D3 všeobecne

bohuzial, vsetky peniaze sa vyperpali na zbytocnom svr. sk. cesta I. tr. za 30 mil/km. a ZA st. ZA br… tento usek treba (obchvat KNM) len ste sa mali viac kukat po tom co robi vlada a apelovat nech stavaju nieco co ma zmysel a nie to co zmysel teraz nema. teraz je na rade R2, R3, R4 aby sa postavilo co najviac a za (nalejme si cisteho vina) podstatne menej penazi. obchvat TS expertiza 80 mil. realne 65 by sa malo dat, obchvat ZV, ovchvat LC (to by som bral skor ako krivan lovinobana, nehnevajte sa), SO PO aspon nieco.
kolko to tak moze stat? vsetko asi tolko ako svr. sk. cize dokopy 300 mega.

Zaujímalo by ma, kde boli všetci primátori Kysúc, keď sa rozhodovalo o výstavbe Strážov-Brodno? Vtedy mali vylobovať, aby sa radšej staval za tie peniaze (reálne existujúce, na rozdiel od Prešova) úsek Brodno-KNM. A zároveň nepožadovať prestavbu I/11 v úseku Povina - Oščadnica na diaľnicu + novú cestu I/11, ale iba rozšírenie o ďalší dvojpruh. Takto si sami podpílili pod sebou konár a stavať sa nebude ešte dlho nič.

Pozerám, že tu je každý druhý prispievateľ minimálne projektant diaľnic, ktorý si myslí že starostovia majú s šuplíku pripravené kompletné projekty a na počkanie ich vytiahnu. :laughing:. Nič v zlom ale treba si troška naštudovať históriu prípravy diaľnic (konkrétne Brodno-KNM nemá ani EIA) dať to do súvisu s financovaním (konkrétne s časovými úsekmi jednotlivých programových období, kde treba rýchlo minúť peniaze, lebo…), reznúť to populizmom politikov a potom triezvo napísať, ktorý úsek sa mal (mohol) stavať skôr a ktorý neskôr. P.S. Týmto vôbec netvrdím, že aj starostovia nemajú svoje za ušami.

  1. nejde len o jednu krizovatku, problem je aj vyjazd z Oskerdy a Sneznice
  2. pomedzi domy jazdi 3,5 - 5 tisic NA, ktore sa v Radoli a Budatinskej Lehote poposuvaju a rozbiehaju, teda pekne smradia
  3. ide aj o Povinu a Kysucky Lieskovec, kde su nebezpecne priechody pre chodcov a samozrejme urovnove krizovatky.

Velmi dobre by som si vedel predstavit aj taketo riesenie:

  1. z Oskerdy smer ZA vetva ponad I/11
  2. privadzac KNM, juh s plnohodnotnou MUK na I/11
  3. polovicny profil D3 Radola - az za Kysucky Lieskovec v trase D3, celkovo 7,0 km (riesi Radolu, Budatinsku Lehotu, Povinu, Kysucky Lieskovec, aj napojenie Ochodnice)
    https://www.google.sk/maps/dir/49.3526844,18.8099136/49.2948941,18.7846895/@49.323279,18.7964719,13.75z/data=!4m2!4m1!3e0
  4. pridany pruh pre pomale vozidla pri Krasne nad Kysucou (aj ked si myslim, ze bez burania mosta ponad I/11 sa tam nezmesti)
  5. cestu Kysucky Lieskovec, sever - Oscadnica - Cadca oznacit za cestu s obmedzenym pristupom, teda vylucit cyklistov, chodcov, traktory a ine vozidla do 80 km/h.

Pre vysvetlenie: zaciatok D3 v Radoli most na D3 tak ako je navrhovany, ale len cast mosta na strane Radole s vetvou od svetelnej krizovatky v Radoli popod D3 s pripojenim na spolocnu I/11 na juznom konci Radole smer ZA - teda mimourovnove napojenie D3 a I/11 na povodnu I/11 smer ZA. Podobne napojit D3 na I/11 pri Kys.Lieskovci. V podstate take krizovatky ako sa stavia na D3 pri Brodne, ale polovicny profil oproti Brodnu.
https://www.google.sk/maps/place/Žilina/@49.2457026,18.7426048,603m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x47145ea4e72cf5bd:0xe9a4e40ac6c36a0a!8m2!3d49.2194498!4d18.7408001

