nieco o razeni prieskumnej stolne
Prieskumná štôlňa … práce zastavené … problémy s vodou … Výstavba tunela bude náročná a drahá, ale je potrebná. Tu zrejme náklady presiahnu sumu 1 mld. Sk na 1 km.
Tu budu naklady enormne vzhladom na moznosti SR.
Prieskumna stolna dokazala problemy s vodou, nebude to jednoduche stavat v tomto geologickom prostredi.
To vsak znamena len jedno:
Zdokonalit system, aby neprichadzalo k zbytocnym predrazeniam, pretoze toto bude draha stavba. Je vsak potrebna, SR by si mala vziat uver alebo zapojit PPP.
Neviem, ake problemy s vodou spominas. Pritoky do stolne Ovciarsko boli minimalne, iba lokalne sa vyskytli privalove kratkodobe pritoky statickych zasob podzemnej vody v polohach zlepencov. Tie vsak ustali a momentalne je odtok zo stolne naozaj minimalny.
Problem vznikol v mieste niekolkonasobneho zatopenia stolne, kedy sa pri poruche cerpadiel precerpavana voda vracala z drenaznych jam nazad na celbu stolne. V inak suchej stolni (treba si uvedomit, ze gro stolne bolo razenej v prostredi ilovcov dominujucich nad zlepencami a pieskovcami, cize prakticky nepriepustnom) doslo nasledne k rozbredaniu horniny (ilovce su mimoriadne citlive na zmeny vlhkosti) a naslednemu zvyseniu deformacii. Bohuzial, bola to technologicka chyba. Pri razeni velkeho tunela sa bude treba pripravit a nadimenzovat cerpaciu sustavu tak, aby zvladala aj privalove vody, aj pripadne vypadky elektrinya podobne. Problem skor vidim vo velkom casovom odstupe vystavby stolne a tunela - v tomto pripade sa prostredie stolnou narusilo a stolna nie je definitivne vystrojena. Deformacie sa bohuzial nepodarilo zastavit a teda dochadza k ovplyvnovaniu coraz sirsieho okolia stolne. pri vystavbe velkych tunelov to vidim ako zavaznejsi problem ako podzemna voda.
magnus,
uznavam ze si geolog - vies o com pises.
Ja som sem preniesol info, ktore je prezentovane svetovym stavebnym zdruzenim a ta voda je jednym z pripadnych problemov. Nie je to jediny problem.
Ale viac nemam prehlad. Chemia, geologia - to su moje velmi slabe stranky.
A dakujem za podrobne info.
Adoas:
ja sa snazimpisat k veci a k veciam, ktorym rozumiem. Mozno sa niektore informacie dostavaju mimo odborne skupiny dost skreslene, takze snad trochu na tomto mieste poopravim pohlad na vec. Skoda, ze media si casto nedaju namahu zistit si hodnoverne informacie a publikuju len neuplne a casto zavadzajuce informacie.
Ja dufam, ze Ovciarsko sa stavat bude a ze to bude vsetko v poriadku.
magnus,
Spravne. To iba ja na tomto fore aj pisem, co viem, aj sa pytam, aby som bol mudry clovek.
Toto je problem vsetkych statov, ale media postupne budu zistovat, ze ako stupa narocnost obyvatelstva, tak bude musiet stupat kvalita info v mediach. Napriklad vo svete uz je to na takychto stupnoch: Medium da zlu, neoverenu info do priestoru … bla bla bla … firmy, stat, ludia daju zalobu na medium.
Mile
magnus,
sledujem ze mas prehlad. Ja sa ta spytam, preco sa vzdy vsetko “hodi” na geologov? Vzdy, stavbari aj NDS - zla geologicka sprava.
Su len 2 moznosti, bud skutocne geologia je na Slovensku podhodnotena a potom su zle vysledky, alebo si nedokazete obhajit svoje pracovne vysledky.
