Nemyslím, že všetky tunely sú vodotesné. Hydroizolácia chráni teleso tunela pred degradáciou, ale do drenáže sa voda dostáva s neizolovaného dna tunela. Samozrejme, ak je hladina spodnej vody nad úrovňou drenáže.
Tie drísty o vode sú už trápne. Už sa to mohlo dávno vyriešiť, keby bol skutočný záujem. Mohol im štát postaviť “záložné vodovody” z vedľajších dedín, pre prípad, že by nastali problémy s vodou pri výstavbe tunelov.
Vzhľadom na to, že je to posledný nerozostavaný úsek, tak by mali byť akceptovateľné aj nejaké náklady navyše.
no dobre , je to drahé, keby sa to bolo robilo pred xx rokmi, určite by to bolo lepsie, Prešustrovalo sa x milionov na rôzne štúdie, projekty, dokonca sa v r2010, aj začalo stavať, tiež to boli náklady,… a teraz čo??: Chýba pre prepojenie BA-ke, neakých 3%, tak čo vykašleme sa na to lebo je to pacholand, a začneme stavať sorožku. ?. veď tú by naší babráci stavali daľších 20rokov, a tak isto by sa to všetko predražilo, ako aj napr. úsek KR mytna…
No tak tu si sám odporuješ. lebo to isté sa prešustrovalo na Soroške, ešte sú platné materiály, rozhodnutia, nie ako pri tebou spomínanom úseku, ale že je to na juhu, tak sa to nemusí stavať a štát vysolí ďalšie peniaze na opakovanú prípravu, ale aj zvýšene náklady na výstavbu, lebo sa to bude ralizovať v x…, y… roku.
Že je to ďalší neuralgický bod na ceste z východu na západ po Branisku, ktoré bude musieť byť dlhšiu dobu uzavreté, to nevadí. Alternatíva musí byť kopec Branisko z mostom pri Širokom, ktorý je v katastrofálnom stave.
Vzhľadom na predpokladanú dĺžku výstavby je celkom možné, že tento úsek sa možno dokončí ako úplne posledný na D1. Preto je najvyšší čas začať s výstavbou.
prosím Ťa , kde som napísal, že soroška sa nemusí stavať, lebo je na juhu?. skús mi odpovedať, čo je v dnešnej dobe dôležitejšie , kraľovany, alebo soroška?.
Turany Hubová bude nakoniec drahší ako tunel Karpaty. Mohli vytendrovať Korbeľku a po roku Havran separé teoreticky by to bolo lacnejšie. Za Korbelku by som dal najviac 500 mega a za Havran 250 mega
No taaak, po geologickej stránke to nie je ziadna katastrofa. Pokial tam nepride Duha a Salini tak to normálna tunelárska firma zvládne. Geológia je tam velmi podobna Cebrati a tam teda ziadne zasadne problemy pocas razenia neboli.
Magnus, a Tvoj názor na tieto cenové a časové odhady na stavbu týchto dvoch tunelov z pozície človeka z fachu? je to aspoň kus reálne? alebo je to úplne mimo misu a je to len, ako štandardne, riadne nadhodnotené?