priprava je v pociatocnom stadiu, v podstate sa hadaju ZV a Sliac. ZV zasadne nesuhlasi s variantom cez mesto a Sliac zasadne nesuhlasi so SO. ten usek momentalne nie je az tak potrebny, preto som uviedol ako priklad ze ides cez mesto plynule a mas 50-ku. neresnicka krizovatka ako MUK ma 30.000 dalej ten kusok 20.000 ale uz aj s urovnovymi krizovatkami, potom 12.800 a 14.700 po zvolensku slatinu. opakujem, ide sa pomaly ale plynule. intenzita na KM-oscadnica je 14-15.000 ide sa tiez plynule a myslim ze aj trochu rychlejsie. tak ked moze cakat obchvat ZV este par rokov tak preco nemoze cakat aj KM-oscadnica :question:

a co ked je dokazany ? NA je teoreticky ako 3 osobne auta, prakticky vsak z troch OA jedno odbaca dolava, druhe ide dalej tretie odbaca doprava. alebo predbieha, brzdi atd.

opakujem : co tak postavit privadzac KM a D3 plny profil od toho privadzaca po brodno. cela doprava KM-ZA s intenzitou 21.000 by bola nadobro vyriesena. odbremenila by sa radola a stalo by to ovela lacnejsie ako komplet D3.

Este sam seba poopravim: “aj ked si myslim, ze bez burania mosta ponad I/11 sa tam nezmesti”
Myslim, ze sa 3 pruhy nezmestia medzi stlpy mosta, ale 2+2 sa zrejme pod most zmesti a zrejme to bolo aj tak uvazovane.
https://www.google.sk/maps/@49.3796356,18.8413217,3a,75y,50.26h,86.56t/data=!3m6!1e1!3m4!1sKdDxCYfzxw_RJVnyh2bRxw!2e0!7i13312!8i6656

Brodno-KNM bolo dlhé roky v rovnakom štádiu prípravy ako Strážov-Brodno, prapôvodne sa to pripravovalo ako 1 súvislý úsek. Tým vôbec netvrdím, že za ušami majú iba starostovia, len to, že sami prispeli k tomuto stavu, navyše mali často nezmyselné požiadavky, ktoré celú stavbu len výrazne predražia.

Mám pocit, že doteraz si vždy písal, že privádzač stačí, teraz už pripúšťaš aj úsek Brodno - privádzač KNM :unamused:

Najväčší problém je zrejme s nemysliacimi úradníkmi, či sú to úradníci ministerskí alebo lokálni. Na toto každý úradník povie nedá sa, je to jedna stavba a bla bla bla :frowning: Takže dobre to vystihol juancarlos, my tu môžeme vymýšľať, ale neprejde to cez úradníkov :frowning:

Čo sa úseku Strážov - Brodno týka, ja si spomínam, že bolo treba minúť peniaze a tento úsek bol jediný pripravený, ale môžem sa mýliť.

Ako som už raz rozobral, premávka od Čadce bude musieť odbočovať vľavo na privádzač, teda sa vytvoria kolóny a následne bude nutný semafor. Teda jedine plnohodnotná MUK privádzača s I/11, podobne ako D4 a I/2.

Navyše zabúdaš na fakt, že na I/11 má veľký podiel tranzitná doprava, hlavne ťažká nákladná. Takéto riešenie by bolo neefektívne keďže by odviedlo dopravu len do KNM. Odľahčila by sa síce Radoľa, ale ostatné závady ako Povina, Lieskovec a pomalý pruh v Krásne by ostali tak ako sú.

Miro, tvoj pocit je nespravny.

kludne MUK s I/11 aj D3. premavka od CA by mala 3 moznosti dostat sa do KM, cesta 2053, radola a privadzac. tranzit by sa na dialnicu napojil cez privadzac. nesuhlasim co sa tyka tych “zavad” Povina, Lieskovec a pomalý pruh v Krásne to su podla mna bezvyznamne veci.

No takýto silný výrok o bezvýznamnosti by som veľmi chcel vidieť ako by si povedal rodinám tých desiatok ľudí, čo kvôli týmto “bezvýznamným veciam” umierajú každý rok.

Niekde tu odznelo, že starostovia kysuckých obcí mali protestovať proti prednostnej výstavbe D3 Strážov-Brodno a D3 Svrčinovec-Skalité. Avšak treba si zvážiť, že v čase Počiatkovho ministrovania boli Kysučania ubezpečovaní, že toto je len začiatok veľkej výstavby, ktorá v najbližom období začne na celej trase nedokončenej D3, preto nikto neprotestoval. :wink:

Keď už tu tak odznievajú alternatívy, mám jednu aj ja. :smiley: Ak by ŽSK spevnil a opravil celú “starú” cestu od Čadce (hneď za mostom Horelica) až do Kysuckého Lieskovca, a z KNM až do Rudinky s trvalým zachovaním dočasného mostného pripojenia na I/11, a súčasne ak by sa vybudoval chýbajúci úsek tejto obchádzkovej trasy z Kysuckého Lieskovca až do KNM povedzme v súbežnej trase so železnicou, a tým pádom by bola náhradná trasa plynule prejazdná pre osobné autá v oboch smeroch úsekovo rýchlosťou 50-70 km/h, v tom prípade by sa mohlo uplatniť “devilovské” či “aquilovské” riešenie, a nemuselo by sa už na Kysuciach postaviť nič okrem privádzača do KNM. Tranzit by pekne stál alebo sa posúval v kolónach medzi Čadcou a Brodnom, a aspoň lokálne potreby obyvateľov (s výnimkou Oškerdy - tých by sme teoreticky mohli presťahovať na polia medzi KNM a Rudinkou :smiley: ) by boli poriešené náhradnou trasou.

Ale keďže je to oveľa skromnejšie a komplikovanejšie riešenie než vybudovať D3 Brodno - Oščadnica, navrhujem zvoliť radšej diaľnicu. :smiley: Polprofil nič nerieši, pretože I/11 vlastne polprofilom z väčšej časti už je, preto treba plný profil a švihom! :smiley:

Je to tak, že niečo hovorí minister ako nominant politickej strany a úplne niečo iné hovoria čísla v OP II. Hádam nemusím písať, ktorým by som veril viac. Ale zato až tak starostovia nemôžu, zväčša majú iné problémy.
Na Brodno - KNM sú veľké investičné náklady. Nebolo by zlé to rozdeliť tak ako píše devil, ale to som tu už písal.

ja by som ludom z povinej, lieskovca… zorganizoval zajazd do oravskych dedin, mytnej, krupiny, siah atd. kde cesta ide cez hlavne namestie popri skole, obecnom urade, kostole atd…

Co maju sa ist Kysucki starostovia potesit, aku maju inde nizku intenzitu, hlavne NA? Ze aj na Kusuciach by taku chceli.

tam by ludia vymenili nizke intenzity za tie akozeobchvaty co maju na kysuciach. teraz pozeram pocet NA na KM-oscadnica je 3.500-4.100 a krivan-mytna 2.400 NA.

radsej 5.000 kamionov na okraji obce ako 1.000 kamionov cez hlavnu ulicu.

Tvoju poslednú vetu si požičiam a pošlem ju na vyjadrenie petičnému výboru D3. :smiley:

Lucenec obchvat na I/16 v Tvojom ponimani ma
https://www.google.sk/maps/place/985+53+Mýtna/@48.3475574,19.6778952,2637m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x47155779de2ae37f:0x400f7d1c6971370!8m2!3d48.4667479!4d19.5537528

Vidina obchvat ma
https://www.google.sk/maps/place/985+53+Mýtna/@48.3602815,19.6584921,2633m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x47155779de2ae37f:0x400f7d1c6971370!8m2!3d48.4667479!4d19.5537528

Lovinobana taktiez splna Tvoje kriteria obchvatu
https://www.google.sk/maps/place/985+53+Mýtna/@48.4380856,19.5878216,2632m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x47155779de2ae37f:0x400f7d1c6971370!8m2!3d48.4667479!4d19.5537528

Podobne Podkrivan je v pohode
https://www.google.sk/maps/place/985+53+Mýtna/@48.5183604,19.4656753,2145m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x47155779de2ae37f:0x400f7d1c6971370!8m2!3d48.4667479!4d19.5537528

Krivan tiez splna Tvoje kriteria obchvatu
https://www.google.sk/maps/place/985+53+Mýtna/@48.53031,19.4528725,2157m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x47155779de2ae37f:0x400f7d1c6971370!8m2!3d48.4667479!4d19.5537528

Takze jedine Mytna ma cestu cez obec. To predsa nemozes chciet stavat RC Krivan - LC kvoli jednej dedinke?!?
https://www.google.sk/maps/dir/48.4687621,19.5431912/48.4649153,19.5599847/@48.4678912,19.5481097,1101m/data=!3m1!1e3!4m2!4m1!3e0

Tam treba postavit obchvat, cez obec je to 1,4 km, takze obchvat zhruba 2 km to spravi a Krivan - LC je vybavene.

:smiley: Si ho vybavil. :smiley: Teraz čakaj odpoveď v štýle “Košice majú vyšší potenciál, zamontuje do toho Katowice a Varšavu a rezne to naokolo bližšie.”

Fakt okrem tej Mýtnej sú všetky uvádzané obce na tom lepšie, než Povina a Radoľa. Radoľa navyše má veľmi silné väzby s Kysuckým Novým Mestom, aj keď teraz je to už formálne samostatná obec.