Dopravné značenie (DZ)


:joy:
Zdroj: iDNES.cz – s námi víte víc

pritom sa to dalo vyriešiť oveľa zrozumiteľnejšie a v súlade s vyhláškou. ale tak slovenský vodič to pochopí

Nedalo

Pred priecestím, tunelom, v tuneli, pred výjazdom vozidiel s právom prednostnej jazdy, vjazdom električky na cestu alebo pred iným podobným miestom, môže byť cestná premávka riadená okrem svetelných signálov podľa odseku 1 svetelnými signálmi červenej a žltej farby v tvare plného kruhu, ktoré sú usporiadané vertikálne so signálom červenej farby hore a signálom žltej farby dole.

Pri Poprade som spozoroval značku “Nebezpečenstvo šmyku” s dodatkovou tabuľkou s textom v slovenčine “Za mokra“. Prečo tam nie je piktogram ale text? Ako k tomu prídu zahraničný turista? Alebo pre nich to neplatí?

vyckaj chvilu a vymenia ich, rovnaka znacka bola aj na dialnici pred LM v smere z Ivachnovej a ten dodatok “za mokra” vymenili za piktogram v priebehu mesiaca.

OK, OK … len by fakt zaujímalo v ktorej hlave sa zrodil nápad použiť text namiesto “100 rokov” používaného piktogramu ….

toto by som videl zas ako určitý kšeft “našim ľuďom” , takto predsa môžu 2-krát fakturovať jednu vec (značku).

2 lajkov

je to preto lebo dodatkova tabulka s oblacikom uz neexistuje a vseobecne sa nema vyznacovat to co by malo byt vodicovi ocividne. vodic ma prisposobit jazdu stave vozovky a nie ze vsade budeme vyznacovat pozor smyka sa ked je mokro ak ste nevedeli..

1 lajk

Celkovo takáto dodatková tabuľka ide proti tomu, čo o tejto značke hovorí vyhláška:

Značka upozorňuje na zvýšené riziko vzniku šmyku vozidla aj na suchej ceste.

TP 117 sú trochu benevolentnejšie, ale ani jednu Tebou spomínanú kombináciu nepoznajú:

3.7.1.8 Nebezpečenstvo šmyku (Z 120)
Značka sa používa ako trvalá len tam, kde hrozí zvýšené nebezpečenstvo šmyku aj na suchej vozovke.
Smie sa použiť tiež ako dočasná v prípade znečistenia vozovky, z ktorého vyplýva zvýšené nebezpečenstvo šmyku.
Ako premenná sa značka používa len vtedy, keď zvýšené nebezpečenstvo šmyku bezprostredne hrozí napr. pre hrubý vodný film na vozovke.
Značka sa nepoužíva ako výstraha pred nebezpečenstvom šmyku v dôsledku námrazy alebo poľadovice – na tento účel slúži Z 121 Sneh alebo poľadovica.

V tomto pripade je to skor upozornenie na aquaplaning, kedze je tam zle odvodnena zakruta. takze by tam mala byt ako premenna

1 lajk

Na jednom mieste medzi Štrbou a Važcom sa takáto premenná značka nachádza

Ano aj je tam viacero vozikov porozkladanych. To ale nebrani NDS tam proste do kazdej zakruty dat obmedzenie na 100 za dazda

A sú tie stovky za dažďa platné, keď je použitá dodatková tabuľka, ktorá sa tvári byť regulačnou, ale vyhláška ju nepozná?

Mňa by v tomto prípade zaujímalo viac vecí, ktoré vyhláška nepozná, ale keďže je stále posúvané prechodné obdobie a niekedy je to po starom, niekedy po novom, čo všetko sa dá teoreticky pokutovať :slight_smile:

Ako keby ju niekto dodrziaval. A cim menej vodicov tam jazdi pomaly ked prsi, tym viac znaciek rastie. Vymahatelnost nulova, len to otupuje zmysly a vodici (vratane mna) ignoruju cim dalej tym viac obmedzeni na dialniciach

2 lajkov

Upozornenie na neriadené priecestie v Bratislave na Hradskej: foto na FB

lepsie ako alarm device switched off :smiley:

2 lajkov

Náhodou, táto značka bola uvedená priamo vo vyhláške, nešlo o kreativitu výrobcu/ŽSR :upside_down_face:

modrá subplocha vznikla ako???

1 lajk

Prečo musia mať cyklisti na rozdiel od ostatných účastníkov premávky dve červené svetlá na semafore?