inu takto efektivnu alternativu. Co mna osobne trapi je ze samotne materialy do auta sa nevyrabaju moc ekologicky. napr taka vyroba neodymu alebo litia je velmi…hm…znecistujuca.
potom co je este potrebne spomenut tak ucinnost spalovacieho motora je cca 40%. Ucinnost elektomotora je okolo 85%. to znamena vyrobis MWh energie z ropy a elektiny a jednym pohanas auto a druhym elektromobil. prvym vyuzijes na pohyb 400 kWh druhym 850 kWh. Zbytok je vnutorna energia chladiacej sustavy. Aj keby boli obe metody rovnako spinave na CO2/MWh tak elektromobil je 45% cistejsi.
kelimky nemusis umyvat doma, nedavno to potvrdil aj sef OLO
je to taky maly mytus, ktory siri neviem kto
toto su take bullshity
odporcovia elektro do ich emisii zahrnu pomaly aj prdy robotnikov na linke
innovationorigins.com/correctin … culations/
pan profesor vsak akosi “zabudol” v pripade spalovacich motorov zahrnut emisie pri vyrobe benzinu, co by bolo trosku ferovejsie vsakze
to ani nehovorim o emisiach ropnych tankerov - velke lode su zdaleka najvacsimi emitentmi
to ani nehovorim o ropnych skvrnach
to nehovorim o negativnych vplyvoch tazby ropy..
atd.
Množstvo samospráv. Väčšina týchto nezmyselných požiadavkov nepochádza od zberových firiem, ale od samospráv, ktoré sa tomu rozumejú ako koza petržlenu, ale majú nutkavú potrebu buzerovať občanov.
Inak asi ako najväčší úlet som videl nápis, že sklenené a PET fľaše majú byť pred vhodením do kontajnera zbavené etikiet
ehm .. no .. jednak korigoval po pripomienkach svoje vypoct a napriek tomu to nevyzara ruzovo .. a ked uz ho obvinujes z nekorektnosti, preco pouzivas rovnaky sposob?
tazba ropy a jej spracovanie nie je len pre palivo do aut - povedal by som ze je to len mensina .. lodna doprava, letecka doprava, nakladna doprava a hlavne chemicky priemysel - to vsetko ostane aj keby osobaky boli uz len elektromobily - teda nemozes zahrnut vsetky enviro zataze z tohto cyklu len pre osobaky ..
preto z toho vypoctu jasne vyplyva ze potrebujeme ekologizovat najprv vyrobu materialov a energetiku a az potom dopravu.

Jadrovy odpad nie je taky nebezpecny ako si myslite.
Tu nejde ani o jeho nebezpečnosť.
1.) Náročnejšie skladovanie = drahšie
2.) Je to stále odpad.
• Blackout v zájmu elektromobility. Kolik aut zvládne nabít rozvodná síť?
idnes.cz/auto/zpravodajstvi … tomoto_fdv
• Elektřiny pro auta do zásuvky bude málo, musí vyrůst jaderné elektrárny
idnes.cz/auto/zpravodajstvi … tomoto_fdv
• V roce 2030 bude v Česku chybět 20 tisíc stanic pro elektromobily
idnes.cz/auto/zpravodajstvi … tomoto_fdv
• Ženeva se otevírá lidem: vládnou jí elektromobily
idnes.cz/auto/zpravodajstvi … tomoto_fdv:
Elektromobily pro všechny
„Jako koncern Volkswagen chceme zdemokratizovat elektrický pohon, ovšem stále budou dražší než tradiční vozy, alespoň zpočátku.“ De Meo zároveň dodává, že velké prosazování elektromobily je tlačeno regulacemi.
A Honda rovnou prohlásila, že chce za šest let prodávat v Evropě už jen auta na elektřinu, buď jen bateriových nebo hybridních. Původně počítala s tím, že bude mít elektrifikované dvě třetiny vozů. „Posun směrem k elektrifikaci nabral značné tempo. Technologie se vyvíjí stále dál a lidé začínají měnit svůj pohled na samotný automobil,“ uvedl výkonný viceprezident společnosti Honda Motor Europe Tom Gardner.
• Emisní limity nás ničí, úpí automobilky pod tlakem elektromobility
idnes.cz/ekonomika/doprava/ … oprava_fih
Děsivé tempo
Během dvou let se musí evropské automobilky připravit na první vlnu citelného snížení emisí oxidu uhličitého. V průměru by nově prodaná auta měla v roce 2021 vyprodukovat 95 gramů tohoto plynu na kilometr jízdy místo aktuálně platných 130 gramů.
Za každý gram navíc přitom výrobcům hrozí postih 90 eur vynásobený počtem vozů prodaných v EU za rok. Škoda Auto má například nyní průměrné emise 116,7 g CO2 na kilometr a loni v Evropě prodala 827 tisíc aut. Pokud by totéž platilo i za dva roky, pokuta by přesáhla jeden a půl miliardy eur.
Ještě přísnější jsou návrhy Evropské unie pro státní zakázky. Od roku 2030 budou muset státní instituce pořizovat bezmála každé třetí auto s nulovými emisemi.
„Zákazníky naše cíle vůbec nezajímají. Elektrovozy si koupí pouze tehdy, pokud budou mít dlouhý dojezd, krátkou dobu nabíjení a dostupnou cenu,“ uvedl předseda představenstva Škoda Auto Bernhard Maier.
• VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci
idnes.cz/auto/zpravodajstvi … tomoto_fdv
Revoluce v továrnách
Podle informací zasvěcenců nyní trvá vyrobit konvenční volkswagen v průměru mezi 26 a 32 hodinami. Naproti tomu elektromobil postavený na platformě MEB by si vyžádal jen 16 hodin výroby, a to v současných podmínkách. Během několika následujících let by se tato hodnota měla dále snížit a spolu s tím by se snížily náklady na výrobu až o 35 procent.
Díky tomu by VW teoreticky mohl již v roce 2023 představit první dostupný a hlavně použitelný elektromobil za cenu 18 tisíc amerických dolarů, v dnešním přepočtu asi 410 tisíc korun, tedy za méně než poloviční cenu konkurenční Tesly Model 3. Jinými slovy: elektromobil za cenu naftového golfu, jak to už dlouho slibuje vedení koncernu VW.
V Česku se elektromobilům zatím nedaří
V Česku se během loňského roku podle statistik Svazu dovozců automobilů registrovalo 618 elektromobilů. To je ve srovnání s rokem 2017 takřka dvojnásobný počet, ale stále jde jen o 0,24 procenta trhu. Fosilní paliva jsou stále obvyklou volbou tuzemských motoristů i firem. Elektromobily zkrátka zůstávají pro Čechy příliš drahé a své provozovatele omezují příliš krátkým dojezdem na kapacitu baterie, kvůli které řeší, jestli si vůbec mohou zapnout třeba topení nebo v létě klimatizaci.
“Budúcnosť”