Podobne su na tom aj projektanti, ale tam to nie je az take vyrazne.
Adoas: to je celkovou situaciou na Slovensku. Su proste isti ludia resp. firmy, ktore si myslia, ze geologia pri vystavbe je uplne zbytocna. Z toho vyplyva i financne podhodnotenie geologickeho prieskumu v ramci Slovenska. V zahranici pokial mam spravne informacie jetvori geologicky prieskum urcite viac-menej fixne percento z celkovej ceny stavby. u nas sa to neustale tlaci nadol.
Ked sa pozries do zahranicia na konferencie ohladne geologie, geotechniky a pribuznych odvetvi, malokedy tam najdes niekoho zo Slovenska. My sme tu taki pysni, ze naozaj sa nepotrebujeme vzdelavat v ziadnej oblasti. V zahranici na takych podujatiach stretnes nie len geologov, ale najma potencialnych velkych investorov, zastupcov stavebnych firiem, zastupcov samospravy, zastupcov bankoveho sektora. Taki ludia potom vedia ocenit to, co im moze geologicky prieskum priniest.
Dalsia vec je problematicka v ramci Slovenska: zatial neexistuje komora inzinierskych geologov, ktora by strazila profesionalitu ludi pracujucich v odbore. potom nie je zriedkavostou, ze geologicky prieskum robi stavbar, resp. konkurzy stale vyhrava firma, ktora sice ma najlepsiu cenu, ale vysledky z hladiska projektanta nepouzitelne. To zas suvisi s mierou korupcie a kamaratkseftarstva na Slovensku…
Dalsia vec su terminy - vieme ako sa u nas investuje. Na konci roka treba minut vsetky prachy, takze hura, podme na geologiu, aj ked na jesen a v zime sa toho da v terene urobit iba minimum, navyse sa velmi skresluju vysledky terennych prac. Ale to su veci, ktore zadavatelom prieskumov akosi stale unikaju.
Dalsi problem - stavbari vyuzivaju geologov na maskovanie svojich prehmatov. Potom to vyzera, ze geolog sa netrafil pri hodnoteni a spravil zly priesum.
a tak dalej a podobne. je to komplexny problem. Co sa obhajitelnosti tyka, ja s tym problemy nemam.
Cize kvalita udajov z prieskumu zavisi od casu, penazi a ludi. Pokial sa geologicky prieskum zvrhne na preteky s casom, necakaj dobre udaje. Pokial das malo penazi na prieskum, necakaj, ze sa vyuziju najlepsie metody prieskumu. pokial nemas kvalitnych ludi, necakaj, ze vysledky prieskumu budu spravne interpretovane.
NDS by mala ohladne geologie cusat, pretoze velmi dobre vie, kto ake spravy odovzdava a v akej su kvalite. Vsimol som si, ze ked NDS dojdu argumenty, zhodi to na geologiu. To bol napriklad pripad Povazskej Bystrice, kde v nejakej rozhlasove relacii Faktor oznacil za dovod neriesenia prietahu PB prave geologiu. No ale to uz je priam fraska, ktora snad nie je hodna komentara. Ale som rad, ze aspon dalsi velky investor ZSR sa zda byt trosku serioznejsi a rozumnejsi, ako NDS.
Takze tak. Mohol by som na tuto temu pisat cele litanie, ale myslim, ze na Slovensku este nie sme tak daleko, aby sme si cenili kvalitu prace. ked je jedinym kriteriom vsetkeho najnizsia cena, potom nemam dalsich slov Prepacte ,z e som sa tak rozpisal, aj tak je to asi celkom zbytocny prispevok.
urcite to nie je zbytocny prispevok, aspon si priblizil nam nezainteresovanym, ako to chodi.
magnus,
dakujem ti velmi pekne za komplexnu odpoved.
Mas pravdu ze v “starej” EU sa geologia poklada za rovnako dolezitu ako aj oblast priamej vystavby. Je to dost podstatna oblast, pretoze kazda chyba stoji potom niekolko milionov EUR. Podobne tunel Sitina.
Adoas: vdaka. Este by som rad poznamenal, ze geologia je hlavne veda zalozenan na skusenosti a predstavivosti. Treba si uvedomit, ze do zeme nikto nevidi. Vidis len to co je na povrchu a mas par bodovych informacii z vrtov alebo inych prieskumnych diel a metod. preto aj skuseny geolog moze urobit zasadnu chybu, vyplyvajucu z nevyspytatelnosti prirody.
Snazil som sa naznacit, ze problem je komplexny, ale nemyslim, ze by to s geologiou na Slovensku ako s vedou bolo zle. Iba par ludi robi zle meno celemu odboru. No a samozrejme financie a ostatne…No ved viete
Radsej sa bavme o tom Ovciarsku.
magnus,
OK. Ake budu podla teba najvacsie problemy v tomto tuneli?
A odhadom aka bude cena na 1 km?
No, tak som sa trochu odtrhol zasa sem.
Co sa ceny tyka, to si naozaj netrufam odhadnut, predpokladam, ze na km tak 1,2 mld. Ale to je nekvalifikovany odhad.
Najvacsie problemy som uz spominal. Ale skusim ich zosumarizovat takto:
- zosuvne uzemia na oboch portaloch - problem v dlhodobej stabilite najma na vychodnom portali, kde je masiv cisto ilovcovy (treba brat do uvahy reologiu). Na vychodnom portali problem s rotaciou tunelovej rury tlakom zosuvu v nadlozi (potvrdene meraniami v stolni!). Uvazoval by som nad predlzenim tunela smerom na vychod s tym, ze sa vytvori umely kopec z vytazeneho materialu. Vytvorila by sa tak jednoducha pritazovacia lavica v pate zosuvu, cim by sa podla mna vyrazne zlepsili stabilitne podmienky a nemusei by sa vymyslat drahe sanacie. A le to musia zvazit projektanti.
- nizke nadlozie na vychodnom portali - moznost vystavby hlbenej casti, podla mna najvhodnejsia by bola korytnacka
- heterogenita vlastnosti hornin v strednej cassti tunela - striedanie velmi pevnych (pieskovce a zlepence) a malo pevnych hornin (ilovce a tektonity)
- pritok podzemnej vody z pieskovcovych a zlepencovych poloh - moznos kratkodobeho privalu vody. Z dlhodobeho hladiska budu pritoky male, ale voda vzhladom na vysoky obsah pyritu v hornne bude mat siranovu agresivitu.
- rozvolnenie masivu v okoli prieskumnej stolne - znacne zhorsene podmienky razenia tunela (nestabilita stien, celby a klenby)
- extremna citlivost ilovcov na zmeny vlhkosti (vysoky obsah montmorillonitu)
Ostatne, vsetko je mozne sa docitat v zaverecnych spravach z IGP. Su verejne pristupne v archive SGUDS v Bratislave.
Cize toto su rizika. Pokial ich projektant a dodavatel budu v plnej miere brat do uvahy a budu na vsetky pripadne eventuality pripraveni, nemusi sa stat nic zle a stavba prebehne v poriadku. Bol by som velmi rad, keby sa uz zacalo stavat.
1,2 mld. SKK na 1 km tunela - 1 tubus predpokladam, ano?
Najnovšie zvesti sú také, že tunel Ovčiarsko chcú zrušiť a nahradiť zárezom (!). V tej Blave sa snáď nadobro zbláznili…
magnus to mas cistu pravdu … to akoze kto dal taky navrh? … Ovciarsko ma dost vysoke nadlozie … a na druhej strane chudak zver! dufam ze sa tym vazne nezaoberaju!
Že by mal ten Alexander pravdu Zľakli sa v BA vody, ktorá (podľa magnusa) nie je.
tak to by bolo ozaj hodne mimo rozhodnutie